Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.03.2010, 15:37:16
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Tipul asta Danion etc mi se pare atat de bun de sminteala publica! Domnul sa ma ierte pentru "apreciere"!

Am fost de doua ori la "conferintele" dumnealui si mi s-au parut reci, seci, sacaitoare . La care se adauga insistenta de a i se cumpara cartile.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.03.2010, 15:48:54
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai citeste pe aici ..vezi la profil -> toate postarile.
Sigur ai sa te lamuresti.

Si cred ca eu am intrebat primul.
Observ ca dialogul a degenerat intr-o disputa unde fiecare incearca sa arate cat e de tare, aruncand mici si mari "sageti"!
Iarta-ma!

Si acum iti voi raspunde la intrebare! Nu sunt eretic si nici schismatic! Nu sunt ultra-super-hiper ortodox! Sunt doar un ortodox, adevarat crestin ortodox dupa spusele Vladicai Averchie, plin de pacate dar in Dreapta-Credinta care incearca sa se mantuiasca!

Sa stii ca in trecut m'am gandit si eu la varianta asta a "zilotilor protestanti"! Pe undeva ai dreptate! Prea usor se lasa o jurisdictie, prea usor s'au facut noi sinoade! Evident mandria a fost la mijloc!

Dar slava Domnului in Romania n'a fost asa! Noi n'avem problema grecilor care s'au impartit in multe sinoade! Din punctul asta de vedere am demonstrat o unitate!

Acum, sa privim, in Romania, inainte si dupa 1924! Cine tine TOATA Sfanta Predanie? BOR care a adoptat calendarul gregorian si o perioada pascalia si e cufundata in ecumenism sau BOSV care tine la Sfanta Predanie si n'are nimic de a face cu erezia ecumenista? Bineinteles ca'mi vezi zice ca calendarul nu este dogma, nu este important, s.a.m.d.

Deci, cine e schismatic? Aia care pastreaza TOATA Predania sau aceia care au introdus inovatii?


Sfantul Marcu al Efesului zice ca'n materie de credinta nu exista concesie! Ori noi ce vedem? Vedem cu BOR a schimbat calendarul bisericesc, a aprobat la nivel sinodal rugaciunea ecumenica, facand acorduri cu monofizitii, romano-catolicii la nivel SINODAL si participa activ in CMB! Ce sa mai zic de erezia corneana adica apararea unui eretic!

Patriarhul Daniel in fiecare an se intalneste cu papistasii, se pupa, se roaga, se imbratiseaza ca adevarati "frati crestini"!

Acestia, dupa spusele Sfintilor Parinti sunt lupi! Asculta-l pe Corneanu sa vezi ce frumos vorbeste! Dar din comportamentul sau fata de Ortodoxie se poate afirma ca este un lup deghizat! Si tot dupa spusele Sfintilor Parinti, tre' sa rupem comuniunea cu acestia, pentru ca ne duc la pierzanie!

Toate Bisericile Oficiale sunt implicate in ecumenism! Dar in Romania avem problema calendaristica! Daca as fi fost sarb, intrerupeam comuniunea si atat! Dupa cum vezi, la noi situatia e mai delicata!


Ca sa rezolvam aceasta problema, ar trebui sa se uneasca intr-un sinod pan-ortodox romanesc toata Ortodoxia romaneasca, si cei de pe vechi, si cei de pe nou! BOR se intoarce la vechiul-calendar, da anathemei ecumenismul si ne unim la fel cum am fost si inainte de 1924! Ce vis frumos ar fi!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.03.2010, 16:36:30
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Am citit si eu ce-are de spus la el pe blog: ca nu face "propaganda stilista", ci doar spune de ce calendarul pe stil vechi este mai bun, mai canonic, mai curat, mai uscat. Adica "propaganda stilista", daca doriti :))
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.03.2010, 17:18:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
http://apologeticum.wordpress.com/20...ista%e2%80%9d/

Eu sunt de acord cu Danion Vasile, trebuie spus adevarul, insa trebuie si putin tact, discernamant si intelepciune. Cred ca Danion ar trebui sa fie mai clar ca nu-i denigreaza pe cei 2 Parinti, care, oricat de mari duhovnici or fi fost, au mai avut si scapari, asa cum au fost si altii in istorie: Sf. Grigorie cu apocatastaza, Sf. Irineu cu hiliasmul, posibil chiar si Sf. Dimitrie al Rostovului cu Imaculata Conceptie (aici nu e 100% clar ca Sfantul chiar ar fi crezut asta), Fer. Augustin cu mai multe. In Ortodoxie nimeni nu e infailibil, nici macar sfintii.

Sa ne rugam, ca sunt vremuri tulburi tare de tot.

Bogdan.
Fratele Danion e inselat de draci.
La inceput fratele Danion zice ca cine nu merge la Sfanta Liturghie timp de 3 saptamani cade sub anatema.
(ceea ce nu cred ca e asa,aci zice ca acel Sfant Canon se referea la clerici:
http://www.crestinortodox.ro/drept-b...nic-69935.html
)

Apoi dupa ceva timp in cadrul aceleasi conferinte dracii il inseala
sa sustina crestinilor ortodocsi sa nu mearga de acolo la nicio Sfanta Biserica.

Asa ca fratele Danion se contrazice in declaratii de fapt dracii care vorbesc prin fratia sa se contrazic in declaratii semanand prin aceasta tulburare sufleteasca in sufletele celor care au mers la acea conferinta.

Last edited by mihailt; 30.03.2010 at 17:22:03.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.03.2010, 17:22:30
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Fratele Danion e inselat de draci.
La inceput fratele Danion zice ca cine nu merge la Sfanta Liturghie timp de 3 saptamani cade sub anatema.Nu este asa.
Sfantul Canon zice "sa fie afurisit" adica sa nu mai fie primit la Sfanta Impartasanie.

Apoi dupa ceva timp in cadrul aceleasi conferinte dracii il inseala
sa sustina crestinilor ortodocsi sa nu mearga de acolo la nicio Sfanta Biserica.
Iarasi cu dracii? :)

Cine nu e cu Mihailt e inselat...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.03.2010, 18:43:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Antonio eu asa harnic pe la mers la Sfintele Slujbe nu prea sunt dar oricum cum sa fie credinta crestin ortodoxa fara ierarhi,fara preoti,fara diaconi fara Sfanta Liturghie?
Pai Duhul Sfant s-a pogorat cu harul cel nesfarsit in Sfintii Apostoli la cincizecime.

Sfanta Biserica e Sfintita de Dumnezeu prin ierarhi,prin ierarhi pogoara lucrarea harului in preoti,in diaconi si apoi prin transii lucreaza Dumnezeu Sfintele Taine asupra credinciosilor etc.

Dumnezeu locuieste cu harul cu care lucreaza Sfintele Taine in diaconi,preoti si ierarhi dar locuieste si in crestini ortodocsi.

Nu cumva acei credinciosi sa se ia dupa acele invataturi sa lipseasca de la Sfanta Liturghie.

Talharul de pe cruce a fost mantuit dar tot prin si de Dumnezeu Iisus Hristos.
Si talharul ce a facut?
Si-a recunoscut pacatele sale,a fost constient de ele,nu a dat vina pe altii pentru pacatele sale a recunoscut ca e drept ca el sa primeasca acea pedeapsa si a rugat pe Dumnezeu Iisus Hristos sa il ierte.

Last edited by mihailt; 30.03.2010 at 18:59:51.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.03.2010, 20:33:39
marius_x
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Fratele Danion e inselat de draci.
La inceput fratele Danion zice ca cine nu merge la Sfanta Liturghie timp de 3 saptamani cade sub anatema.
(ceea ce nu cred ca e asa,aci zice ca acel Sfant Canon se referea la clerici:
http://www.crestinortodox.ro/drept-b...nic-69935.html
)

Apoi dupa ceva timp in cadrul aceleasi conferinte dracii il inseala
sa sustina crestinilor ortodocsi sa nu mearga de acolo la nicio Sfanta Biserica.

Asa ca fratele Danion se contrazice in declaratii de fapt dracii care vorbesc prin fratia sa se contrazic in declaratii semanand prin aceasta tulburare sufleteasca in sufletele celor care au mers la acea conferinta.
Tu nu esti chiar deloc inselat de draci, Mihail? Observ ca ori de cate ori nu-ti convine cineva il acuzi ca e inselat de draci. Dar tu nu-ti vezi barna din proprii ochi si pesemene ca vezi paiul din ochii altuia, sustinand sus si tare: "da, e un inselat de draci". Sa zicem ca in locul lui, cel inselat de draci ai fi chiar tu, Mihail. Ce mare eroare ar putea fi aceasta? Si cum ai demonstra tu (canonic) ca ceea ce am afirmat despre tine este o eroare?

Last edited by marius_x; 30.03.2010 at 20:38:19.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.03.2010, 20:45:29
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Marius_x ia zi fratia ta cam pe unde trebuie sa mearga crestini ortodocsi din Romania la Sfanta Liturghie?
Prin fratele Danion dracii au sfatuit credinciosii ca in BOR sa nu mearga la Sfanta Liturghie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.03.2010, 21:25:14
marius_x
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din cate retin, eu am fost cel care te-am intrebat primul ceva. De ce pe oricine care tie nu-ti place il consideri inselat de draci?
Sa-ti raspund si tie la intrebare. E de preferat sa nu mergi niciodata la o "sfanta liturghie" celebrata intr-o biserica schismatica/eretica decat sa mergi vreodata.
La inceputul discursului sau, fratele Danion Vasile se referea la faptul ca a nu merge timp de 3 saptamani la rand la o Sfanta Liturghie celebrata intr-o Biserica Dreptslavitoare, Care este chiar Trupul Mantuitorului Hristos, se pedepseste prin anathema. E conform Sfintelor Canoane.
Dar daca n-ai la ce Sfanta Liturghie sa mergi pentru ca toate bisericile de jur-imprejurul tau pe o distanta suficient de mare au cazut in apostazie, nici nu ai cum sa fii pedepsit prin anathema.
Ieromonahul Seraphim Rose spunea ca in astfel de situatii, ortodocsii isi pot transforma locuintele lor personale in altar bisericesc in care pot sluji de unii singuri (mai putin partea din Sfanta Liturghie ce se cuvine a fi rostita de preot) Sfanta Liturghie. Cu alte cuvinte, daca n-ai la ce Biserica sa te duci pentru ca este cazuta in apostazie iti poti face altar bisericesc si sluji in propria ta casa. Ramane sa fie rezolvata numai problema duhovnicului la care acesti ortodocsi trebuie sa se spovedeasca si impartaseasca si care trebuie neaparat gasit, caci fara parinte duhovnic nu exista nici mantuire personala.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.03.2010, 22:51:28
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Fratele Danion e inselat de draci.
La inceput fratele Danion zice ca cine nu merge la Sfanta Liturghie timp de 3 saptamani cade sub anatema.
(ceea ce nu cred ca e asa,aci zice ca acel Sfant Canon se referea la clerici:
"Acela care nu merge la Sfânta Liturghie trei duminici la rând, să se afurisească, fară numai dacă este greu bolnav, încât să nu poată iesi din casă."

sursa:http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfintelecanoane.htm
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42