Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.06.2011, 23:33:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Ploaia rosie din Kerala, India

Am prins o scurtă parte dintr-un documentar pe National Geographic Wild în care se discuta despre un fenomen ciudat care a avut loc în septembrie 2001 în India: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_rain_in_Kerala . Sper să îl văd pe tot data viitoare, că pe Internet nu l-am găsit.

O posibilă explicație a ploii roșii din Kerala, dar și a tunetului prelung care a însoțit-o, ar fi că un meteorit sau asteroid ar fi cauzat respectivele fenomene. Citiți linkul de mai sus pentru detalii.

Ce credeți, ar putea exista viață în spațiul cosmic? Se pot considera forme de viață acele "bacterii" sau microorganisme roșii care, deși nu au ADN sau ARN, sînt capabile să proceseze sau să metabolizeze un larg spectru de materii organice și anorganice?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.06.2011, 14:42:38
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Foarte interesant fenomenul,as vrea sa gasesc si eu documentarul. Mai stii cum se chema?
Ce mi se pare interesant e ca femonene ca acestea nu sunt studiate indeajuns, nu sunt facute publice decat in zona respectiva unde au avut oamenii de a face cu fenomenul.
Cat despre originea acelor particule se poate sa aiba origine terestra iar dc se demonstraza ca sunt de origine extraterestra....personal nu ma afecteaza cu nimic{ma refer la credinta} din cauza ca in Biblie se povesteste cum a fost facuta lumea noastra dar nu se spune nicaieri ca Creatorul a populat doar Pamantul...poate sunt mii si mii de civilizatii sau vietati in spatiul cosmic create de acelasi Dumnezeu care ne-a creat si pe noi. Iar ca explicatie la nivelul familie ar fi cam asa: parintii nu dau raportul copiilor cu toate ce fac ci li se spune cat au nevoie sa stie....nu vii de la munca sa le povestesti copiilor ce si cum ai facut ca nu e treaba lor...cam asa vad eu si partea asta cu extraterestrii...nu tre sa stim noi tot ce face Dumnezeu.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.06.2011, 14:58:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

http://port.ro/cazuri_ciudate_wild_c...4&i_topic_id=1
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am scapat de PDL, si am dat de...mafia rosie !!! guardian knight Generalitati 331 13.03.2013 15:32:05
Ilie, sfantul care aduce ploaia Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 21.07.2011 13:17:45
De ce Sfintii Evanghelisti nu au cruce rosie? Marius22 Reguli in Biserica 0 15.11.2010 17:05:16
Ploaia costel Generalitati 15 20.04.2010 23:23:35