Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 03.03.2011, 20:55:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demeter Vezi mesajul

ai idee de unde pot sa fac rost de niste iarba?
Etnobotanicele nu aduc fericirea stimate user !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 03.03.2011, 21:36:32
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Copiii au un nivel inferior de conștiință, omul avansează plecând de la zero la naștere, acumulând mereu experiență.
Pai si atunci de ce spunea Iisus sa lasam copiii sa mearga la El, ca a unora ca acestia este Imparatia cerurilor?

Oare nu ne nastem cu un nivel de constiinta superior pe care tocmai ca il pierdem pe parcurs? Misiunea noastra fiind sa il redobandim?

Spun asta privind iubirea neconditionata a copiilor, puritatea lor si lipsa fricii .Vorbesc de copiii mici ,care n-au apucat sa fie nici indoctrinati cu frica si nici "indrumati" spre iubiri conditionate.

Si noi ne zbatem pana la urma,ca sa ajungem ca si copiii.Sa ne iubim aproapele neconditionat, sa fim puri si sa nu ne fie frica !Sa facem totul din iubire, nu de frica!

Mie nu mi se pare o involutie asta, ci din contra, o evolutie!

Last edited by Melissa; 04.03.2011 at 02:10:24.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 04.03.2011, 02:48:10
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit pentru Raoul

Ca intrebai de proteine... m-am documentat nitel... si mai caut cand am vreme...

Un om sanatos are nevoie zilnic in jur de 0,8g proteine per kilogram corp. Dupa cum bine stim, proteinele sunt de provenienta animala (carne, oua, lactate) si vegetale (mazare, fasole, soia, alune, grau, naut, hrisca, linte, seminte de in etc).

Raport:

100 g fasole boabe – 23 g proteine
100 g alune – 25 g proteine
100 g nuci – 21 g proteine
100 g masline negre – 20 g proteine
100 g masline verzi – 12,5 g proteine
100 g ciuperci – 5 g proteine
100 g orez brun – 3 g proteine
doua felii de paine – 6 g proteine
o rondea grau expandat - 13,5g

De asemenea, grija mare la excesul de proteine. Te poti alege cu o carenta de calciu!

Nevoia de proteine. Inmultesti greutatea, deci kilogramele, cu cifra de mai jos.

Un adult care nu face sport-greutatea inmultita cu 0,4
Un adult care face sport in mod frecvent-greutatea inmultita cu 0,5
Un atlet-greutatea inmultita cu 0,6
Un sportiv de performanta (care-si lucreaza muschii)-greutatea inmultita cu 0,7
Un atlet adolescent-greutatea inmultita cu 0,9.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 04.03.2011, 03:59:07
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
De asemenea, grija mare la excesul de proteine. Te poti alege cu o carenta de calciu!
Sa fim seriosi... Cred ca luam si peste 100 grame de proteine pe zi si nu aveam nimic,dimpotriva.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 04.03.2011, 11:49:21
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sa fim seriosi... Cred ca luam si peste 100 grame de proteine pe zi si nu aveam nimic,dimpotriva.
Nu cred ca vorbim aici de 100gr proteine/zi... Ci de o dieta bazata in extrem pe proteine...
Reply With Quote
  #126  
Vechi 04.03.2011, 20:46:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ideea e ca mai toate alimentele bogate in proteine au si carbohidrati destui,dar invers cam greu.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 27.12.2012, 03:49:56
Annemarie3 Annemarie3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2012
Mesaje: 6
Implicit

În primul rând, îngrașă tot ceea ce conține grăsimi în exces.Nu ar trebui să consumăm niciodată prăjeli. Organismul nu are nevoie decât de foarte puține grăsimi, pe care le putem obține consumând zilnic 20-30 de grame de semințe sau nuci CRUDE. (Nu pun problema uleiului, fiindcă în post nu prea se consumă ulei decât foarte rar).
Dacă se consumă cartofi, de exemplu, este bine să fie făcuți la abur sau copți; la fel și alte vegetale.

Apoi, îngrașă:
- toate alimentele făcute cu zahăr, ulei și făină albă (pâine, produse de patiserie, biscuiți, merdenele etc), toate dulciurile, indiferent că sunt sau nu de post
- pateurile de soia și toate preparate de soia care conțin o listă de ingrediente ce seamănă mai degrabă cu tabelul lui Mendeleev
- cerealele rafinate (de exemplu orezul alb, care, spre deosebire de orezul integral, nu mai are nicio valoare nutritivă; în acele tărâțe se găsesc cei mai mulți nutrienți din categoria vitaminei B). Același lucru e valabil și cu făina albă, spre deosebire de cea integrală

În post, baza trebuie să o reprezinte fructele și verdețurile crude, alături de semințe și nuci. Altfel, riscăm mai degrabă să ne deteriorăm sănătatea decât să ne detoxifiem corpul.

De asemenea, postul înseamnă și măsură în ceea ce privește CANTITATEA de alimente pe care o consumăm.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 06.02.2013, 22:33:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa stii ca, de obicei, daca mananci 3 mese pe zi in post, nu te ingrasi
Depinde . poti manca o data , lacom si mult , si depui kilograme peste kilograme . Importanta este cumpatarea si a nu manca mult si pe fuga , dar si aici intervin si alti factori de metabolism care difera de la individ la individ !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 05.08.2013, 18:35:58
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

A reusit cineva sa ajuneze pana la ora 3, zilele astea? Presupun ca apa s-a consumat, mai ales pe asemenea calduri. De mancat nu neaparat "uscat", cat negatit, raw, ar fi fost binevenit in aceasta perioada. Mi-ar fii placut daca puteam manca doar fructe si legume crude (salati), eventual doar cu seminte, insa nu am reusit sa nu mananc si putina paine, baton cu cereale, o eugenie, etc. Vreo doua zile am mancat doar fructe si salata, azi am ramas fara fructe si am mancat gatit, apoi dulceata...e drept ca nici n-am iesit din casa, insa si la servici patesc la fel, mananc de plictiseala...e nasol, si e pacat ca nu ma pot abtine macar in post sa renunt la acest obicei. Mai am saptamana asta concediu, ar trebui sa ma ambitionez sa nu incarc butelia, ca tocmai s-a descarcat...si maine vroiam peste sau macar niste surimi, dar ma tem ca oricum va trebui sa merg la soacra-mea sa stau cu catelul cat e ea plecata, ma tem ca nu ajung nici la slujba...Iar butelia tot va trebui s-o incarc ca sa-i fac mancare barbatului. Paradoxal, in zilele cu fructe si salata am rezistat eroic, nu mi-a fost foame, dar am si bagat cantitati industriale...ori asta nu se poate numi post. Cred ca cel mai bine era sa fac cum imi trecuse prin cap initial, sa ma duc sa stau la o manastire (de maici, evident) pe perioada postului asta macar, ca e mai scurt...dar, deh, nu intodeauna reusim sa punem in practica ideile...
Reply With Quote
  #130  
Vechi 05.08.2013, 19:18:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
A reusit cineva sa ajuneze pana la ora 3, zilele astea? Presupun ca apa s-a consumat, mai ales pe asemenea calduri. De mancat nu neaparat "uscat", cat negatit, raw, ar fi fost binevenit in aceasta perioada. Mi-ar fii placut daca puteam manca doar fructe si legume crude (salati), eventual doar cu seminte, insa nu am reusit sa nu mananc si putina paine, baton cu cereale, o eugenie, etc. Vreo doua zile am mancat doar fructe si salata, azi am ramas fara fructe si am mancat gatit, apoi dulceata...e drept ca nici n-am iesit din casa, insa si la servici patesc la fel, mananc de plictiseala...e nasol, si e pacat ca nu ma pot abtine macar in post sa renunt la acest obicei. Mai am saptamana asta concediu, ar trebui sa ma ambitionez sa nu incarc butelia, ca tocmai s-a descarcat...si maine vroiam peste sau macar niste surimi, dar ma tem ca oricum va trebui sa merg la soacra-mea sa stau cu catelul cat e ea plecata, ma tem ca nu ajung nici la slujba...Iar butelia tot va trebui s-o incarc ca sa-i fac mancare barbatului. Paradoxal, in zilele cu fructe si salata am rezistat eroic, nu mi-a fost foame, dar am si bagat cantitati industriale...ori asta nu se poate numi post. Cred ca cel mai bine era sa fac cum imi trecuse prin cap initial, sa ma duc sa stau la o manastire (de maici, evident) pe perioada postului asta macar, ca e mai scurt...dar, deh, nu intodeauna reusim sa punem in practica ideile...
Da,sederea la manastire pt cateva zile ti-ar fi putut fi benefica dpdv al linistii si meditarii la problemele existentiale,insa nu stiu daca ai fi putut sa iei in considerare un asemenea plan temandu-te ca nu i-ar fi placut barbatului cu care esti acum in relatie.

In post,gandurile si preocuparile pt viata/activitatea noastra biologica trebuie sa fie minimale:daca nu te preocupa care anume iti este menu-ul de dimineata,pranz si seara poti trece cu bine postul zic eu.
Daca faci cumparaturi elaborate planificandu-ti tot felul de gustari apetisante atunci si pofta pentru mancare creste,fiind tinuta in excitatie de catre gandurile si preocuparea catre acest subiect.

Mancatul din plictiseala se poate contracara cu ocuparea timpului prin practicarea unor hobbiuri.
De ce nu ai plecat undeva in concediu? Statul acasa pe timp de concediu de odihna nu este atat de odihnitor si relaxant(desi plecatul in vacanta pe timp de post nu prea face sens).

In orice caz,iti doresc post usor si cat mai putine ganduri tensionate(ceea ce imi doresc si mie :)
Incearca sa gatesti mai minimal in post(lipsa abundentei).Iti dau si eu sfaturi pe care eu le-am aplicat si mi-au fost de folos.

PS-painea este de post... De iti faci mea culpa pt ca ai consumat paine in post?
Un alt motiv pt care mancam"industrial" in post este tocmai ravna cu care ne avantam sa ducem o experienta la extreme. Daca in afara postului nu prea traiesti cu salate si fructe si nu omiti painea de la masa atunci in timpului postului nu poti trece asa extrem doar pe cruditati!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 05.08.2013 at 19:31:23.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ingrasare, mancare de post

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Marele meu pacat: Mancarea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 47 14.04.2011 13:28:54
Mancarea calugarilor alexdu Generalitati 34 01.03.2011 15:06:37
Rugaciune care se citeste in fiecare post alina8023 Intrebari utilizatori 0 08.03.2010 02:03:53
mancarea in post este rugaciunea.atentie yulyan Generalitati 0 15.11.2007 16:54:23