Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.10.2010, 14:20:02
Carmen Costea Carmen Costea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit Despre cei care ingrijesc animalele fara stapan

Ce parere aveti despre cei care ingrijesc animalele fara sapan?
As avea nevoie doar de opinii cu referiri directe la inscrisurile din biblie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.10.2010, 17:41:29
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit parerea mea

Citat:
În prealabil postat de Carmen Costea Vezi mesajul
Ce parere aveti despre cei care ingrijesc animalele fara sapan?
As avea nevoie doar de opinii cu referiri directe la inscrisurile din biblie.
mi-aduc aminte de ceva de genul " asa cum si necuvantatoarele mananca din faramiturile de la ospatul stapanului "....dincolo de partea metaforica, daca se ia la propriu....e normal sa fie ingrijite si iubite si animalutele, deoarece in mod clar sunt tot creatii divine.....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.10.2010, 20:33:47
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, numai ca trebuie avut grija sa nu ajungem sa iubim animalele mai mult decat oamenii. Zic din experienta, aversiunea, mania si intoleranta mea fatza de oameni a crescut cu foarte mult de cand am "indeletnicirea" asta.
Cu cat cunosc mai mult animalele, cu atat ma indepartez mai mult de oameni.

Cand vad cazuri de caini aruncati in smoala, arsi de vii, parliti, batuti, infometati,batuti cu lopata... nu prea simt nici macar mila pt cei ce fac asta. Doar ura. De iubire nici nu poate fi vorba.

Daca as vedea un om batut mar si chinuit in felul ala, nu m-ar impresiona nici pe departe cat ma impresioneaza in catel. Pot, in inima mea sa iert crime chiar.Ma gandesc ca oamenii au pacate toti... Dar cruzimea fatza de animale nu pot.

Cred ca-ti trebuie o credinta desavarsita sa poti iubi si oamenii cand te ocupi de animale chinuite de majoritatea din ei, sau care-s victime ale indiferentei...

Si sincer, ma smintesc rau de tot cand vad "credinciosi" iesind din biserica alungand cu atata scarba un caine, de parca nici un scuipat n-ar da pe el...mai ales daca-i si bolnav... macar putina toleranta sa avem daca nu mila, pt niste fiinte care au cunoscut doar cruzimea si indiferenta...

mi-aduc aminte de povestea aia cu Apostolii si Mantuitorul... treceau ei pe langa un caine mort, putred de ceva vreme... si Apostolii toti si-au acoperit nasul cu maneca, si s-au intors... si Mantuitorul a zis "Ce dinti frumosi are!"...
Bine, povestea asta poate avea mai multe intelesuri/talcuiri... dar poate ar trebui sa ne aducem aminte de asta cand ne scarbim de boala vreunui caine care se apropie de noi. Si o vorba buna macar e o comoara pt el.

(stiu ca din povestea de mai sus ar trebui si eu sa invatz sa vad ceva bun in fiecare om... chiar si-n cei ce chinuie animalele... dar mi-e aproape imposibil... in mintea mea un astfel de rau umbreste restul)

Last edited by crestinOrtodoxa; 11.10.2010 at 20:40:37.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.10.2010, 20:36:20
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Adica tie nu ti-ar fi nici pe de parte la fel de mila de un om batut, aruncat in smoala, infometat?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.10.2010, 20:42:54
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ba da. Dar nu ca de un animal.Animalul e complet lipsit de aparare.

Suna ciudat poate dar asta e. Asa simt dupa ce-am vazut cu ochii mei ce-s in stare oamenii sa le faca animalelor.

De un copil doar mi-ar fi mai mila. De-un adult nu.

Cum sa spun... omul daca cere ajutor, il primeste cumva. Animalele ce primesc? Suturi, lopeti in cap, lant de 1 m... d-astea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.10.2010, 20:59:24
Carmen Costea Carmen Costea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit Despre cei care ingrijesc animalele fara stapan

--------------------------------------------------------------------------------
Rog pe cei care intra pe acest subiect sa ma ajute si sa raspunda la intrebarea mea. Anume:


Ce parere aveti despre cei care ingrijesc animalele fara sapan?
As avea nevoie doar de opinii cu referiri directe la inscrisurile din biblie.


Sigur ca fiecare are experientele lui dar eu am nevoie sa stiu daca cei care ne numim crestin ortodoxi si ingrijim animalele strazii suntem in voia Domnului sau gresim ca facem acest lucru.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.10.2010, 21:00:10
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Da, suna foarte ciudat! daca iti e mai mila de un catel decat de un om in aceeasi stare deplorabila, nu e in regula.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.10.2010, 21:01:47
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Iarta-ma Carmen Costea, sunt off- topic intr- adevar.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.10.2010, 21:45:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen Costea Vezi mesajul
Ce parere aveti despre cei care ingrijesc animalele fara sapan?
As avea nevoie doar de opinii cu referiri directe la inscrisurile din biblie.
Grija pentru animale, și în mod deosebit grija pentru animalele domestice care ar trebui să aibă stăpân, dar nu au, este un lucru care înnobilează. Pe de altă parte, nu trebuie să uităm că, potrivit concepției noastre, oamenii sunt deosebiți ontologic de animale. Încă din Cartea Genezei vedem că Dumnezeu a creat animalele pentru a-l servi și a-l bucura pe om. Omul le pune nume, ca semn că este stăpân asupra lor. Pe de altă parte, omul, căruia i s-a dat să stăpânească și să umple Pământul, poate fi un bun stăpân sau un rău stăpân. Chinuirea sau omorârea animalelor, în afară de situații bine întemeiate cum ar fi pericolul sau cercetarea științifică pentru mai marele bine al oamenilor, arată dispreț față de Creație. Mai ales chinuirea sau uciderea din pură plăcere (în afara vânătorii care are legile ei morale ce se cer respectate), doar ca să auzi un câine schelălăind sau ca să vezi pisici rupte în două de propriul Bull Terrier dresat în acest scop, sunt semne ale unor suflete schimonosite de ură și victime ale decadenței.

Citat:
Sigur ca fiecare are experientele lui dar eu am nevoie sa stiu daca cei care ne numim crestin ortodoxi si ingrijim animalele strazii suntem in voia Domnului sau gresim ca facem acest lucru.
Legea Iubirii, cu cele două articole ale ei, iubirea față de Dumnezeu și iubirea față de oameni, nu include și animalele aici. După părerea mea personală, adăpostirea, hrănirea și îngrijirea animalelor este, în sine, fapt moral neutru. Nici nu ajută la mântuire, nici nu este o greșeală. Au existat destui sfinți care au hrănit și îngrijit animalele, Sf Francisc e primul exemplu care îmi vine în cap. Dar nici unul dintre ei nu a ajuns sfânt pentru asta, ci doar acest aspect întregește un tablou general al generozității și fumuseții sufletului lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.10.2010 at 21:48:26.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.10.2010, 21:55:37
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Deși nu știu să dau un răspuns din Biblie, dar îmi amintesc din cartea Viețile Sfinților cum un sfânt (îmi pare rău că nu am reținut numele) i-a scos un spin adânc din laba unui leu, care se chinuia de durere. Iar leul, drept răsplată, a rămas toată viața lângă acel bătrân și i-a slujit, ascultându-l cu dragoste și apărându-l de multe primejdii.
De asemenea, Sfântul Dimitrie Basarabov, s-a pedepsit pe sine mergând mult timp cu un picior desculț. Aceasta din cauză că odată, din neatenție, a călcat cu acel picior peste un cuib de păsărele, care se afla căzut în iarbă.
Există și un sfânt anume, Sfântul Modest, care este considerat ocrotitor al animalelor. Sunt creștini care citesc Acatistul sfântului pentru a le ocroti animalele pe care le au.

Last edited by Carmen FUNIERU; 11.10.2010 at 22:12:22.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre esecuri in relatiile cu aproapele=Prietenii fara sorti de izbanda Yasmina Generalitati 19 12.05.2014 19:26:10
Animalele au suflet? pisi Generalitati 60 18.03.2011 16:53:41
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Si animalele au suflet si sentimente tigerAvalo9 Generalitati 11 05.05.2010 08:38:01
Crestinismul si animalele cod_gabriel Generalitati 6 01.10.2007 00:26:09