Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.11.2009, 15:48:43
iubireimpartasita's Avatar
iubireimpartasita iubireimpartasita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2009
Locație: Intr-o casa pustie
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru iubireimpartasita
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
in primul rand a fost o needucata,cum isi permite sa iti spuna viitorul fara ca tu sa-i ceri asta?
probabil astepta apreciere din partea mea,ori nu stiu......n-am mai intalnit-o din fericire
__________________
Ma tem de mine insami
Reply With Quote
  #52  
Vechi 29.11.2009, 18:34:04
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Diavolul NU stie viitorul. El incearca sa ghiceasca privind prezentul si facand analogie cu viitorul, insa NUMAI DUMNEZEU stie viitorul si cei carora El binevoieste sa le transmita o mica parte din acesta. Insa clarvazatorii lucreaza cu diavolul, doar sfintii, ascultand de Biserica si in cadrul Bisericii au fost luminati de Dumnezeu sa stie mici franturi din viitor.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 01.12.2009, 01:28:57
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Insa clarvazatorii lucreaza cu diavolul, doar sfintii, ascultand de Biserica si in cadrul Bisericii au fost luminati de Dumnezeu sa stie mici franturi din viitor.
Si eu zic ca ascultarea de Biserica e sfanta, si cum am mai precizat drumurile batatorite mi se par mai sigure.Dar totusi, sunt si oameni, care ,,vad" mai complex ca noi.
De unde, de ce,cum li se intampla...nu stiu.Eu zic, ca simpli muritori pacatosi ce suntem, ca aceasta problema ne depaseste...Poate nu e bine sa fim asa extremisti, sa judecam...si cine are acest dar, acela ar fi cel mai nimerit sa comenteze acest fenomen.....
Reply With Quote
  #54  
Vechi 14.10.2010, 22:39:51
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iubireimpartasita Vezi mesajul
mi-a spus lucruri adevarate,dar si o mare minciuna,ca peste 2 ani voi avea parte de o minune si voi scapa de boala pe care o am,au trecut 9 de atunci si minunea nu s-a intimplat.
(
deci boala inca o mai ai?
Reply With Quote
  #55  
Vechi 14.10.2010, 22:42:09
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Diavolul NU stie viitorul. El incearca sa ghiceasca privind prezentul si facand analogie cu viitorul, insa NUMAI DUMNEZEU stie viitorul si cei carora El binevoieste sa le transmita o mica parte din acesta. Insa clarvazatorii lucreaza cu diavolul, doar sfintii, ascultand de Biserica si in cadrul Bisericii au fost luminati de Dumnezeu sa stie mici franturi din viitor.
Cine se duce la vrajitori si ghicitori pentru a afla viitorul, va afla intr-adevar lucruri din viitor, care asa se vor intampla, pentru ca Diavolul va actiona in asa fel incat ghicitoria sa se implineasca. Nu avem de-a face cu ghicitori si toti ocultistii, Diavolul nu are acces in dreptul nostru.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 14.10.2010, 22:50:13
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

[quote=onyx235;172652]Acum cateva zile, o persoana, s-a uitat la o poza de-a mea si a inceput sa imi zica niste lucruri pe care nu avea de unde sa le stie despre mine...La fel si cu alta prietena de-a mea.

M-am speriat initial, am crezut ca e ghicitoare..vrajitoare sau mai stiu eu ce specie de genul asta...Ea mi-a zis ca nu, ca doar are darul inaintevederii si atat... Ca se numeste clarvazatoare

Stau eu si ma intreb, oare Dumnezeu da acest dar oricui? Nu cumva e o forma de inselaciune a diavolului?[/QUOTE

Dumnezeu lucreaza prin oameni ,si poate acea femeie are credinta mare si Dumnezeu i-a dat acest dar .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #57  
Vechi 14.10.2010, 22:57:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca noi reusim sa vedem care sunt punctele slabe ale celor de langa noi, oare diavolul nu reuseste sa vada cu mult mai mult decat vedem noi? Cu siguranta ca da. Si aici ataca spre caderea noastra. Dar asa cum spunem pe alt topic, nu stiinta diavolului trebuie sa ne aduca temere, caci Dumnezeu nu-i permite sa ne ispiteasca mai mult decat putem duce, ci lipsa unirii noastre cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 14.10.2010, 22:59:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
Dumnezeu lucreaza prin oameni ,si poate acea femeie are credinta mare si Dumnezeu i-a dat acest dar .
Nu mai dati crezare oricarei persoane. Singura persoana care trebuie luata in seama este duhovnicul. Si asta pentru ca el face cunoscute cele ale Domnului.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.10.2010, 15:52:20
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu mai dati crezare oricarei persoane. Singura persoana care trebuie luata in seama este duhovnicul. Si asta pentru ca el face cunoscute cele ale Domnului.
adica duhovnicul este un profet care comunica mesaje de la Dumnezeu?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.12.2010, 11:10:37
razvan90's Avatar
razvan90 razvan90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru razvan90 Send a message via Skype™ to razvan90
Implicit

Sa nu uitam ca si paintele Arsenie Boca avea darul inainte-vederii si al cunoasterii gandurilor oamenilor... si era dar de la Dumnezeu. :)
Reply With Quote
Răspunde