Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 21.11.2012, 19:34:27
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am primit și eu mesaj de la draga de Ica. Multe încercări are. Poate și datorită bunătății ei și rugăciunilor pe care le face pentru toți cei aflați în necazuri, în boli și suferințe.
Mă rog Sfântului Grigore Decapolitul cel mai drag sfânt al doamnei Ica să o întărească și să-i dea ajutor în încercări.
Este alături de ea și Sorinela colega noastră de pe forum.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 22.11.2012, 19:19:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Icamilin va transmite, ca sotul ei Ioan a iesit cu bine din operatie. Mai multe amanunte ne va da Ica.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 24.11.2012, 23:13:33
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Bunul Dumnezeu sa va rasplateasca!

Doamne ajuta!
Dupa zile si nopti de grele incercari, iata ca am puterea sa va povestesc putin problemele prin care am trecut si inca voi mai trece:

Sotul meu de peste 12 ani este suferind cu inima, avand la activ doua infracturi si de 7 ani i s-a montat un stend.
Pentru ca din vara se simtea rau, din cauza caldurilor, din cauza schimbarii vremii cu frig si ploaie, situatia s-a inrautatit. Are mare oroare de doctori asa ca a mascat cat a putut starea adevarata in care se simtea.
In luna noiembrie deja obosea si daca facea cativa pasi. Am mers la medic si pe data de 13 nov. a fost programat a i se face coronografia. Ne gandeam ca poate un nou stend va rezolva problema. Insa situatia avea sa fie foarte grava: cele doua carotide infundate, stendul era pietrificat, oxidat, valva mitrala infundata iar ventricolul stang din cauza unui al treilea infarct ce l-a dus pe picioare in oct.nov, s-a slabit, de doua ori si jumatate. Era necesara rezectia.
Eram speriata ca la atatea probleme, nimeni nu ar fi avut curajul sa se apuce de operatie.
Cu ajutorul bunului Dumnezeu, a fost preluat de cel mai bun doctor al spitalului de cardiologie din Timisoara, doctor profesor Marian Gaspar, care mi-a explicat ca situatia este foarte grava dar ca suntem datori sa incercam, sa-i dam o sansa de a se salva.
Sotul meu a ramas in spital si a fost pregatit pentru operatia din 21 nov.2012, sfanta zi de sarbatoare " Intrarea in biserica a Maicii Domnului ", operatie care a tinut 7 ore. Trebuie sa va marturisesc ca pe 20 nov.2012, daca sotul meu nu ar fi fost in aceasta situatie, eu as fi fost la sfantul meu drag, la hram, la man.Bistrita de Valcea- Sf.Grigorie Decapolitul sa ajut la pregatiri, sa stau sub racla si sa ma rog pentru toti cei dragi ai mei, familie, prieteni sau cunoscuti.
De data asta l-am strigat in ajutor pe sfantul meu drag, l-am rugat sa vina aici la Timisoara si sa ajute la pregatirea sotului meu pentru operatie, sa-l pazeasca si sa-l ocroteasca.
Pe Maica Domnului si pe Sf.Luca Arhiepiscopul Crimeeii, i-am rugat sa ceara ajutor de la bunul Dumnezeu sa ajute echipa de medici la operatie foarte grava a sotului. ( i s-a desfundat carotida stanga, ventricolul stang nu a mai fost necesar sa fie taiat si indepartat, deoarece in cele cateva zile de tratament i s-au administrat medicamente care i-au intarit muschiul inimii, i s-au pus doua baypasuri, stendul vechi a fost scos din functiune si lasat acolo iar valva mitrala a fost intarita printr-un frumos colier- vorba medicului.)
Joi, dupa operatie, pe stil vechi, era ziua Sf.Nectarie, sfantul ocrotitor al sotului meu, care pe 9 nov.a implinit frumoasa varsta de 70 de ani. Sunt sigura ca Sfantul Nectarie l-a ajutat si-l ajuta sa treaca cu bine, aceste zile critice in sala de terapie intensiva, unde inca se afla.
Sa fie oare intamplator ca a fost operat in aceste zile cu o deosebita semnificatie pentru familia noastra?
NU, categoric NU!
Pentru mine este o noua minune a bunului Dumnezeu, a Maicii Domnului si a tututor sfintilor care ne raspund imediat strigatelor noastre de durere si ne ajuta !
Nu am cuvinte sa multumesc celor care s-au oprit din preocuparile lor si l-au pomenit pe sotul meu, pe mine, familia mea. Bunul Dumnezeu sa va rasplateasca pe toti! Post usor, pace-n suflet, multa sananate si numai ganduri bune de la icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "

Last edited by icamilin; 24.11.2012 at 23:23:35.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 24.11.2012, 23:20:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa il ajute Bunul Dumnezeu si toti sfintii la care v-ati rugat sa se vindece si dvs sa va dea putere sa le duceti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 24.11.2012, 23:51:07
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Slava tie Doamne,Maicii Domnului si toti sfintilor ajutatori. Ica draga fii tare Domnul sa te intareasca cind iti este mai greu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 25.11.2012, 00:10:52
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Si eu vreau sa ma rog ptr. altii aflati in dificultate. Daca se poate sa fiu si eu trecuta pe o lista pentru ca nu are cine sa se roage pentru mine...
Reply With Quote
  #97  
Vechi 25.11.2012, 21:31:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de anisoara Vezi mesajul
Si eu vreau sa ma rog ptr. altii aflati in dificultate. Daca se poate sa fiu si eu trecuta pe o lista pentru ca nu are cine sa se roage pentru mine...
Bine ai venit in " Grupul de rugaciune "!
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 25.11.2012, 21:34:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa il ajute Bunul Dumnezeu si toti sfintii la care v-ati rugat sa se vindece si dvs sa va dea putere sa le duceti!
Amin !
Am primit vestea pe telefon , de la cineva de pe forum si tare m-am bucurat ca operatia a reusit , cu toate ca a fost una riscanta . Slava lui Dumnezeu pentru toate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 30.11.2012, 14:57:22
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Un multumesc si o veste minunata

In primul rand adresez un sincer Multumesc din suflet pentru rugaciunea voastra pentru Ioan ,sotul mamei Ica caci azi bucuria mea s-a triplat pentru ca pe langa aniversarea nepotelelor mele am primit minunata veste ca Ioan este azi venit acasa din spital.
Multumesc dragi frati si surori de suflet.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 30.11.2012, 19:20:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La multi ani nepotelelor!

Slava Domnului ca de ziua Sf. Andrei, a iesit si domnul Ioan din spital!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
Sfintii Parinti se adresau tuturor persoanelor sau doar unui grup/categorie?? 52ZIZO Biserica Ortodoxa Romana 21 28.08.2010 09:38:45
Arhimandritului Lazar Puhalo din anul 1989 adresata unui grup de catehumeni patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 1 28.12.2008 00:20:50
Pelerinaj cu grup, duminica Z.Lidia Pelerinaje la locuri Sfinte 4 26.05.2008 05:35:18