Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2010, 18:22:54
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit O intrebare

Stiu ca suna cam nebunesc sau banal dar as vrea sa stiu si eu asa in mare , cam ce salariu are un preot?
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2010, 21:53:54
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Eu am auzit ca are cam cat un profesor, adica 800- 1000 lei/luna. In functie de vechime, poate creste usor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.01.2010, 10:52:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Chiar zilele trecute am vorbit cu o persoana despre asta.
Am vazut ca cei mai multi preoti (din sate) au un salariu de 600 lei.
In functie de masterat, doctorat, etc, el mai poate creste, pana spre 1.000... si ceva.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.01.2010, 12:18:17
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

11oo cu def si gradu 2.
1000- cu def
900-ptr un debutant


deci, e printre intelectualii cel mai prost platiti, alaturi de profi si asistenti sociali:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.01.2010, 13:44:37
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Salarizarea personalului clerical (preoti si diaconi) se realizeaza din doua parti:o parte reprezinta un ajutor de la stat (care poate fi pana la 80% pentru parohiile misionare) si o parte din fonduri proprii colectate prin contributia benevola a credinciosilor, prin donatii, prin contributii la diverse servicii religioase (mult-hulitele taxe la botez, cununie si inmormantare).
Cand este vorba insa de taxele si impozitele datorate catre stat, se plateste la intreaga suma, adica la intreg salariul tarifar, nu numai la ceea ce se primeste de la stat.
De pilda la mine, salariul meu tarifar este de 1900 ron , din care 1100 de la stat, 800 din fonduri proprii. Parohia, ca persoana juridica, plateste la stat pentru ca sa-mi mearga cartea de munca inca 800 ron, bani pe care trebuie sa-i colecteze tot din fonduri proprii. Daca parohia nu are bani, ii da preotul din ceea ce primeste de la stat, urmand sa-i recupereze la Calendele grecesti... Cat despre drepturile salariale din fonduri proprii, poate sa-si ia adio...Si uite asa , ramane muritor de foame un preot, bineinteles daca nu are alte surse de venit (parinti bogati, sotia cu salariu bun,etc).

Last edited by GeorgeS; 18.01.2010 at 13:49:17.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.01.2010, 16:33:55
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Preotii de la biserica unde ma duc eu au 500 de lei fiecare. E drept ca mai au si unele functii.
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.01.2010, 16:41:54
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

S-a mai discutat tema asta cu salariul preotului. Nu are decat suma X, din ce o sa traiasca.... Pai sigur nu poate fi un preot adevarat, atat timp cat el pune pe primul plan banul - castigul. Am intalnit preoti care au pus pe primul plan slujirea si nu au murit si nici nu-i vad sa fie in situatia sa moara de foame. De ce? Pentru ca are Cineva grija de ei. Cel care se roaga cu adevarat lui Dumnezeu, nu va fi lipsit niciodata de cele ce ii sunt de trebuinta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.02.2010, 18:46:45
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Nu stiu ce salar are un preot ! Probabil unul mic. Dar daca mai adaugi "sporurile" de nunta, botez si inmormantare, in orice caz, are un salariu mult mai mare decat au avut pe pamant Iisus Hristos si Sfintii Apostoli la un loc !

asa grait-a Zalmoxis
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.02.2010, 19:18:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

A existat o înțelegere pe vremea lui Cuza, când Biserica a fost spoliată de bunurile ei din care trăiau preoții (Cuza a făcut reforma agrară pe averea Bisericii), înțelegere potrivit căreia preoții urmau să primească salariu de la stat și anume astfel: preoții care aveau doar seminarul un salariu egal cu al unui învățător care avea Școala Normală (=Liceul pedagogic), preotul cu facultate un salariu egal cu un profesor de gimnaziu, iar episcopul un salariu egal cu un profesor universitar.

Eu știu sigur salariul preotului meu, deoarece am fost la ședința Curiei Parohiale de stabilire a bugetului: 950 de RON pe lună în mână. Salariul său se face venit la bugetul parohiei, împreună cu alte venituri pe care le are din taxe (botezuri, nunți, sfeștanii etc) și cu celelalte venituri. Preotul primește cât consideră Curia, care anul trecut a considerat ca să primească 1200 de RON pe lună. Pe lângă preot, mai avem un cantor (care funcționează ca om la toate: clopotar, etc), care a primit 600 de RON pe lună și o femeie care a primit 300 de RON (avem contract part time cu ea). 150 de RON pe lună se mai duc pe contabilitate.
De la stat am primit: salariul de 950 de RON al preotului, un ajutor de 20 000 de RON forfetar de la Min Culturii destinat refacerii picturii. Cererea de salarizare a cantorului a fost respinsă, pe motiv că nu sunt destui oameni în parohie. În parohiile mari însă, și cantorul poate primi ceva de la stat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.01.2011, 01:20:53
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit Salariu si venituri

Ca statistica: salariile preotilor sunt la nivelul celor din invatamant, in functie de grad (definitivat, grad 2, grad 1, doctorat), de vechimea in munca si de eventuala distinctie administrativa pe care o pot avea (sau nu). Adica, intre 800 si 1500 ron, brut.

Pentru salariul brut, preotul primeste de la stat o contributie de la stat care poate ajunge la 50 % din valoarea acestui salariu. Ca taxe si impozite, el plateste atat obligatiile ca persoana angajata, cat si ca angajator (parohie), astfel ca in cele mai multe cazuri aceste datorii catre stat depasesc valoarea contributiei de la stat.
Astfel, multi preoti , in "ziua de salariu", trebuie sa vina cu bani de acasa. Dar nu am scris asta drept compatimire, ci doar ca informatie.
Asa ca, pana una alta, preotul efectiv trebuie sa se descurce cu ce primeste de la credinciosi la liturghie si la diversele servicii.

Deoarece cunosc preoti si din parohii mari si din parohii mici, pot sa spun cu certitudine ca cei cu parohii mici (sub 200 de familii) nu-si scot acel slariu de pe hartie, decat daca au o comunuitate foarte bine formata.
Cei cu parohii mari, in schimb, au venituri care depasesc salariul cu pana 150 %. Unii pun taxe pe servicii (botez, cununie, inmormantare, etc.), altii nu.

In Biserica romano-catolica, aceste taxe sunt stabilite la nivel de episcopie si sunt afisate public.

In Biserica ortodoxa, oficial, nu exista taxe impuse "de sus", ci ar trebui lasat la aprecierea (si puterea financiara) a credinciosului care are de platit pentru astfel de servicii.
Aceasta teoretic.
Adevarul dureros pentru BO este ca multi preoti cer bani (deseori in mod exagerat) pentru serviciile religioase, pretextand ca asa le impune patriarhia, mitropolia, etc. _ orice for superior. Si nu dau chitanta pe toata suma, sau nu dau deloc...
Daca credinciosii ar refuza sa faca botezul, cununia etc. la astfel de preoti, si ar cauta unul care NU cere, NU numara de fatza cu omul si NU spune "da' numa' atat ?? mai trebuie!!", atunci acest obicei nefericit ar dispare pe cale naturala.

In cazul in care , totusi, o parohie are anumite necesitati stringente, se pot fixa anumite sume pentru serviciile religioase, dar numai cu hotararea consiliului parohial, aprobata de episcopia de care apartine parohie. Aceste sume trebuie sa fie decente, afisate la loc vizibil, iar cand credinciosul vine sa programeze un serviciu, sa i se arate lista cu sumele, sa i se dea chitanta pe loc pentru ceea ce plateste si sa nu i se mai pretinda nimic.

Eu cred ca BO si ortodocsii se afla in suferinta din acest punct de vedere si datorita faptului ca oamenii nu isi cunoasc drepturile in Biserica. E drept ca unii nu isi cunosc nici obligatiile, dar acesta e deja alt subiect.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare