Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #561  
Vechi 28.01.2014, 16:55:05
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu prea am inteles ce ati vrut sa spuneti- din cate stiu nu ma cunoaste-ti si nu va cunosc, asadar nu cred ca aveti de unde sa stiti daca problemele mele ar fi serioase sau neserioase!
În continuarea logicii tale n-ar mai trebui să replicăm nimic, întrucât nu ne cunoaștem și n-avem de unde să știm ce ne doare cu adevărat pe fiecare. În cel mai fericit caz să postăm doar monoloage și elucubrații închise în sine.

Citat:
Eu ziceam de faptul ca a apela la astfel de site-uri (si acum realist vorbind, sansele sau posibilitatea de a cunoaste si de a te intalni fata in fata cu o persoana de la asa mare distanta-tocmai din Asia- sunt extrem de mici) nu este cea mai buna solutie!
Atunci postarea de momeli cu conținut amoros în subtext pe un site "nespecializat" o fi o soluție mai bună, nu-i așa?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #562  
Vechi 28.01.2014, 21:34:33
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
În continuarea logicii tale n-ar mai trebui să replicăm nimic, întrucât nu ne cunoaștem și n-avem de unde să știm ce ne doare cu adevărat pe fiecare. În cel mai fericit caz să postăm doar monoloage și elucubrații închise în sine.



Atunci postarea de momeli cu conținut amoros în subtext pe un site "nespecializat" o fi o soluție mai bună, nu-i așa?
Domnule "Mihailc" ca sa nu lungim prea mult polemica si sa nu deviem prea mult de la subiectul topicului:

-Nu am zis nicioadata sa nu replicati, nu e nici o problema daca cineva nu e de acord cu opiniile exprimate de mine! Doar cand alti colegi de forum nu au fost de acord cu opiniile mele nu i-am atacat sau jignit. Insa cand dumneavoastra faceti referire direct la persoana mea sau ma etichetati intr-un anume fel, atunci trebuie sa va raspund.

-Iar asa-zisa "postare de momemeli cu continut amoros" e ceva complet deplasat! Doar mi-am exprimat opinia cu privire la subiectele prezentate pe forum (ca de asta e forum!)!
Cand am ceva de zis spun clar si lamurit, fara "subtexte" sau "aluzii". Iar daca as fi interesat sa stau de vorba mai direct sau sa cunosc pe cineva de pe acest site, fiti sigur ca i-as trimite un mesaj personal!
Reply With Quote
  #563  
Vechi 28.01.2014, 22:10:49
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Domnule "Mihailc" ca sa nu lungim prea mult polemica si sa nu deviem prea mult de la subiectul topicului:

-Nu am zis nicioadata sa nu replicati, nu e nici o problema daca cineva nu e de acord cu opiniile exprimate de mine! Doar cand alti colegi de forum nu au fost de acord cu opiniile mele nu i-am atacat sau jignit. Insa cand dumneavoastra faceti referire direct la persoana mea sau ma etichetati intr-un anume fel, atunci trebuie sa va raspund.
Nu te-am etichetat în niciun fel doar te-am întrebat ceva. Și ai răspuns total pe lângă.

Citat:
-Iar asa-zisa "postare de momemeli cu continut amoros" e ceva complet deplasat! Doar mi-am exprimat opinia cu privire la subiectele prezentate pe forum (ca de asta e forum!)!
Cand am ceva de zis spun clar si lamurit, fara "subtexte" sau "aluzii". Iar daca as fi interesat sa stau de vorba mai direct sau sa cunosc pe cineva de pe acest site, fiti sigur ca i-as trimite un mesaj personal!
Unde am scris că ar fi vorba despre tine în întrebarea mea? Nu cumva te-ai identificat de unul singur?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #564  
Vechi 29.01.2014, 00:03:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cine ajunge sa apeleze la un astfel de site inseamna ca are niste probleme serioase!
Pe mine ma preocupa doar faptul, ca pe un site crestin-ortodox se face astfel de reclama. Chiar nu se triaza aceste reclame, inainte de a le pune pe site? Putin mai multa atentie, domnilor si doamnelor din conducerea acestui site, va rugam!
Reply With Quote
  #565  
Vechi 20.02.2014, 13:51:49
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Mia, cred ca este o confuzie, nu este un mesaj din aripa cealalta, ci i-al ca pe un mesaj din partea unui om poate mai sociabil, care are multe cunostiinte si fete si baieti si care a vazut adeseori genul acesta de neintelegeri in jur - oricine poate sa le vada numai daca doreste sa observe, sa asculte pe cei din jur si sa isi creeze (cu putin efort) disponibilitatea de a vedea si punctele de vedere ale celorlalti - si tu poti daca vrei.

Am simtit nevoia sa intervin cu o completare:)
Mai exact, ma refer la un caz in care un baiat ( in tipologia celui descris de mine mai sus), le vrajeste pe mai multe fete cum ca ar vrea mai mult; eu i-as spune mai degraba amagire ( astept pareri contradictorii daca e cazul), mie asa mi se pare cand ii spui unei fete ca o placi, esti interesat, esti foarte atent + imbratisari sau pupici ( sau chiar incercare de sarut) intr-o perioada de aproximativ o luna - sa zicem , ii zici fetei ca vrei mai mult si apoi alegi sa dispari; problema e cand faci cu mai multe fete asa, adica le faci si le zici sa creada ca va fi mai mult , apoi treci la urmatoarea "victima" foarte usor; asta nu reuseam eu sa inteleg, daca idilele astea ( sau nu stiu cum sa le zic) sunt crestinesti; sper ca m-am facut inteleasa :)
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #566  
Vechi 20.02.2014, 14:01:08
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

"Fetele cuminti mai sunt la moda" ? Raspuns: NU.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #567  
Vechi 23.02.2014, 07:06:04
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Cum se zice : "frumoasa si devreme acasa".Todeauna pentru casatorie asa a fost in toate culturile, locurile, vremurile, crestini sau nu iar pentru distractie femei usoare .Fiecare femeie isi alege categoria.Doar ca stacheta cuminteniei a fost uneori mai ridicata alteori mai jos, ca acum, cand virginitatea nu mai e "must" merge si cu un trecut "discret".Aseara a fost un film la ProTV in care albanezii rapeau fete pt prostitutie , virginele erau "tratate" special , vandute la sume mari la superbogati.
Reply With Quote
  #568  
Vechi 23.02.2014, 10:27:52
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Cum se zice : "frumoasa si devreme acasa".Todeauna pentru casatorie asa a fost in toate culturile, locurile, vremurile, crestini sau nu iar pentru distractie femei usoare .Fiecare femeie isi alege categoria.Doar ca stacheta cuminteniei a fost uneori mai ridicata alteori mai jos, ca acum, cand virginitatea nu mai e "must" merge si cu un trecut "discret".Aseara a fost un film la ProTV in care albanezii rapeau fete pt prostitutie , virginele erau "tratate" special , vandute la sume mari la superbogati.
Nu cred ca am prins idea pe care tocmai ai lansat-o...
Adica virginele se vand mai bine decat celelalte?
Practic despre ce vorbim acum,despre carne si alte produse apreciate dupa calitate?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #569  
Vechi 23.02.2014, 10:30:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Cum se zice : "frumoasa si devreme acasa".Todeauna pentru casatorie asa a fost in toate culturile, locurile, vremurile, crestini sau nu iar pentru distractie femei usoare .Fiecare femeie isi alege categoria.Doar ca stacheta cuminteniei a fost uneori mai ridicata alteori mai jos, ca acum, cand virginitatea nu mai e "must" merge si cu un trecut "discret".Aseara a fost un film la ProTV in care albanezii rapeau fete pt prostitutie , virginele erau "tratate" special , vandute la sume mari la superbogati.
Crestinii nu se casatoresc in idea ca sotia/sotul trebuie sa fie frumoasa/frumos.
Este deajuns ca ambii sa"fie devreme acasa"!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #570  
Vechi 23.02.2014, 20:31:44
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Ideea era pe randul al 2 lea unde am scris "crestini sau nu" adica virginitatea a fost pretuita de la vestalele romane , partenonul grecesc pana la mafiotii de azi , are valoarea ei obiectiva indiscutabila.
Fecioria sufleteasca e altceva si poate sa o insoteasca sau nu pe cea fizica.

Frumusetea formei trebuie sa existe subiectiv din punctul tau de vedere , adica sa iti placa doar nu o sa te casatoresti cu cineva care nu iti place inclusiv fizic.
Frumusetea este un atribut al binelui , este celebra expresie din arhitectura "forma urmeaza functiunii" , cum corpul uman este alcatuit ca o zidire buna functionare , alcatuire a sa ii confera frumusete, il face placut la privire.
Sigur nimeni nu exceleaza pe toate partile , unele sunt mai reusite altele mai putin, aici intervine subiectivitatea in alegerea a ce iti doresti prioritar, ce te completeaza , ai nevoie, apreciezi mai mult.
Formele exprima interiorul nu prea poti sa separi potrivirea celor nevazute de cele vazute.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 09:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 20.12.2012 00:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 19:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 08:11:19