Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 08.02.2011, 10:02:30
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit un film exceptional

as vrea sa recomand un film care nu trateaza in mod direct viata sfintilor dar care scoate la iveala ce poate face in jurul sau un om cu o purtare corecta
pe mine m-a impresionat adanc
se numeste: Spanglish (s-ar putea traduce "spaniolo-engleza")
http://www.megaupload.com/?d=PL1DJH66

p.s. e un film care iti da aripi
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #172  
Vechi 12.04.2011, 22:32:14
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit Cel mai iubit dintre pamanteni?

Citat:
În prealabil postat de Solveig Vezi mesajul
UGETSU MONOGATARI (povestirile lunii pline dupa ploaie)-un film japonez din 1965, despre puterea restauratoare si vindecatoare a iubirii si a iertarii. superb!
Multumesc pentru sugestie.Mai stiu un film japonez care mi-a placut mult: "Dreams" -regia a. kurosawa. Iar din cele romanesti:"cel mai iubit dintre pamanteni" si "atunci i-am condamnat pe toti la moarte".
p.s. nu ascultasem grieg.multumesc si pt solveig's song
Dumnezeu sa-ti dea liniste si pace in suflet.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 25.04.2011, 08:38:23
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit Filmul rusesc "Pilde" (Притчи)

Un film foarte folositor si duhovnicesc, aparut recent 2011. Poate fi descarcat de pe http://www.ortodoxia.md/video/4727-p...-limba-rus2011

Atentie filmul poate fi descarcat in termen de 10 zile ! Merita vazut !
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
  #174  
Vechi 26.04.2011, 05:44:12
cristina27 cristina27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit filme care mi au placut

am vazut si eu Ostrovul si mi a placut tare mult. la fel de impresionata am fost de "Ingerul digital".
Am revazut din nou ,ca in fiecare an ,in aceasta perioada :"Isus din Nazaret"-regizat de Zefireli.
imi amintesc ca mai demult m au impresionat si filmele: quo vadis,cele 10 porunci , faptele apostolilor.
intr-adevar f frumoase si filmele: the notebook,trilogia narnia,p.s. i love you.,what dreams may come...
"he loves me,he loves me not" si beautiful mind- cam scary ,dar impresionante,de asemenea.

Carti pe care le recomand :"intre iadul deznadejdii si iadul smereniei";"sfanta elisabeta";"a iubi inseamna a ierta"- cele mai recente citite.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 26.04.2011, 18:59:38
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Un film foarte folositor si duhovnicesc, aparut recent 2011. Poate fi descarcat de pe http://www.ortodoxia.md/video/4727-p...-limba-rus2011

Atentie filmul poate fi descarcat in termen de 10 zile ! Merita vazut !
Recomand și eu această producție nepretențioasă sub aspect artistic, dar cu mesaj puternic, limpede, accesibil, și, ceea ce e mai important, radical antipietist. Cred că ar trebui proiectat prin parohii pentru că e cateheză în el cât cuprinde. Să luăm aminte!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #176  
Vechi 27.04.2011, 07:57:27
cristina27 cristina27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

L recomandarile unora dintre voi, tocmai am vazut "Preotul". mi-a placut . multumesc frumos. era si cu subtitrare in romana,super. si nu a trebuit sa dau decat un click.(nu sunt prea buna cu informatica,si m am bucurat).
si cum spunea si windorin ,jane eyre este iarasi un film ce merita vazut.
l am vizionat mai demult la tv,dar din cate am vazut este o noua ecranizare acum la cinema. daca o sa aouc sa il vad , o sa va spun parerea mea. :)
Reply With Quote
  #177  
Vechi 27.04.2011, 11:22:22
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Un film foarte folositor si duhovnicesc, aparut recent 2011. Poate fi descarcat de pe http://www.ortodoxia.md/video/4727-p...-limba-rus2011

Atentie filmul poate fi descarcat in termen de 10 zile ! Merita vazut !
Mulțumesc pentru recomandare. Într-adevăr, mi-a plăcut mult filmul. Chiar merită văzut.
Pentru că mi-a plăcut ceea ce mi-ai recomandat, pun o întrebare - poate știi să-mi spui, poate știe altcineva. Ce părere ai de "Ultima ispită a lui Iisus" de Kazantzakis? Nu am citit, nu am văzut, și poate știe cineva să-mi spună ceva. Am înțeles că e controversat. Ai idee?
Mulțumesc!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #178  
Vechi 28.04.2011, 20:33:09
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

”12” de Nikita Mihalkov
Reply With Quote
  #179  
Vechi 29.04.2011, 22:48:06
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Mulțumesc pentru recomandare. Într-adevăr, mi-a plăcut mult filmul. Chiar merită văzut.
Pentru că mi-a plăcut ceea ce mi-ai recomandat, pun o întrebare - poate știi să-mi spui, poate știe altcineva. Ce părere ai de "Ultima ispită a lui Iisus" de Kazantzakis? Nu am citit, nu am văzut, și poate știe cineva să-mi spună ceva. Am înțeles că e controversat. Ai idee?
Mulțumesc!
Am dat un search pe google si numai din descrierea filmului mi-am dat seama ca pentru un crestin ortodox nu este cu nimic folositor ci chiar smintitor... este o viziune personala a regizorului... eu nu recomand acest film.

Avem atatea filme frumoase cu incarcatura religioasa: preotul, pilde, copiii raiului, culoarea paradisului, ostrov, binecuvantata fii inchisoare, qvo vadis, Iisus din Nazaret al lui Zeffirelli, vieti de sfinti, joan of Arc (1999) etc.

Pentru cine nu a vazut filmul au mai ramas doar cateva zile pana la expirarea linkului http://http://www.ortodoxia.md/video...-limba-rus2011
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)

Last edited by ViermeSiNuOm; 29.04.2011 at 23:12:25.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 30.04.2011, 17:03:28
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit multumiri

Citat:
În prealabil postat de ViermeSiNuOm Vezi mesajul
Am dat un search pe google si numai din descrierea filmului mi-am dat seama ca pentru un crestin ortodox nu este cu nimic folositor ci chiar smintitor... este o viziune personala a regizorului... eu nu recomand acest film.

Avem atatea filme frumoase cu incarcatura religioasa: preotul, pilde, copiii raiului, culoarea paradisului, ostrov, binecuvantata fii inchisoare, qvo vadis, Iisus din Nazaret al lui Zeffirelli, vieti de sfinti, joan of Arc (1999) etc.

Pentru cine nu a vazut filmul au mai ramas doar cateva zile pana la expirarea linkului http://http://www.ortodoxia.md/video...-limba-rus2011
Multumesc din nou, de data asta pentru raspuns. Nu aveam de gand sa vad filmul, am vrut doar sa stiu cate ceva despre el. Pentru ca o cunostinta destul de apropiata mi-a vorbit despre el in termeni elogiosi, iar eu aveam ceva rezerve, fara sa pot insa argumenta. Si nu puteam raspunde in necunostinta de cauza. De aceea am intrebat.
Intr-adevar, Preotul, Ostrovul, Pilde sunt doar cateva filme foarte bune. Ostrovul, cel putin, l-am vazut de trei ori.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme criogenicul Generalitati 57 11.10.2017 21:29:45
Filme ortodoxe Adriana Cluj Resurse ortodoxe on-line 216 27.04.2017 18:30:50
filme? scutariusilviu Generalitati 18 23.08.2015 13:46:10
Filme crestine rafella Generalitati 12 19.05.2011 20:20:04