Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.08.2016, 17:57:50
conrad conrad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Intrebare despre manastiri

Mi-ar place mult si simt nevoia aceasta sufleteasca sa-mi petrec vreo doua saptamani intr-o manastire, sa particip dupa putinta mea la activitatile din manastire. Nu vreau sa fiu doar un simplu turist care ocupa o chilie, vreau sa iau parte la slujbe, chiar sa am si o ascultare. Tare mult mi-as dori. Cunoasteti astfel de manastiri unde primesc? Mi-ar place ceva mai retras, mai linistit. Eu sunt din Bucuresti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.08.2016, 05:37:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de conrad Vezi mesajul
Mi-ar place mult si simt nevoia aceasta sufleteasca sa-mi petrec vreo doua saptamani intr-o manastire, sa particip dupa putinta mea la activitatile din manastire. Nu vreau sa fiu doar un simplu turist care ocupa o chilie, vreau sa iau parte la slujbe, chiar sa am si o ascultare. Tare mult mi-as dori. Cunoasteti astfel de manastiri unde primesc? Mi-ar place ceva mai retras, mai linistit. Eu sunt din Bucuresti.
Daca te intereseaza si ascultarea, n-ar fi mai potrivit sa-l intrebi pe duhovnicul tau?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2016, 08:15:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de conrad Vezi mesajul
vreo doua saptamani (...) manastire (...) sa am si o ascultare.
La mine acasa este o asemenea harababura, incat imi trebuie vreo doua saptamani ca sa fac ordine in grajdul acesta al lui Augias. Avand in vedere ca sotia si copiii sunt plecati pana in la inceperea scolii, traiesc in regim manastiresc. Ba chiar eremit. Pot sa va ofer mai multe ascultari, la alegere: smotruit pardosele, aranjat biblioteca in care gasesc orice carte afara de cea pe care o caut, curatenie in trapeza, unde domneste amestec de cratite si calculatoare, calcat un munte de haine pe care tocmai le-am spalat, etc. Sunt de acord, in schimb, sa facem Ceasurile impreuna. Posed Ceaslov.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.08.2016, 13:49:59
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La mine acasa este o asemenea harababura, incat imi trebuie vreo doua saptamani ca sa fac ordine in grajdul acesta al lui Augias. Avand in vedere ca sotia si copiii sunt plecati pana in la inceperea scolii, traiesc in regim manastiresc. Ba chiar eremit. Pot sa va ofer mai multe ascultari, la alegere: smotruit pardosele, aranjat biblioteca in care gasesc orice carte afara de cea pe care o caut, curatenie in trapeza, unde domneste amestec de cratite si calculatoare, calcat un munte de haine pe care tocmai le-am spalat, etc. Sunt de acord, in schimb, sa facem Ceasurile impreuna. Posed Ceaslov.
Utrenia, Vecernia Pavecernia Mică ,Miezonoptica cui le lași ?
Ai Octoihul Mare ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.08.2016, 13:52:15
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de conrad Vezi mesajul
Mi-ar place mult si simt nevoia aceasta sufleteasca sa-mi petrec vreo doua saptamani intr-o manastire, sa particip dupa putinta mea la activitatile din manastire. Nu vreau sa fiu doar un simplu turist care ocupa o chilie, vreau sa iau parte la slujbe, chiar sa am si o ascultare. Tare mult mi-as dori. Cunoasteti astfel de manastiri unde primesc? Mi-ar place ceva mai retras, mai linistit. Eu sunt din Bucuresti.
Fă întâi ascultare de duhovnicul tău, după ce te saturi sau ești meșter în ascultări abia atunci sa te gandesti la ascultări de mănăstire.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.08.2016, 16:06:28
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La mine acasa este o asemenea harababura, incat imi trebuie vreo doua saptamani ca sa fac ordine in grajdul acesta al lui Augias. Avand in vedere ca sotia si copiii sunt plecati pana in la inceperea scolii, traiesc in regim manastiresc. Ba chiar eremit. Pot sa va ofer mai multe ascultari, la alegere: smotruit pardosele, aranjat biblioteca in care gasesc orice carte afara de cea pe care o caut, curatenie in trapeza, unde domneste amestec de cratite si calculatoare, calcat un munte de haine pe care tocmai le-am spalat, etc. Sunt de acord, in schimb, sa facem Ceasurile impreuna. Posed Ceaslov.
Hai că vin eu, dacă vrei. Mmmm..cratițe și calculatoare...sună bine. La călcat țoale sînt mai as decît la pardosele, din mptive evidente. Cu practici bisericești și monastice nu le am, îmi pierd răbdarea.

Last edited by Romowe; 15.08.2016 at 16:48:04.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2016, 16:24:03
Leoaica's Avatar
Leoaica Leoaica is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2013
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de conrad Vezi mesajul
Mi-ar place mult si simt nevoia aceasta sufleteasca sa-mi petrec vreo doua saptamani intr-o manastire, sa particip dupa putinta mea la activitatile din manastire. Nu vreau sa fiu doar un simplu turist care ocupa o chilie, vreau sa iau parte la slujbe, chiar sa am si o ascultare. Tare mult mi-as dori. Cunoasteti astfel de manastiri unde primesc? Mi-ar place ceva mai retras, mai linistit. Eu sunt din Bucuresti.
Stimate coleg de forum.

Incerca la o manastire micuta, care are nevoie de ajutor. O cautare pe net nu strica.
Iar pentru ceilalti colegi de forum care au raspuns deja: nu toti duhovnicii inteleg nevoia de a ne retrage cateva zile la o manastire. Unii chiar se mira si considera nefiresc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.08.2016, 14:32:44
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leoaica Vezi mesajul
nu toti duhovnicii inteleg nevoia de a ne retrage cateva zile la o manastire. Unii chiar se mira si considera nefiresc.
mai sa fie...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.08.2016, 19:20:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leoaica Vezi mesajul
Iar pentru ceilalti colegi de forum care au raspuns deja: nu toti duhovnicii inteleg nevoia de a ne retrage cateva zile la o manastire. Unii chiar se mira si considera nefiresc.
Pana la urma de ce li s-ar parea nefireasca o vacanta la manastire, ai mai auzit (de) sau ai intalnit o rezistenta a vreunui preot la spovedanie pe tema aceasta ?
Ce duhovnicie mai poate fi din partea unor oameni care au aversiune fata de manastiri si calugari ?
Chiar de ar fi asa macar o recomandare tot ar putea face un duhovnic exprimandu-si si rezervele pe care le considera.

Pt conrad cel mai bine ar fi sa vizitezi intai manastirile din judetul tau sau din judetele limitrofe, pana gasesti o manastire unde sa poti petrece o vacanta sau un weekend cred ca trebuie sa vezi mai multe manastiri unde sa observi cum se organizeaza si sa-i si intrebi pe oamenii care vietuiesc acolo despre regimul manastirii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.08.2016, 12:57:36
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
ai mai auzit (de) sau ai intalnit o rezistenta a vreunui preot la spovedanie pe tema aceasta ?
Ce duhovnicie mai poate fi din partea unor oameni care au aversiune fata de manastiri si calugari ?
.
http://www.doxologia.ro/interviu/nu-...i-la-manastire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare