Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 21.11.2013, 13:39:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Aici mi se pare ca prea se despica firu' in patru! Ca un om sa fie fericit cu adevarat si sa aiba o viata crestineasca, trebuie indeplinite cateva conditii :

1. Sa aiba credinta in Dumnezeu, atat din punct de vedere a convingerii, cat si prin caracterul si faptele concrete care le face;
2. Sa fie sanatos fizic si psihic
3. Sa iubeasca si sa fie iubit de o persoana de sex opus;
4. Sa aiba un serviciu care sa-l faca cu placere, din pasiune si nu din obligatie (conditia asta se indeplinea foarte usor inainte de 1989, astazi mai greu!)
5. Sa aiba cat mai multi prieteni cu care sa poata socializa si petrece timpul liber.

Vai.
Daca astea sunt criteriile, sa nu te miri daca o sa ai probleme cu a-ti gasi "jumatatea" sau in casatorie, dupa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 21.11.2013, 13:46:20
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Pai..acum, nu te supara dar aici pe forum/net sunt slabe sanse sa o gasesti. Internetul din pacate este o mare capcana. Scrii in orb, avand in fata doar un monitor. sant fff putine persoanele care inteleg ca dincolo de el se afla un OM! De aceea cauta sa gasesti fata potrivita privindu-o in ochi nu cititindu-i mesajele pe net. Aici oricine poate fi slab, blond si bun..
Reply With Quote
  #63  
Vechi 21.11.2013, 13:54:11
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jennyy Vezi mesajul
Pai..acum, nu te supara dar aici pe forum/net sunt slabe sanse sa o gasesti. Internetul din pacate este o mare capcana. Scrii in orb, avand in fata doar un monitor. sant fff putine persoanele care inteleg ca dincolo de el se afla un OM! De aceea cauta sa gasesti fata potrivita privindu-o in ochi nu cititindu-i mesajele pe net. Aici oricine poate fi slab, blond si bun..
Aici -trebuie sa recunosc- din pacate aveti dreptate! Intradevar- internetul este de cele mai multe ori un "loz necastigator""!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 21.11.2013, 13:57:08
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vai.
Daca astea sunt criteriile, sa nu te miri daca o sa ai probleme cu a-ti gasi "jumatatea" sau in casatorie, dupa.
Pai atunci dupa dumneavoastra ce ar trebui sa aiba un om (care a ales calea lumeasca si nu cea monahala!) pentru a aveea o viata fericita ?!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 21.11.2013, 13:58:45
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Ma bucur Florine daca ai inteles! Si acuma daca tot ai inteles, fa ceva nu ramane aici ,in faza aceasta de intelegere/asteptare.
Parintele meu duhovnic are o vorba tare frumoasa. Tot ceea ce cerem in viata este ca un imprumut la banca. Primeste ceva...dar trebuie sa dai si tu ceva la schimb!
Hai, fruntea sus ca fete nu"s cat se vad la geam..roaga-te si asteapta!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 21.11.2013, 15:12:15
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Te-ai mira daca ai putea stii cate infinit de multe conditii "se cer" ca sa fie omul fericit...Teoretic e foarte usor de enumerat cateva conditii,practic daca parsoana iubita face un singur gest care nu-ti place sau te contrariaza,risti sa te simti deceptionat sau sa te indoiesti de "alegerea" facuta...Adevarul este ca numai Bunul Dumnezeu face "alegerea",noi nu putem decat sa ne rugam si sa asteptam decizia Lui...
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.11.2013, 15:20:42
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nici eu nu stiu cum e mai bine. Unii spun ca mai bine este singur decat cu o companie nepotrivita, altii zic ca e mai bine oricum, decat singur, singuratatea e grea. E mai bine cu un om credincios langa tine.
Nici disperarea nu e buna, te poate face sa alegi gresit.
Important este sa fie intelegere si acceptare.
Nu trebuie sa te lasi influentat de "parerile" tuturor-experientele altora,chiar daca-ti sunt prieteni,pot fi foarte departe de ceea ce-ti doresti tu insuti..Iar ca sa ajungi la "intelegere si acceptare" trebuie muncit din greu de ambele parti...Dar unde vrea Dumnezeu,totul se rezolva.Asa ca rugaciunea intensa si rabdarea ajuta cel mai mult.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 21.11.2013, 15:32:19
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai88 Vezi mesajul
Ce modalitate are un baiat, crescut cu frica de Dumnezeu intr-o familie crestin-ortodoxa ,respectand si iubind valorie traditionale si morale promovate de biserica ortodoxa sa intalneasca o fata cu aceleasi valori morale si spiruale?Multumesc. Mihai
Draga Mihai,nu cred ca la varsta asta trebuie sa-ti faci probleme...Te-ai mira sa afli cate fete cuminti sunt in tara asta,care intrunesc "conditiile" tale...din pacate,genul asta de fete nu se expun prin birturi,nu umbla hai-hui toata ziua,nu se "ofera" pe tava nimanui...de asta sunt greu de gasit...Ma gandesc ca ,pe forumul asta ti-ai putea gasi ,eventual,chiar si o soacra(glumesc).Deci roaga-te mult si nu-ti pierde speranta.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 21.11.2013, 22:57:49
mihai88 mihai88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2013
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Draga Mihai,nu cred ca la varsta asta trebuie sa-ti faci probleme...Te-ai mira sa afli cate fete cuminti sunt in tara asta,care intrunesc "conditiile" tale...din pacate,genul asta de fete nu se expun prin birturi,nu umbla hai-hui toata ziua,nu se "ofera" pe tava nimanui...de asta sunt greu de gasit...Ma gandesc ca ,pe forumul asta ti-ai putea gasi ,eventual,chiar si o soacra(glumesc).Deci roaga-te mult si nu-ti pierde speranta.

Nu pot spune ca imi fac probleme, insa timpul trece pentru toata lumea...
Criteriile pe care le-am exprimat in intrebare ar trebui sa fie banale, de bun simt, si sa se regaseasca in fiecare dintre noi fie ca suntem baieti sau fete...
Deoarece stiu ca ,"nu umbla hai-hui toata ziua,nu se "ofera" pe tava nimanui...de asta sunt greu de gasit" m-am gandit sa intreb de modalitatile practice de a intalni persoana potrivita..

PS: Ce bine ar fi daca fetele din ziua de azi ar' semana cu mamele din ziua de azi:)...in modul asta cu siguranta as vrea sa imi cunosc mai intai soacra si apoi sotia (glumesc si eu:).
Reply With Quote
  #70  
Vechi 22.11.2013, 09:00:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Aici -trebuie sa recunosc- din pacate aveti dreptate! Intradevar- internetul este de cele mai multe ori un "loz necastigator""!
amice, eu cred ca e destul de grav daca cineva asteapta sa-si gaseasca jumatetea pe internet, asa cum si tu ai precizat cu lozul necastigator
Reply With Quote
Răspunde