Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2009, 23:24:44
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit Cersetor la Biserica :P

Deci, eu cand merg la Biserica, in fiecare duminica e un anumit cersetor care am impresia ca ma minte ca sa scoata bani de la mine...Mereu i-am dat, cate un leu, 2, 3 si l-am invitat sa se roage pentru "sotia lui bolnava care e in spital" de luni bune...a venit, a luat banii si a plecat. Nici macar in biserica nu intra...eu ce sa fac? Sa-i mai dau? Eu ii dau pentru ca e datoria mea de crestin sa-i dau si daca minte, am incercat sa-l bag in biserica, i-am spus sa intre, sa se roage...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.10.2009, 00:33:08
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

podolski_2



  • Sfantul Ioan Gura de Aur ii mustra pe cei care se leaga de saraci si ii trimit la munca. Zicea ca sunt saraci care se prefac ca sunt buni, ca sa castige un ban, dar noi sa intelegem necazul lui , si sa ii dam mai departe, pt ca de fapt il dam lui Hristos.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.10.2009, 00:38:12
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
podolski_2



  • Sfantul Ioan Gura de Aur ii mustra pe cei care se leaga de saraci si ii trimit la munca. Zicea ca sunt saraci care se prefac ca sunt buni, ca sa castige un ban, dar noi sa intelegem necazul lui , si sa ii dam mai departe, pt ca de fapt il dam lui Hristos.
Foarte bine a zis Podolski! La fel gandesc si eu cand dau Bisericii! Gestul nostru conteaza, ce se intampla cu banii e responsabilitatea persoanei care i-a primit!

OT: Foarte frumoasa Crucea!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.10.2009, 00:50:36
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Am vrut sa intreb daca e gresit sa-l incurajez sa minta?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.10.2009, 01:12:02
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Am vrut sa intreb daca e gresit sa-l incurajez sa minta?
Este un subiect controversat. Eu de multe ori ma uit la persoana care cere si incerc sa-mi dau seama daca se duc banii pe bautura sau pentru vre-un clan. Daca am vre-un dubiu, nu dau. Este o abordare riscanta dar eu unul nu am gasit solutia corecta, inca.
Duminica trecuta am fost la Liturghie si iesind din biserica era o femeie care avea niste acte in mana si spunea ca e fiica-sa si e bolnava de leucemie si sa o ajutam. Eu mai intai m-am uitat la hartiile alea si auzind-o ce spune, am zis sa-i dau ceva dar cand deja scosesem banii am ridicat privirea si m-am uitat la ea si numai a femeie indurerata nu arata! Am zis "sa ma ierte Dumnezeu!" si m-am intors si am plecat fara sa-i dau nimic. Am procedat corect? Nu stiu..
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.10.2009, 15:03:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Deci, eu cand merg la Biserica, in fiecare duminica e un anumit cersetor care am impresia ca ma minte ca sa scoata bani de la mine...Mereu i-am dat, cate un leu, 2, 3 si l-am invitat sa se roage pentru "sotia lui bolnava care e in spital" de luni bune...a venit, a luat banii si a plecat. Nici macar in biserica nu intra...eu ce sa fac? Sa-i mai dau? Eu ii dau pentru ca e datoria mea de crestin sa-i dau si daca minte, am incercat sa-l bag in biserica, i-am spus sa intre, sa se roage...
sf ioan gura de aur spunea ceva de genul:"milostenia ta sa asuda in palma pana ce o vei da"
parerea mea e ca nu merita sa bani uni om mincinos, pt ca il incurajezi in fapta lui.
eu rar dau bani la cersetori. prefer sa ajut pe cine care chiar are nevoie. si, slava domnului se gasesc destui.
dar asta e doar parerea mea. cred ca asa incurajam lenea, minciuna chiar si hotia.si asta nu e bine....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.10.2009, 16:43:35
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

podolski_2
AVCCA/APDCC/AACCA/NSTI/CANMPN



Nu am gasit citatele pe care le stiam, dar am gasit altele . Oricum noi nu cunoastem inima omului oricat de pacatos ,betiv , mincinos ar parea. Si in al doilea rand, ii dai lui Hristos , nu omului .




Sfantul Ioan Gura de Aur:
  • "Altceva este judecătorul, altceva milostivul."
  • "Cuvântul milostivire arată în sine, că noi trebuie să fim binefăcatori si catre aceia care nu merită."
  • "Dacă noi cu atâta amănunțime si cu atâta îngrijire vom cerceta nevrednicia celor săraci, atunci si cei vrednici nu se vor apropia de noi; când dimpotrivă noi dăm și celor nevrednici, atunci cu atâta mai sigur vor primi de la noi și cei vrednici, și între dânșii mulți sunt așa de vrednici de milă, încât meritul lor va ține cumpăna dreaptă cu nevrednicia celorlalți."

  • Așa era și la fericitul Avraam. El nu făcea nici o cercetare supărăcioasă celor ce avea nevoie de ajutor, și de aceea a găzduit oarecând pe îngeri.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.10.2009, 16:52:45
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

podolski_2
AVCCA/APDCC/AACCA/NSTI/CANMPN


Sfantul Ioan Gura de Aur:
  • Noi dăm milostenie sărăciei omului, nu năravurilor sale, ne e milă de dânsul, nu pentru preferința lui, ci pentru nenorocirea lui, pentru ca și noi oarecând să dobândim multă milostivire de la Dumnezeu, deși suntem nevrednici, a fi părtași harului Său.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.10.2009, 17:56:12
linistea's Avatar
linistea linistea is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

mu-i mai da decat daca accepta sa intre si in biserica,milostenia e de 2 feluri:trupeasca( pe care tu o faci) dar si sufleteasca care e mai importanta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.10.2009, 19:54:11
alexaa alexaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Post Citat din Biblie

Plide 28, 27: "Cine da la sarac nu duce lipsa; iar cine isi acopera ochii lui va fi mult blestemat"
Multe nu stiu, dar daca poti, e mai bine sa-i dai. Alternativa este neplacuta. Te vei intreba mereu daca ai facut bine sa nu-i dai, iar sufletul tau va fi nelinistit. Sa ne rugam pentru bietul cersetor si sa nu uitam ca in ziua de azi, si in costum la 4 ace daca apari la un interviu de angajare si super pregatit, tot este foarte dificil sa obtii postul. Darmite pentru un biet nene care nu stii unde doarme. Poate ca minte, poate ca nu. Si daca nu minte...Sa ne rugam pentru el, cateva clipe; indiferent de raspunsul la intrebarea minte sau nu, are nevoie de rugaciunile noastre.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27