Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.10.2012, 22:34:36
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Dumnezeu sa va ajute sa treceti peste toate greutatile!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.10.2012, 22:42:38
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta!

Draga Vasilica, Mirela si toti cei care va aflati departe de Romania, in aceste clipe de grea incercare, vreau sa stiti ca ne aflam in rugaciune si cu sufletul suntem alaturi de voi.
Bunul Dumnezeu, alaturi de Maica Domnului si toti sfintii dragi, sa va intareasca, sa va pazeasca, sa va scape de urgia nestavilita a uraganului!!!
Vedem la televizor, ascultam mereu stirile, este incredibil ce se intampla...
Lasa-ti mesaj pe Forum sa stim despre voi, ca sunteti bine.

va scriu o frantura dintr-o frumoasa rugaciune catre sfantul meu ocrotitor SFANTUL GRIGORIE DECAPOLITUL : " ... Rugamu-te dar, Sfinte al lui Dumnezeu, primeste aceste rugaciuni de la noi, slugile tale, care nadajduim la ajutorul tau, cei ce ne-am imbogatit cu sfintele tale moaste, care cu darul lui Dumnezeu revarsa mireasma buna si incuviintata celor credinciosi. Deci avandu-te catre Milostivul Dumnezeu bun partinitor, aducem tie aceasta putina rugaciune a noastra si fii folositor si rugator pentru noi catre Dumnezeu, ca prin rugaciunile tale sa fim aparati de luptatorii nostri vrajmasi vazuti si nevazuti, ca izbavindu-ne de toata ispita si necazul cel negandit si neasteptat si de chinurile cele vesnice ce vor sa fie, sa aflam mila in ziua Judecatii, si invrednicindu-ne si noi cu tine de nespusele bunatati, privind lumina cea preadulce si desfatata a fetei lui Dumnezeu, sa slavim pe Tatal si pe Fiul si pe Sfantul Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. AMIN! "
Attached Images
File Type: jpg P8040059.jpg (73,3 KB, 8 views)
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.10.2012, 23:59:06
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Draga Vasilica, Mirela si toti cei care va aflati departe de Romania, in aceste clipe de grea incercare, vreau sa stiti ca ne aflam in rugaciune si cu sufletul suntem alaturi de voi.
Bunul Dumnezeu, alaturi de Maica Domnului si toti sfintii dragi, sa va intareasca, sa va pazeasca, sa va scape de urgia nestavilita a uraganului!!!
Vedem la televizor, ascultam mereu stirile, este incredibil ce se intampla...
Lasa-ti mesaj pe Forum sa stim despre voi, ca sunteti bine.

va scriu o frantura dintr-o frumoasa rugaciune catre sfantul meu ocrotitor SFANTUL GRIGORIE DECAPOLITUL : " ... Rugamu-te dar, Sfinte al lui Dumnezeu, primeste aceste rugaciuni de la noi, slugile tale, care nadajduim la ajutorul tau, cei ce ne-am imbogatit cu sfintele tale moaste, care cu darul lui Dumnezeu revarsa mireasma buna si incuviintata celor credinciosi. Deci avandu-te catre Milostivul Dumnezeu bun partinitor, aducem tie aceasta putina rugaciune a noastra si fii folositor si rugator pentru noi catre Dumnezeu, ca prin rugaciunile tale sa fim aparati de luptatorii nostri vrajmasi vazuti si nevazuti, ca izbavindu-ne de toata ispita si necazul cel negandit si neasteptat si de chinurile cele vesnice ce vor sa fie, sa aflam mila in ziua Judecatii, si invrednicindu-ne si noi cu tine de nespusele bunatati, privind lumina cea preadulce si desfatata a fetei lui Dumnezeu, sa slavim pe Tatal si pe Fiul si pe Sfantul Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. AMIN! "
Draga noastra Ica
Multumim ca te gindesti la noi la toti cei din NY si NJ si eu in CT pentru rugaciunea catre Sf tau drag si iti multumesc de darul facut mai de mult Icoana Sf Grigorie Decapolitul o tin cu drag si ne-am rugat mereu zilele astea.Dovada ca rugaciunile noastre si ale voatre au fost primite sintem bine am scapat cu bine eu Mirela si cred si alti romani care locuiesc in NY.
Doamne ajuta si sa va apere si pe voi toti acolo unde traiti.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.10.2012, 00:06:02
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Of Mirela eu zic sa te muti de acolo orice ai gasi e mai bine cu mai putin si in liniste decit cu mai mult si cu frica in san. Acum nu sintem in safe niciunde e adevarat dar pe linga ape e sansa mai mare sa fii in pericol.
Imi pare bine ca nu ai fost afectata ca ce vad la tv ma ingrozesc si stiu ca sint f multi romani in partea afectata in NY.
Nu sunt bani pentru mutare, decât în baza unui job. Am încercat ceva în LA, dar n-a ieșit. Și să nu crezi că am cine știe ce pretentii, chiar sunt dispusa sa scad sub $25/hr. (În domeniul meu cele mai multe slujbe sunt totuși în NYC Metro Area, apoi Los Angeles și San Francisco). Aici unde stau este destul de la adapost de intemperii, nici anul trecut când a fost uraganul Irene nu am avut cine știe ce pagube (îți dai seama că nu stau în cine știe ce zonă de lux, în Manhattan, sau lângă plajă, s.a.m.d.).

Doamna Ica, Ștefan_Florin, vă mulțumesc că v-ați gândit la noi. Suntem bine sănătoși, slava Domnului !

Aici la New York așteptăm acum să se rezolve cu transportul public - care este suspendat de duminică după amiază. Se pare că vor fi necesare 4-5 zile până când să se dea drumul la metrou, pentru că șapte tunele și unele statii au fost inundate. Poate transportul de suprafață să se reglementeze ceva mai devreme (însă legătura cu Manhattan-ul se face numai prin metrou). Mai sunt ceva probleme și cu furnizarea energiei electrice, dar se face tot posibilul să se remedieze repede. Parcurile publice sunt închise, deși mai sunt unii care fac pe vitejii și se aventurează pe acolo. Primarul NYC, Mike Bloomberg și echipa sa au fost la înălțime pe tot parcursul evenimentelor.

În New Jersey am auzit că cele 3 reactoare nucleare au fost oprite, pentru a se preveni o eventuală dramă ca aceea din Japonia (de anul trecut, sau acum doi ani, nu-mi amintesc exact).
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.10.2012, 00:49:53
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu sunt bani pentru mutare, decât în baza unui job. Am încercat ceva în LA, dar n-a ieșit. Și să nu crezi că am cine știe ce pretentii, chiar sunt dispusa sa scad sub $25/hr. (În domeniul meu cele mai multe slujbe sunt totuși în NYC Metro Area, apoi Los Angeles și San Francisco). Aici unde stau este destul de la adapost de intemperii, nici anul trecut când a fost uraganul Irene nu am avut cine știe ce pagube (îți dai seama că nu stau în cine știe ce zonă de lux, în Manhattan, sau lângă plajă, s.a.m.d.).

Doamna Ica, Ștefan_Florin, vă mulțumesc că v-ați gândit la noi. Suntem bine sănătoși, slava Domnului !

Aici la New York așteptăm acum să se rezolve cu transportul public - care este suspendat de duminică după amiază. Se pare că vor fi necesare 4-5 zile până când să se dea drumul la metrou, pentru că șapte tunele și unele statii au fost inundate. Poate transportul de suprafață să se reglementeze ceva mai devreme (însă legătura cu Manhattan-ul se face numai prin metrou). Mai sunt ceva probleme și cu furnizarea energiei electrice, dar se face tot posibilul să se remedieze repede. Parcurile publice sunt închise, deși mai sunt unii care fac pe vitejii și se aventurează pe acolo. Primarul NYC, Mike Bloomberg și echipa sa au fost la înălțime pe tot parcursul evenimentelor.

În New Jersey am auzit că cele 3 reactoare nucleare au fost oprite, pentru a se preveni o eventuală dramă ca aceea din Japonia (de anul trecut, sau acum doi ani, nu-mi amintesc exact).
Ma bucur Mirela ca ne dai vesti bune, Bunul Dumnezeu sa te indrume pe drumul cel bun sa-ti gasesti un job dupa pregatirea si puterile tale si sa-ti fie bine.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.10.2012, 19:17:21
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit mesaj

Si eu sunt departe de tara si in aceste zile am fost cu gindul la voi cei plecati peste ocean.Dumnezeu sa ne aiba in paza LUI pe toti.Si sper ca acest eveniment sa ne puna pe toti pe ginduri si sa ne faca sa ne gindim mai mult la cele duhovnicesti si sa mai lasam cele materiale pe ultimul loc .Sa ne rugam mai mult si sa ne apropiem de Dumnezeu mai mult.Pace in suflet tuturor.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.10.2012, 19:25:53
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am fost mai mult plecată de acasă zilele astea și unde am stat nu era nici radio și nici tv. Abia astăzi am vazut prin ce ați trecut. Să vă întărească Dumnezeu - Mirela, Vasia și toți ceilalți pentru a trece cu bine peste toate încercările.
Doamne ajută.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.11.2012, 18:22:39
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am fost mai mult plecată de acasă zilele astea și unde am stat nu era nici radio și nici tv. Abia astăzi am vazut prin ce ați trecut. Să vă întărească Dumnezeu - Mirela, Vasia și toți ceilalți pentru a trece cu bine peste toate încercările.
Doamne ajută.
Multumim Dorina de gindul bun,ne-a ajutat Dumnezeu sa trecem cu bine,sa v-a apere si pe voi Maica Domnului de toate relele.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.11.2012, 20:04:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mulțumim tuturor celor care ați avut un gând bun pentru noi zilele acestea. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.11.2012, 20:48:32
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Domnul Slavei si Maicuta Lui Preasfanta sa va ajute sa treceti cu bine peste aceste incercari.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog, rugati-va pt. Andrada eu-cristina83 Umanitare 2 01.10.2011 17:43:32
cum va rugati voi lui Dumnezeu? ingerul_pazitor Generalitati 19 07.08.2010 00:13:19
Cum va rugati? iosif Pocainta 166 02.08.2008 15:57:40
Rugati-va ptr. mine T-Bone Rugaciuni 10 19.08.2007 20:59:18
Rugati-va pt. Alexandr| Alina-Ana_Truta Umanitare 4 29.07.2007 13:04:26