Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #991  
Vechi 08.01.2018, 18:00:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu ca "nu prea". Nu mai erau straini. Prezenta strainilor la Cincizecime a fost o circumstanta speciala. Multi straini interesati de iudaism erau in Ierusalim cu prilejul Pastelui si a Cincizecimii.

In Cezareea, Efes si Corint Duhul Sfant s-a pogorat peste credinciosi si ei au vorbit in limbi. Adica au primit o limba noua prin care s-au rugat, prin Duhul Sfant, lui Dumnezeu. In trei din patru locuri in care este inregistrata Pogorarea Duhului Sfant, nu vedem nici urma de straini.
Aici e corect ce spui, vorbeau in limbi cand li se punea mainile si primeau harul, nu era nevoie sa fie straini in preajma. Eu am spus ca era aceasta minune in timpurile de inceput, cand era perioada convertirii. Si nu ca se dadea cand erau straini in preajma, putea sa nu fie nimeni.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Toti penticostalii cred ca vorbirea in limbi este vorbire in limbi straine, desigur.
Ceea ce stiu penticostalii (pentru ca Biblia o spune explicit) si nu stiu ortodocsii, este ca cei credinciosi nu vorbesc doar cu oamenii ci si cu Dumnezeu.
Iar vorbirea in limbi este vorbire cu Dumnezeu, adica rugaciune.
Dupa cum spune Scriptura.
Inseamna ca penticostalii nu stiu ce sunt acelea limbi straine, nu au fost la scoala sa faca limbi straine? Se face engleza, germana, franceza, poate si spaniola. Acestea sunt limbi straine. Nu doar straine,d ar nici macar limba nu e aceea formata doar din sunete fara legatura, toate limbile au un inteles, cum scrie si in Sfanta Scriptura, un inteles pe care il inteles toti cei ce vorbesc acea limba, in acel popor. Nu poate fi numita limba decat o astfel de comunicare.
Evident ca vorbesc doar cu Dumnezeu, daca nu-i intelege nimeni si nici macar ei nu inteleg acea limba. Dar acea minune este data de Dumnezeu, deci vorbesc cu Dumnezeu. Vorbim de minunea vorbirii in limbi de la inceput, la penticostali este o posedare de la ingerii cazuti.
  #992  
Vechi 08.01.2018, 18:16:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Tu incerci sa contrazici Biblia Ortodoxa insa nu iti iese.
Biblia Ortodoxa spune ca cel care vorbeste in limbi vorbeste cu Dumnezeu.
Nu, nu spune asta, tu ai luat doar o parte dintr-un pasaj. Spune ca vorbirea este ca sa se si zideasca Biserica, adica pentru a auzi si ceilalti. De aceea spuen de talcuitor. Si spune ca daca nu exista traducator atunci cel ce vorbeste in limbi sa nu spuna cu voce tare, sa vorbeasca in gand, doar cu Dumnezeu. Sa nu spuna cu voce tare pentru ca nimeni nu intelege si nu zideste pe nimeni.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
De altfel, apostolul Pavel insusi, iti taie orice contrazicere atunci cand afirma ca, citez din Biblia Ortodoxa, urmatoarele:
1 Corinteni 14:14
Căci, dacă mă rog într-o limbă străină, duhul meu se roagă, dar mintea mea este neroditoare.
El insusi spune "daca ma rog in limbi". Ceea ce argumenteaza, o data in plus, ca vorbirea in limbi cu Dumnezeu, este rugaciune.
Acolo spune ca mintea nu e roditoare, deci e o rugaciune nefolositoare, in comparatie cu rugaciunea intr-o limba pe care o cunosti, la care participa si mintea. In plus, probabil acolo nu se refera la minunea vorbirii in limbi, ci la rugaciunea intr-o limba necunoscuta, ca si cum ai citi o rugaciunea intr-o alta limba (fara sa fie o harisma). Si daca se roaga cineva intr-o limba oarecare, pe care n-o cunoaste, de exemplu daca citeste, e tot o rugaciune, asta inseamna ca duhul se roaga. dar nu intelege nimic cu mintea, deci are putin folos. Dimpotriva, Sfantul Pavel spune ca nu recomanda rugaciunea in limbi straine, pentru ca mintea nu participa. Vorbirea in limbi nu e doar rugaciune, tu asta spui gresit. Ce rost ar avea sa exista un traducator daca acela doar spune o rugaciune? Te intereseaza pe tine cum se roaga ceilalti? Stie si el rugaciuni, nu-i foloseste sa-si piarda timpul sa asculte doar cum se roaga cineva. Nu-i asa?
  #993  
Vechi 08.01.2018, 18:26:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Aici ai perfecta dreptate
Exact asa faci.

Exact asa te comporti.
In plus, mai si minti, cu nerusinare.

Daca ceea ce fac doi preoti e "OFICIAL" si "NORMA" inseamna ca sunt oficiale si normative bataile in biserica, injuraturile, si homsexualitatea.

Insa in opinia mea, in ceea ce priveste biserica, oficial este doar ceea ce se sustine in documente oficiale.
Sau ceea ce declara oficialitatile centrale sau purtatorul de cuvant al cultului.

Ca un preot spune ca-i ok sa "deschizi cartea", ca un altul afirma ca Sinodul din Creta e Talharesc, alea-s opiniile lui, prietene.
NU e normativ. Si nici oficial.
Daca ai onestitate intelectuala, aplici oricarui cult ceea ce aplici si cultului tau.
E clar ca tu ai, insa, alte calitati...
Eu am onestitate intelectuala, tu nu ai.

La noi preotii citesc rugaciuni in fata multimii. Lucru dovedit si cunoscut.
La voi pastorii bolboresc in fata multimii si impreuna cu multiminea. Lucru dovedit si cunoscut.

Ambele sunt practici oficiale recunoscute in ambele culte.

La noi nu se practica artele martiale, chestia respectiva aratata de tine este o abatere condamnata si de invatatura noastra si este ceva absolut exceptional ca intamplare. Si la voi se mai bat stai linistit...

Sa imi spui ca abaterea si delictul este "NORMA" inseamna PROSTIE. Nu am cum sa spun altceva. Asta e nivelul tau intelectual, nu reusesti sa treci peste nivelul asta orice eforturi am face noi, un forum intreg.

Comportamentul respectiv este definit la noi in Biserica drept delict, abatere si se sanctioneaza. Preotii NU fac asa ceva.

DELICT != NORMA

Si apoi vii si imi compari un delict cu o norma - cu un comportament implicit. Si imi spui ca de fapt e acelasi lucru si tipi in gura de sarpe ca te discriminez.
  #994  
Vechi 08.01.2018, 18:37:05
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu ce vrei sa spui, cu Sfantul Pavel. Eu spun ce scrie acolo, tu interpretezi gresit ce scrie acolo si crezi ca ortodocsii inteleg gresit (si toate cultele, in afara de penticostali, ca doar toti cred acelasi lucru). Sfantul Pavel nu contrazice nimic din ce se explica la Pogorare, eu tocmai asta ti-am aratat. Cum nu conteaza ce baiguie, tocmai despre asta vorbim cu penticostalii, ca ei spun ca scot sunete neintelese si asa scrie si in Sfanta Scriptura. Acolo scrie "limba straina", nu-i asa? Stii si tu ce inseamna limbi straine, cel putin de la scoala. Asta e baza discutiei cu penticostalii, cum sa nu conteze? Probabil nu ai prins toata discutia si nu stii ce spun ortodocsii (si celelalte culte) despre manifestarile penticostalilor. Ca sunt posedari ale ingerilor cazuti, aceste manifestari le intalnim in paganism si paranormal, dar nu exista in crestinism. De aceea conteaza ce scrie acolo. Bine, ca ne pierdem timpul explicand, asta e alta poveste.
si cam cat crezi ca ma intereseaza pe mine ce spun penticostalii?

ce sa mai zic, mai incearca, poate vei reusi sa citesti fara partinire.
gata, eu zic pas...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #995  
Vechi 08.01.2018, 22:20:05
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
La noi preotii citesc rugaciuni in fata multimii. Lucru dovedit si cunoscut.
La voi pastorii bolboresc in fata multimii si impreuna cu multiminea. Lucru dovedit si cunoscut.

Ambele sunt practici oficiale recunoscute in ambele culte.
La noi, pastorii citesc din Biblie si o explica frumos, pe intelesul fiecaruia. Lucru dovedit si cunoscut.
La voi preotii fac vrajitorie "deschizand Cartea". Lucru dovedit si cunoscut.

Ambele sunt practici oficiale recunoscute in ambele culte.



Mai vrei discutii d"astea aiurite, marca Palama? Chiar nu pricepi ca in Biserica Penticostala exista pastori care vorbesc public in limbi fara talmacire si ca in Biserica Ortodoxa exista preoti care "deschid cartea", insa si unii si altii fac aceste lucruri fara sa aiba binecuvantarea cultului lor si fara ca aceasta sa fie doctrina oficiala a cultului?

Last edited by Penticostalul Traditional; 09.01.2018 at 10:18:44.
  #996  
Vechi 09.01.2018, 12:03:52
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
La noi, pastorii citesc din Biblie si o explica frumos, pe intelesul fiecaruia. Lucru dovedit si cunoscut.

La voi preotii fac vrajitorie "deschizand Cartea". Lucru dovedit si cunoscut.

Ambele sunt practici oficiale recunoscute in ambele culte.

Mai vrei discutii d"astea aiurite, marca Palama? Chiar nu pricepi ca in Biserica Penticostala exista pastori care vorbesc public in limbi fara talmacire si ca in Biserica Ortodoxa exista preoti care "deschid cartea", insa si unii si altii fac aceste lucruri fara sa aiba binecuvantarea cultului lor si fara ca aceasta sa fie doctrina oficiala a cultului?
Nu prea te duce mult mintea, o tii pe a ta.

La noi "deschiderea cartii" este considerata ABATERE SI DELICT de catre intreaga ierarhie, nu exista asa ceva in Biserica.

Cum poti sa compari un DELICT dintr-un cult cu o NORMA din altul ???


La voi pastorii bolborosesc, lucru considera "manifestare a duhului", bolborosirea se face de catre pastori si de catre credinciosi, este o practica binecunoscuta si asumata de catre toti. Acum imi zici ca nu faceti asta.


Ai un tupeu maxim si nesimtit sa compari o abatere de la noi cu ceva ce este norma si oficial la voi.

Este o nesimtire maxima din partea ta modul asta de a judeca, de fapt asta te-a adus in halul in care esti.


Tu ca om esti dezechilibrat cu totul in special la nivelul logicii elementare care este cu totul inafara normelor de bun simt si echilibru.


Domnule, tu ai nevoie in primul rand sa-ti asezi mintile la locul lor si abia apoi sa incepi sa citesti ceva din Scriptura.

Sa-ti fie rusine !

Eu te-as scoate de pe forum pentru motiv de dezechilibru maxim nu pentru altceva, nu avem nevoie de asa ceva intre noi, ne molipsim si noi de duhul asta... si de alte duhuri necurate care vin de la tine.

Last edited by gpalama; 09.01.2018 at 12:06:43.
  #997  
Vechi 09.01.2018, 15:24:27
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu prea te duce mult mintea
Eu ti-as sugera sa te lasi de insulte!
Sa dam voie celor care ne citesc sa stabileasca care-i mai prost dintre noi doi.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
La noi "deschiderea cartii" este considerata ABATERE SI DELICT de catre intreaga ierarhie, nu exista asa ceva in Biserica.
Fie nu stii, fie minti cu nerusinare.
In Biserica Ortodoxa EXISTA preoti care "deschid Cartea".
Mult mai multi decat pastorii care vorbesc in limbi fara talmacire.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
La voi pastorii bolborosesc, lucru considera "manifestare a duhului", bolborosirea se face de catre pastori
Singurii crestini care au bolborosit in biserica au fost preotii ortodocsi boscoroditori.
Niciun pastor penticostal nu a bolborosit. Niciodata.

Sunt unii care vorbesc in alte limbi fara talmacire.
Nu cred ca-i stii tu, dar eu recunosc ca exista.
Insa asta este o greseala si Comitetul Executiv al Cultului nu aproba aceasta manifestare.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Acum imi zici ca nu faceti asta.
Nu am zis ca nu se intampla.
Eu sunt onest, prietene. Si ti-am cerut si tie acelasi lucru. Dar iti este greu.

Se intampla ca in bisericile penticostale sa se vorbeasca public in alte limbi fara talmacire. Insa aceasta este o greseala. In niciun caz nu este o norma si e o afirmatie complet mincinoasa cum ca ar fi ceva oficial.

Oficial este ceea ce afirma Comitetul Executiv al Cultului Crestin Penticostal.
Oficial este ceea ce declara Marturisirea de Credinta si Statutul Cultului Penticostal.

Iar MARTURISIREA DE CREDINTA a CULTULUI CRESTIN PENTICOSTAL stabileste dincolo de orice indoiala:
"Darul vorbirii în limbi se folosește potrivit cu cele scrise în 1 Cor. 14:27-28".
Dacă sunt unii care vorbesc în altă limbă, să vorbească numai câte doi sau cel mult trei, fiecare la rând, și unul să tălmăcească. Dacă nu este cine să tălmăcească, să tacă în biserică și să-și vorbească numai lui însuși și lui Dumnezeu.


Ca ai vazut tu prin Canalul tau preferat doi pastori vorbind in alte limbi in neoranduiala, si apoi ii dai tare cu gura ca-i ofical, nu-i decat o impostura.

Vezi ca prin Canalul in care gasesti pastori care gresesc, gasesti si mai multi preoti ortodocsi care deschid Cartea.

Este "deschiderea Cartii" o practica acceptata de Sinodul BOR? NU.
Este "vorbirea in limbi de la amvon" acceptata de Consiliul Bisericesc Penticostal? NU.

Asa ca, nu mai minti!

Last edited by Penticostalul Traditional; 09.01.2018 at 16:10:01.
  #998  
Vechi 09.01.2018, 22:10:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Poti sa arati unde am spus eu asa ceva?
Sau umbli si tu tot cu minciunele?
E o construcite gresita a frazei, am vrut sa spun ca penticostalii spun ca ce fac ei scrie si in Biblie. E evident ca ei nu recunosc ca scot doar niste sunete sau cuvinte fara legatrua intre ele.
  #999  
Vechi 09.01.2018, 22:18:47
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Cand eram in ultimul an de liceu, mi-am propus cu o colega de clasa sa mergem sa vedem cum e la celelalte biserici din oras. Am reusit doar 3 confesiuni sa vizitam: baptista, romano-catolica si penticostala. Pot sa zic ca fiecare confesiune a avut partile interesante. Decorul artistic catolic, numarul muzical baptist sau cateheza inflacarata penticostala.

Insa la penticostali, cand au inceput dintr-o data sa se arunce in genunchi si sa urle haotic, fiecare in lumea lui psihotica...am ramas perplex. Orice mi-ai zice, ce se intampla acolo nu e nici macar mistic, apoi dumnezeiesc. Nu stiu ce euforie sau gest e, poate ca la concertele de death metal (si eu am fost la niste evenimente cu muzica de genul), iti da adrenalina manifestarea in numar mare a unor astfel de gesturi.

Vom muri si vom vedea cine a avut dreptate. Eu pariez sufletul pe ortodoxia bunicilor si a Parintilor din vechime.

Doamne ajuta!
  #1000  
Vechi 09.01.2018, 22:32:42
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Insa la penticostali, cand au inceput dintr-o data sa se arunce in genunchi si sa urle haotic, fiecare in lumea lui psihotica...am ramas perplex.
Mi se pare ca te-ai speriat tu sau le mai infloresti putin insa cred ca ai fost socat de rugaciunea in comun de la penticostali. Multi vizitatori sunt stupefiati. Mai ales daca nu au fost avertizati.
Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Orice mi-ai zice, ce se intampla acolo nu e nici macar mistic, apoi dumnezeiesc.
E opinia ta. Sute de milioane de oameni cred altfel. Lor li se pare ca e un miracol sa te poti ruga si sa-i poti canta direct lui Dumnezeu, din toata inima.
Citat:
În prealabil postat de Urbanophon Vezi mesajul
Vom muri si vom vedea cine a avut dreptate. Eu pariez sufletul pe ortodoxia bunicilor si a Parintilor din vechime.
Doamne ajuta!
Daca esti ortodox veritabil, pariezi bine.
Sa fii iubit!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10