Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.08.2010, 02:25:59
iulia_clau_edi's Avatar
iulia_clau_edi iulia_clau_edi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Nördlingen,Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulia_clau_edi Vezi mesajul
Ah ca ma amuza tare aceasta cu cartonasul.Si cand copilul meu incepe sa ma strige:"mamii,mami,mami......mami,mami" asa face pana ii raspund,ii arat cartonasul?Dar te rog sa nu fie cu suparare,zic aceste lucruri,cu mare bucurie si binedispunere.Doamne ajuta!
Mda am gresit,era tot pentru Mihnea Dragomir
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.08.2010, 21:30:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulia_clau_edi Vezi mesajul
E drept ca inainte citem des aceste rugaciuni incepatoare,insa de un timp nu le mai spun la rugaciune,ci ma rog mai mult cu cuvintele mele,poate si aceasta ar fi un motiv al agravarii situatiei.Multumesc
Citeste , te rog frumos , si Acatistul Sf. Ciprian , de cate ori poti , sa ai o candela in casa ta si neaparat Icoana Maicii Domnului ! Pentru inceput , pot sa-ti dau acest link : http://bisericasfantulciprian.ro/aca...ui_ciprian.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.08.2010, 00:40:37
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulia_clau_edi Vezi mesajul
Insa nu am nici o posibilitate de a ajunge la o biserica de ortodocsi,la un preot.
sunt derutata,mi-ar fi placut sa pot merge la un preot,la biserica.Doamne ajuta!
Draga Iulia, am vazut ca locuiesti in Germania in Nördlingen, aceasta localitate nu este foarte departe de Nurnberg unde este Mitropolia ortodoxa romana: iti dau aici adresa exacta:

Rumänisch-Orthodoxe Metropolie
Fürther Straße 168, 90429 Nürnberg, Deutschland
Email serafim@mitropolia-ro.de; ep_sofian@cbrom.de
Telefon +49(0)911-3236910; +49(0)911-3236912

Mai jos ai un linck unde gasesti mai multe parohii ortodoxe romanesti...poate vreuna este si mai aproape de tine: http://www.toataromania.ro/germania/biserici.php
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.08.2010, 02:42:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulia_clau_edi Vezi mesajul
.Este si el nervos ,se tranteste pe jos nu conteaza unde este,racneste,plange,nu ii convine nimic din ceea ce ii spun sa faca,de exemplu sa mearga sa nani pentru ca e ora 22.30.pentru asta incepe sa zica ca nu si nu si plange si racneste.La aceasta ma i-a pe mine nervii si dupa ce fac \"tot ce e de facut\" totul e bine,adica doarme bustean.
Iulia, te-ai gandit ca pentru un copil de 2ani si 2 luni e prea tarziu sa se culce la o ora asa inaintata? Ar trebui sa doarma deja la ora 20, cel tarziu. Fiind supraobosit, este usor iritabil. Incerca sa-i schimbi programul zilnic si obisnuieste-l cu culcarea la o ora mai potrivita pentru el, ca e micut si in crestere, si vei avea mai mult timp pentru restul treburilor.

Si te rog nu mai tipa la el, ci raspunde-i cu toata dragostea, caci un copilas botezat este un ingeras. Imagineaza-ti ca ar striga la tine o persoana de 3 ori mai inalta; cum te-ai simti?!? La 2 ani incearca si el sa se impuna; toti copiii fac acest lucru la acesta varsta. Cu calm si cu dragoste si multa atentie ii poti explica ce e bine si ce nu e bine de facut. Copilul intelege, daca ii explici.

Cred ca si tu de prea multa oboseala ai aceste iesiri. Si fiica mea are un baietel de 2 ani si jumatate si imi spune cat a fost de obositoare perioada in care copilul nu a dormít noptile, fiind bolnav; cand se trezea noaptea sau dis de dimineata si vroia atentie... O mama iubitoare face fata la acestea, dar toate au si un pret, dar si o rasplata, atunci cand vezi dragostea pe care copilul ti-o intoarce insutit.

Spui ca te rogi seara Tatal nostru; este bine, dar mai trebuie sa ne indreptam gandul spre Dumnezeu si in timpul zilei, in asa fel incat sa existe o legatura permanenta cu El. Asa ne invata printre altií unul din cei mai mari duhovnici in viata, Pr. Arsenie Papacioc.
In loc sa te necajesti, mai bine alege sa spui o rugaciune scurta: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa". El este langa tine si abia asteapta sa Il chemi. Aceasta rugaciune repetata des, face minuni!

Inca putina rabdare si copilul va creste, caci timpul zboara...

Incearca sa ajungi la Nürnberg. IPS Serafim Joanta este de o blandete rara.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.08.2010, 02:23:09
iulia_clau_edi's Avatar
iulia_clau_edi iulia_clau_edi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Nördlingen,Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit Multumesc

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Iulia, te-ai gandit ca pentru un copil de 2ani si 2 luni e prea tarziu sa se culce la o ora asa inaintata? Ar trebui sa doarma deja la ora 20, cel tarziu. Fiind supraobosit, este usor iritabil. Incerca sa-i schimbi programul zilnic si obisnuieste-l cu culcarea la o ora mai potrivita pentru el, ca e micut si in crestere, si vei avea mai mult timp pentru restul treburilor.

Si te rog nu mai tipa la el, ci raspunde-i cu toata dragostea, caci un copilas botezat este un ingeras. Imagineaza-ti ca ar striga la tine o persoana de 3 ori mai inalta; cum te-ai simti?!? La 2 ani incearca si el sa se impuna; toti copiii fac acest lucru la acesta varsta. Cu calm si cu dragoste si multa atentie ii poti explica ce e bine si ce nu e bine de facut. Copilul intelege, daca ii explici.

Cred ca si tu de prea multa oboseala ai aceste iesiri. Si fiica mea are un baietel de 2 ani si jumatate si imi spune cat a fost de obositoare perioada in care copilul nu a dormít noptile, fiind bolnav; cand se trezea noaptea sau dis de dimineata si vroia atentie... O mama iubitoare face fata la acestea, dar toate au si un pret, dar si o rasplata, atunci cand vezi dragostea pe care copilul ti-o intoarce insutit.

Spui ca te rogi seara Tatal nostru; este bine, dar mai trebuie sa ne indreptam gandul spre Dumnezeu si in timpul zilei, in asa fel incat sa existe o legatura permanenta cu El. Asa ne invata printre altií unul din cei mai mari duhovnici in viata, Pr. Arsenie Papacioc.
In loc sa te necajesti, mai bine alege sa spui o rugaciune scurta: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa". El este langa tine si abia asteapta sa Il chemi. Aceasta rugaciune repetata des, face minuni!

Inca putina rabdare si copilul va creste, caci timpul zboara...

Incearca sa ajungi la Nürnberg. IPS Serafim Joanta este de o blandete rara.
Multumesc din suflet pentru sfaturi.In legatura cu ora de somn,da ar fi programat pentru ora 21.00,cel tarziu,insa,inca sunt probleme,pe care cu ajutorul Lui Dumnezeu si cu ajutorul sfaturilor tuturor celor care mi se adreseaza vom reusi sa le rezolvam.Voi spune mai des si rugaciunea sufletului:Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluieste-ne pe noi pacatosii.Multumesc pentru tot,sunt foarte primite.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.08.2010, 02:28:12
iulia_clau_edi's Avatar
iulia_clau_edi iulia_clau_edi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Nördlingen,Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Draga Iulia, am vazut ca locuiesti in Germania in Nördlingen, aceasta localitate nu este foarte departe de Nurnberg unde este Mitropolia ortodoxa romana: iti dau aici adresa exacta:

Rumänisch-Orthodoxe Metropolie
Fürther Straße 168, 90429 Nürnberg, Deutschland
Email serafim@mitropolia-ro.de; ep_sofian@cbrom.de
Telefon +49(0)911-3236910; +49(0)911-3236912

Mai jos ai un linck unde gasesti mai multe parohii ortodoxe romanesti...poate vreuna este si mai aproape de tine: http://www.toataromania.ro/germania/biserici.php
Voi incerca sa ajung cumva la una dintre aceste biserici,multumesc foarte mult,sper sa gasesc ceva cat mai aproape.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.08.2010, 02:51:20
iulia_clau_edi's Avatar
iulia_clau_edi iulia_clau_edi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Locație: Nördlingen,Germany
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit Multumesc

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Citeste , te rog frumos , si Acatistul Sf. Ciprian , de cate ori poti , sa ai o candela in casa ta si neaparat Icoana Maicii Domnului ! Pentru inceput , pot sa-ti dau acest link : http://bisericasfantulciprian.ro/aca...ui_ciprian.htm
L-am luat deja,in timp ce ma uitam pe celelalte postari,tot de la tine,pentru ca l-ai mai recomandat si altora,multumesc.Insa raspunsuri oare primesc?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ioan Hozevitul Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 33 13.11.2011 16:31:11
Poezii de Sf. Ioan Iacob de la Neamț (Hozevitul) laurastifter Diverse Sarbatori 9 09.08.2011 15:47:33
Sfantul IOAN IACOB HOZEVITUL - Din Ierihon Catre Sion razvan.mn Resurse ortodoxe on-line 23 11.10.2010 19:12:04
Sf.Cv. IOAN IACOB de la Neamt - Hozevitul geo.nektarios Diverse Sarbatori 5 04.08.2010 19:08:34
Ioan Iacob Hozevitul Marius22 Diverse Sarbatori 1 05.08.2008 17:05:26