Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.05.2015, 00:52:18
sophiateodora sophiateodora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Diferenta prea mare de varsta

Buna seara !

Sunt o fata de 24 de ani care iubeste un barbat de 47 de ani, divortat, fara copii.
Conform canoanelor Sfintilor Parinti aceasta diferenta uriasa de varsta este pacat inaintea lui Dumnezeu, intrucat se spune ca barbatul care isi alege o sotie cu mult mai tanara decat el, risca sau isi doreste sa fie desfranat cu aceasta.
Relatia mea cu acest om a inceput prin intermediul ajutorului pe care acesta mi l-a acordat astfel incat eu sa pot face primii pasi spre o viata crestina si curata. Eu nu puteam initial sa il privesc ca pe un barbat, data fiind diferenta de varsta si tipul de relatie care era intre noi.
Cu toate acestea, timpul a evidentiat faptul ca ne asemanam sufleteste foarte mult si conversatiile noastre s-a amplificat, ajungand chiar sa ne si vizitam.
Una dintre aceste vizite s-a soldat cu un sarut, in urma caruia eu mi-am lipit sufletul de acest barbat, dar nu si el de mine. Dupa aceasta intamplare relatia noastra a continuat aproximativ la fel dar sufletul meu isi doreste ca acest barbat sa imi fie sot.

Ce parere aveti despre situatia in care ma aflu ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.05.2015, 01:24:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Problema nu cred ca este diferenta de varsta. La 47 de ani un barbat este in floarea varstei sale, in plina maturitate.

Problema, dupa parerea mea, e in aceea ca e divortat. Potrivit viziunii Bisericii Catolice, oricine isi lasa femeia si se insoara cu alta comite adulter (Marcu 10:11). Nu exista divort decat in sens de separare a corpurilor, iar nu de incetare a legaturii conjugale. Cand preotul, fie el ortodox, i-a unit, a spus ca vor fi sot si sotie pana cand moartea ii va desparti. Nu a spus pana cand divortul ii va desparti. Prin urmare, o casatorie cu un om divortat este invalida, deoarece Domnul nostru s-a pronuntat clar impotriva bigamiei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.05.2015, 04:47:16
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophiateodora Vezi mesajul
Cu toate acestea, timpul a evidentiat faptul ....
Oare timpul nu va evidenția și alte fapte?...
Curios se mai schimbă faptele omului cu timpul...

Last edited by Ioan_Cezar; 24.05.2015 at 04:49:27.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.05.2015, 05:29:28
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophiateodora Vezi mesajul
Buna seara !

Sunt o fata de 24 de ani care iubeste un barbat de 47 de ani, divortat, fara copii.
[...]
Una dintre aceste vizite s-a soldat cu un sarut, in urma caruia eu mi-am lipit sufletul de acest barbat, dar nu si el de mine. Dupa aceasta intamplare relatia noastra a continuat aproximativ la fel dar sufletul meu isi doreste ca acest barbat sa imi fie sot.

Ce parere aveti despre situatia in care ma aflu ?
Bun venit pe Forum!

In Biserica Ortodoxa, problema nu este că este divortat; si poate nici diferenta mare de vârstă, cât faptul că relatia este se pare cam unilaterală, din moment ce el nu pare a fi interesat de o relatie amoroasă cu dvs. care să evolueze într-o căsătorie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.05.2015, 16:31:03
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Problema nu cred ca este diferenta de varsta. La 47 de ani un barbat este in floarea varstei sale, in plina maturitate.

Problema, dupa parerea mea, e in aceea ca e divortat. Potrivit viziunii Bisericii Catolice, oricine isi lasa femeia si se insoara cu alta comite adulter (Marcu 10:11). Nu exista divort decat in sens de separare a corpurilor, iar nu de incetare a legaturii conjugale. Cand preotul, fie el ortodox, i-a unit, a spus ca vor fi sot si sotie pana cand moartea ii va desparti. Nu a spus pana cand divortul ii va desparti. Prin urmare, o casatorie cu un om divortat este invalida, deoarece Domnul nostru s-a pronuntat clar impotriva bigamiei.
Ma mira nesimtirea aparitiei tale pe un forum ortodox dupa ce, in urma cu cateva zile i-ai declarat pe ortodocsi "spalatori de W.C.-uri catolice".
Parete varuit, cu un lucru ti-am ramas dator... cu numele meu: Muntean Adrian Ioan.

Si acum, cred ca ne esti dator cu niste scuze, nesimtitule!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.05.2015, 21:18:52
anisoara anisoara  is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2010
Mesaje: 79
Implicit

Parerea mea e sa spui nu acestor trairi .Roagate la Dumnezeu ,el te va ajuta.
Acesta nu poate fi o relatie binecuvantata de Dumnezeu.E diferenta de varsta pe de o parte apoi divortul , doar dragostea ta...Ai grija de sufletul tau ,lucreaza mai mult la sufletul tau si Dumnezeu iti va trimite barbatul potrivit atunci cand vei fi pregatita pentru casatorie.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.05.2015, 10:48:55
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

In mod normal, nu este de preferat o diferenta de varsta prea mare intre parteneri/viitori soti!
Acum in situatia prezentata, nu stiu daca exista aceea compatibilitate reciproca, daca exista subiecte comune de discutie sau pasiuni ori activitati comune de petrecere a timpului liber (de obicei un om la 47 de ani are alte pasiuni/interese sau hobbyuri decat un om la 24 de ani), pentru a putea construi ceva de durata.

Apoi din cate am inteles domnul respectiv nu ar fi aratat pana acum ca si-ar dori o relatie de durata si o eventuala casatorie cu dumneavoastra, ori pentru a realiza ceva de perspectiva sentimentele trebuie sa fie reciproce.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.05.2015, 22:33:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu am gasit intradevar,ca biserica interzice casatoriile in care varsta dintre cei doi este prea mare,fiind si nefunctionale din cauza dinamicii de comportament dintre cei 2.
Casatoria urmareste sprijinul reciproc al oamenilor nu numai a unuia care este mai in varsta,mai nepuncios,etc. Toate aceste neajunsuri duc la frustari si la cautarea unor alte solutii care uneori duc si la gasirea unor altor soti/sotii.

Dar de ce vb despre casatorie aici? Inteleg ca este vb doar despre o cunostiinta,un prieten care nu impartaseste aceleasi sentimente ca si dvs.
La fel nu inteleg cum cunoscand un om de prea putina vreme si legand 2 fraze cu el a reiesit ca-l doriti ca sot. Oare?
El stie ca este actorul principal la nunta imaginara pe care o desfasurati?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.05.2015, 23:58:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu am gasit intradevar,ca biserica interzice casatoriile in care varsta dintre cei doi este prea mare,
Eu nu am auzit ca Biserica Ortodoxa sa interzica astfel de casatorii. Si ce inseamna, mai exact, "prea mare" ? Adica, de la ce diferenta de varsta incolo, asemenea casatorii ar fi interzise ?

Imi amintesc de un caz foarte mediatizat la vremea respectiva, acela dintre Irinel Columbeanu si Monica Gabor. In acel caz, diferenta de varsta a fost considerabil mai mare decat in cazul acestui topic. Si totusi, cei doi s-au casatorit. Monica Columbeanu a renuntat la credinta catolica si a devenit ortodoxa, pentru a se putea casatori. Ea nu se putea casatori in Biserica Catolica, dar nu datorita diferentei de varsta, ci fiindca Irinel Columbeanu era deja casatorit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.05.2015, 00:17:36
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Salut

1. Pe langa legatura prieteneasca dintre barbat si femeie, trebuie sa fie si un magnetism erotic. Peste 10-15 ani cand tu inca o sa stralucesti ca si sexualitate, domnul o sa isi cam piarda stralucirea.

2. Daca cumva o sa ai copii cu el gandeste-te ca atunci cand fiul/fiica o sa ajunga la varsta maturitatii, domnul ar avea o varsta de bunic. Eu daca intr-o zi o sa am o familie (Doamne da!), o sa vreau sa fiu prieten cu fiul/fiica mea. Eu sa am 50 si el/ea 20 de ani, o sa putem avea activitati impreuna. Daca tu te mariti cu el si o sa aveti un copil, e foarte probabil cand copilul o sa fie la facultate (sa zicem), domnul o sa aiba 70 de ani.

3. Problema fertilitatii. Nu sunt doctor, dar la 50 de ani cam scad sansele sa poti face copii.

4. Daca nu prea ai experienta sexuala/sentimentala, risti sa te arunci cu capul inainte din cauza euforiei. O sa te trezesti intr-o zi frustrata si dezorientata cand o sa fie mult mai complicat sa dai inapoi. Nu instig la pacatul curviei, eu am avut mai multe relatii si desi imi pare rau ca am pacatuit, totusi dezamagirile mi-au deschis ochii. Sunt mult mai cumpatat sentimental.

Din start scenariul e complicat. Eu nu recomand. Sunt multe relatii care se termina desi imprejurarile sunt mult mai favorabile.

Doamne ajuta!

P.S: Nu cred in prietenia pur platonica dintre o fata si un baiat. Mereu se ajunge la un "sarut". Babiloane, Babiloane...cata ambrozie ai pentru poetii tai...ntz ntz :P
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
Răspunde