Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.09.2007, 17:39:19
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

ma bucur de prezenta lui becali la televizor pentru ca el este la sufletul oamenilor de rand,al tinerilor,al celor care isi petrec viata pe stadioane iar faptul ca el,care sa recunoastem,este un idol pentru multi,vorbeste de Dumnezeu,de Biserica ortodoxa,de patimi ,de diavol-lucruri care pentru majoritatea au devenit povesti pentru copii,influenteaza pe multi,exact pe aceia care au nevoie de astfel de lucruri.
cred ca becali a avut cea mai mare influenta atunci cand L-a adus pe Dumnezeu in prim plan,cel putin pentru cei fara de Dumnezeu.un preot nu este atat de ascultat cum este becali.
desi comportamentul lui lasa de dorit de multe ori,nu cred ca ar trebui sa fim atat de aspri cu el,cum sunt majoritatea pe la tv,pentru ca este doar un mirean care se chinuie cu propriile patimi sa se apropie de Dumnezeu.iar ispitile lui sunt inzecite decat ale noastre.
poate nu este un exemplu pentru crestinii in adevaratul sens al cuvantului,dar cu siguranta este un exemplu pentru cei care inca nu L-au cunoscut pe Dumnezeu.
pentru mine este o speranta ca si oamenii bogati si oamenii interesati de cele materiale pot gandi crestinste.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.09.2007, 18:27:55
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

DA dar ma gandesc eu cine il mai baga in seama pe Becali daca nu ar fi bani
Este ca si cum eu as fi un mare bogatas si vin la mine multi Si zic te iubesc Laurentiule esti cel mai tare esti deosebit iar maine sunt un cersetor si trec pe langa mine toti cei pe care i-am cunoscut si nici numa baga in seama Si daca vrei sa stai de vorba cu ei zic Cine este asta ca nici nu il cunosc .
De fapt pe cine iubesc oamenii pe om sau pozitia lui sociala. DAca ai avea un prieten adevarat nu te-ar iubi numai cand ai avea bani , si te-ar iubii si atunci cand esti cersetor, altfel nu inseamna ca te-a iubit pe tine si banii tai.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.09.2007, 18:34:14
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

ai dreptate Laurentiu dar oamenii,fiind fascinati de pozitia lui sociala,il idolatrizeaza intr-un fel sau altul.astfel,ceea ce spune el,ajunge mai repede la urechile oamenilor.ca asta este,lumea se uita la el,si in toate emisiunile face cel mai mare rating.deci cred ca este bine ca prin intermediul unui astfel de om se transmite crestinismul si pentru aceia care muta programul atunci cand apare un preot sau un calugar la televizor
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.09.2007, 18:56:52
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Becali nu gindeste deloc crestineste!!!!!
Dar actele lui caritabile (cu sau fara publicitate) ramin ca facute! Poate Dumnezeu nu i le mai socoteste ca si-a luat plata pentru ele aici (prin slava) dar un om necajit se bucura de ajutorul acesta si o sa se roage pentru el. Iar rugaciuna saracului...e mare!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.09.2007, 19:05:28
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

eu cred ca gandeste crestineste dar nu se comporta crestineste(exceptie fac actele caritabile).
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.09.2007, 19:09:17
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Becali are multe calitati, din pacate insa si multe defecte, multe aspecte din comportamentul lui influenteaza negativ oamenii. Sa fim seriosi si sa nu-l ridicam in slavi pe Becali, mai are multe de invatat, e nevoie de mai mult exercitiu crestinesc de aplicare concreta a virtutiilor despre care vorbeste.

Sunt insa si aspecte pozitive, marturisirea lui este foarte curajoasa...curajul nu este totul, insa este inceputul!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.09.2007, 19:11:37
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

nu inteleg ce urmaresti prin topicul asta... doar asa, sa ne dam cu parerea, ca catzele alea care se aduna la coltul blocului si-si dau cu parerea despre x si despre y? :hmmm:
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.09.2007, 19:16:48
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Nu cred ca e bine sa judecam oamenii in lipsa lor.

Este si bine ca promoveaza credinta, evident la nivelul lui. Ceea ce apreciez la el este ca omul vorbeste ce crede. Nu`i regizeaza lui cineva lucrurile despre credinta. Il imbraca altii, il piaptana altii, il indoapa altii cu gramatica, il invata altii codul bunelor maniere dar despre credinta vorbeste liber. Sau asta cred eu.

Ia uitati`va la Basescu care vine cu texte expirate la orice ocazie "soborniceasca". Discursul lui Basescu paleste complet in fata lui Becali asa cum despre diversele probleme politice Basescu ii da lectii lui Becali.

Si mai uitati-va ca Becali are un curs ascendent de credinta. De la un ortodox cu numele incepe sa devina un practicant.

Si nu in ultimul rand, am trecut odata pe langa satul construit de el. Am fost uimit. E singurul politician care a facut asta.

Iar eu care ma chinui sa`i dau 1 leu sau 2 lei la un cersetor nu pot zice ceva despre un om care a dat case la 30 de familii. Nu pot.

Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.09.2007, 19:36:33
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

ma indoiesc de buna credinta a lui ,ma intristeaza fanii lui....usurinta cu care-si croieste drum pana si-n casa Domnului, unde toti suntem egali sau asa ar trebui sA FIM PRIVITI .. faptele lui bune de asemenea nu stiu cate sunt contabilizate in cer,insa modelul de om pe care-l ofera e jalnic..i-a imbogatit pe tinerii actori care se ofera care mai de care sa-l imite..tot ce face e de un prost gust iesit din comun..e RIDICOL,nu mai cautati sa-l scuzati...sunt copii care vor sa devina GIGI cand vor fi mari.Personal mut programul cand il aud,nu-l urasc dar nici nu reprezinta modelul suprem..un om bolnav.Elevii mei in pauze se joaca de-a Gigi Becali,il imita,vorbesc ca el,imprumuta aroganta lui...numa bine pentru tanara generatie.Bravo!Un personaj grotesc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.09.2007, 19:57:26
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

decat ca un copil sa-si faca idol pe nu stiu ce vedeta numai pentru faptul ca este pasnica si vorbeste frumos dar n-are nici o treaba cu credinta ortodoxa desi afirma ca este credincios/oasa prefer sa il ia ca model pe becali(daca nu se poate pe Iisus) si sa urmeze ceea ce spune el.oricum comportamentul lui becali nu se imita asa usor pentru ca nu oricine are temperamnetul lui.deci ca sa ajungi sa ai tupeul lui cred ca trebuie sa-l ai in sange.
iar ca sa comparam toate persoanle publice,ca sa nu mai zic de politicieni,cred ca becali este cel mai sus din punct de vedere spiritual.macar incearca dupa puterile lui.sa nu uitam ca a fost un bisnitar si un golan.acum mai are pe cap si cateva sute de milioane de dolari ,si faima .deci nu este chiar usor.eu ii zic bravo becali!!!!dintr-un cioban ai ajuns un propovaduitor al credintei crestine.in ziua de azi esti considerat nebun daca vorbesti prea mult despre Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parastas la 55 de ani de la moartea lui George Enescu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.05.2010 19:30:35
Despre creationism, evolutie si design inteligent cu George Coyne si Richard Dawkins scrabble Teologie si Stiinta 179 30.10.2009 11:13:07