Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 29.10.2016, 10:08:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Să spună la unii că sunt păcălici, la alții că au probleme și sunt patologici, la alții că sunt naivi și influnețabili? Și multe alte jigniri în alte părți, fără să fie banat?
Cum se cade? Să ducă o cruciadă de 10 ani și 19.000 de posturi, majoritatea cu 5 cuvinte și zeflemitoare, cu pretenția că a spus tot ce trebuia, plin de înțelepciune, plin de rozolvări și luminare?
E preot? E duhovnic? Nu-i.
E un mucos care cu greu reușește să-și ascundă neputințele, în loc să dorească să fie ajutat, la duhovnicul lui spre exemplu, să-i spună duhovnicului că stă de 10 ani pe forum și scrie arogant și ponegrește în sus și în jos, pe care-apucă, cu pronosticuri, prezumții și diagnosticuri incalificabile.
În niciun caz nu e cumsecade...
Doamne iartă-mă...
Vai dom'le esti frustrat ca nu ti s-a pus covorul rosu cand ai venit aici cu pretentii de student/absolvent la teologie, cu viziuni originale, induhovnicit de la 7 ani prin vederea "luminii necreate" si un talent oratoricesc la care toti ar trebui sa plece capul?

Sari la gatul altora ca n-au voie sa iti spuna sa mergi la plimbare/tratament cand postezi tampenii evidente, dupa care Biserica e plina de
prosti - ca l-a Fericit pe August si tu esti singurul destept dupa care trebuia sa fie numit de fapt Eretic?
Ca n-a decretat sus si tare pe placul tau ca Duhul Sfant intra in magari si prosoape (penibil, jenant, blasfemiator chiar) si n-a talmacit Sf. Scriptura asa destept ca tine incat sa reiasca ca Sf. Ap. Pavel avea "haine preotesti" si "carti de slujbe" si taia crestin cu fierastraul inainte sa se pocaiasca?

Ca ce autoritate au criticii tai ...dar tu ce autoritate ai?

Eu invoc autoritatea bunului simt evident pentru toata lumea mai putin pentru tine.
Tu - ai doar pretentia ca ai terminat teologia si ai citit carti (nu doar tu stii sa citesti, oricum) - ambele nu le poti proba si chiar daca le-ai proba, poti cel mult sa dovedesti ca ai trecut prin teologie (si carti) ca gasca prin apa.


Incearca si tu sa exeresezi logica bunului simt: daca Biserica a zis ca cineva este duhovniceste mult peste medie, nu incearca tu sa-l cobori dedesupt.
Daca este scris ceva in teologia Bisericii (si ai pretentia ca ai citit multa), este in regula, dar nu incerca sa derivezi tu "adevaruri de credinta" din ceea ce este scris si sa le atribui autorilor initiali - este narav sectar
si din pacate nu esti singurul ortodox pe aici cu apucaturi de genul asta, care vrea sa demonstreze cat de "pur" si "radical" este el in platforma lui ideologica, trimitand gratuit pe altii la Iad.

Si eu si numai eu sunt cauza pentru care ai fost si esti in continuare luat peste picior si trimis la tratament, te pomenesti?

O boala mentala nu e rusine, ca doar nu e boala venerica, am inteles ca ai avut o viata grea si asta e o scuza pentru multe, dar faptul ca fugi de vindecare cu orgolii si minciuni deja este vina ta, sigur e oarecum cumpulsiv - simti nevoia sa compensezi pentru complexele care ti-au fost induse, dar pentru Dumnezeu, incearca sa te opresti si sa incepi sa exersezi sinceritatea fata de tine, sa vezi unde esti de fapt si sa incerci sa intelegi cum ai ajuns aici.

Accesele de tip "sunt o bsesica de puroi" nu e smerenie, nici nu te ajuta ba cam dimpotriva, nu sunt smerenie ci cel mult, ipocrizie daca nu paguboase de-a dreptul pentru ca ajungi sa "compensezi" din plin pe urma cu postari pline de fudulie in care te crezi cel mai destept si mai compasional individ.

80% din lucrurile care te-ar ajuta le ai deja, credinta, ceva cunoastere, ideea de sistem moral, dar ele sunt toate puse alandala si in loc sa te foloseasca, parca mai mult te pagubesc.

Oricum, sa stii ca iti apreciez mult postarile tale de genul asta, decat ipocriziile mieroase si falsele smerenii - arata cum esti cu adevarat si dupa cum stim, adevarul - oricat de crud, e mai bun decat decat fariseismul.

Apreciez postarea in care spuneai ca regereti ceea ce ai scris la adresa mea dar pe de alta parte sunt sigur ca nu ca vei renunta nici la pozitia initiala nici la ideile care au dus la disputele astea.

Si nu lua postarea asta drept o suparare, pentru ca n-am de ce sa ma supar pe un necunoscut n schimb compasiunea pentru tine, este reala.

Ia-o inca o data, ca pe un indemn, sa cauti vindecare inainte ca problemele astea sa te afunde si mai nefericit, intr-un loc de unde sa nu mai ai scapare.
Nici acum sanasele de a intelege macar, cat de grava e situatia sunt destul de mici, dar poate poate..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 29.10.2016 at 12:22:29.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 29.10.2016, 17:45:03
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sari la gatul altora ca n-au voie sa iti spuna sa mergi la plimbare/tratament cand postezi tampenii evidente, dupa care Biserica e plina de prosti - ca l-a Fericit pe August si tu esti singurul destept dupa care trebuia sa fie numit de fapt Eretic?
Tu crezi că în 1982 când a fost băgat ereticul Augustin în calendare, Biserica a tăcut? Ortodoxia a tăcut? Crezi că au fost de acord? Au sărit în ison rușii și grecii și alții să arate ereziile lui Augustin, de aceea Sinoadele autocefaliilor au hotărât să nu-l pună cu titlul de sfânt, ci de fericit, altfel ar fi fost schismă.
Cum și Sinodul de la Creta, dacă ar fi rămas cu primele hotărâri emise și nu le-ar fi modificat, ar fi fost schismă. Episcopii ecumeniști, testează terenul, să vadă cât mai ține Biserica, se pregătesc tot mai bine, pentru marea unire mincinoasă din 2054, unirea cu ereziile romano-catolice, iar introducerea unui eretic, Augustin, e mâna și rodul ecumeniștilor, adică ortodocșii care nu înțeleg și nu trăiesc ortodoxia, isihasmul, calea spre luminarea cu lumina necreată și spre îndumnezeire...

Așa că eu n-am făcut decât să amintesc practic, ceea ce s-a vorbit deja. Cele 8 erezii ale lui Augustin de care am vorbit, sunt practic o reactualizare, amintire, rememorare a ceea ce Biserica condamna drept erezie în 1983, la un an după apostazia de a pune un eretic în calendare. Dar pentru apropierea față de fiii risipitori din eresurile romano-catolicismului, s-a ajuns la compromisul să fie lăsat trecut cu titlul de "fericit", deși prin minciunile lui Augustin, a adus iad în Biserica Răsăriteană și Apuseană până la 1054, înainte de-a inventa eresurile.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca n-a decretat sus si tare pe placul tau ca Duhul Sfant intra in magari si prosoape (penibil, jenant, blasfemiator chiar) si n-a talmacit Sf. Scriptura asa destept ca tine incat sa reiasca ca Sf. Ap. Pavel avea "haine preotesti" si "carti de slujbe" si taia crestin cu fierastraul inainte sa se pocaiasca?
Ești un hulitor al Duhului Sfânt Dumnezeu, și îți agonisești pedeapsă. Spui că Duhul Sfânt e incapabil să intre în oameni, animale și obiecte.
O să-ți repet asta, de fiecare dată când minți, amăgești, înșeli și smintești turma lui Hristos cu hulele demonilor dinăuntrul minții tale.

Iar ce tâlcuiesc eu, nu e tâcluire, scriu din ce îmi amintesc că am citit la Sfinții Părinți, am citit mult și nu pot reda exact toate, unde sunt. Cine vrea crede, cine nu, nu. M-am silit să rețin cât mai mult din Noul Testament, iar din Sfinții Părinți, doar orientativ, ca aplicabilitate.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca ce autoritate au criticii tai ...dar tu ce autoritate ai?
Eu invoc autoritatea bunului simt evident pentru toata lumea mai putin pentru tine.
Am vorbit despre autoritatea mea, dar tu n-ai vorbit despre autoritatea ta, decât ne arăți că ești în erezie, că Duhul Sfânt e handicapat, e incapabil și neputincios să intre în oameni, animale și obiecte.
Iar autoritatea bunului simț, o poate invoca și un ateu, și un eretic, păgân, gnostic, etc. Dar nu bunul simț ne mântuie.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca este scris ceva in teologia Bisericii (si ai pretentia ca ai citit multa), este in regula, dar nu incerca sa derivezi tu "adevaruri de credinta" din ceea ce este scris si sa le atribui autorilor initiali - este narav sectar[/b] si din pacate nu esti singurul ortodox pe aici cu apucaturi de genul asta, care vrea sa demonstreze cat de "pur" si "radical" este el in platforma lui ideologica, trimitand gratuit pe altii la Iad.
Vorbim despre lipsa botezului? Sfânta Scriptură spune că cine nu se botează, nu se mâtnuiește. Dacă vrei crezi, dacă nu, nu. Nu ești autoritatea Bisericii tu, n-ai studiat nici măcar teologie, ești un mucos frustrat, rătăcit de 10 ani pe forum și vi printre noi, să ne smintești cu minciunile tale. Nu ești în stare să porți un dialog argumentat în Sfânta Scriptură și Sfinții Părinți, vi și numai ataci, "nu că nu-i așa, știu eu că nu-i așa și tu ești patologic"... fiindcă așa-i natura bolii tale, mândria. Când o să ai răbdare, când respecți interlocutorii dialogului, când nu acuzi ca un furibund, fără fundament că cei cu care stai aici de vorbă sunt patologici, bolnavi psihic și altele de care mi-e frică să nu fi chiar tu foarte afectat, atunci stăm de vorbă omenește.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
O boala mentala nu e rusine, ca doar nu e boala venerica, am inteles ca ai avut o viata grea si asta e o scuza pentru multe, dar faptul ca fugi de vindecare cu orgolii si minciuni deja este vina ta, sigur e oarecum cumpulsiv - simti nevoia sa compensezi pentru complexele care ti-au fost induse, dar pentru Dumnezeu, incearca sa te opresti si sa incepi sa exersezi sinceritatea fata de tine, sa vezi unde esti de fapt si sa incerci sa intelegi cum ai ajuns aici.
Tu ești plin nu numai de teologie, dar și de psihologie, nu? Nu. Nu ai dreptul etic și moral, fără calificare să pui diagnosticuri. Am vorbit despre viața mea, fiindcă nu am nimic de ascuns, când ai să vorbești și tu despre viața ta, atunci te mai crede lumea când faci acuzații. Până atunci ești ca un bufon agitat, te compătimesc sincer pentru ura de care dai dovadă și iresponsabilitatea și neputința unui dialog argumentat, onest, lucid și asumat.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Accesele de tip "sunt o bsesica de puroi" nu e smerenie, nici nu te ajuta ba cam dimpotriva, nu sunt smerenie ci cel mult, ipocrizie daca nu paguboase de-a dreptul pentru ca ajungi sa "compensezi" din plin pe urma cu postari pline de fudulie in care te crezi cel mai destept si mai compasional individ.
Oricum, sa stii ca iti apreciez mult postarile tale de genul asta, decat ipocriziile mieroase si falsele smerenii - arata cum esti cu adevarat si dupa cum stim, adevarul - oricat de crud, e mai bun decat decat fariseismul.
Asta-i părerea ta, din mintea ta suferindă. Dacă David, marele David, se numește vierme și viermișorul lui Israel, eu să nu mă numesc beșică de puroi? Și tu îmi vorbești de smerenie, când nu cunoști Scripturile și habar n-ai despre ce vorbești? Și ai pretenția să ce? Să se uite tot forumul în gura ta când elucubrezi și să te aplaude? Frate, hai să fim serioși. Vino-ți în fire, că aici smintești turma lui Hristos, și nu-ți permit. Cât pot, lupt împotriva nebuniilor și aroganței tale.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Apreciez postarea in care spuneai ca regereti ceea ce ai scris la adresa mea dar pe de alta parte sunt sigur ca nu ca vei renunta nici la pozitia initiala nici la ideile care au dus la disputele astea.Si nu lua postarea asta drept o suparare, pentru ca n-am de ce sa ma supar pe un necunoscut în schimb compasiunea pentru tine, este reala.
Cine-o început? Cumva eu? Nu. Dovedește că am început eu. N-am nimic cu tine și cu nimeni. Tu mi-ai sărit în cap, că sunt sectar, că sunt patologic. Poftim ! Am încercat să te chem la un dialog civilizat. N-ai vrut.
Mi-am cerut iertare, dar la tine nu-i valabil...
În loc să-ți ceri iertare și tu, să te calmezi, să scrii cu blândețe, fără niciun cuvânt de ponegrire, și eventual să vorbim argumentat, poate în teologumene, despre subiecte frumoase și delicate, tu vi și continui bombardarea că eu sunt așa, că sunt așa, că mă compătimești de boli psihice, etc., fără nicio calificare. Poate tu ești cel care are nevoie de consult specializat, sincer nu știu, spun o părere, că nu sunt specializat.

Deci fiindcă tu ai început și tot tu continui pe mai departe, chiar dacă mi-ai cerut sincer iertare, înseamnă că tu nu înțelegi că ai greșit, nu primești iertarea mea, nu mă ierți, consideri că faci bine prin marșul forțat împotriva mea, din nu știu ce motive, până la urmă din supărarea ta teologică, să nu te numesc eretic, oricum, nici unul din noi doi nu este autoritatea Bisericii, fiindcă ea nu stă întrun singur om, ci în pliromă, în noi toți. Deci nu văd proveniența iritării tale împotriva mea.
Dar parcă când văd ce calitate josnică de om vrei să fi, nici nu mai pot fi curios să aflu sursa iritării tale. Tu nu știi să vorbești frumos cu nimeni. Să ceri frumos explicații, să ceri frumos iertare sau ajutor, să argumentezi frumos și blând. N-ai blândețe, răbdare, nu știi să te porți cu oamenii, n-ai așa ceva. Când scrii tu, parcă intri cu bocancii și vrei să faci tu ordine pe forum. Cine te crezi?
Deci te rog, scutește-mă, ești prea mândru și arogant, plin de părere de sine, și incapabil să porți un dialog civilizat. Aleg să te ignor, deci te rog să nu-mi mai scrii, decât când o să vorbești frumos, nu de sus, cu aroganță.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ia-o inca o data, ca pe un indemn, sa cauti vindecare inainte ca problemele astea sa te afunde si mai nefericit, intr-un loc de unde sa nu mai ai scapare.
Și uite-așa te înșfacă demonii cu frica că ar exista un loc, de unde nu mai ai scăpare. Minciuni. Nu există nici un abis de iad, din care să nu ai scăpare.
Totdeauna când există smerenie, există scăpare.
Învață smerenia, ca să te poți salva, și să scrii frumos cu forumiștii și să vorbești frumos cu oamenii aici și în viața reală.

Doamne ajută.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 31.05.2018 at 18:45:13.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 29.10.2016, 18:13:15
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Staretul meu Iosif Isihastul?
Da, Cristian. Aceea e cartea...:)
Reply With Quote
  #274  
Vechi 29.10.2016, 18:15:37
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Totdeauna când există smerenie, există scăpare.
Asa e, Remus. E valabil pentru toti oamenii.
Iar mai intai, Domnul este smerit.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #275  
Vechi 29.10.2016, 21:41:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Igor,

Dacă ti-aș fi mamă, și eu aș gand la fel ca mama ta. Sfantul Ioan Gură de Aur și-a menajat mama care era in varsta și văduvă:

http://www.ioanguradeaur.ro/184/viat...antinopolului/

La manastire, poți să gasesti foarte bine un staret care, în numele ascultarii, sa-ti pretindă ceva cu care nu esti de acord. Cerceteaza bine, caci exista destui calugari si in iad. Cauta sa fii intarit duhovniceste și hotarat sa mori pentru Hristos. Daca nu simti aceasta hotarare, nu esti inca pregatit pentru calugarie. Traim vremuri de cernere, iar marturisitorii credintei au de suferit de la cine se asteapta mai putin.

Binecuvantarea mamei este foarte importanta, tine minte asta.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 29.10.2016, 21:52:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Antonia, mulțumesc. Să-ți înmulțească și răsplătească Dumnezeu, dragostea jertfelnică, înmiit și infinit.

Sfântul Ioan Gură de Aur, era singur la părinți. Orfan de mic, mama lui văduvă, era singura mângâiere pentru maica lui.
Dar mama mea, mai are doi copii mai mari, nu sunt singur la părinți, are deja 3 nepoți, de la fratele mijlociu și o nepoată mai mare de la fratele cel mare.

Iar cu starețul care pretinde ceva ce în numele ascultării să fie făcut irațional, nu mai este, a fost până în secolele 8-9, când pustiurile și mănăstirile musteau de monahi, erau orașe de trăitori ai lui Hristos, erau foarte mulți, și cam des făceau multe rele, stăteau puțin și plecau, jefuiau, se căsătoreau, aveau diverse căderi mari, smintind cumplit pe ceilalți și atunci stareții îi ispiteau, îi testau, să vadă dacă doresc cu adevărat dăruirea față de Dumnezeu, sau sunt nehotărâți.

Dar azi, sunt monahi puțini, în toate țările Sfintei Biserici, și tot mai puțini doresc viața isihastă, a ascezei, credința slăbește, dragostea se răcește, iar stareții cei buni, vor căuta să înmulțească obștea de asceți și atleți ai lui Hristos, îmbrăcând în dragoste pe nevoitori, dându-se exemplu de asceză și isihie, de rugăciune și virtuți. Așa, se vor înmulți monahii, iar prin asprime sau iraționalități, azi, în secolul 21, când omul e emancipat, complet liber și foarte capabil, nu-și mai are locul nimic altceva, decât o viață cât mai autentică în Hristos, pentru înmulțirea Bisericii.

Iartă-mă și pomenește-mă, preaiubita mea surioară.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #277  
Vechi 29.10.2016, 22:14:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iarta-mă si tu. Pomeneste-mă si tu. Dumnezeu sa-ti călăuzeasca pasii spre o manastire pe care sa o sfintesti cu viata ta frumoasa. Nu e rau sa cercetezi cateva manastiri si stai cateva zile la fiecare, pentru a fi cat mai pregătit sa faci fată cerintelor de acolo.

Roaga-te, ca Dumnezeu sa-i aduca liniste in suflet mamei tale si sa accepte ca pe o binecuvantare plecarea ta la manastire. Caci este o binecuvantare sa ai un copil calugar. Sigur ca exista piedici, dar, daca aceasta iti este calea, ele vor dispărea. Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
  #278  
Vechi 29.10.2016, 22:27:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ce frumos vorbești, soră dragă. Ce odihnă ochilor și minții să citești cuvintele dragostei sincere. Să-i transformi în inima ta, pe toți oamenii din jurul tău, în copii tăi și să te dăruiești lor ca o mamă, mereu.

Și ție, soră, prin pronia Sa, Domnul să-ți călăuzească viața în fiecare ceas, ca să iubești tot mai mult, să te superi tot mai puțin, să slujești tot mai desăvârșit, să aperi tot mai biruitor, să te rogi tot mai curat și aducând belșug de har din înmulțirea virtuțiilor în inima și ființa ta, să fi "lumină a lumii și sarea pământului" cea care nu se strică și aduce mult rod tuturor pentru Împărăția Cerurilor.

Am un total de aproximativ 6 luni de mănăstire, adunate de la mai multe mănăstiri, unde-am viețuit ca pelerin, să le cunosc viața părinților și fraților. Roagă-te pentru mine păcătosul, să cad cât mai puțin și cât mai rar.

Hristos în mijlocul nostru.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #279  
Vechi 29.10.2016, 23:33:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 16:58:16.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 30.10.2016, 00:29:36
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ereticul Augustin auzi.

Da Igor ortodoxia a tacut. In afara de cativa apucati care au sarit sa o "salveze" asa cum fac de fiecare data neintelegand ca in primul rand ar trebui sa o salveze de ei. Asa cum fac si acum si nu-i de mirare ca esti si de data asta de partea "luptei bune". Ma si mir ca nu ai umblat si tu cu anatemele pe strazi sau poate ai umblat dar inca nu te-ai laudat cu asta. :)
Reply With Quote
Răspunde