Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.04.2012, 10:36:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da, sînt creștin-ortodox.
Multumesc. Nu mi-am putut da seama pana acum, din raspunsurile d-voastra, asa cum nici d-voastra nu v-ati dat seama, daca mi-ati adresat o asemenea intrebare.

on-topic: poate va va lamuri Florin in privinta "formei pamantului" in conceptia budista, in cazul in care a citit despre, eu una nu stiu, insa cert e ca acel "triunghi orientat spre sud" unde poti primi iluminarea, la care a facut referire nu este Pamantul (ca si glob), ci pamantul, ca si taram si anume India. Cosmogonia lor e plina de concepte filosofice abstracte, care pe mine nu ma atrag, cum vad ca-l pasioneaza pe Florin Oltean. In general, nu ma atrage "teoria" lor, doctrina, nici macar pentru placerea teoretica de a citi, cat mi se pare mai interesant modul in care au transpus in practica curenta conceptele filosofice traditionale, expresia practica a culturii si traditiei budiste. Cand ma gandesc la spatiile religioase necrestine (altele decat religiile abrahamice) ma intereseaza expresia culturala si doar in mare principiile de baza ale credintei lor, asa, pentru cultura generala.

Last edited by ioanna; 27.04.2012 at 11:19:25.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.04.2012, 21:20:20
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Tu crezi asta?

Scopul budismului, in general, spre deosebire de cel al stiintei moderne, nu este acela de a elucida aspectele conventionale ale realitatii si de a stabili relatiile de cauzalitate dintre acestea.

Aspectele conventionale ale realitatii sunt reprezentate de o infinitudine de forme si procese de transformare.

Astfel ca, abordarea stiintei moderne este o metoda extrem de lenta si cu sanse aproape nule de a clarifica natura fundamentala a acestora.

Realitatea poate fi exprimata generic ca o infinitate de puncte.

Se poate spune ca este o generare fractalica a unei singularitati (un punct).


Scopul budismului este acela de a intelege natura fundamentala a punctului, a procesului cognitiei si a subiectului.

Intelegand punctul, realitatea este inteleasa simultan in integralitatea ei.

Aceasta este quintesenta intelepciunii ultime.

Formele, in ritualurile budiste, sunt simbolice.

Simbolurile sunt porti si, in acelasi timp, mijloacele care transporta mintea prin intelesuri din ce in ce mai adanci, catre ceea ce este de fapt realitatea.

Forma conventionala a Pamantului nu este esentiala in acest proces.

Cand mintea are forta de patrundere, cel ce mediteaza realizeaza ca in mod fundamental, Pamantul nu are nicio forma.

(Generic putem spune ca este sferica, dar la o observare atenta, aceasta este neregulat geoidala, iar aceasta observatie iterativa poate fi multiplicata intr-o infinitudine de detalii...astfel ca nu poate fi stabilita o forma la modul ultim - ea trebuie acceptata conventional de minte printr-un numen, de genul "PAMANTUL ESTE ROTUND" - dar care NU EXPRIMA FORMA FUNDAMENTALA A PAMANTULUI ).


Astfel ca "Pamantul" poate fi simbolizat prin orice forma (un triunghi in acest caz), din perspectiva unui proces cognitiv care incearca sa surprinda natura fundamentala a formei.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 27.04.2012 at 21:31:56.
Reply With Quote
Răspunde