Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.03.2010, 15:02:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Vezi ca'n '26 si '26 BOR a praznuit Pastele inaintea jidovilor si impreuna cu ceilalti "crestini", preferand sa priveasca spre Roma decat spre Ierusalim! Si tot din cauza acelor presiuni, calendarul "indreptat", adica gregorian a fost introdus in parte! O parte a rezistat, o parte nu! Totusi, nu inteleg de ce, partea care a rezistat puterii masonice, e numita "stilista"!
Ei pur si simplu au ramas acolo, nemutand hotarul Sfintelor Predanii! Dar in continuare sunt catalogari ca schismatici, eretici, s.a.m.d.
Mai încet cu "jidovii" pentru că, vorba lui Țuțea, Hristos nu-i din Fălticeni.

Stilistă , nestilistă ortodoxia ta e discutabilă în momentul în care jignești pe Domnul , pe Maica Sa , vreo 12 apostoli și un număr nedeterminat de sfinți.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.03.2010, 15:09:53
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mai încet cu "jidovii" pentru că, vorba lui Țuțea, Hristos nu-i din Fălticeni.

Stilistă , nestilistă ortodoxia ta e discutabilă în momentul în care jignești pe Domnul , pe Maica Sa , vreo 12 apostoli și un număr nedeterminat de sfinți.
Lipsea din acest topic si partea politically correct! :)

Sa vedem ce scrie in Acatistul necenzurat al Sfantului Ioan cel Nou de la Suceava:

in condacul 8, "Văzând în tine, Mucenice al lui Hristos, o putere minunată, blestemata seminție jidovească, pre când erai târât de cal pre străzile lor, unii te luau în batjocură…"

dupa

Unul dintre jidovii ce te batjocoreau


http://traditiaortodoxa.wordpress.co...de-la-suceava/


Apropo, eu inca mai astept acele "carti"!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.03.2010, 15:38:32
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
Apropo, eu inca mai astept acele "carti"!
Răbdarea, dragă prietene, este o virtute din ce în ce mai rară în zilele noastre.
În plus ai și tu partea ta la înțelegere. Parca trebuia să te maturizezi un pic.

Citat:
blestemata seminție jidovească
Deci să înțeleg că Domnul nostru a făcut parte dintr-o "seminție blestemată" ? Sau după calendar și imnografia are valoare de dogmă?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.03.2010, 15:58:51
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Răbdarea, dragă prietene, este o virtute din ce în ce mai rară în zilele noastre.
În plus ai și tu partea ta la înțelegere. Parca trebuia să te maturizezi un pic.
Frate, ai putea sa fii simtit si sa zici ca acele carti sunt o "minciuna gogonata"!
Daca ai 35 de ani, da tu dovada de maturitate!

Sa nu ne mai invartim atata in spatele cuvintelor; nu e asa de greu sa pui aici titlul cartilor!


Citat:
Deci să înțeleg că Domnul nostru a făcut parte dintr-o "seminție blestemată" ? Sau după calendar și imnografia are valoare de dogmă?
Nu e vorba de calendar! Asa era acatistul inainte, si milioane de romani s'au MANTUIT citind "jidovi"!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.03.2010, 16:16:40
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Deci să înțeleg că Domnul nostru a făcut parte dintr-o "seminție blestemată" ? Sau după calendar și imnografia are valoare de dogmă?
"Îngâmfat Israil,
Ucigașe popor !
Pentru ce pe Varava, pătimaș, slobozi,
Iar pe Domnul pentru ce Îl răstignești?"

Stii de unde sunt versurile astea? Din Prohodul Domnului, versiunea necenzurata.

Nu am nimic cu evreii dinainte de Hristos si nu-i urasc nici pe cei de dupa, dar trebuie totusi sa fim atenti ca de vreo 2000 de ani incoace evreii (cu unele exceptii, mentionate si de tine) nu au fost prea prietenosi fata de crestinism.

Antoni0, la voi in Prohod se mai gaseste strofa asta (58 parca)?

Bogdan.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.03.2010, 16:21:28
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

[quote=Antoni0;229660]Frate, ai putea sa fii simtit si sa zici ca acele carti sunt o "minciuna gogonata"!
Daca ai 35 de ani, da tu dovada de maturitate!

Sa nu ne mai invartim atata in spatele cuvintelor; nu e asa de greu sa pui aici titlul cartilor!

Păi dacă tu crezi că sunt eretic din cauza calendarului ce mare mirare mai e să mă faci și mincinos. Chestia cu psihologia inversă nu ține. Am învățat despre ea în primul an de studii.
O să primești într-o zi ceva serios de cercetat. Acum nu ești pregătit, încă confunzi credința cu fotbalul. Și te informezi din link-uri, ori aia e hrană pentru flecăreală.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.03.2010, 16:38:25
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Păi dacă tu crezi că sunt eretic din cauza calendarului ce mare mirare mai e să mă faci și mincinos. Chestia cu psihologia inversă nu ține. Am învățat despre ea în primul an de studii.
O să primești într-o zi ceva serios de cercetat. Acum nu ești pregătit, încă confunzi credința cu fotbalul. Și te informezi din link-uri, ori aia e hrană pentru flecăreală.
Acele link-uri le dau ca sa arat ca nu vorbesc "din burta"!

Tot ce ai facut pana acum draga Mihai a fost sa te invarti, de colo colo!

Si despre scrierile Pr Cleopa referitor la calendar se zice ca au fost scrise pentru a nu sminti poporul nostru!

Nimic nou sub soare! Iti urez o seara buna ... in fanteziile tale astronomice de om "matur"!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.03.2010, 16:57:38
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
Acele link-uri le dau ca sa arat ca nu vorbesc "din burta"!
Păi nu din burta ta, din burta altora . Tot acolo e....

Citat:
Tot ce ai facut pana acum draga Mihai a fost sa te invarti, de colo colo!
Asta e din categoria "dacă nu putem dărâma, hai să aruncăm cu noroi". M-ai văzut învârtidu-mă de colo colo în jurul ego-ului tău victorios ?

Citat:
Si despre scrierile Pr Cleopa referitor la calendar se zice ca au fost scrise pentru a nu sminti poporul nostru!
Păi cum așa , eu mă învârt și tu amețești? Cine ți-a turnat în cap aberația asta?

Citat:
Nimic nou sub soare! Iti urez o seara buna ... in fanteziile tale astronomice de om "matur"!
Acuma ce te superi așa, dacă soarele se mișcă cum l-a lăsat Dumnezeu și nu cum dorește partida stilistă. Să fi sănătos și ...succes în maturizare.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.03.2010, 17:27:06
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Păi nu din burta ta, din burta altora . Tot acolo e....
Asta e din categoria "dacă nu putem dărâma, hai să aruncăm cu noroi". M-ai văzut învârtidu-mă de colo colo în jurul ego-ului tău victorios ?
Păi cum așa , eu mă învârt și tu amețești? Cine ți-a turnat în cap aberația asta?
Acuma ce te superi așa, dacă soarele se mișcă cum l-a lăsat Dumnezeu și nu cum dorește partida stilistă. Să fi sănătos și ...succes în maturizare.
Aceeasi vorbareala...

Vezi ca nici fratii tai de la razbointrucuvant nu mai sustin partea astronomica asa ca las-o mai moale...

Eu voi astepta in continuare acele "presupuse" carti!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.03.2010, 14:12:25
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Cu cat ii urati mai tare pe evrei, cu atat eu ii admir mai tare.
Cred ca asa face si Dumnezeu. Cel care e urat de oameni, atrage milostivirea lui Dumnezeu.
Deci voi nu le faceti decat un bine urandu-i

Last edited by zoridezi; 31.03.2010 at 14:18:44.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul ar trebui sa schimbe oamenii in bine - voi simtiti asta? sophia Biserica Ortodoxa Romana 32 12.06.2013 23:36:18
De asta ce ziceti? Din vest ne vin "bunatatile"!!! Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 79 12.07.2012 08:27:10
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 22:29:47
ce ziceti de luca 19:27 jezisovi_pivo_nelej Din Noul Testament 10 28.01.2007 01:29:22