Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2011, 10:17:17
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit taxele in biserica si in spitale

http://stirileprotv.ro/stiri/social/...-un-botez.html

deschid acest subiect dar ca sa nu imi sara lumea in cap :P, mentionez ca e fara nici un fel de critica la adresa preotilor, fara nici un fel de judecata.

eu zic ca nu trebuie pusi toti preotii in aceasi categorie, sunt preoti si preoti, asa cum sunt si doctori, unii au har, (cunosc eu personal un preot cu foarte mult har, atat el cat si Dna preoteasa, si imi sunt extraordinar de dragi), le place ceea ce fac, vor cu adevarat sa ajute oamenii, nu se gandesc la bani, dar sunt si altii mai mult pentru bani, ceea ce este rau. asta e viata.

cat despre taxe, consider ca chiar nu ar trebui deloc sa fie. cine are sa dea, da, cine nu, nu. copilul trebuie botezat, fie ca e dintr-o familie bogata fie ca e dintr-o familie saraca. si la cununie la fel. de asta sunt si foarte multi care nu se casatoresc, prefera sa stea in pacat pentru ca zic ca nu au bani. pai e mai bine sa stai in pacat decat sa te casatoresti crestineste, sa ai binecuvantarea lui Dumnezeu ? in mod normal, cine vrea cu adevarat sa se casatoreasca, nu ii trebuie o caruta de bani ca sa faca nunta mare, unde bineinteles iese si banul. e de ajuns civilul pentru care trebuie doar analizele alea prenuptiale, si bineinteles nu stiu ce taxa, si religiosul la care nu ar trebui nici un ban.

cine vrea cu adevarat sa aiba binecuvantarea lui Dumnezeu, dar nu are posibilitati financiare, nu ar mai trebui sa se gandeasca la lucrurile materiale, stai sa imi iau cea mai frumoasa rochie de mireasa, cel mai frumos costum de mire, sa am cea mai mare petrecere, cea mai renumita formatie, cei mai multi invitati, de unde bineinteles sa iasa cei mai multi bani.

cunosc multi care prefera sa stea in concubinaj pentru ca zic ei ca nu au bani sa faca nunta. eu stiu ca nunta e o data in viata, si ar trebui sa fie cea mai frumoasa zi din viata unui om, pana la nasterea copilului lui, si bineinteles, cine are posibilitate financiara, isi face nunta mult visata si dorita. dar cine nu, decat sa stea in concubinaj mai bine face un civil si un religios simplu si macar stie ca nu traieste in pacat.

asa nu imi place cand vad ca se pune accent pe bani, in biserica mai putin, cel mai mult se pune accent pe bani in spitale. daca nu dai banul, nu te baga nimeni in seama. eu zic ca atat in biserica, cat si in spitale, mai ales in spitale, nici sa nu existe termenul de taxa.

pe de alta parte si omul e vinovat pentru asta. exista gandirea asta ca daca ii dau bani este mai atent cu mine, si normal ca doctorul se invata cu binisorul. nu toata lumea are bani de dat spaga.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2011, 10:42:27
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit de acord

Si eu as vrea sa fie asa numai ca nu stiu cum sa facem.Poate e cineva cu o idee?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.02.2011, 11:08:04
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

cand avea fata mea 6 luni a trebuit sa ii fac o mica interventie la ochisor ca avea un canal nazar lacromigen infundat. inca de cand avea fata 3 sptamani, cand am observat ca are probleme cu ochisorii, fusesem la aceasi drita de nu stiu cate ori si i-a dat tot felul de tratamente, masaj la ochi, si mi-a zis ca pana la 6 luni nu poate sa ii faca nimik.

apoi la 6 luni, cand a venit ziua cu interventia, mi se spusese vai sa ii dau bani la drita sa fie atenta, aceeasi gandire. aveam pregatiti niste bani dar vroiam sa ii dau dupa operatie, care a durat 10 minute. deci inainte de operatie, daca nu a iesit cucoana aia de nu stiu cate ori din sala, ba intra ba iesea, se fataia numai pe holuri si tot zicea ca asteptam sa fie totul pregatit, sa vina anestezistul, bla bla bla.

si mi-am dat seama ca de fapt astepta bani. si i-am bagat banii in buzunar si apoi gata liniste nu a mai iesit din sala, decat cand a venit si a luat fata sa ii faca interventia. si nici macar nu i-a facut bine interventia, ca la 10 zile a facut puroi la ochisor si m-am dus la alta doctorita care i-a dat alt tratament si un alt fel de masaj si imediat i-a trecut. si cand am vrut sa platesc consultatia, ca fusesem la cabinetul ei particular, unde automat tre sa dai bani, si aici e de inteles, nici nu a vrut sa ia bani.

si de atunci am zis ca nu mai dau nici un ban in viata mea si nu am mai dat. la nici un doctor. pur si simplu nu mai vreau. unde e de dat, la cabinete particulare, trebuie sa dai, dar in spital unde doctorul este obligat sa isi faca meseria, nu mai dau. de asta poate se si prefera spitalele si clinicile particulare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.02.2011, 12:04:19
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Eu nu va mai inteleg...
Era pe aici si o mare valva cum ca preotul nu ar trebui sa se casatoreasca ca sa aiba timp de treburile bisericii, din cauza casatoriei si familiei nu se poate dedica samd... asta inseamna ca la biserica e treaba multa!
Iar acum cica nu ar trebui nici sa-i dam bani sa traiasca... Pai daca nu-i dam noi bani sa traiasca atunci inseamna ca trebuie sa mearga sa munceasca in alta parte atunci cand nu sunt slujbe!
Sa nu-mi spuneti ca el nu trebuie nici sa manance. Si poate sa nici nu doarma acasa ca sa nu plateasca intretinere. Dar daca doarme in biserica atunci se va consuma acolo curent si altele...
Stiu ca sunt si unii care exagereaza cu sumele dar totusi... pana la fara bani e cale lunga!
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.02.2011, 12:28:01
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Eu nu va mai inteleg...
Era pe aici si o mare valva cum ca preotul nu ar trebui sa se casatoreasca ca sa aiba timp de treburile bisericii, din cauza casatoriei si familiei nu se poate dedica samd... asta inseamna ca la biserica e treaba multa!
Iar acum cica nu ar trebui nici sa-i dam bani sa traiasca... Pai daca nu-i dam noi bani sa traiasca atunci inseamna ca trebuie sa mearga sa munceasca in alta parte atunci cand nu sunt slujbe!
Sa nu-mi spuneti ca el nu trebuie nici sa manance. Si poate sa nici nu doarma acasa ca sa nu plateasca intretinere. Dar daca doarme in biserica atunci se va consuma acolo curent si altele...
Stiu ca sunt si unii care exagereaza cu sumele dar totusi... pana la fara bani e cale lunga!
ce comic :)) !!!

in primul rand preotul nu traieste din banii oamenilor de rand, are ca orice om, angajat la stat un salar. omul da de pomana doar daca vrea si daca poate. preotul este platit sa faca si slujbe de botez si de cununie si de inmormantare si cele de sarbatori, toate in cadrul unui salar dat de biserica ortodoxa, fara ca sa astepte nici un ban in plus de la oameni. eu asa stiu si asa mi se pare si logic, dar acum cum nu mai e nimic logic in tara asta....

cat despre programul lui, nu zice nimeni sa nu aiba familie, sa stea numai si numai la biserica, sa nu aiba o viata personala, ca ar fi absurd, dar asa cum este si doctorul de garda si ziua si noaptea, asa are si preotul un program si el are avantajul ca isi programeaza singur slujbele, cand doreste el.

Last edited by Mirela0110; 15.02.2011 at 12:45:24.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.02.2011, 12:55:21
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
ce comic :)) !!!

in primul rand preotul nu traieste din banii oamenilor de rand, are ca orice om, angajat la stat un salar. omul da de pomana doar daca vrea si daca poate. preotul este platit sa faca si slujbe de botez si de cununie si de inmormantare si cele de sarbatori, toate in cadrul unui salar dat de biserica ortodoxa, fara ca sa astepte nici un ban in plus de la oameni. eu asa stiu si asa mi se pare si logic, dar acum cum nu mai e nimic logic in tara asta....
Eu stiam ca salariul mediu al unui preot este intre 700 si 1.200 de lei din care aproape jumatate din salariul unui preot provine de la bugetul de stat, iar restul - din contributiile enoriasilor.
Poate gresesc... sau poate lucrurirle s-au schimbat intre timp.

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
cat despre programul lui, nu zice nimeni sa nu aiba familie, sa stea numai si numai la biserica, sa nu aiba o viata personala, ca ar fi absurd, dar asa cum este si doctorul de garda si ziua si noaptea, asa are si preotul un program si el are avantajul ca isi programeaza singur slujbele, cand doreste el.
Sa sti ca acest NIMENI sunt multe guri, s-au auzit si aici pe forum. Nu mai gasesc unde...
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.02.2011, 12:56:11
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

cat despre lumina intretinere, doar nu plateste preotul din banii lui, din salariul lui, tot biserica trebuie sa plateasca, biserica ortodoxa ... asa cred eu, asa ar trebui .... poate nu stiu eu prea bine ...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.02.2011, 13:05:59
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Eu stiam ca salariul mediu al unui preot este intre 700 si 1.200 de lei din care aproape jumatate din salariul unui preot provine de la bugetul de stat, iar restul - din contributiile enoriasilor.
Poate gresesc... sau poate lucrurirle s-au schimbat intre timp.
mmm... cine stie... dar ar fi chiar culmea.... nu mi se pare corect, adica un preot care este intr-o zona foarte saraca unde nu ii da mai nimeni bani, ala ce sa faca, sa moara de foame cu 4 5 milioane ? si altul care este in centrul unui oras sa aiba un venit de nu stiu cate zeci de milioane?


Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Sa sti ca acest NIMENI sunt multe guri, s-au auzit si aici pe forum. Nu mai gasesc unde...
nasol... fiecare om are dreptul la viata persoanala, fie ca e preot, doctor, profesor, invatator, orice. una e meseria, una e viata personala. eu intotdeauna am pus si voi pune mereu familia pe primul loc si apoi meseria. meserii, mai greu, mai usor, cu ajutorul lui Dumnezeu, se mai gasesc, dar familia e unica si merita pretuita mai mult ca orice.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.02.2011, 14:22:47
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu am hotarat ca de acum incolo sa nu intru in nicio biserica sau manastire unde se percepe taxa! Deci voi merge si in caz ca la poarta mi se va pune aceasta piedica... voi face cale-intoarsa! Adica Hristos ne cheama si ne opreste omul?? Nu vreau sa judec insa refuz sub orice forma sa cred ca Iisus e deacord cu asta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.02.2011, 14:34:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
...asa nu imi place cand vad ca se pune accent pe bani, in biserica mai putin, cel mai mult se pune accent pe bani in spitale. daca nu dai banul, nu te baga nimeni in seama. eu zic ca atat in biserica, cat si in spitale, mai ales in spitale, nici sa nu existe termenul de taxa.

pe de alta parte si omul e vinovat pentru asta. exista gandirea asta ca daca ii dau bani este mai atent cu mine, si normal ca doctorul se invata cu binisorul. nu toata lumea are bani de dat spaga.
Nu as spune ca se pune accent pe bani, doar se mentioneaza pentru ca e un aspect absolut normal al vietii fiecarui om..desigur putem incerca sa traim fara nici un ban, insa nu stiu cati ar reusi. Daca e vorba de taxe...pai mi se pare normal sa se plateasca, nu vad chiar nimic anormal...e si institutie...si pentru o coala de hartie tre sa scot banul ca nu mi-o da nimeni gratis, asa ca...

Sa dea Dumnezeu sa nu avem probleme de sanatate, dar chiar daca omul a ajuns vinovat de aceasta situatie...eu parca nici nu as astepta pe o targa sa vad cand catadicseste dr sa ma trateze...eventual chiar numai sufletul sa mai aiba rabdarea necesara.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
spaga in spitale :obicei "crestinesc" roxanapopa70 Reguli generale de utilizare a forumului 88 02.04.2012 23:25:10
Romania. 18300 de biserici, 425 de spitale . cocacoc Generalitati 341 04.09.2010 12:03:49