Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #831  
Vechi 26.08.2012, 15:43:07
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu inteleg de ce homosexualitatea e mai de acuzata decat adulterul?
Nu sunt la fel de vinovate amandoua?
Nu tot din patima desfranarii vin ele?
Homosexualul iti produce o scarba trupeasca,iar adulterul o scarba sufleteasca.Scarba e la fel de mare.
Cred ca homosexualii au acelasi regim ca si ceilalti pacatosi ,nu sunt mai pacatosi.
Daca se caiesc de pacatele lor ,ca si adulterii ,pot fi primiti in Biserica
Si inca mai cred ca ambele biserici au aceiasi atitudine ,si ca va certati degeaba.
Nu aici sunt diferentele.Nu pot crede ca cineva care crede in Dumnezeu ,sa agreeze homosexualitatea ,din alta perspectiva decat a milei fata de cel pacatos
Iustine, ai un nume frumos, ca al fiului meu.
Fi, te rog, la inaltimea numelui si judeca cu dreptate: oare homosexualul nu este unul dintre aceia care distrug casnicia?

Din moment ce nu exista familii homo - Doamne, ce asociere de cuvinte aiurea! - nu crezi ca gay-ii sunt dintre cei care distrug familiile?

Last edited by Illuminatu; 26.08.2012 at 20:53:50.
Reply With Quote
  #832  
Vechi 26.08.2012, 23:22:47
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Preferi prostia in locul intelepciunii?
Era vorba de "deșteptăciune", nu de înțelepciune. Ori nu mai ști ce ai zis aseară...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Curat murdar, coane 666!
Ție îți par curate jignirile pe care le arunci postare de postare; eu le găsesc nedemne de un creștin - fie el și ortodox.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Da, probabil ca or fi mai multi din ei ortodocsi, dar aici vorbim de procente, coane 666.
De procente vorbesc și eu. Ce procent din ortodocșii homosexuali sunt excluși din BOR? Este cumva mai mare de 0%?

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Iar procentajul pidoznicilor sectei tale este mult mai mare. "Ten of thousands" spunea un ex-sambetist vorbind de pidoznicii sambetisti.
Un "ex-sâmbetist" poate să spună ce-o vrea... nu degeaba și-a pierdut calitatea de membru... de bun creștin ce era...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Asta e curat campanie electorala, coane 666! Si investigatie criminalistica, totodata!
"..descoperiti si dovediti.."
Da, așa poate părea, însă trebuie să știi că Biserica nu ia o hotărâre de excludere la prima bârfă rostită de... "un ex-sâmbetist". Păcatul trebuie să fie descoperit (aflat) și dovedit (de doi sau trei martori - așa cum cere Scriptura).

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
N-aveti voi curajul sa-i excludeti: ati ramanea cu 10-15 membri "curati" intr-o adunare.
Și zici că ești amuzant?

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa intotdeauna s-a pronuntat impotriva homosexualitatii
Dar a lua vreo măsură de excludere a homosexualilor din rândurile ei, așa cum cere porunca apostolică? În toată mult trâmbițata ei istorie milenară... Aceasta e întrebarea principială la care tot eviți să răspunzi de 4-5 postări încoace

Dar... e mai lesne să vii cu exemplificări denigratoare ale unor ex-și...
Reply With Quote
  #833  
Vechi 26.08.2012, 23:33:58
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
adventișii homosexuali vor fi excluși mai devreme sau mai târziu pe măsură ce sunt descoperiți și dovediți; pe când ortodocșii homosexuali nu vor fi excluși niciodată!

Pai daca aveti de unde sa ii excludeti inseamna ca sunt pacatosi care se pocaiesc, din moment ce inca vin la adunari, nu? Unul care traieste in pacat pentru ca asa vrea nici nu mai vine la adunare. Si daca omul se pocaieste, trebuie ajutat, nu exclus.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #834  
Vechi 26.08.2012, 23:43:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-ai cum sa excluzi pe cei care se exclud singuri.

M-as mira sa se oboseasca adventistii sa excluda pe cei care nu mai vin la adunare.

Doar daca se gandesc ca amenintandu-l cu excluderea, aduc contribuabilul inapoi.

Oricum, fiind putini e mult mai usor sa faci politie morala.
Reply With Quote
  #835  
Vechi 26.08.2012, 23:47:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Pentru osutafaraunu
Cat de des se impartasesc adventistii ?
Ei nu se impartasesc - ei iau "sfanta" Cina.

A, desigur mai circula termenul asta si la ei printre ignoranti (majoritatea), in special fosti ortodocsi, care au impresia ca surogatul adventist e acelasi lucru cu ce impartasania primita in Biserica.
Reply With Quote
  #836  
Vechi 27.08.2012, 00:14:28
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ție îți par curate jignirile pe care le arunci postare de postare; eu le găsesc nedemne de un creștin - fie el și ortodox.
Uita-te prima data la nesimtirea ta si apoi vorbeste de altul.
Toti am incercat sa vorbim omeneste cu tine pana cand ai inceput sa-ti arunci mizeriile nesimtite in noi.
Normal ca acum te luam peste picior!

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Un "ex-sâmbetist" poate să spună ce-o vrea... nu degeaba și-a pierdut calitatea de membru... de bun creștin ce era...
Tu ai senzatia ca oamenii isi doresc cu disperare sa intre la voi in secta si stau la coada in fata adunarii voastre? Iar voi ii selectati pe cei mai buni?
Asta e impresia ta?
Amagitule 666, oamenii fug de voi ca potarnichile, in special tinerii nascuti in familii de sectari. Este un model de cum stiti voi sa va educati copiii; pana si ei sunt scarbiti de dogma voastra matematica.

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dar a lua vreo măsură de excludere a homosexualilor din rândurile ei, așa cum cere porunca apostolică? În toată mult trâmbițata ei istorie milenară... Aceasta e întrebarea principială la care tot eviți să răspunzi de 4-5 postări încoace
Dar... e mai lesne să vii cu exemplificări denigratoare ale unor ex-și...
Tu vorbesti, gay-apologeticus 666?

Ia de-aici un articol despre cum sambetistii din Glendale SDA "Church" practica nuntile intre homosexuali. Si mira-te!!

http://www.sdadefend.com/MINDEX-G/Glendale-gay.pdf

Cand ii veti da afara pe astia? Ups! Cred ca va trebui sa inchideti toata adunarea ca pana si pastorul vostru este gay.
Reply With Quote
  #837  
Vechi 27.08.2012, 00:28:05
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul

Pai daca aveti de unde sa ii excludeti inseamna ca sunt pacatosi care se pocaiesc, din moment ce inca vin la adunari, nu? Unul care traieste in pacat pentru ca asa vrea nici nu mai vine la adunare. Si daca omul se pocaieste, trebuie ajutat, nu exclus.
Vezi, aici e marea diferenta de la pamant la cer intre Ortodoxie si secte.

Sectarii nu prea pot sa-i excluda pentru ca se va intampla ca in cazul penticostalilor homosexuali: nu i-au acceptat pastorii pe homosexuali? nu-i nimic! homosexualii penticostali s-au despins si si-au facut "biserica" penticostala homosexuata.

Asa si sambetistii sunt la o bifurcatie in istoria lor scurta: daca ii exclud, aia pe dos dintre ei isi vor face "biserica" adventista homosexuata. Asa ca ce-i de facut?

Pe cand in Ortodoxie, problema devine strict personala: daca gay-ul ortodox isi vine in fire merge la duhovnicul sau, se spovedeste si incearca - ajutat fiind si de Sfintele Taine (in acest caz de Tainele Spovedaniei si Maslului) - sa se indrepteze. Si chiar daca oamenii din Biserica stiu despre el ca-i pe invers, pastreaza distanta cuvenita fata de el.
Dar in niciun caz nu-si va face biserica. Si nu prea are cum, pentru ca noi avem succesiunea apostolica.

Daca gay-ul ortodox persista in pacat, nici nu mai da pe la Biserica, saracul de el!
Reply With Quote
  #838  
Vechi 27.08.2012, 00:34:06
andreea h's Avatar
andreea h andreea h is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Ce împărtășire are lumina cu întunericul? Hristos sau Veliar? Ce împărtășire are Hristos cu dracul, mai bine zis? Se fățărnicesc că nu mănâncă carne, că nu fumează, că nu beau, că fac milostenie, îți zic "frate". O, viclenia ta, sectarule, bine te-a mai arătat Hristos că ești lup îmbrăcat cu pielea oii! Vii la mine cu blana oii, cu blândețea, și-mi furi ce am mai scump eu în suflet. Ce? Credința dreptmăritoare, credința ortodoxă. Îmi iei mărgăritarul meu pentru a nu mai fi creștin ortodox și pentru a nu mai fi eu român și creștin, așa cum am trăit două mii de ani. Vii cu măguleli, vii cu blana de oaie.
Dar Hristos ne-a spus : "Păziți-vă de ei, că vin la voi, nu în alt nume- în numele lui Brahma sau al lui Buda sau al lui Confucius sau al lui Lao-Tze -, în numele Meu vor veni, în numele lui Hristos, zice, și pe mulți vor înșela"
Biserica lui Hristos cea dreptmăritoare una este, nu sunt o sută. N-ai auzit ce spune la Crez? "Cred într-una sfântă, sobornicească și apostolească Biserică". Nu există două biserici în lume. Una. Și aceasta este Biserica Ortodoxă, universală, în care ne-am născut noi, românii și grecii, bulgarii, rușii, sârbii și alte popoare ortodoxe. Noi n-am stricat din cele ce am crezut. Biserica noastră e întreagă dogmatică, e canonică, e liturgică, tipiconală, toate le are, tot tezaurul dogmatic, canonic și liturgic și tipiconal îl are Biserica în sânul ei(Părintele Cleopa)
Frate Illuminatu îți consumi energia inutil...
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata."
Reply With Quote
  #839  
Vechi 27.08.2012, 07:46:02
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul

Pai daca aveti de unde sa ii excludeti inseamna ca sunt pacatosi care se pocaiesc, din moment ce inca vin la adunari, nu?
Nu neapărat. Frecventarea bisericii nu este neapărat un semn al credincioșiei. Un adventist practicant dovedește pocăința sa prin mai mult decât venirea la adunare.

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Unul care traieste in pacat pentru ca asa vrea nici nu mai vine la adunare. Si daca omul se pocaieste, trebuie ajutat, nu exclus.
Excluderea este ultima formă a disciplinei aplicate de Biserică și se plică acolo unde toate încercările de îndreptare au eșuat. Pe de altă parte, aveți dreptate: nefrecventarea Bisericii este un simptom al îndepărtării de Dumnezeu și de frățietate. Mă refer bineînțeles la cei care nu vor să mai vină, nu la cei care nu pot.
Reply With Quote
  #840  
Vechi 27.08.2012, 07:47:28
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
M-as mira sa se oboseasca adventistii sa excluda pe cei care nu mai vin la adunare.
Deci poți să te miri! Să te miri și pentru puțina cunoaștere a principiilor Bisericii Adventiste despre care vrei să creezi impresia că le cunoști.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32