Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.07.2010, 16:35:21
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

In postarea anterioara am uitat sa precizez un amanunt f important. Inainte de a mi se ridica "ceata" de pe ochi am citit o perioada mai multe acatiste, paraclisele Maicii Domnului precum si din "Psaltire" pt a-mi atrage de partea mea aliati, fiindca pot sa spun ca era un fel de lupta cu mine insami la vremea aceea sau mai bine spus cu mandria mea.
Daca ai incepe si tu sa citesti cateva acatiste ale unor sfinti pe care-i preferi, praclisele Maicii Domnului precum si cate 1 psalm pe zi (din "Psaltire"), cred ca vei reusi sa dobori bariera. Doamne-ajuta!
Sper sa postezi intr-o zi ca ai reusit.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.07.2010, 19:27:43
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

...Rugaciune...peste patruzeci de zile, la miezul noptii, cu una sau trei lumanari, Paraclisul Maicii Domnului +- Acatistul acoperamantului M D, ceva zile de post, inclusiv p negru- lunea, miercurea, vinerea si alte rugaciuni dintr o carte de rugaciuni care par necesare si se prea poate sa te apropii de cativa dintre cei care sfintesc locul, si nu stiu cat timp ii mai avem la dispozitie...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.07.2010, 21:39:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Vreau sa fac o precizare- Psaltirea se citeste la recomandarea duhovnicului, dupa spovedanie .
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.07.2010, 22:33:54
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Când nu poți face o faptă mai mare, adică, în acest caz, spovedania, începe cu niște fapte mai ușor de făcut.
De exemplu: discuți cu oameni credincioși, le ceri sfaturi (ceea ce se vede că ai și făcut, intrând pe acest Forum), citești o carte folositoare de suflet, sau citești o rugăciune, sau mergi la o biserică, dimineața în zi de sărbătoare și participi la rugăciune (dacă nu poți sta o oră, măcar un sfert de oră, dacă nici atât, măcar cinci minute). Alte fapte ar fi și acestea: să taci atunci când ai vrea să-i explici cuiva că nu are dreptate, să te străduiești să ierți pe cei care ți-au greșit, să îți ajuți mai mult ca până acum părinții și frații. De asemenea poți să începi să lupți mai hotărât contra unei patimi. Orice faptă bună poate atrage pe alta, și te poți apropia tot mai mult de Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Schimbarea lumii incepe cu iesirea pe usa valeriaandrei Intrebari utilizatori 14 18.06.2016 00:01:09
Începe un nou an școlar! laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 11.09.2011 23:10:22
De unde as putea cumpara Cartea lui Enoch ? Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 5 09.09.2011 01:22:46
Atentie! Incepe isteria media_episodul II bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 52 05.11.2010 22:56:46
Unde se termina Dragostea de aproapele si incepe Lupta cu erezia??? Remus Generalitati 25 04.03.2010 10:45:27