Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2006, 01:35:03
ionel ionel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2006
Mesaje: 1
Implicit

Intr-o margine de sat,Domnul IISUS era rastignit pe o cruce.Satenii erau foarte fericiti ca era aproape de ei, si astfel veneau sa-i ceara diferite favoruri, pe care DOMNUL le implinea totdeauna.
Din dragoste si mila pentru ei, DOMNUL ai intreaba;
-Nu vreti sa ma coborati dupa cruce sa merg cu voi in sat?Sa locuiesc cu voi, si sa va implinesc toate dorintele, sa nu va mai osteniti pana aici?
Ezitand putin,satenii L-AU dat jos dupa cruce, si au mers cu Dansul in sat.
DOMNUL a spus ca vrea sa mearga intai in Biserica,iar un satean auzind,a fugit inainte si a dat de veste preotului,si celor ce se aflau acolo,acestia iesind in intampinarea DOMNULUI si zicandu-I.
-DOAMNE mergi mai departe ca nu ai loc aici.Noi avem regulile noastre, obiceiurile noastre,deja santem multi,nu ai loc aici.
Trist si cu lacrimi in ochi,DOMNUL de-acolo a mers din casa in casa dorind sa ramana acolo, dar toti s-au scuzat ca nu-L pot primi, din diferite pricini.
Pentru ca nu-L vroiau pe DOMNUL in mijlocul lor, satenii au venit la DOMNUL si i-au zis;
-DOAMNE,nu ai loc la noi.Uite ti-am pregatit o cruce noua,cuie noi,si o cununa noua de spini, Nu vrei sa te ducem sa te rastignim din nou in marginea satului?are sa-ti fie mai bine acolo.Si DOMNUL in marea sa iubire si dragoste de oameni,S-A lasat rastignit din nou,asteptand si azi ca tu suflet drag ce citesti aceasta istorioara sa dai fuga in margine satului, SA-l dai pe DOMNUL jos dupa cruce, SA-L primesti in inima,in casa, si in Biserica ta,si EL iti va da VIATA VESNICA.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.09.2006, 17:48:57
tigruta25 tigruta25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 13
Implicit

mda se mai intampla, dar nu toti fac asa....cel putin eu sper si mai cred in oameni.:rolleyes:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.09.2006, 18:03:44
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mda...iar eu sper ca profesorii de religie daca or fi pe aici pe forum sa se foloseasca de astfel de istorioare ca material didactic...pt ca ele sunt scrise pt copii pana in 10-11 ani,apoi nici la ceilalti nu mai au efect...vor ceva mai concret pt a-i convinge.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.10.2006, 14:33:22
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit


"Hristos poate sta şi în sufrageria noastră..."

- interviu cu Danion Vasile -

La invitaţia Fundaţiei creştin-ortodoxe "Pro Filiis" şi a redacţiei Argeşului Ortodox, cu binecuvântarea Prea Sfinţitului Episcop Calinic, Joi, 10 martie 2005, orele 18.00, la Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene din Piteşti a avut loc conferinţa cu titlul "Despre convertire şi convertiţi" a scriitorului, editorului şi publicistului Danion Vasile. Am profitat de această ocazie pentru a-i lua acestuia un interviu.

Laurenţiu Dumitru: Domnule Danion Vasile, sala de conferinţe s-a dovedit a fi neîncăpătoare. Tineri şi vârstnici deopotrivă, cititori sau nu ai cărţilor Dumneavoastră, au venit să asculte cuvânt ziditor de suflet. Cum aţi caracteriza auditoriul piteştean?

Danion Vasile: Interesul publicului pentru o astfel de conferinţă arată încă o dată faptul că, deşi mass-media încearcă să sufoce oamenii, inducându-le o mentalitate neopăgână, totuşi interesul acestora faţă de viaţa în Hristos şi de mântuire nu dispare. Chiar dacă se împuţinează, totuşi rămâne pe baricade. Cred că este firesc faptul că multe întrebări s-au referit la probleme practice. Cei care au venit să mă asculte au fost dornici să asculte mărturia cuiva care a cunoscut Biserica după ce ani de zile a stat departe de ea. Avem nevoie şi de mărturii vii, nu ne putem mulţumi numai cu teorii, oricât ar fi ele de frumoase.

L.D.: - Cum vi s-au părut întrebările din public?

D.V.: E bine că încă întrebăm, că încă nu ne lăsăm covârşiţi de amorţeală şi avem curajul de a afla lămuriri. Pentru că întrebarea este un act de curaj. Când un tânăr întreabă: ,Ce poziţie are Biserica faţă de păcatul masturbării?", act pe care unii medici modernişti îl consideră cât se poate de firesc, şi căruia nu îi văd urmările negative, ei bine acest tânăr îşi asumă curajul de a purta o povară. Pentru că din clipa în care a aflat că masturbarea e o patimă, el ştie că dacă vrea să fie creştin trebuie să se izbăvească de această patimă. Vai celor căldicei, care se sfiesc să pună întrebări pentru că le este teamă de răspunsuri... Şi, încă ceva: vai celor care pun întrebări celor nepricepuţi. Eu nu pot răspunde la întrebări privitoare la culmile vieţii duhovniceşti. Dacă aşteptăm răspunsuri de la oameni incapabili să răspundă, greşim.

L.D.: - O tânără prezentă în sala de conferinţe ne-a mărturisit la sfârşit: ,M-am folosit sufleteşte. Am crezut că va fi o expunere tehnică, însă a vorbit din suflet şi pe-nţelesul nostru. Abia aştept să citesc Cartea nunţii". Cum de reuşiţi să vorbiţi pe limba tinerilor, cum de reuşiţi să vă faceţi iubit de această generaţie Pro căreia-i repugnă, în general, învăţătura lui Hristos?

D.V.: - Simplu. Când vrei să îi convingi pe alţii să te iubească, orice artificii ai face, nu reuşeşti. Dar atunci când începi prin a-i iubi pe ceilalţi, atunci vezi cum ceilalţi răspund iubirii tale. Vorbesc pe limba tinerilor pentru că vreau să fiu înţeles de tineri. Orice demers misionar trebuie să ţină seama de ţinta precisă, inimile celorlalţi, care ascultă numai limbajul sincer, deschis, fără ocolişuri. Nu cred că generaţiei Pro îi repugnă învăţătura lui Hristos, această afirmaţie mi se pare riscantă, ci cred că învăţătura lui Hristos nu prea ajunge la generaţia Pro. Din păcate, unii profesori de religie care fumează dar le spun elevilor să nu fumeze nu fac altceva decât să calce în picioare învăţătura creştină. Sau preoţii care în loc să aibă răbdare să îi ia de mână pe tinerii care vor să se lupte cu păcatul îi ceartă pe tineri cu asprime, oare nu îşi dau seama că demersul lor e greşit? Nu se miră când văd că din bisericile lor lipsesc tinerii? Şi nu sunt rare astfel de cazuri. Nu trebuie ca preotul să facă pogorăminte pentru a trece cu vederea orgiile tinerilor, dar cred că preotul poate să aibă mai multă răbdare şi să îi ajute pe tineri să renunţe singuri la viaţa de păcat. Pentru că nu cred că sunt mulţi oameni care ar fugi de iubirea lui Dumnezeu. Dacă tinerii ar înţelege că viaţa în Hristos nu înseamnă plictiseală, amorţire, făţărnicie, sugrumare a libertăţii, ci împlinire, frumuseţe, iubire, adevărată libertate, nu cred că ar sta departe de Biserică, pentru că Biserica este aşezământul mântuirii şi locul în care învăţăm să iubim şi să cunoaştem iubirea lui Dumnezeu şi a celorlalţi.

Continuarea este aici:http://www.laurentiudumitru.ro/interviu-danion-vasile.php Iar aici gasiti (cunoscatorii de limba engleza, ceva deosebit) Va multumesc si va doresc tuturor sa fiti Adevarati Crestini! Doamne ajuta!

http://www.tkinter.smig.net/PrincessIleana/JesusPrayer/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.10.2006, 14:33:25
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit


"Hristos poate sta şi în sufrageria noastră..."

- interviu cu Danion Vasile -

La invitaţia Fundaţiei creştin-ortodoxe "Pro Filiis" şi a redacţiei Argeşului Ortodox, cu binecuvântarea Prea Sfinţitului Episcop Calinic, Joi, 10 martie 2005, orele 18.00, la Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene din Piteşti a avut loc conferinţa cu titlul "Despre convertire şi convertiţi" a scriitorului, editorului şi publicistului Danion Vasile. Am profitat de această ocazie pentru a-i lua acestuia un interviu.

Laurenţiu Dumitru: Domnule Danion Vasile, sala de conferinţe s-a dovedit a fi neîncăpătoare. Tineri şi vârstnici deopotrivă, cititori sau nu ai cărţilor Dumneavoastră, au venit să asculte cuvânt ziditor de suflet. Cum aţi caracteriza auditoriul piteştean?

Danion Vasile: Interesul publicului pentru o astfel de conferinţă arată încă o dată faptul că, deşi mass-media încearcă să sufoce oamenii, inducându-le o mentalitate neopăgână, totuşi interesul acestora faţă de viaţa în Hristos şi de mântuire nu dispare. Chiar dacă se împuţinează, totuşi rămâne pe baricade. Cred că este firesc faptul că multe întrebări s-au referit la probleme practice. Cei care au venit să mă asculte au fost dornici să asculte mărturia cuiva care a cunoscut Biserica după ce ani de zile a stat departe de ea. Avem nevoie şi de mărturii vii, nu ne putem mulţumi numai cu teorii, oricât ar fi ele de frumoase.

L.D.: - Cum vi s-au părut întrebările din public?

D.V.: E bine că încă întrebăm, că încă nu ne lăsăm covârşiţi de amorţeală şi avem curajul de a afla lămuriri. Pentru că întrebarea este un act de curaj. Când un tânăr întreabă: ,Ce poziţie are Biserica faţă de păcatul masturbării?", act pe care unii medici modernişti îl consideră cât se poate de firesc, şi căruia nu îi văd urmările negative, ei bine acest tânăr îşi asumă curajul de a purta o povară. Pentru că din clipa în care a aflat că masturbarea e o patimă, el ştie că dacă vrea să fie creştin trebuie să se izbăvească de această patimă. Vai celor căldicei, care se sfiesc să pună întrebări pentru că le este teamă de răspunsuri... Şi, încă ceva: vai celor care pun întrebări celor nepricepuţi. Eu nu pot răspunde la întrebări privitoare la culmile vieţii duhovniceşti. Dacă aşteptăm răspunsuri de la oameni incapabili să răspundă, greşim.

L.D.: - O tânără prezentă în sala de conferinţe ne-a mărturisit la sfârşit: ,M-am folosit sufleteşte. Am crezut că va fi o expunere tehnică, însă a vorbit din suflet şi pe-nţelesul nostru. Abia aştept să citesc Cartea nunţii". Cum de reuşiţi să vorbiţi pe limba tinerilor, cum de reuşiţi să vă faceţi iubit de această generaţie Pro căreia-i repugnă, în general, învăţătura lui Hristos?

D.V.: - Simplu. Când vrei să îi convingi pe alţii să te iubească, orice artificii ai face, nu reuşeşti. Dar atunci când începi prin a-i iubi pe ceilalţi, atunci vezi cum ceilalţi răspund iubirii tale. Vorbesc pe limba tinerilor pentru că vreau să fiu înţeles de tineri. Orice demers misionar trebuie să ţină seama de ţinta precisă, inimile celorlalţi, care ascultă numai limbajul sincer, deschis, fără ocolişuri. Nu cred că generaţiei Pro îi repugnă învăţătura lui Hristos, această afirmaţie mi se pare riscantă, ci cred că învăţătura lui Hristos nu prea ajunge la generaţia Pro. Din păcate, unii profesori de religie care fumează dar le spun elevilor să nu fumeze nu fac altceva decât să calce în picioare învăţătura creştină. Sau preoţii care în loc să aibă răbdare să îi ia de mână pe tinerii care vor să se lupte cu păcatul îi ceartă pe tineri cu asprime, oare nu îşi dau seama că demersul lor e greşit? Nu se miră când văd că din bisericile lor lipsesc tinerii? Şi nu sunt rare astfel de cazuri. Nu trebuie ca preotul să facă pogorăminte pentru a trece cu vederea orgiile tinerilor, dar cred că preotul poate să aibă mai multă răbdare şi să îi ajute pe tineri să renunţe singuri la viaţa de păcat. Pentru că nu cred că sunt mulţi oameni care ar fugi de iubirea lui Dumnezeu. Dacă tinerii ar înţelege că viaţa în Hristos nu înseamnă plictiseală, amorţire, făţărnicie, sugrumare a libertăţii, ci împlinire, frumuseţe, iubire, adevărată libertate, nu cred că ar sta departe de Biserică, pentru că Biserica este aşezământul mântuirii şi locul în care învăţăm să iubim şi să cunoaştem iubirea lui Dumnezeu şi a celorlalţi.

Continuarea este aici:http://www.laurentiudumitru.ro/interviu-danion-vasile.php Iar aici gasiti (cunoscatorii de limba engleza, ceva deosebit) Va multumesc si va doresc tuturor sa fiti Adevarati Crestini! Doamne ajuta!

http://www.tkinter.smig.net/PrincessIleana/JesusPrayer/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.08.2011, 22:19:31
gradina.s gradina.s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2011
Mesaje: 1
Implicit generatia tanara

Generația tânără...
Fi schimbarea pe care o vrei mâine în lume

Tinerii câștigă din ce în ce mai mult teren în toate domeniile, este nevoie de ei – așa cum sunt, deoarece sunt cei mai potriviți pentru societatea de astăzi, care caută valoarea lor - ,,viteza,, de adaptare la numeroasele situații, comunități și cerințe într-o societate de consum.
Doritori de noutăți, tinerii încep să caute, să dezvolte o menire, foarte important în goana lor pentru atingerea ,,neatinsului,, sunt deopotrivă calea și îndrumătorii. Despre cale ne spune Însuși Mântuitorul care este: ,,Eu sunt Calea, Adevărul și viața,, îndrumătorii sunt mai mulți: părinții, preotul, apropiații, toți cei care încep să țeasă drumul pe care ei vor pășii, din care vor lua roade și care ori îi va înălța, ori îi va coborî.
Mulți sunt în stadiul de ,,spectatori,, pentru moment, nu știu la cine să apeleze când au probleme, planurile le au încă șterse, multe lucruri vitale le sunt încă indiferente. Respectă doar ,,spațiile,, care îi pun în lumină, care le oferă o promovare de moment, dar tot ei pot deveni persoane valoroase, dacă primesc sprijinul de care au nevoie.
Trebuie să acceptăm că timpurile s-au schimbat, de multe ori să ne adaptăm unor vremuri tulburi, în fața cărora ducem lupte grele în primul rând sufletește.
De aceea trebuie să ne mai și oprim din acest drum al vitezei ocupându-ne și de cele sufletești, căci lumina care radiază din om, în suflet își are punctul de plecare, de aici iese și frumusețea iubirii aproapelui.
Pe lângă toată această agitație omul caută și liniștea de care are mare nevoie. Unde te simți înconjurat de liniște, acolo unde parcă se aud și razele soarelui batând în geamuri, decât numai în Biserică? Aici rugăciunea este mai lină, întâlnirea cu Dumnezeu se ține la o înălțime care te răpește de pe pământ.
Trebuie să lăsăm razele divine să pătrundă în sufletul nostru, pentru a deveni oameni noi, pentru a putea îmbrăca frumoasa haină a iubirii aproapelui, pentru a cuprinde cu adevărat înălțimile și frumusețile ortodoxiei, ajungând astfel la cunoașterea adevăratei trăiri duhovnicești.
Robert NICOLAE
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2014, 00:14:14
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Colierul de peruzele

"Dacă vrei să legi pe veci de tine pe cineva, fă-i bine. Fă-i bine cât poți. Dezinteresat. Dacă va înțelege ceva din gesturile tale, fii fericit. Ai învățat pe un om recunoștința. Dacă nu va înțelege nimic și doar va profita din relația ta, nu înceta să-i faci bine. Chiar dacă binele săvârșit nu va mai lucra asupra aproapelui tău cu eficiență maximă, tu vei fi beneficiarul principal al binelui făcut.

Pilda pe care vreau să v-o spun astăzi ne pune în fața ochilor două surori. Urmărindu-le, aproape că nu ne putem da seama care din ele iubește mai mult, cea mare care are grijă de surioara ei mai mică, sau dimpotrivă cea care vrea ca din puținii săi bani să cumpere un cadou celei mai mari. Răspunsul îl veți da dumneavoastră.

La biroul său din lemn prețios stătea un bijutier privind plictisit prin vitrina elegantului său magazin. O fetiță lipindu-și nasul de geam se uita cu ochii mirați la obiectele expuse. Intră hotărâtă în magazin și arătă cu degetul spre un splendid colier de peruzele albastre.

„Aș dori să-l cumpăr pentru sora mea. Puteți să mi-l împachetați frumos, fiindcă aș vrea să-l ofer cadou?“ Patronul magazinului o fixă perplex pe micuța clientă și o întrebă: „Câți bani ai?“

Fără să pregete, ridicându-se pe vârfuri, fetița puse pe marginea biroului o cutie de tablă, o deschise și o goli. Din ea au căzut câteva bancnote de mică valoare, un pumn de monede, câteva scoici și niște figurine de plastilină.

„Ajung?“, întrebă ea cu mulțumire. „Vreau să fac un cadou pentru sora mea mai mare. De când mama nu mai este, ea e cea care îi ține locul și niciodată nu are nici măcar o clipă pentru ea. Astăzi este ziua ei de naștere și sunt sigură că o voi face fericită cu acest cadou. Pietrele acestea au aceeași culoare ca și ochii ei.“

Omul a dispărut în spatele magazinului și a revenit cu o hârtie de împachetat foarte frumoasă, roșie cu auriu, cu care a învelit cutia unde era colierul. „Ia-o, spuse el fetiței, și du-o cu grijă.“ Fetița plecă ținând pachetul ca pe un trofeu.

Dar nu trecu decât o oră după aceea, când în același magazin intră o fată frumoasă, cu părul de culoarea mierii și cu niște ochi albaștri minunați. Puse cu hotărâre pe masa unde stătea lupa bijutierului pachetul pe care acesta îl făcuse cu atâta grijă și întrebă: „Colierul acesta a fost cumpărat de aici?“ „Da domnișoară.“ „Și cât a costat?“ „Prețurile practicate în acest magazin sunt confidențiale: nu privesc decât pe client și pe mine.“

Fata avea replica pregătită, anume că sora ei nu ar fi putut cumpăra cu bănuții ei colierul ce stătea în cutia dinaintea celor doi. Dar bijutierul i-o luă înainte, închise pachetul, refăcu ambalajul cadoului și-l înapoie fetei spunându-i: „Sora dumneavoastră a plătit. A plătit prețul cel mai mare pe care-l putea oferi cineva: a dat tot ce avea."
(Adaptare de Augustin Păunoiu după o pildă din volumul „Viața e tot ce avem“, Bruno Ferrero, Editura Galaxia Gutenberg, 2007)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.05.2014, 08:26:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
„Prețurile practicate în acest magazin sunt confidențiale: nu privesc decât pe client și pe mine.“
Mi-a plăcut povestea și mai ales acest răspuns al Bijutierului... să ne mai scrii. :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viata crestina in pilde OvidiuO Generalitati 66 03.04.2014 09:45:03
Pilde din PATERIC andrei_im Generalitati 357 30.01.2014 01:15:04
Ce cadouri cu folos duhovnicesc ati facut? cred_cu_adevarat Generalitati 8 08.05.2011 22:04:37
Istorioare duhovnicesti idealist Resurse ortodoxe on-line 2 04.06.2010 23:50:02
Pilde LapetiteMoc Din Vechiul Testament 6 03.03.2010 15:42:17