Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.05.2013, 14:24:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu e nici o problema, chiar mi-ar conveni situatia, la o adica, desigur daca ar vrea si dansii. Atata doar ca la cununie n-ar mai putea tot ei sa fie nasi si sa si oficieze.
Asta e clar. Preotul care oficiaza nu poate fi nas. Prin urmare nu poate fi nasa nici sotia preotului, fiindca nasii unei casatorii sunt un cuplu casatorit.

Dimpotriva, la botez nu exista niciun impediment. Preotul oficiaza, iar sotia lui este nasa. Nasul sau nasa unui copil nu este un cuplu, ci un matur botezat.

In principiu, mirii pot avea la casatorie mai multi nasi, adica doua sau mai multe cupluri casatorite, iar catehumenii pot avea doi sau mai multi nasi de botez, care pot fi casatoriti sau nu. Asemenea practici, desi licite, nu ar trebui, totusi, incurajate, dupa parerea mea. Mai bine socotesc ca este ca un om sa aiba un singur nas de botez, iar un cuplu sa aiba un singur cuplu de nasi.

Citat:
Si sa boteze (sa fie nasi) copilului unor persoane necasatorite...probabil n-ar accepta, decat in cazuri exceptionale (ex. mama singura, vaduva, abandonata, etc).
Starea in care traiesc parintii copilului, de casatorie sau de curvie, nu are nici cea mai mica legatura cu a fi nas copilului, fiindca cel mic nu are nici cea mai mica vina. Asadar, o preoteasa, un preot sau amandoi (daca oficiaza lat preot) pot fi nasii copilului unor parinti necasatoriti, cel nasit fiind copilul si nu parintii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.11.2013, 13:55:50
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Daca unul din nasii unui cuplu decedeaza, iar finilor li se mai naste un copil, curand dupa moartea nasului (inainte sa se termine doliul), nasul/nasa vaduv(a) mai il poate boteza? Dar fiul nasilor,(sau in general, orice crestin) de la ce varsta ar putea boteza ??? (acum are doar 7-8 anisori)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.11.2013, 20:09:23
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Daca unul din nasii unui cuplu decedeaza, iar finilor li se mai naste un copil, curand dupa moartea nasului (inainte sa se termine doliul), nasul/nasa vaduv(a) mai il poate boteza? Dar fiul nasilor,(sau in general, orice crestin) de la ce varsta ar putea boteza ??? (acum are doar 7-8 anisori)
Botezul este Sfanta Taina ca atare se poate savarsi chiar daca doliul nu este incheiat, daca va referiti la slujba in sine, nu petrecerea.
De ce sa nu poata boteza nasul sau nasa vaduva?!
In general cred ca pentru a boteza un copil nu trebuie sa ai o varsta anume insa cred ca cel ce boteaza trebuie sa isi dea seama de obligatiile care le are in urma botezului si totodata sa fie un model duhovnicesc si indrumator al finului sau finei. Nasii marturisesc credinta in locul pruncului ce urmeaza a fi botezat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.11.2013, 16:06:15
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Până la urmă nu m-am lămurit asupra "problemei" ridicate aici: alegerea nașilor de botez.

În afară de părerile exprimate, cu argumentele de rigoare (nu e bine să-i supărăm pe nașii de cununie, căci ... ne-au fost alături la greu (?)) există și vreo regulă, sau regulament :-) în acest sens?

În ce măsură nașii se pot implica în viața cuplului cununat? Sau în ce măsură finii trebuie să asculte de nași??
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.04.2015, 00:07:14
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

In masura in care argumentele aduse sunt bune si utile cuplului. Daca oamenii au experienta in problema expusa, mergi pe mana lor, daca nu, nu.
__________________
acoperis tabla
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.04.2015, 12:38:19
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Anul viitor, cu ajutorul lui Dumnezeu, vom avea primul nostru copilas. Ce ma nelinisteste este urmatorul aspect: Traditia locului in care avem momentan resedinta (cred totusi ca aceasta traditie nu este un caz izolat, ci se mai practica si prin alte zone ale tarii) cere ca nasii de cununie ai tinerilor sa fie obligatoriu si nasii de botez ai copilasilor cuplului respectiv. Nu stiu daca e doar o traditie locala sau are legatura cu canoanele Bisericii Ortodoxe, insa, daca e doar traditie lumeasca, noi parintii, nu am vrea sa tinem cont de ea.
Problema e ca nasii de cununie si-au aratat de foarte multe ori intentia de a ne boteza copiii, fará ca noi sa propunem asta sau sa le cerem acest lucru, si-au exprimat aceasta intentie cu mult inainte de a avea certitudinea ca vom putea sau nu sa avem copii.
Nu avem o relatie proasta cu ei, dar imi doresc din tot sufletul ca alta familie sa ne boteze copilul, in acelasi timp mi-e foarte teama ca decizia sau refuzul nostru sa nu strice relatia cu nasii de cununie.

Ce parere aveti vis-a-vis de acest aspect? Poate e o pretentie exagerata a mea, recunosc ca imi pun si asa problema, dar dorinta de a ne boteza altcineva este foarte mare.
Nu stiu cum sa procedez.

Ma framanta atat de tare acest aspect si sunt asa nelinistita incat din acest motiv nici nu am putut da vestea nasilor pt ca ne asteptam ca la auzul vestii sa nu ezite sa spuna ca vor avea un finut sau o finuta si ca se vor ocupa de nu stiu ce aspecte legata de botezul pruncului... si nu stiu cum sa reactionez.

Astept cu maré interes parerile si sugestiile dumneavoastra.

Cu multumiri,
Si c ati facut pana la urma, cine v-a botezat ?
Si acum deja il asteptati pe al doilea ?
Cum va mai simtiti cu sarcina?
Eu inca n am gasit nasi, nici n-am mai cautat, pt fetita ar fi mult mai usor de gasit o nasa, mai greu ar fi si pt cununie, un cuplu ( de crestini ortodocsi cununati, nu divortati sau concubini....). S-a oferit o familie ( adica o doamna) de la noi din ( fosta) parohie, ca tocmai ne'am mutat de cateva zile,dar dansii plecau din tara, nu se stie pe ce periioada, sa vada cum le merge, insa a zis dansa ca daca ne hotaram, poate fac la un fel... . Acm nu stiu daca si sotul ii imartaseste opinia...totusi mi se pare un efort prea mare sa vii in tara sa botezi sa sa cununi niste straini....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.04.2015, 16:41:09
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si c ati facut pana la urma, cine v-a botezat ?
Si acum deja il asteptati pe al doilea ?
Cum va mai simtiti cu sarcina?
Eu inca n am gasit nasi, nici n-am mai cautat, pt fetita ar fi mult mai usor de gasit o nasa, mai greu ar fi si pt cununie, un cuplu ( de crestini ortodocsi cununati, nu divortati sau concubini....). S-a oferit o familie ( adica o doamna) de la noi din ( fosta) parohie, ca tocmai ne'am mutat de cateva zile,dar dansii plecau din tara, nu se stie pe ce periioada, sa vada cum le merge, insa a zis dansa ca daca ne hotaram, poate fac la un fel... . Acm nu stiu daca si sotul ii imartaseste opinia...totusi mi se pare un efort prea mare sa vii in tara sa botezi sa sa cununi niste straini....
Ne- a ajutat Dumnezeu si ne- au botezat cei pe care i- am dorit din toată inima. In timpul botezului mi se părea ca visez ca ar fi prea frumos sa fie adevărat, dar chiar era adevărat. Nasii nostri de cununie nu s- au supărat deloc, chiar au fost foarte înțelegători mai ales ca si ei au procedat tot la fel cu copiii lor ( nasii lor de cununie nu sunt si nasii copiilor).

Răul de sarcină e prezent 24/24. Mă chinuie in continuare foarte tare grețurile, ameteala, vărsăturile...cred ca am mai spus-o ca ma simt la granita cu moartea, altfel nu pot exprima prin ce trec. Nu am nici jumătate de ora pe zi in care sa mă simt om. Cel mai grav este ca si viata mea duhovnicească a scăzut mult in ultimele săptămâni. Încerc ( desi nu reusesc tot timpul) sa trăiesc cu gândul la viitor, sa sper ca toata aceasta perioada amară va trece la un moment dat si cu nădejdea neclintită ca Dumnezeu e bun.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.04.2015, 10:43:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
Ne- a ajutat Dumnezeu si ne- au botezat cei pe care i- am dorit din toată inima. In timpul botezului mi se părea ca visez ca ar fi prea frumos sa fie adevărat, dar chiar era adevărat. Nasii nostri de cununie nu s- au supărat deloc, chiar au fost foarte înțelegători mai ales ca si ei au procedat tot la fel cu copiii lor ( nasii lor de cununie nu sunt si nasii copiilor).

Răul de sarcină e prezent 24/24. Mă chinuie in continuare foarte tare grețurile, ameteala, vărsăturile...cred ca am mai spus-o ca ma simt la granita cu moartea, altfel nu pot exprima prin ce trec. Nu am nici jumătate de ora pe zi in care sa mă simt om. Cel mai grav este ca si viata mea duhovnicească a scăzut mult in ultimele săptămâni. Încerc ( desi nu reusesc tot timpul) sa trăiesc cu gândul la viitor, sa sper ca toata aceasta perioada amară va trece la un moment dat si cu nădejdea neclintită ca Dumnezeu e bun.
Ma intristeaza sa aud cat de mizerabil va simtiti cu sarcina...
Sa nu va fie de mirare ca si viata duhovniceasca a mai scazut,este aproape imposibil sa ai o detasare duhovniceasca si sa te tii de post si rugaciune cand esti bolnav;sa nu mai zic ca nici nu reusesti sa mai mergi la biserica uneori nefiind in stare sa stai in picioare pe timpul slujbei(rar in Romania sa obtina o gravida un loc,oriunde).
Banuiesc ca sunt simptomele unei sarcine toxice,daca este aceasta, vestea buna este ca aceste neajunsuri inceteaza la inceputul lunii a patra.
Dar desigur eu nu sunt doctor ,vb din auzite,ar trebui sa-i faceti o vizita doctorului pt linistea dvs.

Va doresc multa sanatate si voiosie,sunt sigura ca Domnul in mare bunatatea sa se va milosti de o biata femeie cu prunc.
Numai bine,va imbratisez(virtual).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.04.2015, 14:02:42
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ma intristeaza sa aud cat de mizerabil va simtiti cu sarcina...
Sa nu va fie de mirare ca si viata duhovniceasca a mai scazut,este aproape imposibil sa ai o detasare duhovniceasca si sa te tii de post si rugaciune cand esti bolnav;sa nu mai zic ca nici nu reusesti sa mai mergi la biserica uneori nefiind in stare sa stai in picioare pe timpul slujbei(rar in Romania sa obtina o gravida un loc,oriunde).
Banuiesc ca sunt simptomele unei sarcine toxice,daca este aceasta, vestea buna este ca aceste neajunsuri inceteaza la inceputul lunii a patra.
Dar desigur eu nu sunt doctor ,vb din auzite,ar trebui sa-i faceti o vizita doctorului pt linistea dvs.

Va doresc multa sanatate si voiosie,sunt sigura ca Domnul in mare bunatatea sa se va milosti de o biata femeie cu prunc.
Numai bine,va imbratisez(virtual).
Mulțumesc din suflet pentru aceste rânduri si pentru gândurile frumoase!
Nu am iesit deloc din casa de aproape o luna( in afara de doua vizite la dr., nici la biserica nu am fost). Cel mai tare ma doare ca, din cauza starii de rau, nu pot folosi timpul asta de stat in pat, pentru rugăciune. Abia reusesc sa spun Doamne miluiește sau Doamne Iisuse Hristoase.... De obicei, cu textele stăteam bine, cu simțirea mai prost. Starea mea o compar cu cea a sufletului după moarte...cand realizezi ca ai gresit, dar nu mai poti face nimic. Asa sunt si eu acum: îmi doresc să mă rog, dar nici asta nu pot să fac asa cum trebuie. Nu vad nimic înălțător in suferinta mea si ma doare ruptura asta de viața bisericii în perioada triodului, cea mai frumoasă perioadă a anului.
Mă mângâi cu gândul ca daca pruncul se va naste sănătos, toata perioada aceasta grea va fi uitata.
Îmbrățișări si de la mine!
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.04.2015, 14:39:04
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

edit: m-am trezit si eu sa comentez inainte sa citesc tot...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 08.04.2015 at 14:46:43.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nasii de botez Liliana Feraru Intrebari utilizatori 9 05.04.2011 11:19:28
nasii de botez danydelya Generalitati 4 02.04.2011 00:50:33
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
Nasii catalinabalhui Nunta 3 16.03.2009 16:48:57
Nasii de cununie allexxa Nunta 10 30.03.2008 23:22:00