Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2009, 22:16:17
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit Despre vaccinuri

Doamne ajuta!

In ultima vreme am vazut multe articole si luari de pozitie impotriva vaccinurilor (a tuturor vaccinurilor).

Inteleg ca unele dintre ele prezinta intr-adevar riscuri (de ex. Gardasil), iar altele sunt noi si nu au fost inca testate cum trebuie (de ex. vaccinul contra curentei gripe porcine).

Totusi, ma intreb daca nu cumva sunt si putin exagerate aceste reactii ale unor oameni. Cu totii am facut vaccinuri in copilarie, si inca suntem vii... Se poate pune pune insa semnul egal intre vaccinare si sinucidere, cum fac unii? Sunt chiar toate vaccinurile atat de periculoase?

Ce parere aveti de exemplu despre vaccinul impotriva Hepatitei B, care e o boala destul de raspandita in Romania (5% din populatie)?

Bogdan.

Last edited by BogdanF2; 17.11.2009 at 22:20:43.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.11.2009, 15:40:19
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Doamne ajuta!

In ultima vreme am vazut multe articole si luari de pozitie impotriva vaccinurilor (a tuturor vaccinurilor).

Inteleg ca unele dintre ele prezinta intr-adevar riscuri (de ex. Gardasil), iar altele sunt noi si nu au fost inca testate cum trebuie (de ex. vaccinul contra curentei gripe porcine).

Totusi, ma intreb daca nu cumva sunt si putin exagerate aceste reactii ale unor oameni. Cu totii am facut vaccinuri in copilarie, si inca suntem vii... Se poate pune pune insa semnul egal intre vaccinare si sinucidere, cum fac unii? Sunt chiar toate vaccinurile atat de periculoase?

Ce parere aveti de exemplu despre vaccinul impotriva Hepatitei B, care e o boala destul de raspandita in Romania (5% din populatie)?

Bogdan.
Cine nu e din domeniul medical sa nu mai acuze vaccinurile, de parca ar fi ei mai breji. Daca pe forum sunt medici sau farmacisti ii invit sa spuna cum sta treaba, iar restul sa vorbeasca mai incet si sa faca intai anii de medicina si farmacie si pe urma vorbim. Internetul e un mijloc de informare nesigur, nu poti crede tot ce scrie acolo. Cartile de specialitate spun adevarul. Din pacate sunt doar anul 3 si nu am acces la suficiente informatii despre medicamente, insa atunci cand voi avea o sa incerc sa clarific nelamuririle de acest gen:D
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2009, 03:35:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sunt prea convinsi de dreptatea lor, inradacinata desigur in modul lor de viata profund ortodox, pentru a-si mai evalua competenta sau disceramantul in domeniile pe care le ataca.

Nimic nou..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Avocatul Poporului: Neproducerea unor vaccinuri de către Institutul Cantacuzino hydro314 Generalitati 2 21.04.2012 00:07:33
"Vaccinuri criminale" dianagroza Generalitati 136 20.02.2012 17:41:43
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16