Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 04.02.2011, 19:16:22
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
Milostenia nu consta numai in bani, Iisus spune : "Insetat eram si Mi-ati dat sa beau, infometat si Mi-ati dat sa mananc, dezbracat si M-ati imbracat, in temnita si M-ati cercetat".
Daca vi se pare ca banii pot fi folositi in scopuri gresite, avem multe alte cai pentru milostenie si fapte bune.
Bună idee. Vedem un cerșetor și ne mustră conștiința. Dar totuși pare mincinos. Atunci îi dăm apă sau mâncare, iar dacă le aruncă e neam prost și nu le mai dăm. Alimentele nu pot fi folosite în scop rău și noi am făcut milostenie. Genial.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.02.2011, 19:24:54
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Bună idee. Vedem un cerșetor și ne mustră conștiința. Dar totuși pare mincinos. Atunci îi dăm apă sau mâncare, iar dacă le aruncă e neam prost și nu le mai dăm. Alimentele nu pot fi folosite în scop rău și noi am făcut milostenie. Genial.
Si eu prefer sa le dau de mancare mai ales copiilor.
Este la o biserica un barbat cam la 30 de ani care cere de 5 ani bani pt lapte praf pt copil.Nu mai creste si copilul alaaaaaa!! :- D
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.02.2011, 19:26:16
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Si eu prefer sa le dau de mancare mai ales copiilor.
Este la o biserica un barbat cam la 30 de ani care cere de 5 ani bani pt lapte praf pt copil.Nu mai creste si copilul alaaaaaa!! :- D
Știi cum e la săraci, copii mulți, crește unul, se naște altul Păcat că nu fac la fel și ortodocșii.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 04.02.2011, 19:30:40
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Știi cum e la săraci, copii mulți, crește unul, se naște altul Păcat că nu fac la fel și ortodocșii.
Pai ei sunt ocupati doar dimineata cand e Sfanta Liturghie si seara la vecernie.In rest se cam plictisesc
Noi care mergem la servici suntem surmenati si nu mai avem timp
Reply With Quote
  #65  
Vechi 04.02.2011, 19:38:39
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit undeva, sau mi-a spus cineva, nu mai stiu, era un Sfant care trecea pe langa un sarac si s-a cautat in buzunar sa-i dea ceva, dar nu avea nimic. asa ca s-a dus a el si i-a strans mana si i-a zis ca nu are ce sa-i dea decat atat. si saracul azis ca ceea ce i-a dat el, nu a mai primit de la nimeni.
e important sa aratam si dragoste, bunavointa, intelegere, nu sa-i dam ceva si in acelasi timp sa-l certam.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 04.02.2011, 19:44:25
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
" Daca celalalt este escroc, om rau si lenes, trebuie sa-i dau milostenie?

-Oare noi meritam toate aceste daruri si milostenii pe care ni le da Dumnezeu? Sau placem noi lui Dumnezeu? Si cu toate acestea, El ne miluieste.

Trebuie sa ne placa de cineva ca sa-l ajutam? Ce spune psalmul?
-Nu dupa pacatele noastre a facut noua, nici dupa faradelegile noastre ne-a rasplatit noua.-"
Sunt intru totul de acord cu Parintele Paisie. Nu trebuie sa cercetam noi daca cineva merita sau nu sa fie ajutat. Insa, din nefericire, nu avem acea masura duhovniceasca. Cumva Dumnezeu e bun si darnic cu noi pentru ca meritam? Suntem noi vrednici de binele pe care-l primim din mana Sa?

Spunem ca El e drept intrucat imparte darurile Sale in mod egal, tuturor, celor drepti si celor nedrepti. Cred ca in momentul in care socotim: el nu merita sa primeasca ceva de la mine, ne indepartam de Dumnezeu. Trebuie sa fim miluitori, nu judecatori.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 04.02.2011, 19:55:48
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Cumva Dumnezeu e bun si darnic cu noi pentru ca meritam? Suntem noi vrednici de binele pe care-l primim din mana Sa?
in mod sigur nu suntem.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 05.02.2011, 09:36:08
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Știi cum e la săraci, copii mulți, crește unul, se naște altul Păcat că nu fac la fel și ortodocșii.
Sa inteleg ca saracii sunt o sleahta aparte? Stii cati ortodocsi saraci stau si asteapta la cantina saracilor?...Si sa-ti mai spun ceva....habar n-ai cate inteligente de-a dreptul geniale se ascund uneori sub niste biete zdrente....Chiar cunosc niste cazuri, iar un astfel de suflet...care cersea la 4-5 ani pe strada, azi canta intr-o orchestra a filarmonicii unui oras din vest...Deci....atentie....Saracii cu punga nu trebuiesc asimilati celor ratati din cauza bauturii etc...Important este ca acesti saraci de obicei cred mai mult in EL decat pretinsii "bogati", ades saraci lipiti, pt nu sunt aproape de Domnul! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 05.02.2011, 12:01:23
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Sa inteleg ca saracii sunt o sleahta aparte? Stii cati ortodocsi saraci stau si asteapta la cantina saracilor?...Si sa-ti mai spun ceva....habar n-ai cate inteligente de-a dreptul geniale se ascund uneori sub niste biete zdrente....Chiar cunosc niste cazuri, iar un astfel de suflet...care cersea la 4-5 ani pe strada, azi canta intr-o orchestra a filarmonicii unui oras din vest...Deci....atentie....Saracii cu punga nu trebuiesc asimilati celor ratati din cauza bauturii etc...Important este ca acesti saraci de obicei cred mai mult in EL decat pretinsii "bogati", ades saraci lipiti, pt nu sunt aproape de Domnul! Doamne ajuta!
Sunt și oameni cu adevărat săraci, păcat că-i greu să-i deosebești de ceilalți.

Apropo, familiile care sigur sunt sărace, sunt acelea care scriu la ziar și cer bani, acelora chiar să le dăm.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 05.02.2011, 12:38:35
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Sunt și oameni cu adevărat săraci, păcat că-i greu să-i deosebești de ceilalți.

Apropo, familiile care sigur sunt sărace, sunt acelea care scriu la ziar și cer bani, acelora chiar să le dăm.
nu trebuie sa i deosebim! ortodoxia cere sacrificiu in mantuire dar mai cere si dragoste neconditionata! dai ca iti prisoseste,dai pt ca ai primit! de la cine? de la El! ce pot eu sa i dau Lui? materialiceste vorbind....nimic,pt ca El este Stapanul a toate! si atunci cum inchei acest ciclu dintre a primi si a da? Daruind celor din preajma noastra! atentie a spus ...daruind! credeti ca a darui inseamna constientizarea actului in sine? eu nu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27