Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 03.02.2011, 12:03:44
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Multumesc frumos pentru incurajare.
Ma rog si plang, ma rog si plang. Asta fac. Dar cum sa nu fiu necajita cand nu-i pot oferi nici macar lui hrana corespunzatoare varstei? De mine nu mai zic nimic, ca m-am scos din schema din noiembrie... N-am nimic. Efectiv nimic. Inafara de datorii si un copil caruia nu-i pot oferi mai nimic, nu am nimic. Nici macar putere sa mai sper ca voi iesi din iadul asta. Si de-ar fi sa imi iau gandul definitiv de la investitor si banii care mi se cuveneau, am nevoie de multi bani ca sa ma pun pe picioare... Am ajuns intr-un hal fara de hal... Cum sa nu plang si sa imi vars amarul, cand salvarea nu mai vine? Ma doare sufletul. Vreau sa ies din iadul asta, vreau sa fac treaba buna, dar am analizat de 'n' ori toate sansele si nu am cum... De multe ori se spune ca iti trebuie vointa ca sa poti reusi... nu mai cred ca e atat de adevarat.

As vrea, sincer, as vrea sa pot sa nadajduiesc...
Reply With Quote
  #112  
Vechi 03.02.2011, 12:05:20
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

@ Umila123

Multumesc frumos pentru gand... multumesc...
Reply With Quote
  #113  
Vechi 03.02.2011, 12:16:08
ioanmaria ioanmaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 13
Implicit

Maria, ai spus "poate El nu vrea", nu, iubita de tine, Domnul niciodata nu aduce omului disperarea, deznadajduirea, nu El o trimite, ci stii tu, celalalt, cel rau. De aceea, tu nu o primi. Si El sufera cu tine si in feluri nestiute de multe ori de noi si de multe ori neintelese de noi ne ajuta permanent.
Noi nu intelegem, dar El ne iubeste permanent, asta este o certitudine. De noi sa ne indoim, de puterea/gandul/ratiunea etc. toate ale noastre da, sa ne indoim, dar nu de El.

Voiam sa iti mai spun, poate nu e cazul, dar zic si eu, incearca sa nu fii suparata pe nimeni cand te rogi, ca sa fie rugaciunea mai primita si ca sa reusesti, prima data cand incepi sa te rogi roaga-te pentru cei pentru care ai simti un pic de suparare (se intelege ca ne rugam pentru ei sa fie miluiti si binecuvantati si de alte chestii bune :) )- chiar daca nu simti la inceput ca chiar il rogi pe Domnul din inima sa ii binecuvinteze, roaga-te pur si simplu mecanic, cu atentie - daca nu poti cu atentie chinuie-te un pic, adu un pic de atentie, apoi cu picul cu picul....trecem nimicul :). Sa nu deznadajduiesti, ca rugaciunea e un dar de la Domnul, nu poti sa te rogi ca unul...excelent, deodata. Tu roaga-te cum poti si restul aduce Domnul.

Cand ai timp, ma gandesc ca poti intra si pe aici www.sfintiiarhangheli.ro, la Maica Siluana, pentru sfat, poate si ajutor mai concret, dar sa intrebi totusi inainte pe parintele duhovnic, ca in cele sufletesti el are grija de noi si trebuie sa il ascultam.

Ai vrea vreo carte sa iti trimit pe internat, ca sa citesti cand ai insomnii si esti necajita ?

Gata, iarta-ma te rog pentru pisalogeala, mi-e un pic rusine pentru ca mi s-a mai spus ca e usor sa dai sfaturi si uite ca nu ma abtin. Oricum, orice sfaturi ai primi, tu intreaba totul inainte sa le aplici, intreaba doar pe parintele duhovnic, pentru ca eu cel putin sunt o diletanta si pentru ca el este tatal si doctorul sufletului tau. Vreau doar sa stii ca in inima mea te imbratisez si ma rog pentru tine cum pot si cand pot si ca imi pare rau pentru tine.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 03.02.2011, 12:16:12
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Multumesc frumos pentru incurajare.
Ma rog si plang, ma rog si plang. Asta fac. Dar cum sa nu fiu necajita cand nu-i pot oferi nici macar lui hrana corespunzatoare varstei? De mine nu mai zic nimic, ca m-am scos din schema din noiembrie... N-am nimic. Efectiv nimic. Inafara de datorii si un copil caruia nu-i pot oferi mai nimic, nu am nimic. Nici macar putere sa mai sper ca voi iesi din iadul asta. Si de-ar fi sa imi iau gandul definitiv de la investitor si banii care mi se cuveneau, am nevoie de multi bani ca sa ma pun pe picioare... Am ajuns intr-un hal fara de hal... Cum sa nu plang si sa imi vars amarul, cand salvarea nu mai vine? Ma doare sufletul. Vreau sa ies din iadul asta, vreau sa fac treaba buna, dar am analizat de 'n' ori toate sansele si nu am cum... De multe ori se spune ca iti trebuie vointa ca sa poti reusi... nu mai cred ca e atat de adevarat.

As vrea, sincer, as vrea sa pot sa nadajduiesc...

Celui mic i-ai oferit viata,si asta e de ajuns....Ofera-i in continuare ca jertfa si viata ta,stand langa el orice-ar fi.Un copil are nevoie de mama...

Sper sa fie cat mai multi dintre noi care sa se ofere si sa poata sa te ajute financiar.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 03.02.2011, 12:49:00
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Haideti sa o ajutam pe Maria!!!!!

In primul rand Maria te rog sa nu mai ai astfel de ganduri care cu siguranta nu sunt de la Dumnezeu ci de la cel rau. Acum apelez la toti membrii acestui forum. Haideti sa o ajutam pe Maria!!!!!! Are nevoie de ajutor mai mult ca oricand...daca nu pentru ea macar pentru puiul ei care sufera alaturi de ea. Maria are nevoie urgenta de 700 de euro. Nu este o suma nici mica dar nici mare. Intr-adevar, vremurile pe care le traim sunt grele, toti avem nevoie de bani pentru cheltuielile zilnice si nu numai dar haideti sa rupem din putinul pe care il avem si sa il dam Mariei care are nevoie de ajutor ca de aer. Sunteti de acord ca Maria sa ne lase un numar de cont si noi sa depunem bani? Fiecare cat are (10,20 de lei.....nici eu nu am de dat mult, sunt o simpla studenta insa.......putin cu putin se face mult..nu credeti?) dar macar se vor strange acei 700 de euro si Maria va putea fi mai linistita. Iar tu Maria sa nu te simti jignita (chiar nu imi doresc asta) deoarece oricine poate fi in situatia ta. Haideti sa il ajutam pe cel mic, nu mai are scutece, o sa planga.........Sunteti de acord oameni buni?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 03.02.2011, 12:57:22
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
In primul rand Maria te rog sa nu mai ai astfel de ganduri care cu siguranta nu sunt de la Dumnezeu ci de la cel rau. Acum apelez la toti membrii acestui forum. Haideti sa o ajutam pe Maria!!!!!! Are nevoie de ajutor mai mult ca oricand...daca nu pentru ea macar pentru puiul ei care sufera alaturi de ea. Maria are nevoie urgenta de 700 de euro. Nu este o suma nici mica dar nici mare. Intr-adevar, vremurile pe care le traim sunt grele, toti avem nevoie de bani pentru cheltuielile zilnice si nu numai dar haideti sa rupem din putinul pe care il avem si sa il dam Mariei care are nevoie de ajutor ca de aer. Sunteti de acord ca Maria sa ne lase un numar de cont si noi sa depunem bani? Fiecare cat are (10,20 de lei.....nici eu nu am de dat mult, sunt o simpla studenta insa.......putin cu putin se face mult..nu credeti?) dar macar se vor strange acei 700 de euro si Maria va putea fi mai linistita. Iar tu Maria sa nu te simti jignita (chiar nu imi doresc asta) deoarece oricine poate fi in situatia ta. Haideti sa il ajutam pe cel mic, nu mai are scutece, o sa planga.........Sunteti de acord oameni buni?
in dar am luat,multumind Domnului,in dar sa dam,turnand bucurie sfanta in sufletele noastre si a Mariei si a pruncutului ei! asa sa facem...Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 03.02.2011, 13:16:40
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umila123 Vezi mesajul
in dar am luat,multumind Domnului,in dar sa dam,turnand bucurie sfanta in sufletele noastre si a Mariei si a pruncutului ei! asa sa facem...Doamne ajuta!
revin! ma gandesc si va intreb? colectarea unor sume ca ale noastre-modice-intr un cont bancar,presupune comisioane si astfel,obolul nostru ar fi mai mic decat am vrea! daca adminul si Maria ar vrea,ea ar posta adresa si am trimite prin posta romana,unde cred ca,comisioanele sunt mici!daca adresa Mariei ar fi trimisa prin private,am fi mai putini,postata si cu threadul tinut la cald....am fi toti! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #118  
Vechi 03.02.2011, 13:36:50
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Multumesc

Doamne, Dumnezeule...

Va multumesc sincer, pentru aceste ganduri pe care vreti sa le transformati in fapte... chiar nu ma asteptam... nici in cel mai de pe urma vis...

Problema este ca am o poprire pe cont... deci in zadar este daca va dau contul bancar... am facut un overdraft in trecut si nu am mai putut face fata...
Singura metoda ar fi mandatul postal electronic post restant, pentru ca adresa de pe buletin difera cu cea unde locuiesc. Pe privat va pot pune toate detaliile mele.

Numai ganduri negre imi vin in minte... abia le pot alunga.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 03.02.2011, 13:44:38
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

[quote=maria25;332314]Doamne, Dumnezeule...

Va multumesc sincer, pentru aceste ganduri pe care vreti sa le transformati in fapte... chiar nu ma asteptam... nici in cel mai de pe urma vis...

Problema este ca am o poprire pe cont... deci in zadar este daca va dau contul bancar... am facut un overdraft in trecut si nu am mai putut face fata...
Singura metoda ar fi mandatul postal electronic post restant, pentru ca adresa de pe buletin difera cu cea unde locuiesc. Pe privat va pot pune toate detaliile mele.

Numai ganduri negre imi vin in minte... abia le pot alunga.

Ideea este ca daca ai lasa adresa aici, ar vedea mai multa lumea si suma s-ar strange mai repede.......
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
  #120  
Vechi 03.02.2011, 13:51:18
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Doamne, Dumnezeule...

Va multumesc sincer, pentru aceste ganduri pe care vreti sa le transformati in fapte... chiar nu ma asteptam... nici in cel mai de pe urma vis...

Problema este ca am o poprire pe cont... deci in zadar este daca va dau contul bancar... am facut un overdraft in trecut si nu am mai putut face fata...
Singura metoda ar fi mandatul postal electronic post restant, pentru ca adresa de pe buletin difera cu cea unde locuiesc. Pe privat va pot pune toate detaliile mele.

Numai ganduri negre imi vin in minte... abia le pot alunga.
Ideea este ca daca ai lasa adresa aici, ar vedea mai multa lumea si suma s-ar strange mai repede.......
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 21:27:42
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
nu stiu ce sa fac , ajutati-ma allex_adriana Nunta 17 14.03.2011 21:08:08
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 20:48:15