Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.06.2010, 18:15:54
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Despre HAARP nu stiam. Auzisem mai de mult despre Blue Beam. Tin minte ca citisem intr-un articol mai amanuntit cum ii omorau pe cei care se voiau sa ii desconspire, fara a lasa nicio urma. Oameni perfect sanatosi, care nu sufereau de afectiuni cardiace, mureau din cauza cedarii bruste a activitatii inimii. Aveau niste aparate cu care le opreau inima, de la distanta. E posibil asa ceva in ziua de azi, intrucat cu jumatate de secol in urma erau astfel de aparate testate pe broste si aveau efect.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.06.2010, 23:12:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Pai tu pe cine asculti? Sf. Ioan Gura de Aur? Imi amintesc ca a vorbit impotriva teatrelor (distractiilor "lumesti").. ca sa aducem discutia la nivelul "civilizatiei" prezente.. tu participi la teatrul de astazi? sau nu ai televizor, nu vizionezi filme etc... Deci chiar asculti ce spune Sf. Ioan Gura de Aur?

Nu sunt impotriva impartasirii dese DACA ne lepadam de pacate si de iubirea patimilor noastre.
Altfel doar ne iluzionam ca am fi ceva, chiar daca ne impartasim des. Sarim peste lepadarea de cele lumesti? Nu.
In omul trupesc (preocupat de ce mananca, cum se imbraca, cum socializeza si de cate ori sexualizeza :) ), Duhul nu sta. Vorba fratelui Zaharia.. il "obligam" pe Hristos sa faca voia noastra? Nu, nu va sta in noi.

Iarasi, nu o lua personal.
Daca ar veni Traditie (care are idei radicale, cu unele nu sunt de acord, dar sunt de acord cu atitudinea lui generala) si ar spune: eu ma impartasesc saptamanal.. as zice oau!!! Dar nu zice. De ce?
Sau fratele Zaharia.. nu zice nici dumnealui acest lucru.
Sau Geo Nectarios..
De ce? Ma intreb si eu.
Nu cumva ei privesc mai mult spre propriile lor pacate? Ma intreb.

Dar multi considera credinta un fel de hobby sau un exercitiu spiritual pus tot in slujba zeului om.. nu?
Cum ne ingrijim de trup si minte.. iaca trebuie sa avem si o viata spirituala, la alegere eventual (nu ma refer la tine, ci va spiritul timpului, sa zic asa).. Si mersul la biserica, rugaciunea sunt lucruri pe care le bifam in agenda de bun crestin, uitand ca de fapt noi trebuie sa-i dam lui Hristos INTREAGA NOASTRA VIATA, in toate aspectele ei.
Abia atunci ne putem impartasi si zilnic daca vrem.
Daca nu suntem acolo trebuie sa ne pocaim in primul rand... ca nu suntem decat niste ipocriti.
Nu se poate sa pastrezi si placerile lumesti si sa vrei si viata vesnica. Primele trebuie sacrificate. Macar sa nu ne lipim sufletul de mancare, de impresie buna ce o facem aspupra lumii, de glumele cu prietenii, de prestigiul de la munca, de nevasta din pat etc..
Am trecut in lista pentru spovedania de maine ca i-am smintit pe altii.

Mai vorbim.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.06.2010, 03:54:52
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu stiu ce va fi dar am primit acest mail de la un calugar si am zis hai sa vi-l dau si voua , daca s-a mai discutat pe acest subiect scuze.
Pupici
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.06.2010, 05:09:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Eu nu stiu ce va fi dar am primit acest mail de la un calugar si am zis hai sa vi-l dau si voua , daca s-a mai discutat pe acest subiect scuze.
Pupici
Doamne ajuta!
Ma intreb daca calugarul tau nu are nimic mai bun de facut la minastire decit sa stea pe internet si sa "pescuiasca" apocalipse gen Blue Beam?

De ce le trebuie lor cablu de internet si TV eu nu stiu? Ei nu realizeaza ca-l baga pe dracu'-n minastire.
Degeaba au facut stramosii nostrii ziduri groase de aparare impotriva dracilor daca acum ii bagam pe o gaurica sfredelita-n perete! ca in cetatea Zionului din utimul "Matrix
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.06.2010, 07:03:38
Dragos - NL Dragos - NL is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 41
Implicit

eu cred ca ideea nu e sa intre in manastire, ci sa iasa din manastire incununat de credibilitate duhovniceasca...

... ceea ce e mai grav.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.07.2010, 04:49:35
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
ma intreb daca calugarul tau nu are nimic mai bun de facut la minastire decit sa stea pe internet si sa "pescuiasca" apocalipse gen blue beam?

De ce le trebuie lor cablu de internet si tv eu nu stiu? Ei nu realizeaza ca-l baga pe dracu'-n minastire.
Degeaba au facut stramosii nostrii ziduri groase de aparare impotriva dracilor daca acum ii bagam pe o gaurica sfredelita-n perete! Ca in cetatea zionului din utimul "matrix
hai ma nu fii rau si tu, e un om de treaba, mi-a si el un mail, ce ai cu el?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.07.2010, 07:35:16
Dragos - NL Dragos - NL is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
hai ma nu fii rau si tu, e un om de treaba, mi-a si el un mail, ce ai cu el?
mai exact un subiect de diversiune.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.07.2010, 13:52:03
SamFromUrath SamFromUrath is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Mesaje: 11
Implicit

Oare de ce ar mai vrea cineva suficient de inteligent, sa incerce sa va prezinte o simulare holografica chiar in ziua/luna/anul in care voi va veti astepta mai mult la acest lucru.Asta mi se pare fantastic.Ca oamenii aia "rai" vor incerca sa va subjuge vointa/credinta/etc chiar cand voi veti mai suspiciosi cu privire la aceasta inselatorie.
Si daca chestia asta e atat de bine pusa la punct, cum de stie atata lume despre ea?Oare ce s-a intamplat cu bunul simt cand vine vorba de niste intrebari/explicatii?

Intrebarea care sfideaza bunul simt al ratiunii e urmatoarea: cine are de castigat din batutul apei in piua cu privire la acest subiect si la altele asemanatoare?Cine are de castigat din propagarea spaimelor cu substrat religios in general?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.07.2010, 17:32:17
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SamFromUrath Vezi mesajul
Oare de ce ar mai vrea cineva suficient de inteligent, sa incerce sa va prezinte o simulare holografica chiar in ziua/luna/anul in care voi va veti astepta mai mult la acest lucru.Asta mi se pare fantastic.Ca oamenii aia "rai" vor incerca sa va subjuge vointa/credinta/etc chiar cand voi veti mai suspiciosi cu privire la aceasta inselatorie.
Si daca chestia asta e atat de bine pusa la punct, cum de stie atata lume despre ea?Oare ce s-a intamplat cu bunul simt cand vine vorba de niste intrebari/explicatii?

Intrebarea care sfideaza bunul simt al ratiunii e urmatoarea: cine are de castigat din batutul apei in piua cu privire la acest subiect si la altele asemanatoare?Cine are de castigat din propagarea spaimelor cu substrat religios in general?
eu ma gandesc sa nu fi "transpirat" din greseala aceasta informatie.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.01.2011, 11:01:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Au dat astia cu Blue Beam in China? Oricum trebuie sa faca teste inaintea marelui eveniment anuntat...

http://www.ziare.com/magazin/spatiu/...-video-1068106
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Emilia Corbu vs “Raportul Patapievici” Decebal Stiri, actualitati, anunturi 1 12.09.2012 08:08:51
“Barack Obama este primul presedinte GAY” Laura19 Homosexualitatea 11 12.06.2012 10:03:27
Proiectul Blue Beam Sf.Asteapta Generalitati 15 29.04.2010 00:22:37
ALTERMEDIA VA ADUCE “JOC FINAL” Iustin44 Stiri, actualitati, anunturi 2 04.05.2008 01:08:28