Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.09.2007, 19:32:43
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


1 Corinteni cap 11

23. Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat si vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine,
24. Si, multumind, a frânt si a zis: Luati, mâncati; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceti spre pomenirea Mea.
25. Asemenea si paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceti ori de câte ori veti bea, spre pomenirea Mea.
26. Căci de câte ori veti mânca această pâine si veti bea acest pahar, moartea Domnului vestiti până când va veni.
27. Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat fată de trupul si sângele Domnului.
28. Să se cerceteze însă omul pe sine si asa să mănânce din pâine si să bea din pahar.
29. Căci cel ce mănâncă si bea cu nevrednicie, osândă îsi mănâncă si bea, nesocotind trupul Domnului.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.09.2007, 20:44:20
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


1 Tesaloniceni cap 5

5. Căci voi toti sunteti fii ai luminii si fii ai zilei; nu suntem ai noptii, nici ai întunericului.
6. De aceea să nu dormim ca si ceilalti, ci să priveghem si să fim treji.
7. Fiindcă cei ce dorm, noaptea dorm; si cei ce se îmbată, noaptea se îmbată.
8. Dar noi, fiind ai zilei, să fim treji, îmbrăcându-ne în platosa credintei si a dragostei si punând coiful nădejdii de mântuire;
9. Că Dumnezeu nu ne-a rânduit spre mânie, ci spre dobândirea mântuirii, prin Domnul nostru Iisus Hristos,
10. Care a murit pentru noi, pentru ca noi, fie că veghem, fie că dormim, cu El împreună să vietuim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.09.2007, 14:29:32
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


1 Petru cap 5

. Pe preotii cei dintre voi îi rog ca unul ce sunt împreună-preot si martor al patimilor lui Hristos si părtas al slavei celei ce va să se descopere:
2. Păstoriti turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o, nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste;
3. Nu ca si cum ati fi stăpâni peste Biserici, ci pilde făcându-vă turmei.
4. Iar când Se va arăta Mai-marele păstorilor, veti lua cununa cea nevestejită a măririi.
5. Tot asa si voi, fiilor duhovnicesti, supuneti-vă preotilor; si toti, unii fată de altii, îmbrăcati-vă întru smerenie, pentru că Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriti le dă har.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.09.2007, 14:36:19
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Iacov cap 2

14. Ce folos fratii mei daca zice cineva ca are credinta iar fapte nu are? Oare credinta poate sa-l mantuiasca?....
17. Asa si credinta daca nu are fapte este moarta in ea insasi
18. Dar va zice cineva: Tu ai credinta iar eu am fapte; arata-mi credinta ta fara fapte si eu iti voi arata din faptele mele, credinta mea
19. Tu crezi ca unul este Dumnezeu? Bine faci, si demonii cred si se cutremura
20. Vrei insa sa intelegi omule nesocotit ca credinta fara fapte moarta este?...

26. Caci precum trupul fara suflet mort este, astfel si credinta fara fapte, moarta este
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.09.2007, 20:06:59
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


1 Corinteni cap 10

16. Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtăsirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtăsirea cu trupul lui Hristos?

1 Ioan cap 1

5. Si aceasta este vestirea pe care am auzit-o de la El si v-o vestim: că Dumnezeu este lumină si nici un întuneric nu este întru El.
6. Dacă zicem că avem împărtăsire cu El si umblăm în întuneric, mintim si nu săvârsim adevărul.
7. Iar dacă umblăm întru lumină, precum El este în lumină, atunci avem împărtăsire unul cu altul si sângele lui Iisus, Fiul Lui, ne curăteste pe noi de orice păcat.
8. Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi însine si adevărul nu este întru noi.
9. Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios si drept, ca să ne ierte păcatele si să ne curătească pe noi de toată nedreptatea.
10. Dacă zicem că n-am păcătuit, Îl facem mincinos si cuvântul Lui nu este întru noi.

Evrei cap 11

6. Fără credintă, dar, nu este cu putintă să fim plăcuti lui Dumnezeu, căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este si că Se face răsplătitor celor care Îl caută.

Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.09.2007, 19:40:52
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Romani cap 2

1. Pentru aceea, oricine ai fi, o, omule, care judeci, esti fără cuvânt de răspuns, căci, în ceea ce judeci pe altul, pe tine însuti te osândesti, căci acelasi lucruri faci si tu care judeci.
2. Si noi stim că judecata lui Dumnezeu este după adevăr, fată de cei ce fac unele ca acestea.
3. Si socotesti tu, oare, omule, care judeci pe cei ce fac unele ca acestea, dar le faci si tu, că tu vei scăpa de judecata lui Dumnezeu?
4. Sau dispretuiesti tu bogătia bunătătii Lui si a îngăduintei si a îndelungii Lui răbdări, nestiind că bunătatea lui Dumnezeu te îndeamnă la pocăintă?
5. Dar după învârtosarea ta si după inima ta nepocăită, îti aduni mânie în ziua mâniei si a arătării dreptei judecăti a lui Dumnezeu,
6. Care va răsplăti fiecăruia după faptele lui:
7. Viată vesnică celor ce, prin stăruintă în faptă bună, caută mărire, cinste si nestricăciune,
.....
18. Si cunosti voia Lui si stii să încuviintezi cele bune, fiind învătat din lege,
19. Si esti încredintat că tu esti călăuză orbilor, lumină celor ce sunt în întuneric,
20. Povătuitor celor fără de minte, învătător celor nevârstnici, având în lege dreptarul cunostiintei si al adevărului,
21. Deci tu, cel care înveti pe altul, pe tine însuti nu te înveti? Tu cel care propovăduiesti: Să nu furi - si tu furi?
22. Tu, cel care zici: Să nu săvârsesti adulter, săvârsesti adulter? Tu cel care urăsti idolii, furi cele sfinte?
23. Tu, care te lauzi cu legea, Îl necinstesti pe Dumnezeu, prin călcarea legii?
24. "Căci numele lui Dumnezeu, din pricina voastră, este hulit între neamuri", precum este scris.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.09.2007, 19:59:01
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Doamne iarta`ma pe mine pacatosul ca mult am mai pacatuit. Iarta`ma Doamne.

Totul este goana dupa vant numai iubirea catre tine ne poate salva sufletul.

Iertati`ma fratilor si surorilor ca iar am gresit si am osandit si am vorbit de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.09.2007, 00:12:01
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Filipeni 4:19

Iar Dumnezeul meu să împlinească toată lipsa voastră după bogătia Sa, cu slavă, întru Hristos Iisus.

1 Petru cap 5

5. Tot asa si voi, fiilor duhovnicesti, supuneti-vă preotilor; si toti, unii fată de altii, îmbrăcati-vă întru smerenie, pentru că Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriti le dă har.
6. Deci, smeriti-vă sub mâna cea tare a lui Dumnezeu, ca El să vă înalte la timpul cuvenit.
7. Lăsati-I Lui toată grija voastră, căci El are grijă de voi.

1 Ioan cap 5

14. Si aceasta este încrederea pe care o avem către El, că, dacă cerem ceva după vointa Lui, El ne ascultă.
15. Si dacă stim că El ne ascultă ceea ce Îi cerem, stim că dobândim cererile pe care I le-am cerut.




Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.09.2007, 02:43:47
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

ROMANI CAP.12
Indemnuri la sfintenie . Intrebuintarea folositoare a deosebitelor daruri.


01.) Va indemn,deci,fratilor, pentru indurarile lui Dumnezeu, sa infatisati trupurile voastre ca pe o jertfa vie, sfanta, bine placuta lui Dumnezeu, ca inchinarea voastra duhovniceasca.

02.) Si sa nu va potriviti cu acest veac, ci sa va schimbati prin innoirea mintii, ca sa deosebiti care este voia lui Dumnezeu, ce este bun si placut si desavarsit.

03.) Caci prin harul ce mi s-a dat, spun fiecaruia dintre voi sa nu cugete despre sine mai mult decat trebuie sa cugete, ci sa cugete fiecare spre a fi intelept, precum Dumnezeu i-a impartit masura credintei.

04.) Ci precum intr-un singur trup avem multe madulare, si madularele nu au toate aceeasi lucrare,

05.) Asa si noi, cei multi, un trup suntem in Hristos si fiecare suntem madulare unii altora,

06.) Dar avem felurite daruri, dupa harul ce ni s-a dat. Daca avem proorocie, sa proorocim dupa masura credintei:

07.) Daca avem slujba, sa staruim in slujba: daca unul invata, sa se sarguiasca in invatatura:

08.) Daca indeamna, sa fie la indemnare: daca imparte altora, sa imparta cu fireasca nevinovatie: daca sta in frunte, sa fie cu tragere de inima: daca miluieste, sa miluiasca cu voie buna!

09.) Dragostea sa fie nefatarnica. Urati raul, alipiti-va de bine!

10.) In iubire frateasca, unii pe altii iubiti-va in cinste, unii altora dati-va intaietate.

11.) La sarguinta, nu pregetati: cu duhul fiti fierbinti: Domnului slujiti.

12.) Bucurati-va in nadejde: in suferinta fiti rabdator: la rugaciune staruiti:

13.) Faceti-va partasi la trebuintele sfintilor, ibirea de starin urmand.

14.) Binecuvantati pe cei ce va prigonesc, binecuvantati-i si nu-i blestemati.

15.) Bucurati-va cu cei ce se bucura: plangeti cu cei ce plang.

16.) Cugetati acelasi lucru unii pentru altii: nu cugetati la cele inalte, ci lasati-va dusi de cele smerite. Nu va socotiti voi insiva intelepti.

17.) Nu rasplatiti nimanui raul cu rau. Purtati grija de cele bune inaintea tuturor oamenilor.

18.) Daca se poate, pe cat sta in puterea voastra, traiti in buna pace cu toti oamenii.

19.) Nu va razbunatisinguri,iubitilor, ci lasati loc maniei ( lui Dumnezeu ), caci scris este: " A mea este razbunarea: Eu voi rasplati, zice Domnul ".

20.) Deci " daca vrajmasul tau este flamand, da-i de mancare: daca ii este sete, da-i sa bea: caci facand acestea, vei gramadi carbuni de foc pe capul lui ".

21.) Nu te lasa biruit de rau, ci biruieste raul cu binele.

DOAMNE AJUTA-NE ! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.09.2007, 18:40:24
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Matei cap 5

11. Fericiti veti fi voi când vă vor ocărî si vă vor prigoni si vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mintind din pricina Mea.
12. Bucurati-vă si vă veseliti, că plata voastră multă este în ceruri, că asa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi.

2 Corinteni cap 4

8. În toate pătimind necaz, dar nefiind striviti; lipsiti fiind, dar nu deznădăjduiti;
9. Prigoniti fiind, dar nu părăsiti; doborâti, dar nu nimiciti;
10. Purtând totdeauna în trup omorârea lui Iisus, pentru ca si viata lui Iisus să se arate în trupul nostru.
11. Căci pururea noi cei vii suntem dati spre moarte pentru Iisus, ca si viata lui Iisus să se arate în trupul nostru cel muritor.
12. Astfel că în noi lucrează moartea, iar în voi viata.
13. Dar având acelasi duh al credintei, - după cum este scris: "Crezut-am, pentru aceea am si grăit", - si noi credem: pentru aceea si grăim,
14. Stiind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia si pe noi cu Iisus si ne va înfătisa împreună cu voi.
15. Căci toate sunt pentru voi, pentru ca, înmulsindu-se harul să prisosească prin mai multi multumirea, spre slava lui Dumnezeu.
16. De aceea nu ne pierdem curajul si, chiar dacă omul nostru cel din afară se trece, cel dinăuntru însă se înnoieste din zi în zi.
17. Căci necazul nostru de acum, usor si trecător, ne aduce nouă, mai presus de orice măsură, slavă vesnică covârsitoare,
18. Neprivind noi la cele ce se văd, ci la cele ce nu se văd, fiindcă cele ce se văd sunt trecătoare, iar cele ce nu se văd sunt vesnice.

Filipeni cap 4


4. Bucurati-vă pururea întru Domnul. Si iarăsi zic: Bucurati-vă.
5. Îngăduinta voastră să se facă stiută tuturor oamenilor. Domnul este aproape.
6. Nu vă împovărati cu nici o grijă. Ci întru toate, prin închinăciune si prin rugă cu multumire, cererile voastre să fie arătate lui Dumnezeu.
7. Si pacea lui Dumnezeu, care covârseste orice minte, să păzească inimile voastre si cugetele voastre, întru Hristos Iisus.


Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 23:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 23:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 10:22:30