Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2010, 18:01:25
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow Maestria Clopotelor din Rusia

Va las un link de pe portalul tineretului din Basarabia www.logos.md pentru a putea descarca o multime de CD cu feluri de clopote din Rusia de la Manastiri si Biserici, trase in feluri si feluri de moduri pe diferite melodii! Clopotele nu sunt trase electrnoic, ci sunt trase manual de parinti sau oameni. Asemeni Clopote am vazut trase in Sf.Munte cand un parinte tragea singur vreo 10-12 clopote de la cel mai mic pana la cel mai mare, toate unite si legate in asa fel incat ele sunt legate la niste pedale trase ori manual ori cu piciorul avand putinta de a "canta" cu clopotele...
http://logos.md/forum/showthread.php?t=276

Bucurati-va de ele!!! Doamne ajuta!
__________________
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2010, 10:16:43
marria_sb's Avatar
marria_sb marria_sb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Superbe cântările, eu le-am auzit pe cele de la Mănăstirea Optina, care te lasă fără cuvinte...
__________________
"Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide. Că oricine cere ia; și cel ce caută găsește, și celui ce bate i se va deschide."(Lc.11, 9-13)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.01.2010, 14:31:44
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Eu am ramas mut prima data in Sf.Munte... si la Thessalonik la Manastirea Sf.Ioan Theologul de la Suroti, la Mormantul Cuv.Paisie Aghioritul! De atunci am prins mare drag de cantarile clopotelor! Apoi am descoperit pe un CD pe cele rusesti... extraordinar de frumoase!. Si eu am descarcat CDurile de pe linkul dat... acum am zeci de melodii/cantari de clopote... UIMITOARE...
__________________
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.12.2012, 22:42:28
duhovnicesti duhovnicesti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2012
Mesaje: 2
Implicit Dreapta Socoteală este Împărăteasa tuturor virtuților. (Sf Ioan Damaschin)

Atenție, vă rog, la nuanțe.

Că diavolul ne poate face pătimași și în privința cântarilor, și a rugăciunii, și a viețuirii.

Aduc aici pilda din pateric, a monahului sedus de freamătul trestiilor.

" Se spune că într-o pustie aspră din cale afară, viețuia un pustnic, în cele mai vitrege condiții. Hrana primea foarte rar, apă numai cât să-și ude limba si buzele.
În vremea aceea, exact prin zona aceea trecea un pustnic bătrân și îmbunătățit duhovnicește.
Văzându-l pe monah, și nevoința acestuia, îl întrebă: -frate, cum reușești să reziști în pustia asta fără cele de trebuință trupului ?
Răspunse monahul: -Părinte, dacă ai ști ce mă ține pe mine în pustia asta ?
Ce anume, zise bătrânul ?
Monahul: -seara, spre asfințit vine un vânticel care adie ușor, și în bătaia lui se mișcă trestiile care au crescut din nămolul unei bălți care a secat, și se creează o melodie. Freamătul frunzelor de trestie, e atât de dulce și liniștitor, încât nu-mi mai trebuie nimic: nici mâncare, nici apă, nici somn.

Auzind bătrânul zise: - Fiule, ești în mare primejdie. Patimă mare s-a încuibat în inima ta.
Dacă vrei să te mântuiești, FUGI de-aici. "


Notă! Atenție la nuanțe, că putem aluneca în patimă în nebănuite feluri: chiar și ascultând muzică psaltică, etc. Omul dă măsura lucrurilor, însă nu de unul singur, ci numai dacă e povățuit.
După dictonul: " frate pe frate sfătuindu-se sunt ca o cetate întărită, iar cei ce nu se sfătuiesc cad ca frunzele " (parcă la Ioan Scărarul am citit, sau la Isaac Sirul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
apararea credintei in Rusia mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 34 31.08.2012 08:21:32
china avertizeaza rusia sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 09.12.2011 13:29:01
Renaste nazismul in Rusia? mihailt Generalitati 14 09.05.2011 07:56:23
Rusia xyz Pelerinaje la locuri Sfinte 34 09.02.2010 18:09:09
Preot misionar martirizat in rusia Hector Stiri, actualitati, anunturi 7 21.11.2009 16:26:57