Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.02.2010, 07:22:44
DavidM DavidM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Mesaje: 5
Implicit

Adesea am gasit astfel de credinta in multe oameni (familia, vecini, prieteni). "Medicina este pentru necredinciosii", "Mama mea nu a fost niciodata la cabinet medical si, uite, m-a nascut sanatos/sanatoasa", "Exercitiul fizic sau sportul sunt pacate", "E mai bine sa te rogi, decat a lua vitamine sau miscare fizica...", etc. Si, credeti-ma, uneori sunt confuz, pentru ca este greu pentru mine sa accepta ca trebuie sa astepta totul de la Dumnezeu. Bineinteles, cand eu spun punctul meu de vedere, primesc calificative precum "ecumenist" sau "rationalist".
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.02.2010, 08:43:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Bag seama că "ecumenismul" și "raționalismul" au ajuns cele două păcate groaznice cu care avem a ne lupta. Părerea mea este că bunul Dumnezeu ne-a dat cap cu scopul de a-l folosi. Tot pentru asta ne-a mai dat și știința. Desigur, există un primat al credinței asupra științei. Asta înseamnă așa: dacă știința ne îndeamnă să ajungem la alte concluzii decât credința, concluziile științei trebuie ignorate, iar cele ale credinței urmate.

Aplicație: spune credința că nu trebuie să folosim acidul folic ? Nu spune. Deci, putem folosi acid folic. Spune credința să nu folosim anticoncepționale ? Da, spune. Prin urmare, nu trebuie să folosim anticoncepționale.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.02.2010, 12:40:48
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DavidM Vezi mesajul
Adesea am gasit astfel de credinta in multe oameni (familia, vecini, prieteni). "Medicina este pentru necredinciosii", "Mama mea nu a fost niciodata la cabinet medical si, uite, m-a nascut sanatos/sanatoasa", "Exercitiul fizic sau sportul sunt pacate", "E mai bine sa te rogi, decat a lua vitamine sau miscare fizica...", etc. Si, credeti-ma, uneori sunt confuz, pentru ca este greu pentru mine sa accepta ca trebuie sa astepta totul de la Dumnezeu. Bineinteles, cand eu spun punctul meu de vedere, primesc calificative precum "ecumenist" sau "rationalist".
Nu-ti mai spune punctul de vedere.
Fa-l doar :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
credinta, femeia, sanatatea, sarcina, stiinta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am pierdut sarcina maria_ioana789 Botezul 28 16.10.2017 19:17:53
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Rugaciune pt sarcina alt_inceput Rugaciuni 6 14.01.2012 09:02:39
parerea BOR fata de o sarcina oprita in evolutie felixmorariu Biserica Ortodoxa Romana 36 11.09.2009 08:48:34