Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.10.2007, 09:02:38
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de 21andreea
nu pricep de unde atata problema la unii.
Andreea, din sfaturile duhovnicesti de pina acum eu, dupa parerea mea, as trage concluzia ca nu cantitatea(nr) de copii botezati contribuie la vindecarea nostra ci calitatea grijei de parinte duhovnicesc care vine dupa conteaza intr-o mai mare masura.
Cu alte cuvinte, nu vii cu sufletul la gura din Iasi cu trenul la Bucuresti pentru o intilnire cu copilasul in fata cristelnitei dupa care,- pa oameni buni!!! ca ma asteapta altul la Oradea si trebuie sa prind trenul pentru urmatorul botez, ma intelegi?
Mie inca nu mi-a dat posibilitatea Domnul sa fiu nas la un copil, dar tare as vrea, si lucrez in sensul asta... si cred ca a fi nas inseaman mai mult ca orice sa fi alaturi de acel/acei copii cit mai des, sa-i ajuti, sa-i inveti, sa mergi cu el/ei la Biserica, sa fi linga ei cind sunt bolnaviori, sa le cumperi multe din ce au nevoie!.
Poti oare face fata? asa se pune problema...nu doar sa fi martor la Biserica si gata tac-pac si s-a sters pacatul stramosesc numai pentru ca ai stat in Biserica o ora, nu stiu, poate gresesc, iertati...???
stiu ca trebuie sa te ocupi de copil dupa aia, dar nu in semnsul material neaparat!
devii parinte spiritual si, conteaza cel mai mult sa il faci sa evolueze pe plan spiritual, nu material.adica, daca n-am bani sa-i cumpar carti, haine, sa-i dau tot timpul, asta n-are nimic cu faptul de a fi nas.ca nasa trebuie sa-l duc la Biserica, sa-l impartasesc, sa-i insuflu dragostea de Dumnezeu si de Biserica.
Asta trebuie sa faci in primul rand ca nas, ca, judecati si voi, daca ar fi numai sa-i dai bani, haine etc, n-ar mai boteza decat cei bogati!
deci...tu raspunzi in fata lui Dumnezeu daca nu te-ai ocupat de lucrurile astea spirituale, dragii mei, cele materiale trebuie lasate in seama lui Dumnezeu!
pe finul de la Roman il vad si-l impartasesc
pe fetita din Bucuresti, Adriana, botezata de mine Elena, nu am cum s-o vad, caci mama ei o tinea prin canale, si, desi au nr meu de telefon, desi am vrut sa le duc la o funadatie, mama ei nu a vrut!
chiar vreau sa va rog, daca auziti de o femeie a strazii( cel putin asa era acum 1 an de zile) Elena, cu o fetita cam de 4 ani acum, Adriana, si botezata de mine Elena, anuntati-ma!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.10.2007, 15:56:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andreeea, in primul rand nu trebuie sa postezi acelasi mesaj de mai multe ori. noi citim toate postarile, nu numai cele adresate noua personal. Luam chiar atitudine, daca consideram ca e necesar, deci o postare e suficienta, in cazul in care nu vrei sa scrii altuia alt mesaj.

Daca asculti predica IPS Serafim Joanta, ( predica o gasesti aici pe net) vei auzi ca nu e suficient sa botezi, ci e nevoie sa devi ca un parinte copilului, asigurandu-i cele necesare lui personal, ca si cand ar fi copilul tau, asigurandu-te ca primeste o educatie buna, nu numai mergand la scoala ,ci si una crestina. Am inteles ca de partea aceasta ultima te ocupi, dar si celelalte sunt importante. Poate ca e cineva mai in masura sa-ti dea amanunte in legatura cu obligatiile nasului/nasei.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.10.2007, 10:17:58
21andreea 21andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2007
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camelia
lasati mai femeia ce dak vrea sa boteze doar nu a zis k vrea sa omoare
d c trebuie sa existe un motiv ascuns?
multumesc.cam rare cuvintele de bine pe site-ul asta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.10.2007, 07:56:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 21andreea
multumesc.cam rare cuvintele de bine pe site-ul asta!
offf, mai andreea, aici ai cam prins pulsul... dar nu te descuraja, zambeste si mergi mai departe! indiferent cate "lectii" si "teorii" tin sa iti faca unii, nu le pune la inima daca te tulbura. daca au ceva sambure de adevar, fii sigura ca acesta iti va ramane undeva intiparit in memorie, in rest... vorbe si iar vorbe. Dumnezeu sa iti ajute sa fii o nasa de toata isprava ! calitatea mai intai de toate, cred ca e bine sa cautam asta in tot ceea ce facem.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.12.2011, 14:56:34
ccrriiss ccrriiss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2011
Mesaje: 1
Smile caut finut

Doamne ajuta! Ma alatur si eu celor care vor sa boteze. Caut de mai multe luni un copilas, insa se pare ca este mai dificil de gasit decat am crezut... Sunt ortodoxa practicanta si doresc sa botez si sa-mi indeplinesc responsabilitatile de nasa, dupa cum se cuvine. Va multumesc mult chiar si pt cea mai mica sugestie! 0784702464
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa botez! 21andreea Botezul 37 01.05.2018 11:08:09
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 18:38:47
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26