Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.02.2006, 18:35:53
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de magda-corina
Prima data cand am intrat intr-o biserica protestanta ...nu am simtit nimic deosebit spre deosebire de o biserica crestin ortodoxa, am ramas chiar surprinsa cand am vazut ca nu se inchinau deloc, sau ca nu conteaza portul la intrarea in biserica...Am vizitat aceasta biserica pe 24 dec seara, eram foarte curioasa ce se peterce la ei in biserica , si nu am avut nici de ales sa merg la o alta biserica pentru ca aici unde locuies eu sunt numai romano-catolici si protestanti, am incercat sa gasesc o biserica crestin-ortodoxa dar in zadar, ce mi-a displacut iarasi in acea biserica felul lor de a juca ca un fel de piesa de teatru Nasterea Domnului ....mi s-a parut sub orice critica , poate ca doar exagerez eu, dar in general nu am nici un fel de probleme de conversatie sau convetuire cu persoanele protestante, uneori ne mai contrazicem in privinta Preotilor care poarta aur si in biserici sunt anumite icoane sau alte lucruri sfinte din aur sau argint, ei nu sunt de acord cu astfel de obiecte, nici lumanari nu aprind in biserica si nici icoane . Dar eu mi-am zis rugaciunile mele , m-am inchinat si m-am simtit mai bine, cu toate ca am ramas asa surprinsa de ce joaca teatru in Biserica.
Eu zic ca daca te-ai rugat rugaciuni ortodoxe, e foarte bine. In revista ,,Lumea Credintei", acum cateva numere, scria despre un roman care lucra de ceva de timp in Turcia si a intrat sa se roage intr-o fosta biserica ortodoxa, acum transformata in moschee. S-a dus intr-un colt si a inceput sa se roage. Un turc l-a vazut si auzind ca spune alte vorbe, i-a arat cum sa se roage. El s-a facut ca nu intelege si a continuat sa se roage. dandu-si seama ca este crestin, turcii l-au fugarit, strigand ca le-a spurcat moscheea. parerea mea este ca daca, acolo unde esti acum(probabil intr-o tara occidentala), nu sunt decat biserici protestante si catolice, roaga-te intr-una catolica, acolo exista si icoane si cultul lor este mai apropiat de al nostru, sau fa ce doresti tu. Important este sa te rogi lui Dumnezeu, Sfintei Sale Maici, si tuturor Sfintilor, cu credinta. Iata ce scria Sfantul Ioan Gura de Aur vorbind despre neiubirea de oameni:,, Nu pot gasi cuvinte de jelanie pentru o tragedie ca aceasta in care fiecare se razvrateste impotriva celuilalt, oamenii se mananca si se sfasie intre ei, care pentru bani, care pentru slava, in vreme ce altii, simplu si fara cuvinte, batjocoresc si umilesc; astfel, isi fac unii altora numeroase rani; privesc, asadar, in aceasta lupta, morti mai multi decat cei cazuti pe campurile de lupta, astfel incat insusi numele de crestin a ajuns a fi fara de noima". Eu zic ca inainte sa spunem daca cineva greseste, sa incercam sa ne punem in locul lui, si mai ales sa avem grija ce spunem, pt. a nu rani.Aceasta este o rugaminte pt. Alecsandru
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.02.2006, 18:01:39
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
Citat:
În prealabil postat de magda-corina
Prima data cand am intrat intr-o biserica protestanta ...nu am simtit nimic deosebit spre deosebire de o biserica crestin ortodoxa, am ramas chiar surprinsa cand am vazut ca nu se inchinau deloc, sau ca nu conteaza portul la intrarea in biserica...Am vizitat aceasta biserica pe 24 dec seara, eram foarte curioasa ce se peterce la ei in biserica , si nu am avut nici de ales sa merg la o alta biserica pentru ca aici unde locuies eu sunt numai romano-catolici si protestanti, am incercat sa gasesc o biserica crestin-ortodoxa dar in zadar, ce mi-a displacut iarasi in acea biserica felul lor de a juca ca un fel de piesa de teatru Nasterea Domnului ....mi s-a parut sub orice critica , poate ca doar exagerez eu, dar in general nu am nici un fel de probleme de conversatie sau convetuire cu persoanele protestante, uneori ne mai contrazicem in privinta Preotilor care poarta aur si in biserici sunt anumite icoane sau alte lucruri sfinte din aur sau argint, ei nu sunt de acord cu astfel de obiecte, nici lumanari nu aprind in biserica si nici icoane . Dar eu mi-am zis rugaciunile mele , m-am inchinat si m-am simtit mai bine, cu toate ca am ramas asa surprinsa de ce joaca teatru in Biserica.
Eu zic ca daca te-ai rugat rugaciuni ortodoxe, e foarte bine. In revista ,,Lumea Credintei", acum cateva numere, scria despre un roman care lucra de ceva de timp in Turcia si a intrat sa se roage intr-o fosta biserica ortodoxa, acum transformata in moschee. S-a dus intr-un colt si a inceput sa se roage. Un turc l-a vazut si auzind ca spune alte vorbe, i-a arat cum sa se roage. El s-a facut ca nu intelege si a continuat sa se roage. dandu-si seama ca este crestin, turcii l-au fugarit, strigand ca le-a spurcat moscheea. parerea mea este ca daca, acolo unde esti acum(probabil intr-o tara occidentala), nu sunt decat biserici protestante si catolice, roaga-te intr-una catolica, acolo exista si icoane si cultul lor este mai apropiat de al nostru, sau fa ce doresti tu. Important este sa te rogi lui Dumnezeu, Sfintei Sale Maici, si tuturor Sfintilor, cu credinta. Iata ce scria Sfantul Ioan Gura de Aur vorbind despre neiubirea de oameni:,, Nu pot gasi cuvinte de jelanie pentru o tragedie ca aceasta in care fiecare se razvrateste impotriva celuilalt, oamenii se mananca si se sfasie intre ei, care pentru bani, care pentru slava, in vreme ce altii, simplu si fara cuvinte, batjocoresc si umilesc; astfel, isi fac unii altora numeroase rani; privesc, asadar, in aceasta lupta, morti mai multi decat cei cazuti pe campurile de lupta, astfel incat insusi numele de crestin a ajuns a fi fara de noima". Eu zic ca inainte sa spunem daca cineva greseste, sa incercam sa ne punem in locul lui, si mai ales sa avem grija ce spunem, pt. a nu rani.Aceasta este o rugaminte pt. Alecsandru
Rugaciunea adevarata facuta in Duh si Adevar, in iubire, se face intrand in camara ta, si incuind usa! nu tine cont ca-i colo sau dincolo, aici sau dincoace! Este pretutindenea!
Dar dumnezeieste este, crestineste este, daca te duci in casa altuia sa nu incepi sa barfesti, sa critici, sa judeci, ca tu esti mai mare si mai tare, mai frumos, mai firoscos! Ca nu stii ce har are acela inaintea ta, in fata Domnului Dumnezeu, mai ales ca te-a primit in lacasul sau ca si crestin! Si atunci o fi primit Bunul Dumnezeu sirugaciunea ta in contul lor!

Altfel..............cum sa nu zica pana si turcii, despre crestini.....................ca le spurca biserica?
Poate de aceea, de secole, a luat Dumnezeu Biserica crestinilor ortodocsi, si a dat-o turcilor!

Am o intrebare: Cum poti iubi oamenii daca ii judeci? Si inca fara discernamant, nu stai sa-i intelegi! Si tot dupa cum iubirea naste iubire, ura, naste ura, iar judecata atrage dupa sine judecata!
Daca cuvintele nu sunt urate, violente, cred ca ne ranim singuri pentru ca nu avem suficienta impacare cu noi insine asupra anumitor aspecte ale realitatii! Pentru ca in mod real, chiar daca aproape inconstient, cel mai tare ne este frica, si ar trebui sa ne fie frica de propria noastra reactie!

Si mai este ceva aceasta denumire de utilizator- alecsandru, pe forum, impotriva uzantelor, eu il folosesc si il scriu cu litera mica, din ratiuni bine-intemeiate! Dvs. insa faceti cum credeti!


P.S. Viata, asprimea ei m-a facut sa inteleg, sa vad si sa inteleg, care este cel mai mare rau pe care mi l-au facut oamenii, si nu-i nici o mirare daca ei sunt cei de aproape, pe care i-am pretuit si i-am stimat si cei care chipurile ma iubesc, sau cel putin pretind ca ma apreciaza!
Cand cresti sau educi copii, tineri si/sau mai putin tineri nu-i creste, nu-i invata, educa, in ura, in mandrie si in scarba fata de ceilalti crestini, fata de ceilalti oameni si zi ca aceasta-i credinta! Nu-i nici o credinta este satanism! Cel mai fraged v-a suferi, iar impotriva ta se vor intoarce toate acestea intr-o zi, pe langa ca vei suferi cu cel pe care nu l-ai invatat cum sa marturiseasca adevarul, si sa caute adevarata credinta in Dumnezeu!
Pastreaza-ti adevarata credinta, credinta ta in Dumnezeu, fa tot ce sta in puterea ta pentru ea, ................si mai ales gaseste (precum cautatorii de aur, in nisip!), in credinta, traditiile si religia celorlalti, credinta ta, si tot ceea ce tine de ea, marturisire, rugaciune, fapte bune, spune adevarul cu curaj si ajuta-i ori de cate ori ti-o cer si poti sa o faci, si o sa gasesti in ei si la ei, adevarata credinta, credinta ta, adevaratulDumnezeu, viata vesnica si bucuria de a trai, fara a inceta sa veghezi! Asa doar se vindeca ranile, chiar daca se fac altele, vindeca-le..........si aceasta toata viata.
Aceasta se face mai ales prin fapta si traire! Si mai putin sau deloc prin indoctrinare, ura si exclusivism!


Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.03.2006, 16:35:22
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Eu zic ca nu-i usor de loc sa tii cararea pe coama asta dintre extreme: sa nu cazi in dogmatism - dar nici intr-o libertate care dizolva totul, nici sa nu judeci oamenii - dar nici sa fii permisiv la orice conceptii si practici, in spiritul respectului sau al tolerantei.
Pe oameni nu e bine sa-i judeci, ( sa admitem ca in neputinta noastra ii mai si judecam, sint uneori cazuri grave cum ar fi marii criminali sau tirani ) dar conceptiile sau practicile lor pot fi judecate, trebuie trecute prin filtrul gandirii, de aceea avem minte, nu putem lasa totul sa treaca.
Omul are experiente si contacte cu ceilalti, n-are ce face, trebuie sa ia decizii. Daca ai avut o experienta sau ai discutat cu cineva, tragi niste concluzii, e normal, si uneori le si povestesti. Nu neaparat inseamna ca judeci pe cineva, poate judeci doar o situatie sau un mod de manifestare. Iar daca ii judeci si pe oameni, pentru asta fiecare sa-si cerceteze inima.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.03.2006, 12:04:39
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa este frate Macarie. Suntem inclinati sa judecam, e in firea omeneasca. Cartim adeseori si vedem paiul din ochiul altuia. sa ne rugam sa scapam de acest pacat. Acum referitor la confesiunea protestanta. Inainte sa-mi cunosc colegii, aratam reticenta in ceea ce-i privea, vedeam toate actinuile lor ca pe o incercare de a ma atrage la confesiunea lor. Intradevar la inceput au fost si din acestea, insa atunci cand au vazut ca imi cunosc si apar credinta,(iertare pt. lipsa de modestie, oricum mai am mult pana sa aprofundez credinta ortodoxa), au incetat sa se roage sa-l cunosc pe Dumnezeu. vedeti, de cele mai multe ori oamenii, emit judecati si isi fac pareri superficiale. Atunic cand cunosc intradevar pe cineva, daca au buna vointa isi schimba parerea. Dumnezeu sa ne ajute ca fiecare sa se cerceteze pe sine, sa-si imbunatateasca viata si sa incercam ca sa sporim ceea ce ne uneste si ce putem construi impreuna. Doamne ajuta:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.03.2006, 13:27:43
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Cineva ma tot intreba de i-a lasat Dumnezeu si pe acestia ? De ce a lasat sa li se raspandeasca ideile prin lume si sa castige adepti ? Iar daca Dumnezeu i-a lasat, inseamna ca aduc si ei un folos pe lume ?
Mai, nu stiu ce sa spun. Om batran, da nu stiu multe inca.
Am lucrat si eu intr-o familie chiar, de penticostali, oameni inteligenti si cu educatie. A fost poate peroada cand am studiat cel mai in delalii credinta Ortodoxa, pentru a putea discuta cu ei, lucruri pe care le simteam, insa nu am putut sa le exprim sau sa le dovedesc inainte.
Cat au reusit sa faca discutiile acelea e greu de spus, dar ei au ramas cu un mare respect pentru credinta Ortodoxa, cu convingerea ca daca cineva ar tine cu adevarat pricipiile Ortodoxiei ar fi un mare credincios.
Mi-au cerut cadou la plecare o Biblie Ortodoxa, din care le place sa citeasca si acum, si au fost impresionati de scrierile din Pateric.
Mie cel putin, mi s-a incalzit sufletul vazand acestea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.03.2006, 13:15:09
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Poti sa incepi a spune acelui om ca Iisus Hristos a lasat pe oameni sa iL rastigneasca ,deci de aceea ii lasa pe toti sa creada cum vor ;El le-a aratat adevarata credinta oamenilor iar acestia au primit sau nu. Daca faceti referire si va rugati la acelasi dumezeu la Dumenzeu atunci cel de langa tine este fratele tau indeferent de neam.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.08.2006, 12:35:28
Iacov
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Martin Lther a fot portavocea lui Dumnezeu. Dumnezeu e Cel care a facut Reforma protestanta. Biserica Romano-Catolica se indepartase foarte mult de Biblie si de Dumnezeu. Protestantismul i-a apropiat din nou pe oameni de Iisus Hristos ca Mantuitor personal.
Martin Luther a protestat impotriva indulgentelor. Purgatoriul e o minciuna catolica aducatoare de bani. Dai bani la preoti si ei ii scot pe cei dragi din purgatoriu si-i trec in Rai...

Martin Luther a fost un caulugar foarte cosctiincios. I-a promis lui D-zeu ca se face calugar cand era sa fie trasnit de un fulger.
Cand a descoperit ca el de fapt nu-L iubeste pe D-zeu, cand a descoperit dragostea coplesitoare a lui Hristos, atunci Duhul Sfant l-a facut sa inteleaga mantuirea prin credina, prin harul lui Hristos.

A fost un erou. In europa vestica terorizata de Papalitate, a avut curajul sa stea drept in fata terorii papale si sa-si sustina crezul.

Martin Luther a avut si limite si greseli: a continuat sa considere euharistia ca intruparea literala a lui Hristos, i-a urat pe evrei cu o ura feroce, etc. Adevarul prezent pt acea vreme era mantuirea prin credinta si el l-a transmis cu toata puterea. Harul divin nu a putut patrunde in toate aspectele vietii lui si nu s-a dezvoltat spiritual pe toate planurile, insa curajul si verticalitatea lui raman si azi ca modele inspiratoare.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.10.2006, 15:20:35
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
Cred ca trebuie sa fim toleranti cu cei din alte confesiuni si sa speram ca in viitor toate bisericile se vor uni
E o mare tampenie aceasta unire a "bisericilor";de fapt exista cu adevarat doar BISERICA ORTODOXA,restul nici nu pot fi considerate biserici!

SFANTUL IOAN DE KRONSTADT (+1908) „Care dintre ortodocsi nu ar dori unirea cu toti catolicii sau luteranii si sa fie una cu ei in Hristos, o singura Biserica, o singura obste a celor credinciosi! Care insa, dintre aceste-zise biserici, mai ales dintre intai-statatorii numiti papi, patriarhi, mitropoliti,arhiepiscopi si episcopi, xiondzi (numele polonez pentru preot n.n.) sau pateri se va invoi sa se lepede de ratacirile sale? Nici unul. Iar noi nu putem sa ne invoim la invatatura lor eretica fara sa aducem vatamare mantuirii sufletului nostru. Oare se pot uni cele de neunit - minciuna cu adevarul?Iezuitii catolici in folosul papei si a propriei lor vederi
si scopuri egoiste si meschine, au pervertit legea constiintei si legea Evangheliei, afirmand ca pentru atingerea scopurilor proprii sau a scopurilor religioase, catolicii pot intrebuinta
toate mijloacele nelegiuite: adica si ca sa omoare si ca sa vicleneasca in tot felul si sa prigoneasca credinta ortodoxa, sa o numeasca schismatica si o credinta de caini, si sa-i arda pe ruguri pe ortodocsi, ca pe Hus si pe altii.Neindoielnice sunt cuvintele Mantuitorului nostru
Iisus Hristos: Cel ce nu este cu Mine, este impotriva Mea (Matei 12,30). Catolicii, luteranii si reformatii au apostaziat de la biserica lui Hristos - ei nu sunt de un cuget cu noi,nutresc vrajmasie impotriva noastra, cauta din rasputeri sa ne omoare, ne stramtoreaza in tot chipul pentru credinta noastra,ne batjocoresc si ne fac toate felurile de neplaceri mai ales in
asezarile lor cele mai insemnate, ei merg in chip vadit impotriva lui Hristos si a Bisericii Sale, nu cinstesc de viata facatoarea Cruce, sfintele icoane, sfintele moaste, nu respecta posturile, stramba dogmele credintei celei mantuitoare. Ei nu sunt cu noi ci impotriva noastra si impotriva lui Hristos.Intoarce-i, Doamne, la adevarata Ta Biserica si mantuieste-i!
„De gresita intelegere de catre catolici a cuvintelor Mantuitorului: Tu esti Petru si pe aceasta piatra (pe Hristos,pe Care Petru L-a marturisit Fiu al lui Dumnezeu) voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui (Matei 16,18) depind toate ratacirile catolicilor si papilor si mai ales parelnicul primat papal in Biserica si parelnicul rang al papilor de loctiitori ai lui Hristos. CI UITATI-VA CATE RATACIRI SUNT INGADUITE IN CREDINTA PAPEI (IAR NU A LUI HRISTOS) RATACIRI CIUDATE, HULITOARE DE DUMNEZEU – SI LE VETI INTOARCE SPATELE CU NEMULTUMIRE SI GROAZA! O TRUFIE OMENEASCA! O TRUFIE SATANICEASCA! AUZI, PAPA INFAILIBIL! O, IEZUITISM!”
„CATOLICII RECUNOSCANDU-L DREPT CAP AL BISERICII PE PAPA, PE ADEVARATUL CAP AL BISERICII - HRISTOS L-AU PIERDUT SI AU RAMAS LIPSITI DE CAP. INTREAGA ISTORIE A PAPISMULUI DA MARTURIE CA LA CATOLICI NU ESTE CAP FIINDCA EI FAC LUCRURI NECUVIOASE, LUPTA IMPOTRIVA BISERICII ORTODOXE. IAR IN INVATATURA LOR DOGMATICA - VAI, CATE EREZII, INOVATII, ABATERI DE LA ADEVAR! O, PIERZATOR SISTEM PAPIST! SINGURUL CAP AL BISERICII CERESTI, PAMANTESTI SI DIN CELE MAI DEDESUBT ESTE HRISTOS
DUMNEZEU!” (Spicul Viu, Ed. Sophia, Bucuresti, 2002)

SFANTUL JUSTIN POPOVICI (+1979)
„Conform gandirii unitare a Parintilor si a Sinoadelor, Biserica este nu numai una, ci si unica… Biserica este una si unica, pentru ca ea este trupul Unuia si Unicului Hristos. Unde nu este
Dumnezeul-Om, acolo nu exista Biserica, iar unde nu exista Biserica, acolo nici Euharistia nu exista. In afara acestei identitati, adica a Bisericii si a Euharistiei, se afla erezia, falsa
biserica si antibiserica. Biserica, prin dumnezeiasca Euharistie, este unitate soborniceasca si unirea lui Hristos cu credinciosii si a credinciosilor cu Hristos. Si in Euharistie si in Biserica, Dumnezeul-Om Hristos este Unul si, de asemenea,este toate si intru toti. (Col. 3:11). DIN UNICA SI NEDESPARTITA BISERICA A LUI HRISTOS, IN DIFERITE TIMPURI, S-AU DESPRINS SI S-AU TAIAT ERETICII SI SCHISMATICII, CARE AU SI INCETAT SA FIE MADULARE ALE BISERICII. UNII CA ACESTIA AU FOST… ROMANO-CATOLICII SI PROTESTANTII SI UNITII SI TOATA CEALALTA LEGIUNE ERETICA SI SCHISMATICA. Ecumenismul e numele de obste pentru toate pseudo-crestinismele, pentru pseudo-bisericile Europei Apusene. In el se afla cu inima lor toate umanismele europene cu papismul in frunte, iar toate aceste pseudo-crestinisme,toate aceste pseudo-biserici nu sunt nimic altceva decat erezie peste erezie. Numele lor evanghelic de obste este acela de pan-erezie (erezie universala). De ce? Fiindca in cursul istoriei, felurite erezii tagaduiau sau denaturau anumite
insusiri ale Dumnezeului-Om Hristos, in timp ce ereziile acestea europene indeparteaza pe Dumnezeul-Om in intregime si pun in locul Lui pe omul european. In aceasta privinta nu e nici o deosebire esentiala intre papism,protestantism, ecumenism si celelalte secte, al caror nume este legiune.
PRIN DOGMA DESPRE INFAILIBILITATEA PAPEI, PAPA A FOST DE FAPT DECLARAT DREPT BISERICA SI EL, UN OM, A LUAT LOCUL DUMNEZEULUI-OM. ACESTA E TRIUMFUL FINAL AL UMANISMULUI, DAR ESTE IN ACELASI TIMP SI MOARTEA A DOUA A PAPISMULUI IAR PRIN EL SI CU EL, A ORICARUI UMANISM. TOTUSI, INAINTEA ADEVARATEI BISERICI A LUI HRISTOS CARE DE LA ARATAREA DUMNEZEULUI-OM HRISTOS EXISTA IN LUMEA NOASTRA PAMANTEASCA CA TRUP DIVINO-UMAN,DOGMA DESPRE INFAILIBILITATEA PAPEI ESTE NU NUMAI EREZIE, CI O PANEREZIE, FIINDCA NICI O EREZIE NU S-A RIDICAT ATAT DE RADICAL SI ATAT DE INTEGRAL IMPOTRIVA DUMNEZEULUI-OM HRISTOS SI A BISERICII LUI, ASA CUM A FACUT PAPISMUL PRIN
DOGMA DESPRE INFAILIBILITATEA PAPEI – OM. NU EXISTA NICI O INDOIALA CA DOGMA ACEASTA ESTE EREZIA EREZIILOR, CHINUL CHINURILOR, O RAZVRATIRE NEMAIVAZUTA IMPOTRIVA DUMNEZEULUI-OM HRISTOS! DOGMA ACEASTA ESTE, VAI, CEA MAI INGROZITOARE SURGHIUNIRE A DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS DE PE PAMANT, O NOUA TRADARE A LUI HRISTOS, O NOUA RASTIGNIRE A DOMNULUI –NUMAI CA NU PE CRUCEA CEA DE LEMN, CI PE CRUCEA DE AUR A UMANISMULUI PAPIST. SI TOATE ACESTEA SUNT IAD, IAD, IAD PENTRU SARMANA FIINTA PAMANTEASCA CE SE NUMESTE OM. ACOLO UNDE IL INLOCUIESC PE DUMNEZEUL-OM HRISTOS CU OMUL, FIE SI CU CEL NUMIT INFAILIBIL, ACOLO SE DESPARTE TRUPUL DE CAP. SI DUPA CUM DIN ACEASTA PRICINA BISERICA DISPARE DE ACOLO, TOT ASA SE PIERDE SI IERARHIA APOSTOLEASCA DIVINO-UMANA SI SUCCESIUNEA APOSTOLICA SACRAMENTALA.” (BISERICA ORTODOXA SI ECUMENISMUL)

CUCERNICUL PARINTE DUMITRU STANILOAE (+1993)
”Eu nu prea sunt pentru ecumenism; socotesc ca ecumenismul este produsul masoneriei; iarasi vor sa relativizeze credinta adevarata. A avut dreptate Biserica zicand ca nu prea suntem uniti. Ecumenismul este pan-erezia timpului nostru. BISERICA ROMANO-CATOLICA SI BISERICA ORTODOXA NU SUNT DOUA SURORI.NU EXISTA DECAT UN SINGUR CAP AL BISERICII, IISUS HRISTOS. NU POATE EXISTA DECAT UN SINGUR TRUP, ADICA O SINGURA BISERICA (CEA ORTODOXA).DECI NOTIUNEA DE BISERICI SURORI ESTE IMPROPRIE.”
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.10.2006, 17:23:12
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Este bine sa ne toleram unii pe altii asa cum sintem , pentru ca nu noi judecam ci Domnul.Adevarul trebuie spus daca esti intrebat sau sa-i ei apararea in cazuri extreme.Dar el nu se baga forzat pe git nimanui .Stiti ce spunea parintele Calciu Dumitreasa ? Adevarul se spune .Nu se explica si nu se compara .Se primeste sau se respinge . Si eu va sfatuiesc daca-mi dati voie .Nu va jucati , nu amestecati lucrurile !.
Mi-a spus un preot : "Duhul Sfint este atit de sensibil ,la cea mai mica denaturare a adevarului pleaca , te-a parasit .Vine inapoi dupa ce te-ai linistit si te-ei rugat iarasi cu credinta . Asa ca inainte de a gresi ,sau a pune credinta la indoiala (in sensul ca poate si altii au dreptate)ginditi-va la Duhul Sfint , sa nu-l mihnim , asa sa ne ajute Dumnezeu .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.10.2006, 10:27:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

prima biserica "romaneasca" in care am intrat a doua zi dupa ce ne-am mutat la new york era de fapt una protestanta americana care le ceda spatiul romanilor, duminica dupa ora 11. aveam numarul lor de telefon, am vorbit cu o doamna la telefon (d-na preoteasa, am dedus mai tarziu) inainte pentru a-mi confirma ca biserica exista si in realitate, nu doar pe internet si mi-a dat lamuriri amanuntite unde se afla si mi-a spus si ca este o biserica mare si ca este imposibil sa nu o gasim la adresa respectiva. zis si facut, duminica de dimineata am plecat intr-acolo si ne-am tot invartit in jurul adresei cu pricina, fiindca nu vedeam nici o biserica romaneasca mare si frumoasa, asa cum ni se spusese la telefon. d-na preoteasa "uitase" sa mentioneze ca biserica respectiva nu are arhitectura ortodoxa, ci este o casa mare de piatra /biserica protestanta. In fine, pana la urma uitandu-ne noi mai bine am vazut o placuta care anunta ca acolo se tine si slujba ortodoxa romaneasca la orele 11. cand am intrat mi-am dat oarecum seama despre ce era vorba. am vazut un preot care aseza icoanele si amenaja un fel altar, preot care parca nu era imbracat cu acelasi fel de haine ca preotii nostri din Romania si de aceea nici nu mi-am dat seama ca este roman si am discutat cu el in limba engleza. cum si eu vorbesc o engleza aproape fara accent strain, nici el nu si-a dat seama ca sunt romanca, si numai intr-un final ne-am dat seama ca am ajuns la locul cautat. s-au purtat foarte frumos cu noi, ca noi veniti, insa vreau sa va spun ca m-am simtit foarte straniu de-a lungul slujbei, din cauza ambientului protestant, rece si impersonal parca. nu stiu ce era cu acea comunitate, pentru ca ulterior am descoperit la cateva strazi departare o alta biserica romaneasca, care cel putin in interior arata exact ca una din Romania (plus bancile occidentale de rigoare).

Am citit undeva, nu-mi aduc aminte titlul exact, ca Luther spre sfarsitul vietii a realizat marea eroare in care a cazut si a regretat amarnic ceea ce a facut. nu atat pentru el cat pentru atatia oameni pe care i-a dus in greseala.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 17:18:24
Postul la [neo]protestanti Florin-Ionut Secte si culte 131 21.01.2013 15:41:56
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 22:13:03
luther se ruga Fecioarei,protestant fiind! Ioana-Andreea Biserici Protestante 101 04.06.2010 13:41:00
luther se ruga Fecioarei,protestant fiind! Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 23:07:08