Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.02.2008, 19:59:08
robertt robertt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2008
Mesaje: 22
Implicit

Eu va multumesc oricum pentru raspunsuri si apreciez toate parerile...:)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.03.2008, 22:28:41
IOV IOV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 13
Implicit

Domnul Isus avea obiceiul sa dea replici scurte si la obiect. Asa o sa fac si eu:
Pe extraterestrii cine i-a creeat? S-au creat singuri?
Alta intrebare: Daca vezi o casa in mijlocul desertului(pustietatii) ce crezi: s-a creat prin actiunea vantului, soarelui, fulgerelor? sau: A creat-o cineva.
Alta intrebare: Cum demonstrezi stiintific identitatea unei persoane? Pana acum analiza ADN are probabilitate de 98 la suta de reusita, deci nu exista nimic sigur. Totusi putem recunoaste persoanele din jurul nostru folosindu-ne intuitia. Lafel o face si sistemul juridic sau orice sistem din lumea asta.Daca acum ne folosim intuitia de ce nu o folosim si cand argumentam ceva stiintific cum ar fi originea universului. Vezi tu omul e foarte viclean sa nege fapte care sunt evidente cum ar fi existenta de netagaduit a lui Dumnezeu care ne e imprimata in constiinta noastra. Nimeni nu poate stii totul si nu poate fii sigur de nici un lucru. Trebuie sa credem foarte mult, nu numai in Dumnezeu dar si in ceilalti din jurul nostru(ex:crezi ca parintii tai te iubesc dar ei pot sa nu o faca, totusi tu esti sigur de asta pentru ca tu crezi). Intuitia e parte integranta a inteligentei si ratiunii, asta "scapa" intentionat oamenilor de stiinta care se cred mici dumnezei.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.05.2008, 16:35:27
iar_vali iar_vali is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de robertt
Eu va multumesc oricum pentru raspunsuri si apreciez toate parerile...:)
nu stiu sigur daca incerci sa convingi alte pers de teoria cu provenienta din extra.
lucrurile spuse de tine, le-am studiat si eu
daca vrei sa discutam iti pot da 1 id de messenger.
p.s.:le-am studiat, am trecut prin "valea umbrei mortii" a indoielii, insa Domnul Isus a avut mila de mine si m-a luminat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.05.2008, 16:42:06
nairda nairda is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 31
Implicit

Draga iar-vali, numele Domnului nostru este Iisus Hristos. Numai cei rataciti de la sfanta credinta crestina ortodoxa scriu cu un singur i. Sper ca a fost o scapare din partea ta. Te rog sa nu te superi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.05.2008, 17:58:50
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hristos A Invit, frate Robert!

Sa-ti spun ca "extraterestrii" sunt de fapt ingeri cazuti (diavoli, demoni) si sa incerc sa-ti si explic de ce.
Daca "extraterestrii" erau ceea ce se pretind, locuitori ai altor lumi, atunci cum de reprezentantii lor nu au participat impreuna cu Sfintii Parinti la Cele 7 Sfinte Sinoade Ecumenice care s-au tinut aici, pe pamant? De ce nu este consemnat in hotararile acestor Sfinte Sinoade si numele vreunui episcop sau preot "extraterestru" (iarta-mi, te rog, exprimarea, dar deja imi pare ca suna a blasfemie...). Simplu, pentru ca Dumnezeu a hotarat sa populeze cu oameni numai planeta Terra, nu si planete ale altor sisteme solare sau ale sistemului nostru solar, altele decat Terra. Iar acei "extraterestri" care bantuie in spatiul de sub cer sunt cu adevarat ingeri cazuti din cauza neascultarii lor, Domnul pedepsindu-i prin trimiterea lor in spatiul vizibil noua oamenilor, situat sub cerul cel duhovnicesc, in care locuiesc ceata sfintilor, a ingerilor, dreptilor si mucenicilor, alaturi de tronul lui Dumnezeu.

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri.
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.05.2008, 20:12:24
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Hristos A Invit, frate Robert!

Sa-ti spun ca "extraterestrii" sunt de fapt ingeri cazuti (diavoli, demoni) si sa incerc sa-ti si explic de ce.
Daca "extraterestrii" erau ceea ce se pretind, locuitori ai altor lumi, atunci cum de reprezentantii lor nu au participat impreuna cu Sfintii Parinti la Cele 7 Sfinte Sinoade Ecumenice care s-au tinut aici, pe pamant? De ce nu este consemnat in hotararile acestor Sfinte Sinoade si numele vreunui episcop sau preot "extraterestru" (iarta-mi, te rog, exprimarea, dar deja imi pare ca suna a blasfemie...). Simplu, pentru ca Dumnezeu a hotarat sa populeze cu oameni numai planeta Terra, nu si planete ale altor sisteme solare sau ale sistemului nostru solar, altele decat Terra. Iar acei "extraterestri" care bantuie in spatiul de sub cer sunt cu adevarat ingeri cazuti din cauza neascultarii lor, Domnul pedepsindu-i prin trimiterea lor in spatiul vizibil noua oamenilor, situat sub cerul cel duhovnicesc, in care locuiesc ceata sfintilor, a ingerilor, dreptilor si mucenicilor, alaturi de tronul lui Dumnezeu.

Domnul sa ne ajute sa putem trece prin aceste vremuri.
--------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
si mai ales de ce nau venit precum magii sa se inchine la nasterea Domnului, caci Hristos este Dumnezeul Cerului si pamantului. Ei sunt cu adevarat draci care fac semne in cer si pe pamant ca sa magesca lumea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.05.2008, 02:01:46
Leandros Leandros is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2008
Mesaje: 7
Implicit

Robert, stiu ca teoria aceea este atragatoare, ca daca ar fi reala ar da un sens mai palpabil omenirii. Dar nu este. Vezi aici.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.05.2008, 17:14:44
calist calist is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2007
Mesaje: 4
Implicit

Omul este un vizionar. El a fost creat de Dumnezeu care a creat intregul Univers vazut si nevazut. Si i s-a dat omului sansa de a se mantui, de a aspira la Imparatia lui Dumnezeu. Avem toti in suflet o mare nostalgie: acasa. Vrem sa ne intoarcem acasa, adica in imparatia lui Dumnezeu. dar pentru ca adesea cadem in pacat pentru ca suntem slabi si rai, dar si neputinciosi, aspiram nu la Imparatia lui Dumnezeu, la Rai, ci la alte planete, sisteme solare, galaxii si ...extraterestri. E primejdioasa si incerta credinta aceasta in extraterestri. Si nu e esentiala. Pentru noi oamenii folositoare pentru suflet sunt credinta, nadejdea si dragostea, faptele bune ale milei, pacii si dragostei. Aceasta trebuie sa lucram, sa cercetam pe cei de langa noi. Nu trebuie sa pierdem timpul scrutand cerul, cand langa noi sunt oameni care mor de foame, sufera, au probleme si poate au nevoie de ajutorul nostru. Existenta extraterestrilor? Si ce-i cu asta? Daca asa o fi cu ce ne-ar schimba pe noi aceasta? Noi avem fata de Dumnezeu o imensa datorie: de a ne purta in aceasta viata asemeni bunului samaritean. Cum sa nu credem in Dumnezeu , cand Acesta a creat, repet, cerul si pamantul, intreg universul. Daca vom progresa din punct de vedere spiritual, ne vom convinge ca (non) sau (pseudo)existenta extraterestrilor nu ne ajuta sa ne mantuim sufletele. Mai mult, aceasta poate fi o erezie si o sminteala care nu numai ca ne va primejdui mantuirea sufletelor, dar e posibil sa starnim mania lui Dumnezeu care este atat de negat si considerat un banal extraterestru, fie El evoluat si sa ne pedepseasca in aceasta lume cu cataclisme naturale, boli, razboaie, etc. Credeti cu tarie in Dumnezeu, oameni buni, nu in extraterestri. Ca aceasta va e de folos, ne e de folos pentru mantuirea sufletelor noastre. Acesta este scopul si idealul vietii noastre, nu?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.11.2010, 16:02:14
constantin1 constantin1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2009
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL Vezi mesajul
Nu mai citi prostii,asculta ce zic preotii,Biblia si Sf.Parinti.
Doamne ajuta.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=6
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
exista extraterestri? robertt Teologie si Stiinta 308 18.02.2024 18:55:11
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
Catolicii au inceput dialogul cu extraterestri Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 18 08.06.2008 23:25:17
Articol - Zeii vechi si noi Ioan_Ciobota Generalitati 31 05.05.2007 22:35:44
Extraterestri? Basileus Generalitati 58 15.12.2006 20:41:23