Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 22.06.2014, 19:39:09
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

1. Daca as rămâne șomer as primi salarii compensatorii doi ani de zile si in plus de asta mai am câțiva bani puși deoparte. De altfel cred ca nu ar fi vre-o problema sa-mi gasesc un loc de munca in timpul asta având in vedere ca mai am o oferta de munca de la alta firma.

2. 1 Petru 3:1
1. Asemenea și voi, femeilor, supuneți-vă bărbaților voștri, așa încât, chiar dacă sunt unii care nu se pleacă cuvântului, să fie câștigați, fără propovăduire, prin purtarea femeilor lor,
2. Văzând de aproape viața voastră curată și plină de sfială.

Aceasta supunere despre care ne vorbește Sfânta Scriptura este de fapt iubire pentru soț astfel încât chiar dacă bărbatul nu respecta Sfânta Scriptura "sa fie castigati" si sa treaca de partea lui Dumnezeu. Pana la urma Dumnezeu nu ne da niciodata o cruce mai grea decat sa o putem duce, iar suferinta este calea spre Dumnezeu. De la Matei citire :

"Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi. Luati jugul Meu asupra voastra si invatati-va de la Mine, ca sunt bland si smerit cu inima si veti avea odihna sufletelor voastre. Ca jugul Meu este bun si povara Mea este usoara"(Matei 11, 28-30).

3. Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.
4. Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
5. Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.
6. Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.
7. Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui.
8. Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.
9. Fericiți făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
10. Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.
11. Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea. (Matei 5, 3-11)
__________________
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." - Petre Țuțea
Reply With Quote
  #122  
Vechi 22.06.2014, 20:01:11
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Domnule Dinu, mă bucură să văd că sunteți optimist. Așa să vă ajute Dumnezeu întotdeauna, nu numai acum, la vârsta tinereții. :)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 22.06.2014, 20:58:17
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Scuzați că nu am obosit citind despre "problema emancipării femeilor - secol XXI" și scuzați că am o singură opinie în privința asta: "Gândiți, doar, că nu costă!"

Femeia și bărbatul e la fel ca acum 7000 de ani... O singură problemă de percepție: sexualitatea post - modernă și, mai ales, contractul idiot pre-nupțial din care nu se poate înțelege decât dorința de superioritate a individului față de un altul (individ sau nu). Femeia = o extensie necesară a omului în slujba omului pentru om și mai ales, pentru FEMEIE (ca scop existențial al omului, aceasta îți va zdrobi capul, iar tu îi vei înțepa călcâiul".)(Facerea, III, 15)
Dacă nu am înțeles nimic din asta, despre ce se mai vorbește pe forumul ăsta?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 22.06.2014, 22:05:14
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
1. Daca as rămâne șomer as primi salarii compensatorii doi ani de zile si in plus de asta mai am câțiva bani puși deoparte. De altfel cred ca nu ar fi vre-o problema sa-mi gasesc un loc de munca in timpul asta având in vedere ca mai am o oferta de munca de la alta firma.

2. 1 Petru 3:1
1. Asemenea și voi, femeilor, supuneți-vă bărbaților voștri, așa încât, chiar dacă sunt unii care nu se pleacă cuvântului, să fie câștigați, fără propovăduire, prin purtarea femeilor lor,
2. Văzând de aproape viața voastră curată și plină de sfială.

Aceasta supunere despre care ne vorbește Sfânta Scriptura este de fapt iubire pentru soț astfel încât chiar dacă bărbatul nu respecta Sfânta Scriptura "sa fie castigati" si sa treaca de partea lui Dumnezeu. Pana la urma Dumnezeu nu ne da niciodata o cruce mai grea decat sa o putem duce, iar suferinta este calea spre Dumnezeu. De la Matei citire :

"Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni pe voi. Luati jugul Meu asupra voastra si invatati-va de la Mine, ca sunt bland si smerit cu inima si veti avea odihna sufletelor voastre. Ca jugul Meu este bun si povara Mea este usoara"(Matei 11, 28-30).

3. Fericiți cei săraci cu duhul, că a lor este împărăția cerurilor.
4. Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia.
5. Fericiți cei blânzi, că aceia vor moșteni pământul.
6. Fericiți cei ce flămânzesc și însetează de dreptate, că aceia se vor sătura.
7. Fericiți cei milostivi, că aceia se vor milui.
8. Fericiți cei curați cu inima, că aceia vor vedea pe Dumnezeu.
9. Fericiți făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
10. Fericiți cei prigoniți pentru dreptate, că a lor este împărăția cerurilor.
11. Fericiți veți fi voi când vă vor ocărî și vă vor prigoni și vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mințind din pricina Mea. (Matei 5, 3-11)
E bine ca sunteti asa de sigur pe orice aspect al vietii d-voastra. Uitati ca suntem in mainile Domnului si nu putem sti sigur ce va fi maine, d-apoi peste o saptamana sau un an.
Nu ar trebui sa ne credem asa de siguri pe noi si pe planurile noastre care se pot destrama intr-o clipita. Se poate intampla orice, absolut orice.
Ce iubire poate avea o crestina pentru un sot necrestin, ce nu respecta Scriptura? Ce iubire poate exista? Numai daca nu e exact ca el. O crestina adevarata din start nici nu ar umbla cu un necrestin. Nu cred ca exista femei martire. Si la barbati nu se aplica acest lucru?
Reply With Quote
  #125  
Vechi 22.06.2014, 22:56:04
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
1. Ce iubire poate avea o crestina pentru un sot necrestin, ce nu respecta Scriptura?
2. Ce iubire poate exista? Numai daca nu e exact ca el. O crestina adevarata din start nici nu ar umbla cu un necrestin.
3. Nu cred ca exista femei martire. Si la barbati nu se aplica acest lucru?
1. Și o femeie, dacă are bărbat necredincios, și el binevoiește să locuiască cu ea, să nu-și lase bărbatul. (Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel, VII, 13)
2. Căci, ce știi tu, femeie, dacă îți vei mântui bărbatul? Sau ce știi tu, bărbate, dacă îți vei mântui femeia? (.... )Te-ai legat de femeie? Nu căuta dezlegare. Te-ai dezlegat de femeie? Nu căuta femeie.(VII, 16, 27)
3. Și despre Sf. Apostol Petru e plină Sf. Scriptura de fapte de abstinență și lăsare de cele care crezi tu că sunt firesc-bărbătești. Și mai sunt vreo doi printre amicii mei (apți de împreunare, dar fără dorință de a face decât la termenul venirii acasă din străinătate a soțiilor lor!).
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 23.06.2014, 00:15:27
DINU Ionel DINU Ionel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Mesaje: 14
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Dacă nu am înțeles nimic din asta, despre ce se mai vorbește pe forumul ăsta?
Pe acest forum se discuta despre multe lucruri interesante, dar putini isi dau seama ca fac greseala cea mai des intalnita astazi: anume aceea de a crede ca poti comunica cu oricine, orice.
Nu este chiar asa.
Fiecare are pareri diferite, pentru ca percepem lucrurile diferit si intelegem ceea ce ni se spune prin prisma caracterului propriu care e in acord sau nu cu o idee sau alta. Dar in acelasi timp fiecare om apartine unui grup cu care se poate intelege mai bine si nu e vorba de sex aici.

Drept dovada chiar si eu ca barbat nu sunt de acord cu ceea ce citeaza Gheorghe Dinu (chiar daca citeaza din Biblie).
Remarcabil este faptul ca tot el revine si ne spune ca de fapt ...
"Aceasta supunere despre care ne vorbește Sfânta Scriptura este de fapt iubire pentru soț"
... pentru ca iata-ne ca a ajuns acolo de unde trebuia sa plece Gheorghe Dinu, adica de la cuvintele lui Iisus care propovaduia iubirea fata de semenul tau (mai mult: chiar si fata de dusmanul tau !!!).

Dupa umila mea parere, chiar cu riscul de a fi excomunicat din biserica ortodoxa si de pe acest forum, nu toate sfaturile date de apostoli la un moment dat mai trebuie urmate si la 2000 de ani dupa aceea. Ma intreb de exemplu daca nu cumva ceea ce a scris cineva mai sus este adevarat referitor la faptul ca Sf. Apostol Pavel s-a referit NUMAI la Corinteni cand a dat aceste indicatii despre sot si sotie spre a ii ajuta in consolidarea bisericii. De ce nu avem nimic asemanator de la Sf. Apostol Andrei, de exemplu? Nu e cumva pentru ca Sf. Apostol Andrei a considerat ca nu este nevoie de asa ceva cand a fost pe aceste pamanturi ale noastre?

Eu, nascut si botezat fiind in Ortodoxie, am crezut mult timp ca religia mea este cea adevarata, este calea cea dreapta, care urmeaza invatatura lasata de Iisus Cristos, bazata pe legea iubirii. Sper sa nu ma insel.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 23.06.2014, 00:41:21
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Religia „lăsată” nu-ți oferă „salvarea”:
(<<Eu, nascut si botezat fiind in Ortodoxie, am crezut mult timp ca religia mea este cea adevarata, este calea cea dreapta, care urmeaza invatatura lasata de Iisus Cristos, bazata pe legea iubirii. Sper sa nu ma insel.>>)După umila mea părere, nu te victimiza! (Nu te va exclude nimeni din Biserica Ortodoxă Română cu atât mai mult de pe forumul ăsta care permite orice. Dacă ar fi după mine, demult excludeam de pe aici (inclusiv pe mine) pe vreo câțiva!)
Stai, liniștit, eu cred doar, că ești un soi de tip care caută „impresii”.., Mai caută... Mă vei găsi!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 23.06.2014, 00:46:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Postarea zilei:
Citat:
În prealabil postat de DINU Ionel Vezi mesajul
Sf. Apostol Pavel s-a referit NUMAI la Corinteni cand a dat aceste indicatii despre sot si sotie spre a ii ajuta in consolidarea bisericii. De ce nu avem nimic asemanator de la Sf. Apostol Andrei, de exemplu? Nu e cumva pentru ca Sf. Apostol Andrei a considerat ca nu este nevoie de asa ceva cand a fost pe aceste pamanturi ale noastre?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #129  
Vechi 23.06.2014, 00:50:01
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Postarea zilei:
Mulțumesc!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde