Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2009, 06:56:28
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Hindușii, adepții New Age, budiștii, musulmanii și crestinii

[COLOR=blue]Hindu[/COLOR][COLOR=blue]șii, adepții New Age, budiștii,[/COLOR][COLOR=blue]musulmanii și creștinii[/COLOR]


[COLOR=fuchsia]Se inchină aceluiași Dumnezeu[/COLOR][COLOR=fuchsia]?[/COLOR]


Noi toți vrem să trecem prin viață cu succes, cu sentimentul că am făcut totul bine. Iar daca există oameni care cred că au găsit o cale spre a avea o astfel de viață, plină de satisfacții, atunci merită să aflăm despre ce este vorba. Ce se poate spune despre cele mai cunoscute religii ale lumii?
Oare există ceva în ele care ar putea oferi vieții noastre stabilitate și valoare? În cele ce urmează avem ocazia de a trece în revistă cele mai cunoscute sisteme de credință ale lumii: hinduismul, mișcarea New Age, budismul, islamul și creștinismul.
[COLOR=#00007f]BUDISMUL[/COLOR]
Budiștii nu se închină nici unui Dumnezeu. În general, oamenii cred că budiștii se închină lui Budha. Acesta însă nu a afirmat niciodată că are o natură divină, iar budiștii resping noțiunea de putere supranaturală. Universul operează în conformitate cu legile naturale. Viața este văzută ca o serie de experiențe dureroase, experiența nașterii, a bolii, a morții, acestora adăugandu-se nesfârșite perioade de tristețe și disperare. Majoritatea budiștilor cred că o persoană trece prin mii de reîncarnări, fiecare aducând cu ea durere. Chiar dorința de fericire provoacă reîncarnarea unei persoane. De aceea, scopul unui budist este să-și purifice inima și să dea la o parte oricedorință. Pentru a face asta, budiștii trebuie să respecte o listă de principii religioase și să practice meditația profundă. Meditația budistă nu este același lucru cu rugăciunea,sau concentrarea atenției asupra lui Dumnezeu, ci este mai mult o autodisciplină. Prin meditație intensă o persoană poate atinge Nirvana, o stare de renunțare totală la orice dorință. Beneficiul acestei religii este, ca și în cazul altora, stabilirea unor principii de disciplină, a unor valori și direcții în viață pentru persoana care dorește să și le însușescă. Printre îndatoririle religioase ale unui budist se numără: să nu ucidă nici o creatură, să renunțe la orice plăcere, la orice viciu sau obicei rău și, de asemenea, să renunțe la stările de bucurie și tristețe.
[COLOR=#00007f]HINDUISMUL[/COLOR]
Majoritatea hindușilor se închină la o mulțime de zei și zeițe, în jur de 300.000. Toți acești zei converg către un spirit universal numit Ultima Realitate sau Brahman. Brahman nu este un zeu, ci mai degrabă o stare de unicitate ultimă. Poziția pe care hindușii o adoptă în viață se bazează pe faptele din viața lor anterioară. În cazul în care comportamentul lor a fost unul rău, ei vor avea probleme mari în viața de acum.
Scopul unui hindus este să fie eliberat de legea karmei, adică să devină liber prin continue reîncarnări. Sunt trei căi posibile de a încheia acest ciclu al karmei:
1. Fiind devotat oricărui zeu al hinduismului;
2. Crescând în cunoaștere prin meditații, ajungând la cunoștința faptului că circumstanțele vieții nu sunt reale, că eul este o iluzie și numai starea de Brahman este reală;
3. Fiind dedicat diferitelor ceremonii și ritualuri religioase.
Hindusul are libertatea să aleagă o cale proprie de a ajunge la perfecțiune spirituală. Un alt lucru demn de menționat este faptul că hinduismul are o explicație pentru suferința și răul din lume.
În hinduism experiențele dureroase prin care trece cineva sunt cauzate de faptele rele comise de persoana respectivă în viața sa anterioară. Lucrul cel mai important în hinduism este sufletul, care într-o zi va fi liber prin ciclul de renașteri.
[COLOR=#00007f]ISLAMUL[/COLOR]
Musulmanii cred că este un singur Dumnezeu, numit Alah, care este infinit superior existenței umane. Alah este văzut ca și creator al universului și sursa oricărui bine și rău. Tot ce se intâmplă este voia lui Alah. El este un judecător puternic și aspru, care va arăta milă celor ce-l urmează în funcție de faptele lor bune și devotamentul religios. Relația unui musulman cu Alah este una de slujire. Musulmanii venerează câțiva profeți, printre care se numără și Mohamed, considerat ultimul dintre ei. Cuvintele și felul lui de viață constituie o autoritate pentru musulmani.
Un musulman trebuie să împlinească cinci îndatoriri religioase:
1. Să respecte crezul lui Alah și Mohamed;
2. Să spună anumite rugăciuni în limba arabă de cinci ori pe zi;
3. Să dăruiască celor săraci, să facă milostenii;
4. În fiecare an trebuie să țină post o lună de zile, timp în care se abține de la mâncare, băutură, sex, fumat, de la răsăritul soarelui până la apus;
5. Să meargă măcar o dată în viață în pelerinaj la Mecca, să se închine.
După moarte pe baza credincioșiei față de aceste îndatoriri religioase un musulman poate spera să intre în paradis, un loc al plăcerilor. Dacă nu, el va merge în iad pentru veșnicie.
Islamul propăvăduiește un singur Dumnezeu măreț care este venerat prin fapte bune și îndeplinirea ritualurilor religioase. După moarte o persoană este răsplătită sau pedepsităconform cu devotamentul ei religios.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2009, 06:57:16
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Hindușii, adepții New Age, budiștii, musulmanii și crestinii (2)

[COLOR=#00007f]NEW AGE[/COLOR]
New Age promovează o idee de dezvoltare a puterii și divinității existente în fiecare persoană.Când un adept al New Age vorbește despre Dumnezeu, el nu se referă la un dumnezeu personal care a creat universul, ci se referă la el însuși, la o conștientizare de sine mai înaltă. Un adept al New Age se consideră a fi el însuși un dumnezeu, un cosmos, un univers. De fapt, tot ceea ce o persoană vede, aude, simte sau își imaginează este considerat divin. New Age se prezintă ca o colecție de tradiții spirituale. Recunoaște mulți zei și zeițe, ca și hinduismul. Pământul este văzut ca sursă a spiritualității ce își are propria inteligență, zeitate, și propriile emoții. Însă deasupra tuturor se află sinele. Sinele este dumnezeul tuturor lucrurilor. Nu există o realitate în afara celei create de persoana respectivă. New Age cuprinde o gamă largă de învățături preluate din misticismul oriental și spiritual, tehnici metafizice și psihice cum ar fi incantațiile, exercițiile de respirație, meditația etc., învățături ce contribuie la dezvoltarea unei conștiințe de sine alterate, punând în evidență divinitatea fiecărei persoane.
Omul se consideră suveran peste viața lui, nimic din existența lui nu este greșit, rău sau dureros. O persoană, devenind un dumnezeu, își crează propria realitate, respingând astfel orice realitate obiectivă.
[COLOR=#00007f]CREȘTINISMUL[/COLOR]
Creștinii cred într-un Dumnezeu iubitor care S-a revelat și poate fi cunoscut în această viață. În creștinism atenția nu este îndreptată spre ritualurile religioase sau spre săvârșirea de fapte bune, ci spre trăirea unei relații cu Dumnezeu și spre o cunoaștere tot mai profundă a Lui. Credința în Iisus Hristos, nu doar învățăturile Sale, constă în experimentarea bucuriei și a unei vieți împlinite. În timpul vieții Sale pe pământ, Iisus nu S-a descoperit ca fiind un profet care arată către calea spre Dumnezeu sau ca un învățător al iluminării. De fapt, Iisus a pretins este Dumnezeu întrupat. El a făcut minuni, a acordat iertare oamenilor și a spus că cei ce vor crede în El vor avea viață veșnică. A făcut afirmații de felul: ,,Eu sunt Lumina lumii, cine Mă urmează pe Mine, nu va umblaîn întuneric, ci va avea lumina vieții”. Creștinii consideră Biblia ca fiind Cuvântul lui Dumnezeu pentru omenire. În plus, ea vorbește despre viața lui Iisus Hristos și minunile făcute de El, ne descoperă persoana lui Dumnezeu, adevărul și dragostea Lui și felul în care cineva poate avea o relație cu El. Beneficiul creștinismului constă în faptul că, indiferent de circumstanțele prin care trece un creștin de-a lungul vieții, el poate veni cu încredere înaintea unui Dumnezeu înțelept și atotputernic care îl iubește cu adevărat. Creștinul crede că Dumnezeu răspunde rugăciunilor lui și că viața unui om capătă înțeles dacă Îl glorifică pe El.

[COLOR=#00007f]Este vreo diferență? [/COLOR]

Privind la aceste mari sisteme de credință și la felul în care Îl percep pe Dumnezeu, găsim că:
· Hindușii cred în 300 de mii de zei
· Budiștii spun că nu exită Dumnezeu
· Adepții New Age cred că ei sunt Dumnezeu
· Musulmanii cred într-un dumnezeu puternic, dar depărtat de ei
· Creștinii cred într-un Dumnezeu plin de dragoste și apropiat de oameni.
Toate aceste religii venerează același Dumnezeu? Să vedem. Mișcarea New Age se centreaza asupra unei conștiințe cosmice, dar cere islamului să renunțe la Dumnezeu, hinduismului îi cere islamului să renunțe la Dumnezeu, hinduismului îi cere să renunțe la toți zeii și budismului să recunoască faptul că există un Dumnezeu. Fiecare din aceste religii este unică. Și dintre ele, una singură afirmă ca există un Dumnezeu personal și plin de dragoste, care poate fi cunoscut în această viață. Creștinismul vorbește despre un Dumnezeu care ne cheamă la o relație cu El. El este un Dumnezeu atotputernic, dar în același timp un Dumnezeu personal, interesat de fiecare persoană în parte, plin de dragoste, care dorește să ne ajute și să ne sfătuiască. Hinduismul afirmă că o personaă poate scăpa de karma ei prin eforturi proprii. În mișcarea New Age o persoană caută sa-și dezvolte divinitatea. În budism se impune o totală renunțare la dorințe. În islam omul trebuie să urmeze niște reguli, de dragul câștigării unui loc în paradis, după moarte. În creștinism o personă poate avea o relație personală cu Dumenzeu. Iar prin încredere în jertfa supremă a lui Iisus Hristos, un om poate primi mântuirea de păcatele sale și veșnicia alături de Dumnezeu. "Cine va crede in Domnul (Iisus Hristos) va avea viata vesnica"

Domnul fie cu voi.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2009, 08:04:09
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro crestinii nu cred chiar asa cum zici mata.
Ci daca citesti mata Sfantul Vasile cel Mare "despre Duhul Sfant" , scrierile Sfantului Atanasie cel Mare,al Sfantului Chiril ,dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul vei vedea caci crestinii cred in Tatal,Fiul si Sfantul Duh Treimea cea de o fiinta si nedespartita.
Din Tatal Fiul s-a nascut inainte de veci fara de inceput si Duhul Sfant purcede din Tatal din veci fara de inceput.Adica Dumnezeu cu Cuvantul Sau si Duhul Sau.
Dar Dumnezeu Cuvantul a doua persona a Sfintei Treimi s-a pogarat si a luat fire de om si acum este Dumnezeu si om.
S-a nascut, a crescut , a fost rastignit,s-a pogorat la iad si a inviat apoi s-a inaltat la ceruri pentru a mantui pe oameni.

A cincizecea zi dupa Inaltare Sfantul Duh s-a pogorat si a locuit in Sfintii Apostoli dar si in altii si a infiintat Biserica Crestina.
Sfantul Duh continua sa se pogoare si astazi si lucreaza Sfintele Taine si Ierurgiile din Biserica Crestina zisa Ortodoxa .
Ca o fi lucrand si in alte biserici eu nu am de unde sa stiu intrebati-L pe Dansul.
Crestinii sunt dupa nume cei care cred in Iisus Hristos ca Dumnezeu intrupat Fiu al Tatalui si egal in dregatorie cu Tatal si Duhul Sfant care s-a nascut din Tatal din vecie fara de inceput si s-a nascut din Preasfanta Fecioara Maria la plinirea vremii.
Asemenea care cred si in Duhul Sfant ca Dumnezeu care purcede din Tatal din veci fara de inceput si este si el Dumnezeu desarvasit.
Nu Dumnezeu Sfanta Treime s-a pogorat si s-a intrupat ci Dumnezeu Cuvantul .
Cand zice Domnul nostru Iisus Hristos caci cine l-a vazut pe Fiul l-a vazut si Tatal arata ca Fiul este icoana a Tatalui.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2009, 12:48:32
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Imi cer scuze dar mai este un subiect facut de strajeru exact asa cu ce crede fiecare religie.De spus nu e nimic,vom afla adevarul cand va trebui,nu poate sti nimeni care e religia corecta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.07.2009, 14:30:13
orlandosorin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Prea multe bagate la gramada.

Prea multe religii bagate la gramada. New Age nu este o religie ci una din escrocheriile americane. O religie ca sa fie religie trebuie sa fie consacrata si sa aibe fundament. Nu se poate trezi oricine peste noapte ca infiinteaza religii. E tare gluma. La New Age probabil daca le dai lovele te proclama Dumnezeu. :).
Pe de alta parte ar fi interesanta o rubrica de Religie Comparata - stiinta teologica ce se studiaza. Ar fi interesant de vazut cum in religiile serioase precrestine este profetit sacrificiul Isus Cristos si am ramane uimiti cum a fost posibil asa ceva. De asemea nu as da cu noroi nici in Kungfucianism si in invataturile lui Kung fu Tze nici in Budism (desi e mai tare Kung fu tze ca Buda) nici in Brahmanism (cu teorile despre univers) etc. Evanghelia si mai ales invataturile lui Cristos se poat altoi pe aproape orice religie serioasa. Copacul nou peste trunchiul vechi. Noul Testament peste Vechiul Testament. Se poate si Noul Testament peste invataturile lui Kung fu tze. samd. Una din greselile misionarilor este ca pe unde se duc prin lumea necrestina neaga tot. Cristos nu a negat nici o religie ci a adus Invatatura Evaghelica. Daca te duci la budisti si le explici invataturile lui Cristos esti bine primit si mai mult sunt primite si chiar ai ce invata si tu de la ei. In schimb daca te duci si le zici ca sunt diavoli sau mai stiu eu ce jigniri e normal sa o mai ei si pe coaja. La fel si la Brahmanisti si la fel peste tot. De exemplu in artele martiale nu ai voie sa-ti umilesti adversarul. Dupa ce castigi lupta nu ai voie sa te bucuri. Este numai una din reguli. Iata ce inseamna a fi luptator la ei. Este o mare onoare. La Budisti daca gasesti un gandac in casa nu ai voie sa-l omori. Il prinzi si-l dai afara. Iata respectul pentru natura si pentru viata - lucruri pe care noi nu avem dreptul decat sa le contemplam ca miracole create de Dumnezeu. Si foarte multe aspecte.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.07.2009, 20:45:15
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Stie cine a deshis subiectul ista

ca a fost pus la sub-subiectul Judaism? Nici o boaba de Judaism.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Încet, dar sigur: musulmanii încep să-i cinstească pe Sfinți laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 0 02.05.2012 00:55:01
Cum saluta crestinii ? Dasy de Mara Intrebari utilizatori 16 17.04.2012 01:20:28
crestinii si politica lore86 Generalitati 48 15.01.2011 20:31:59
Credinta crestina si musulmanii ana macovei Intrebari utilizatori 4 07.09.2010 00:21:26
Crestinii adevarati DaNy-_- Despre Biserica Ortodoxa in general 54 31.12.2009 15:36:23