Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.10.2009, 21:17:51
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
n-am mai auzit de asemenea canon. da, e bine pe cat posibil sa le vorbim si altora despre credinta, dar a da un astfel de canon unui biet pacatos cred ca e exagerat.

duhovnicul tau e cam ciudat, oare pe cati a adus el la credinta in ultima vreme, si pe cati i-a indepartat.

Sa imi fie cu iertare dar duhovnicul simte cel mai bine ce poti si ce nu ...eu asa zic ...ai mai multa incredere in tine pentru ca duhovnicul tau se pare ca are ,el simte ca tu poti acum ai nevoie si de indrumare ,eu una sper sa te ajut,eu asta incerc sa ajut si pe altii in drumul meu sau pe drumul ...ideea este : ...sa incercam ,stradania ..bunavointa ...eu simt ca vei reusi!
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.10.2009, 22:15:50
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Cum pot fi iertat ? Ce sa fac''???

Raspunsuri Intelepte si Invatatuta Duhovniceasca ai prinit de la de la ante vorbitori mei cred ca daca ai vointa sa te MIntuiesti o poti dobIndi prin cainta adevarata adica parere de rau si rugaciune multa ascultare de duhovnic si ducerea canonului dat pina la capat spovedanie deasa si Impartasire de ai deslegare cit mai des ca aceasta este leacul cel mai de folos sa maninci trupul lui Hristos si sa bei Singele lui ca el sa te ierte si sa te curateasca de gIndurile care te framInta vezi,sa nu cazi In desnadesde ca aceasta vine de la cel rau el vine si sopteste in urechi si zice acum nu mai ai scapare acum esti al meu , in Iad ai sa ajungi , nu asculta soaptele lui ,pentru ca Dumnezeu atIt de mult a iubit lumea <In cIt a dat pe unicul Lui Fiu sa se jertfeasca pe cruce pentru ca noi sa dobIndim de vrem Imparatia cerului prin moartea si Invierea lui cea da a-treia zi, Hristos a spus indazniti ca eu am biruit lumea si moartea ,si spune de veti avea pacate cIt nisipul mari si intorcInduva va pare rau de faptele voastre si va pocaiti si nu le mai rpetati vor fi iertate si aruncate In groapa uitari,singurul pacat ce nu va fi iertat nici in viata aceasta si nici in cea viitoare este pacatul impotriva Duhului SfInt si Sfintei Treimi .
Vedem ca Dumnezeu prin Duhul Sfint Sfintilor Apostoli a dat darul de a lega si deslega toate cele ce se intimpla in poru lui Dumnezeu cel bine voitor , si parinti sInt urmasi si Primitori acestui Sfint dar deci daca ne ducem la Doctor si am primit doctoria de vindecare sa avem grija sa nu ne mai Imbolnavim iarasi.
Domnul Dumnezeu tatal sa te binecuvInteze cu Daru si cu Duhul LUi cel SfInt si cu viata vesnica ce a fagaduit Prin Iisus Hristos Domnul
AMIN AMIN AMIN

SLAVA TIE DUMNEZEUL NOSRU SLAVA TIE

+ + + + + + + + + + + +
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.10.2009, 15:39:21
tzuculina1027 tzuculina1027 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mergi la duhovnicul tău,discută cu el și spune-i că te vei ruga la bunul și milostivul Dumnezeu să aducă pe apropiații tăi la credință .
Cere canon de rugăciune pentru aceata căci noi ca oameni suntem neputincioși și numai cu mila și cu ajutorul lui Dumnezeu putem face ceva.Prin forțele noastre proprii nimic nu putem realiza.
Cred că nu ai înțeles corect cele ce ți-a spus duhovnicul!Dar dacă totuși în uma discuției cu dumnealui va spune că acesta este canonul tău, roagă-te cu lacrimi și într-o zi vei culege roadele rugăciunilor tale.
Și să nu uiți niciodată să spui."Doamne aceasta este dorința mea ca x... să vină la credință dar mă las în voia Ta să faci aceasta când și cum vei vrea Tu"
da asta cred si eu ca nu am inteles eu bine.a spus sa fac 9 matanii seara,9 dimineata si m-a intrebat daca am o prietena si am spus ca da si a spus sa o aduc si pe ea aici la credinta.atat nu stiu exact ce vrea prin asta.poate ca a zis sa o aduc la biserica sai nu stiu exact ce vrea o sa vad la urmatoarea spovedanie.oricum eu va multumesc pentru ca sunteti alaturi de mine. nu ma dau eu asa usor batuta am trecut prin multe...sunt o invingatoare d-zeu m-a intarit!
doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.11.2009, 22:42:04
somasema
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 13mario Vezi mesajul
am o dilema si vreau sa ma sfatuiti cum sa o rezolv
in urma cu 2 ani am savirsit un dublu adulter, dar de atunci regret ca am facut _o si vreau sa stiu cum sa fiu iertat , chiar daca am spus la preot cind ma-m spovedit , eu nu vreau sa mai repet greaseala.
am facut aceasta timpenie regret dar am facut-o la suparare si sa ma razbun pe sotia mea , dar ma-m razbunat pe MINE
Sangele lui Iisus Hristos acopera orice pacat !!!
Singura cale de iertare si viata vesnica este pocainta si viata in Hristos

Spune rugaciunea asta ci incearca s-o zici CU TOATA INIMA CU CREDINTA SI CAINTA IN SUFLET

"Tata ceresc am pacatuit impotriva Ta si imi pare tare rau pentru pacatele mele
Te rog spala pacatele mele cu sangele unicului Tau fiu Iisus Hristos
Cred ca El a murit pentru mine si Tu Dumnezeu Tatal l-a inviat din morti
Acum il chem pe Iisus sa intre si sa traiasca in inima mea ca Domn si unic Salvator
Aleg sa ma intorc de la pacatele mele si sa nu mai pacatuiesc
Te rog trimite-mi Sfantul Duh sa pot duce o viata crestineasca
In numele lui Domnului nostru Iisus Hristos.Amin"

Daca ai spus rugaciunea asta cu TOATA INIMA SI CU CREDINTA ai facut primul pas spre iertare si mantuire
Totul ce ramane de facut e sa cauti cu pasiune cuvantul lui Dumnezeu (Biblia) sa crezi tot ce scrie acolo si sa te uiti in special la versetele MATEI 10 : 38-39

"38.Și cel ce nu-și ia crucea și nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine."
"39.Cine ține la sufletul lui îl va pierde, iar cine-și pierde sufletul lui pentru Mine îl va găsi."

si MATEI 7 : 21-23

"21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
22. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea."

Din primele versete reiese ca mai intai trebuie sa purtam crucea inainte ca sa purtam coroana iar din al 2 lea ca nu este deajuns sa avem credinta in Iisus daca nu-i tinem si poruncile

Spune rugaciunea,citeste Biblia zilnic cauta o Biserica in care sa fii plantat
Domnul sa te aibe in paza si mult succes
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.11.2009, 00:41:36
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Somesana, nu cred ca discutia isi are locul aici, dar daca spui ca oamenii nu comunica unul cu altul dupa ce mor, cum explici ce a spus Mantuitorul in parabola cu bogatul si Lazar cel sarac?? Lazar si bogatul s-au cunoscut si in viata, si dupa ce au morit, iata ca se vad unul pe altul, apoi mai este si un dialog intre bogat si Avraam (si el mort, nu?)...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.11.2009, 08:27:57
somasema
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Somesana, nu cred ca discutia isi are locul aici, dar daca spui ca oamenii nu comunica unul cu altul dupa ce mor, cum explici ce a spus Mantuitorul in parabola cu bogatul si Lazar cel sarac?? Lazar si bogatul s-au cunoscut si in viata, si dupa ce au morit, iata ca se vad unul pe altul, apoi mai este si un dialog intre bogat si Avraam (si el mort, nu?)...
In primul rand "parabola" cu Lazar si bogatul nemilostiv nu este o parabola ci este o poveste adevarata
Noi stim cand Mantuitorul vorbea in pilde si parabole folosea termenii de "un anumit om" sau "a fost un om" etc
Dar aici el foloseste nume proprii,deasemenea el descrie fizic pe bogatul nemilostiv cum arata,hainele etc

Bogatul nemilostiv se afla singur in Iad
Daca ar fi fost cu altii si-ar fi dorit ca si fratii lui sa ajunga cu el sa poata comunica
Dar el stie ca asta nu se va intampla si de aceea incearca sa avertizeze fratii sai ca nu sa vina si ei in acele chinuri ispasite intr-o absoluta singuratate
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.11.2009, 17:48:17
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ieri, la predica, parintele (cel din stanga Pf Episcop Epifanie), ca de obicei a venit cu o completare a celor legate direct de Sf. Evanghelie a zilei. Doi oameni cu frica de Dumnezeu, aflati la "capat de drum", se intrebau daca vor ajunge in rai avand in vedere ca au urmat Cuvantul Lui Dumnezeu, au facut milostenie, au tinut post... Si au murit ei, iar Ingerii lor i-au calauzit catre poarta raiului. Dar apropiindu-se, au observat mare agitatie, coruri de ingeri, cantau, altii intindeau covorul rosu, si in general era mare bucurie. "Dar ce se intampla si pentru cine se pregateste asemenea primire?" a intrebat unul dintre ei. Iar ingerul a raspuns: "Raiul se pregateste sa primeasca un om bogat!" "Cum, iar bogat? Dar nu mai intelegem nimic! Pe pamant a fost fericit si indestulat, a avut tot ce i-a trebuit. Noi, oameni modesti, ne duceti pe usa din dos, iar pe bogat il primiti cu covorul rosu si cu mare alai?" "Pai sigur ca da, pentru ca nu avem prea des ocazia sa primim un bogat in rai!!!"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.11.2009, 14:26:53
moment31 moment31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 13mario Vezi mesajul
am o dilema si vreau sa ma sfatuiti cum sa o rezolv
in urma cu 2 ani am savirsit un dublu adulter, dar de atunci regret ca am facut _o si vreau sa stiu cum sa fiu iertat , chiar daca am spus la preot cind ma-m spovedit , eu nu vreau sa mai repet greaseala.
am facut aceasta timpenie regret dar am facut-o la suparare si sa ma razbun pe sotia mea , dar ma-m razbunat pe MINE
Frate De-ti este sufletul zdrobit de cumplitele sarcinii vietii si nimeni nu se apropie de tine,pentru ca sa ti le ridice,intra in biserica Domnului si cere de la El izbavire prin Rugaciune. De-ti simti inima pustiee de orice adevarata bucurie,in mijlocul tuturor inselaciunilor lumei acestei,vino inaintea altarului,cazi in genunchi si te roaga. Esti apucat napraznic de valul deznajduirii din princina rautatii oamenilor,care din toate partile te inconjoara,tu nu sta nici o clipa cu sufletul nelucrator, ci TE Roaga. .. Tot,tot ce te striveste,pacatul tau sau al altora,slabiciunea,ispita,,boala sau saracia,numai cu un suflet puternic luminat prin rugaciune,poate fi inlaturat. DECI TE ROAGA.. Rugaciunea este pentru sufletul tau aceea ce este respirarea pentru trup,aerul si aripile pentru pasari,apa pentru pesti. FARA O RUGACIUNE FERBINTE,SMERITA SI STARUITOARE,NU ESTE CU PUTINTA SA SA TRAIM SI SA BIRUIM DURERILE IN MIJLOCUL LUMII.,ATATA TRAIM CAT NE RUGAM. De aceea ,iubite frate oricate ori treci pasii tai pe dinaintea unei Biserici deschise,nu trece nepasator mai departe si nici nu te multumi numai cu o singura cruce mecanica,facuta pe chipul tau,ci intra inauntrul ei,aprinde o lumanare smerit in fata Altarului si cazi in genunchipentru o clipa in fata indurarii Domnului care locuieste intransul si vei vedea cum pe data te vei ridica Luminat si Mantuit,de ajutorul Celui care este DUMNEZEUL TAU.. ASA FRATE NU UITA CA TOATA INTELEPCIUNEA VIETII STA CUPRINSA TRAINIC IN ACESTE TREi CUVINTE... ROAGA-TE,, ROAGA-TE, ROAGA-TE.Si munceste cu spor si cinstit ori de cate ori vei fii randuit.Noi rugam pe Dumnezeu sa te binecuvanteze cu sanatate trupeasca si sufleteasca cu belsug si pace Munastirea Tismana
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.08.2010, 01:31:33
sfantatreime sfantatreime is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 39
Implicit raspuns

Scriptura spune clar in unul dintre capitole ca despartirea sotilor sau divortul din ziua de azi este ingaduit in primul rand in cazul savarsirii de adulter a unuia dintre soti.Deci sotia ta va putea oricand sa se desparta de tine pentru acest mare pacat savarsit,insa numai duhovnicul te poate sfatui,pe tine si pe sotia ta in acest sens...Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 02:24:54
IPS Corneanu a fost iertat de Sf. Sinod partenie Stiri, actualitati, anunturi 169 22.07.2008 19:47:59