Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.12.2007, 16:03:40
yo_mama_cool yo_mama_cool is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2007
Mesaje: 4
Implicit

Este o Minune Foarte frumoasa! Se facea ca:
-Treui copii mergeau spre Biserica din sat, in ziua de Duminica. Pe cand mergeau ei linistiti, cel mai mare dintre ei le propune sa nu mai bata drumul pana la Biserica, ci sa slujeasca ei. Zis si facut. Cel mai mare si-a atribuit rolul de preot, cel mijlociu de diacon si cel mai mic de cantaret. Impreuna au inceput sa faca Liturghie. Cand au ajuns in momentul Sfintirii Sfantului Trup si Sfantului Sange, un traznet din cer i-a lovit si au cazut cu totii la pamant. Au fost descoperiti de cineva si indata a fost chemat preotul Bisericii, care, cu Molitfele Sf. Ier. VASILE cel Mare, i-a readus in starea de dinaintea evenimentului nefericit. Dupa ce si-au reveni, au povestit totul preotului si tuturor celor prezenti, ca nimeni sa nu-i atribuie vreodata ceea ce Dumnezeu nu a binevoit sa-i daruiasca! Asemenea si noi, mirenii, sa ne sarguim sa facem rugaciuni, acatiste si paraclise, ca Dumnezeu sa ne indeplineasca cererile cele spre mantuire si spre viata vremelnica si vesnica. Iar preotii, sa isi utilizeze harul dat de Dumnezeu lor, prin smerenie si prin dragoste, fara sa se abata la desertaciuni lumesti, care nu fac decat sa ne piarda sufletul, inselandu-ne.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2008, 21:38:10
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

:)tare frumoasa..si asa ne dam seama ca preotii si tot clerul nu sunt degeaba si de forma doar!interesanta povestea..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2008, 18:17:14
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Cand eram mic imi placea sa ma joc de-a preotul si "slujam" Sf Liturghie cu toata randuiala, aveam o "sf masa" , pe post de evanghelie, un nou-testament, o farfurioara pe post de disc si un pahar de sampanie pe post de potir, aveam si cruci si "antimis" "vesminte" si tot tacamul, imi placea foarte mult sa fac treaba asta si nu mi s-a intamplat nimic, mama l-a intrebat pe parintele care m-a botezat daca e pacat ceea ce fac iar el a zic ca nu e pentru ca e o simpla joaca de copii, probabil ca daca asi fi stiut de aceasta intamplare n-asi mai fi facut, oricum la ora actuala nu mai "slujesc" liturghia:) desi in acele vremuri ale copilariei eram mult mai aproape de Dumnezeu si mai curat cu inima
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2008, 19:47:49
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

eu nu slujeam...si nici nu slujesc Sf Liturghie..dar in schimb imi place sa o cant cand is singur sau pe drum in gand.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.08.2013, 21:40:32
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am adus aminte ca acum 3-4 ani, baiatul meu isi lega un prosop de gat si o "spovedea" pe surioara lui, si zicea: ia zi ce pacate ai mai facut...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
40 De liturghii Mtcrysty17 Sfanta Liturghie 73 11.06.2022 02:01:12
Slujirea profesorului de religie iosif Sectiune dedicata profesorilor de religie 33 30.01.2014 12:55:18
Slujirea preotesei: chipuri de preotese E_my Preotia (Hirotonia) 40 14.12.2013 20:01:00
Despre slujirea lui Dumnezeu mihailt Generalitati 13 31.01.2012 15:18:33
Liturghii multiple Hector Sfanta Liturghie 3 09.09.2010 17:48:00