Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.11.2011, 15:05:11
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tunadd Vezi mesajul
Ce a vazut mai exact imparatul Constantin (cruce) pe cer si unde.Ce religie a avut.Cand s-a convertit la crestinism?Cine l-a botezat si cand.. Sub ce botez s-a botezat... Ce religie avea Eusebiu de Cezareea?Ce s-a discutat la primul sinod ecumenic?
Încerc să răspund pe rând la toate întrebările pe care le-ai postat.
Evenimentul din viața lui Constantin cel Mare, la care faci referire (vederea semnului Sf. Cruci pe cer) este relatat, cu mici diferențe, în trei documente istorice: "De mortibus persecutorum" (Lactantius), "Istoria bisericească" (Eusebiu de Cezareea) și "De vita Constantini" (tot Eusebiu al Cezareei). Potrivit acestor surse, în ajunul luptei cu rivalul său Maxențiu (anul 312), împăratul Constantin cel Mare (306-337) a văzut pe cer, în miezul zilei, semnul Sfintei Cruci format din stele strălucitoare. Lângă semnul minunat, împăratul a putut citi următoarele cuvinte: "În acest semn vei învinge" ("In hoc signo vinces"). Interpretând această viziune drept o prevestire a victoriei sale militare asupra lui Maxențiu, împăratul Constantin a ordonat ca semnul ce i-a apărut pe cer să fie desenat pe toate steagurile de luptă ale soldaților. În urma victoriei asupra lui Maxențiu (28 octombrie 312), împăratul a hotărât să-i sprijine pe creștini. Drept urmare, în anul 313, împăratul a formulat, împreună cu Licinius, cumnatul său căruia i se încredințase conducerea unei părți a Imperiului, renumitul "Edict de la Milano (Mediolanum)", prin care creștinismul (religie interzisă până atunci sub amenințarea pedepsei capitale), devenea, alături de celelalte culte existente în Imperiu, religie acceptată (religio licita), iar persecuțiile împotriva creștinilor au încetat în întregul imperiu. În anul 324, în urma izbugnirii unui conflict politic între cei doi împărați, Licinius reîncepe persecuțiile împotriva creștinilor, până când Constantin îl învinge și preia puterea și asupra părții orientale a Imperiului roman.
Ai mai întrebat ce religie avea Constantin cel Mare și cine l-a botezat. Înainte de a se converti la creștinism, împăratul Constantin a fost, ca și predecesorii săi, politeist. După ce a devenit favorabil creștinismului, împăratul a mai amânat Botezul (practică des întâlnită în acea vreme, când mulți dintre cei care aderaseră la creștinism preferau să se boteze înaintea morții pentru a fi siguri că nu mai păcătuiesc după Botez - Taină prin care se șterg atât păcatul originar, cât șipăcatele personale). În anul 337, înainte cu doar câteva zile de a muri, Constantin cel Mare a fost botezat de către episcopul semiarian Eusebiu al Nicomidiei.
Ai mai întrebat ce religie a avut Eusebiu de Cezareea. A fost semiarian, cu toate că, la Sinodul I ecumenic, de teama excomunicării și a exilului, a semnat Crezul niceean.

Ultima ta întrebare este: ce s-a discutat la Sinodul I Ecumenic?
A fost combătută erezia ariană, s-a formulat prima parte a Crezului (aici ar fi foarte mult de discutat) și a fost stabilită data serbării Sfintelor Paști. Acestea au fost principalele probleme discutate în cadrul primului Sinod ecumenic.

Numai bine!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.11.2011, 15:08:56
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tunadd Vezi mesajul
Esenii, Nazarenii.
Stai puțin, esenienii au fost membrii unei secte iudaice. Ai întrebat de un cult creștin. :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.11.2011, 15:22:51
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Stai puțin, esenienii au fost membrii unei secte iudaice. Ai întrebat de un cult creștin. :)
pardon, Ebioniti.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.11.2011, 15:40:04
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Florin Ionuț, Doamne ajută!
Voi încerca să-ți răspund în câteva cuvinte (fiindcă isagogia biblică nu este chiar domeniul meu preferat...). Evangheliile canonice au fost redactate în secolul I, dar canonul biblic s-a format în timp, definitivându-se în secolul al IV-lea.
Sincer, deși am învățat aprox. un semestru întreg la facultate despre formarea canonului biblic, am reținut destul de puțin... fiindcă sunt foarte foarte multe date (ani, denumiri de scrieri și autori etc), dar aceste informații se pot găsi în scrierile de specialitate. Oricum, cărțile N T s-au scris în primul secol al erei creștine și au fost, treptat, adunate într-o colecție, așa cum o știm noi astăzi. Unele surse istorice din primele 3 secole menționează drept scrieri inspirate unele dintre cărțile Noului Testament, dar și altele în plus, care nu se mai află în canonul biblic actual (de exemplu, anumite scrieri ale Sf. Părinți apostolici: Păstorul lui Herma, Didahia, Ep. I a lui Clement Romanul etc). În special în Occident, autenticitatea Epistolei către Evrei a Sf. Ap. Pavel a fost mult disputată (de aceea, această scriere nici nu este menționată în unele dintre listele de cărți canonice din vremea respectivă). În Răsărit, îndoielile au vizat în special autenticitatea Apocalipsei Sf. Ioan Teologul.
Oricum, în majoritatea documentelor din primele secole, în care se menționează liste de scrieri acceptate de Biserică, figurează aproximativ toate scrierile canonice pe care le avem și noi astăzi (cele 4 Evanghelii, 13 dintre epistolele pauline și epistolele sobornicești).
În sec. al IV-lea, într-o epistolă a Sfântului Atanasie cel Mare (epistola festivă 39, dacă am reținut corect) sunt menționate drept scrieri canonice toate cele 27 de scrieri ale Noului Testament, de unde rezultă că atunci deja canonul biblic al N T se definitivase.
Am scris aceste puține informații din memorie (din ceea ce am studiat anul trecut), dar, așa cum am mai spus, istoria formării canonului biblic poate fi aflată din lucrările teologice de specialitate.
Cea mai veche Evanghelie este, în mod surprinzător, Ev. după Marcu.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.11.2011, 15:42:39
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tunadd Vezi mesajul
pardon, Ebioniti.
A, da, aceea a fost o erezie creștină, într-adevăr.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.11.2011, 15:51:43
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Puteți menționa câțiva autori din sec. I care, în scrierile lor, au atestat existența istorică a Domnului nostru Iisus Hristos.
Mă refer la surse istorice extrabiblice pentru că, deși noi știm că scrierile Noului Testament au fost redactate sub inspirația Duhului Sfânt, pe cei sceptici nu-i vom putea convinge doar prin acest argument dogmatic (care pentru noi este de maximă importanță).
Există, așadar, surse istorice contemporane cu Întruparea Mântuitorului, surse necreștine (chiar nefavorabile creștinsimului), care să menționeze clar existența Mântuitorului nostru Hristos?

Întrebare de 10 puncte! :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.11.2011, 16:10:55
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Tacitus (scriitor roman), Flavius Iosefus (istoric), Suetonius (secretarul imparatului Hadrian), Plinius cel Tanar (consul roman), Thallus (istoric)

p.s voi la care le spuneti ebioniti? La esenienii crestinati, asimilati de biserica iudeo-crestina si evreii crestinati din Siria, asa numitii nazarieni christocentrici?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.11.2011, 16:29:45
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Încerc să răspund pe rând la toate întrebările pe care le-ai postat.
Evenimentul din viața lui Constantin cel Mare, la care faci referire (vederea semnului Sf. Cruci pe cer) este relatat, cu mici diferențe, în trei documente istorice: "De mortibus persecutorum" (Lactantius), "Istoria bisericească" (Eusebiu de Cezareea) și "De vita Constantini" (tot Eusebiu al Cezareei). Potrivit acestor surse, în ajunul luptei cu rivalul său Maxențiu (anul 312), împăratul Constantin cel Mare (306-337) a văzut pe cer, în miezul zilei, semnul Sfintei Cruci format din stele strălucitoare. Lângă semnul minunat, împăratul a putut citi următoarele cuvinte: "În acest semn vei învinge" ("In hoc signo vinces"). Interpretând această viziune drept o prevestire a victoriei sale militare asupra lui Maxențiu, împăratul Constantin a ordonat ca semnul ce i-a apărut pe cer să fie desenat pe toate steagurile de luptă ale soldaților. În urma victoriei asupra lui Maxențiu (28 octombrie 312), împăratul a hotărât să-i sprijine pe creștini. Drept urmare, în anul 313, împăratul a formulat, împreună cu Licinius, cumnatul său căruia i se încredințase conducerea unei părți a Imperiului, renumitul "Edict de la Milano (Mediolanum)", prin care creștinismul (religie interzisă până atunci sub amenințarea pedepsei capitale), devenea, alături de celelalte culte existente în Imperiu, religie acceptată (religio licita), iar persecuțiile împotriva creștinilor au încetat în întregul imperiu. În anul 324, în urma izbugnirii unui conflict politic între cei doi împărați, Licinius reîncepe persecuțiile împotriva creștinilor, până când Constantin îl învinge și preia puterea și asupra părții orientale a Imperiului roman.
Ai mai întrebat ce religie avea Constantin cel Mare și cine l-a botezat. Înainte de a se converti la creștinism, împăratul Constantin a fost, ca și predecesorii săi, politeist. După ce a devenit favorabil creștinismului, împăratul a mai amânat Botezul (practică des întâlnită în acea vreme, când mulți dintre cei care aderaseră la creștinism preferau să se boteze înaintea morții pentru a fi siguri că nu mai păcătuiesc după Botez - Taină prin care se șterg atât păcatul originar, cât șipăcatele personale). În anul 337, înainte cu doar câteva zile de a muri, Constantin cel Mare a fost botezat de către episcopul semiarian Eusebiu al Nicomidiei.
Ai mai întrebat ce religie a avut Eusebiu de Cezareea. A fost semiarian, cu toate că, la Sinodul I ecumenic, de teama excomunicării și a exilului, a semnat Crezul niceean.

Ultima ta întrebare este: ce s-a discutat la Sinodul I Ecumenic?
A fost combătută erezia ariană, s-a formulat prima parte a Crezului (aici ar fi foarte mult de discutat) și a fost stabilită data serbării Sfintelor Paști. Acestea au fost principalele probleme discutate în cadrul primului Sinod ecumenic.

Numai bine!
Constantin cel Mare a vazut monograma in soare... Nu o cruce formata din stele... Gurile carcotase spun ca acesta a atribuit viziune referindu-se la zeul pe care Constantin il venera.. Constantin cel Mare era adeptul cultului "Sol Invictus" , a soarelui nebiruit.. Dupa victoria contra lui Maxentiu Constantin a imprimat monede cu simboluri pagane, victoria fiind atribuita unui "instinctu divinitatis" (impuls al divinitatii).. Prin Edictul de la Milano , Constantin a facut crestinismul "religio licita" , religie permisa si tolerata ca celelate religii din Imperiu.Dupa presupusa sa convertire Constantin imprima pe monede simboluri pagane, isi omoara sotia si unul din fii si isi amana botezul... Dupa "convertirea sa" Constantin cel Mare a continuat sa detina functia de "Pontifex Maximus" care permitea conducerea religioasă, pe care o avuseseră toți cei cărora li se atribuise titlul de "Caesar", adică conducător al statului roman și al religiei, funcție deținuta de toți Caesarii. Constantin cel Mare a pus monograma crestina pe steagurile sale, a imprimat-o pe monede , pe scuturi, s-a opus persecutiei crestinilor , a semnat un edict religios pentru toleranta crestinismului , a promulgat mandate de restaurare a drepturilor si proprietatilor ce apartin crestinilor, a construit parohii, biserici si a inapoiat proprietati crestinilor, a convocat episcopii si a convocat sinoade, a dat decretul duminical "dies solis" .. Se pare ca si-a exercitat foarte puternic functia de "Pontifex Maximus" , s-a implicat in religie... Dar de ce si-a amanat botezul?Si de ce a fost botezat de un Arian/Semi-Arian?Circula pe net un presupus citat de-al lui Constantin in care acesta spune :

"I got to try to sell this pagan ruse back in Rome" - famous Constantine quote. "It might even pick up a small following since if they don't do it I will kill them". "The world is saved!" "Wait a minute, who is at our gates?" "How can God be with us if we are about to collapse?" "The greatest empire known to man can not just fall!" "God owes us big time, I mean all the Gods owe us big time that is, because we got them all covered!" "Rome can not just collaps..............."

Nu stiu cat de constient sau devotat a fost Constantin cel Mare de Crestinism si ce interese a avut poate mai vine si altcineva cu mai multe informatii... Cert este ca , crestinismul a mai fost inca persecutat si nu a ajuns religie de stat decat in vremea imparatului Teodosie cel Mare.

O observatie pe care am gasit-o pe net e ca , Constantin cel Mare ar fi "primul" Papa.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.11.2011, 16:30:51
tunadd tunadd is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
A, da, aceea a fost o erezie creștină, într-adevăr.
Erezie?De ce?
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.11.2011, 15:06:08
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

This topic went on Saturday's water :)

Să încercăm să îl deblocăm. În ce fel degenerase imaginea lui Mesia în conștiința iudeilor la vremea în care s-a întrupat Mântuitorul ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Romanilor!!!:) AndruscaCIM Generalitati 2 15.05.2012 23:18:38
de ce se falsifica istoria? camidece Generalitati 6 29.09.2009 22:45:37
Istoria altfel camidece Generalitati 3 29.09.2009 22:06:08
istoria bisericii ortodoxe romane panaghia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 11.08.2008 13:34:07
100 de ani de istoria religiilor odin Generalitati 0 09.03.2007 18:47:32