Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2011, 20:45:31
mihaisepo mihaisepo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit puterea rugaciunii

Care este puterea rugaciunii?

Doctorul Masaru Emoto a descoperit ca apa se cristalizeaza in forme frumoase, armonioase daca i se spune o rugaciune(sau o muzica clasica frumoasa) si in forme urate si haotice daca se spune apei ceva negativ. Iar noi oamenii care suntem 80% apa in consescinta suntem influentati de puterea rugaciunii.
De asemenea se zice ca cercetatorii rusi au descoperit ca rugaciunea vindeca oamenii.

Dar, de asemenea, eu pot sa pun un vaporas de hartie pe apa si sa ma rog ca Dumnezeu sa imi dea un semn si sa se miste vaporasul din punctul A in punctul B si nu se misca. De ce? Nu stiu eu sa ma rog, sau rugaciunea nu functioneaza asa?
Si de asemenea, eu pot sa ma rog ca in urmatoarele 2 ore sa ploua si aceasta nu se intampla. De ce nu?
De ce pt mine daca cer un semn exterior de la Dumnezeu(sa se miste vaporasul sau sa ploua) nu mi se ofera nimic? Care este explicatia? Rugaciunea nu poate realiza asa ceva sau este altul motivul?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2011, 20:55:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Apai rugaciunea nu e magie si nici joc de copii...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2011, 22:27:50
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Eu zic sa te rogi mai abitir.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.02.2011, 22:40:57
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu zic sa te rogi mai abitir.
Daca m-am abtinut sa nu rad de vaporase si intemperii,la replica ta am ras de m-au auzit vecinii..:-))))
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2011, 22:41:43
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow puterea rugaciuni

Iartama dac indraznesc sa spun ca Rugaciunea far de credinta este far de raspuns.
Daca ati avea credinta cIt un bob de mustar ati spune muntelui sa se mute In mare si sar muta spune Hristos , atunci eu ma intreb CIT de micai credinta Noastra In comparatie cu bobul de mustar care si el la rIndului este mic.
Iartama si sa nu crezi ca eu sunt mai bun eu sunt mai plin de pacate ca toti oameni din aceasta lume si te rog sa te rogi si sa ma pomenesti in rugaciunile tale ca am multa nevoie amin amin amin.
Bunul Dumnezeu sa te sfinteasca si sa te faca un vas ales si plascut lui sa reverse Darul Duhului Sfint peste tine si peste toata casa fratiei tale amin amin amin

SLAVIT SA FIE DOMNUL IN VECI DE CECI AMIN AMIN AMIN
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2011, 15:11:06
KANDIA KANDIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaisepo Vezi mesajul

Dar, de asemenea, eu pot sa pun un vaporas de hartie pe apa si sa ma rog ca Dumnezeu sa imi dea un semn si sa se miste vaporasul din punctul A in punctul B si nu se misca. De ce? Nu stiu eu sa ma rog, sau rugaciunea nu functioneaza asa?
Si de asemenea, eu pot sa ma rog ca in urmatoarele 2 ore sa ploua si aceasta nu se intampla. De ce nu?
Depinde cat de tare va doriti sa se miste vaporasul sau sa ploua.Poate nu va doriti asta din tot sufletul...Rugaciunea trebuie facuta cu ardoare sau si mai bine cu lacrimi,Domnul stie cat de important este pentru fiecare ceea ce-i cere si cat ii va schimba asta viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Puterea rugaciunii pentru altul skicolour Rugaciuni 23 03.04.2015 11:13:54
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
Puterea rugaciunii Laurentiu Generalitati 1 20.04.2008 22:09:51
Puterea rugaciunii voastre E_my Umanitare 3 08.02.2008 20:43:47
Puterea rugaciunii! emisor1974 Intamplari adevarate 2 31.08.2006 22:29:07