Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.11.2011, 18:09:43
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am intrebat si se pare ca nimeni nu vrea sa raspunda..cand ati pierdut pe cineva apropiat, v-au fost de folos coroanele, florile?
Am raspuns la intrebarea asta: mie mi-au fost.
Citat:
Cand am vazut un camion plin de flori am realizat cat de multa lume l-a iubit pe tatal meu si a tinut sa fie prezenta la inmormantare.

Expresia pretuirii si iubirii e inestimabila; simpla prezenta a facut mai mult decat orice suma. Vei spune ca nu se poate generaliza, e un caz particular, corect, insa nici preotul n-ar fi trebuit sa generalizeze, dand acel comunicat mizerabil, prin care se impune (nu recomanda) sa nu se mai aduca coroane.

Last edited by ioanna; 07.11.2011 at 18:26:11.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.11.2011, 18:30:06
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Azi am citit intr-un articol ca enoriasii unei parohii din Cluj-Napoca (cart. Someseni) sunt rugati sa nu mai aduca flori la inmormantare, ci sa ofere un ajutor material familiei (plic cu bani).

Ce parere aveti de acest comunicat ce respira un profund pragmatism ? Chiar era nevoie de asa ceva? Cine doreste si poate ajuta familia indoliata, insa floarea e altceva, „nu bani aruncati”. Oare colacul, lumanarile, coliva, vinul sunt si ei bani aruncati?
Imi inchipui cum ar suna acest comunicat daca il aplicam la cazul inmormantarii Domnului, mai exact la Slujba Prohodului, unde exista obiceiul ca florile de pe Sfantul Epitaf sa fie aduse de catre credinciosi. Dar poate imaginatia mea merge prea departe.

In orice caz, dincolo de pragmatism, florile au pentru noi in contextul inmormantarii o insemnatate aparte. Ele au menirea de a ne aminti cuvintele psalmistului: "Omul ca iarba, zilele lui ca floarea campului, asa va inflori. Ca duh a trecut prin el si nu va mai fi ...". Nu stiu daca si banii reusesc sa faca acelasi lucru...?

Last edited by Marius22; 07.11.2011 at 18:37:42.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.11.2011, 18:43:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
In orice caz, dincolo de pragmatism, florile au pentru noi in contextul inmormantarii o insemnatate aparte. Ele au menirea de a ne aminti cuvintele psalmistului: "Omul ca iarba, zilele lui ca floarea campului, asa va inflori. Ca duh a trecut prin el si nu va mai fi ...". Nu stiu daca si banii eusesc sa faca acel
Pentru parintele respectiv n-au nicio insemnatate. Oricum, pe mine m-a deranjat altceva, nu ideea de a ajuta familia, ci modul in care a pus el problema. Spunea in interviu ca oamenii , daca primesc plicul cu bani, vor sti cine le-a fost alaturi in acel moment dificil. Asta mi s-a parut foarte urat.

Citat:
AlinB: Cine poate spune ca atunci cand le-a murit cineva drag au fost consolati de nr. de coroane/flori de la inmormantare? Te uiti la cei prezenti, conteaza un ajutor material (daca situatia e dificila) dar nu nr. de coroane sau de flori.
Banii nu consoleaza, insa pot ajuta pe unii. Florile consoleaza pentru ca exprima iubirea si aprecierea celui care a tinut sa fie prezent sa-si ia “ramas bun”, e o alinare sufleteasca, un gand bun si de compasiune, un mod de a-ti transmite ca este alaturi de tine. In acele momente primeaza ajutorul sufletesc, iar dupa ajutorul material. Mi-ar fi placut daca la sfarsitul acelui comunicat s-ar fi enumerate cazurile in care familiile sunt scutite de taxa "voluntara" pentru serviciul religios de inmormantare, daca tot au dorit sa ajute familiile indoliate, dar probabil au gandit in aceeasi maniera, pragmatica, zicandu-si ca daca tot se aduna bani, vor putea sa o achite.

Last edited by ioanna; 07.11.2011 at 19:37:40.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.11.2011, 16:22:14
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru Alin B

Cred ca sunt doua planuri distincte in problema noastra.
Primul e ceea ce numim probleme lumesti.
AL doilea este planul sufletesc, in care viata, moartea si Invierea Domnului, intreaga Evanghelie sunt reperul si izvorul vesnic.

Daca ne raportam strict la planul lumesc, putem sa intelegem desigur noima unor masuri. Ca florile costa bani inutil de multi, ca unii n-au bani sa ingroape mortul etc.
Dar aici e marea magarie, pe care zici ca nu o vezi, nu o mirosi... Pacat. iata magaria: asazisii crestini ortodocsi abordeaza moartea si inmormantarea, trecerea sufletului la vesnicie si toate celelalte lucruri duhovnicesti, in cadrul strict lumesc, cu mijloace strict lumesti, ca si cand nu ar fi sufletul ci doar trupul, ca si cand nu ar sti cum e viata si moartea in invatatura crestina, ca si cand nu stim nu auzim nu cunoastem pe Hristos.
Si inca aceasta nu e pozitia unor straini de Dumnezeu, ci a unor, chipurile, crestini ortodocsi.
Am fost, cred, conciliant, cand am numit aceasta excludere a lui Dumnezeu din petrecerea lumeasca a inmormantarii. Am fost excesiv de intelegator, stupid de tolerant, in final partas la un pacat oribil. Acum imi corectez pozitia gresita: nu, nu e magarie, e pacat oribil, e excluderea Voii Domnului din viata noastra, e hula, e prin excluderea lui Hristos din randuiala vietii, ce altceva, daca nu, conform definitiei termenului (vezi de pilda Epsitolele Sfantului Ioan Teologul) este exprimarea lui antihrist.

Pai frate Alin, daca ai ales sa elimini orice semnificatie teologica intru Hristos din planul actiunilor omenesti, daca nu vezi decat banii si florile uscate si inutile, daca de sufletul cel dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu nu iti pasa, te intreb: ce tot faci tu pe aici? De ce iti pierzi vremea sa te pui de-andoaselea? Ciudata alegere de a-ti petrece timpul limitat al vietii...
Ce sa zic, ti-as oferi o floare sa o ingrijesti cateva luni, poate asa, ingrijind si tu o viata simpla, vei deprinde dragostea de a ingriji si sufletul tau.
Pe care iti urez sa ti-l ingrijeasca Domnul cu harul Sau, sa iti picure lumina, pace, bucurie intru Duhul Sfant! AMIN+
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.07.2013, 11:32:12
leonardisim leonardisim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2013
Mesaje: 1
Implicit

Cred ca preotul Ioan Roman este obisnuit cu astfel de directive pe post de lege, el fiind in trecut deputat de Cluj in mai multe legislaturi. De altfel, cred ca el singur a luat decizia asta, membrii consiliului parohial secondandu-l doar prin aprobare servila. N-as fi de acord cu o asemenea decizie, desi inteleg si argumentul parintelui pe de o parte. Dar pana la a "recomanda" atat de hotarat sa nu se mai aduca flori si coroane la mormant, ci mai bine sa se dea bani, este ceva lipsit de decenta. Asa ca sunt de parerea sustinuta de cei care aduc argumente folosirii coroanelor la inmormantari "no matter what" si ajutorarii cu bani a celor nevoiasi care au un defunct in familie.

Last edited by leonardisim; 02.07.2013 at 11:34:47.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.07.2013, 13:01:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ma indoiesc ca se simte cineva consolat de multimea florilor.
Or fi unii cu un astfel de simt estetic dar ma indoies ca sunt multi.

Pote de prezenta anumitor persoane da.

Cheltuielile de inmormantare sunt o povara nu usor de suportat de oricine.

Dar probabil scapi mai ieftin sa dai 10-15 lei pe niste flori decat sa pui 50lei intr-un plic, mai putin fiind fara doar si poate jenant.

Ma intreb daca mai la inceputuri crestinii tot asa carau cu roaba flori si coroane la mormant sau ajutau efectiv si concret familia care trece printr-un moment asa dificil.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
flori Saurian Generalitati 9 09.04.2014 18:52:37
Preotii divortati spun adio altarului ofurnica Generalitati 59 03.04.2013 04:46:41
Adio hidrocentrala "Portile de Fier"! Sa ne pregatim de preturi marite la curent. hydro314 Generalitati 26 29.12.2011 23:19:09