Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.06.2012, 08:44:49
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit multumesc

va multumesc,....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.06.2012, 08:58:18
crestina obisnuita crestina obisnuita is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2012
Locație: Bucuresti- orasul despre care Parintele Arsenie Boca a spus ca va fi Noul Ierusalim
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit

Doamne ajuta.Sa va intareasca Dumnezeu.
Mi-a venit o idee.Ce ar fi sa ne adunam toti,cum am facut si pentru Mihaela Teodora,la rugaciune,tot asa, 40 de zile?De ajutat,s-o ajutam si concret,dar si rugandu-ne.Pe mine ma preseaza timpul si n-as putea,iertare,sa centralizez eu,sa fac eu lista.Ce spuneti,ca mai sunt doar 2 zile si se sfarseste randuiala pt Mihaela Teodora?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.06.2012, 10:59:57
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit Binevenita

Iti multumesc buna crestina ,este o idee buna as fi foarte bucuroasa sa faceti asa ,sa ne rugam toti ptr sanatatea ei ,D-zeu sa va dea gindul cel bun ,tuturor ,...Doamne ajuta
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.06.2012, 11:27:21
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit raspund

Am sa raspund la citeva intrebari ,da eu o ingrijesc de cind s-a nascut [33] de ani ,am un baiat de 26 de ani ,care de 2 ani a ramas fara servici si nu sa putut angaja nicaieri cu situatia asta in care se zbate tara ,lucreaza pe unde poate cu ziua cind mai gaseste ,sotul meu are 35 de ani munciti si virsta de 58 de ani ,la fel si el fara servici,locul unde a muncit a dat faliment, ,si f bolnav, Banii de aj social 271 de lei si banii mei de as pers.510lei. este venitul nostru Din lipsa de tot felul si a tratamentului pe care trebuie sa o cumpar si nu am bani ,De un an incoace sa imbolnavit f tare ultimul diagnostic pus acum o luna este hemorgie digestiva ,au refuzat sa o opereze ptr ca este f slabita si are nevoie de tratament perfuzabil de lunga durata pina se recupereaza sa fie operata ,daca cineva so mai cumeta sa o faca,...Face crize de epilepsie f des ptr ca are lipsa de vitamine,si calciu ,care costa bani,de care nu dispunem si trebuiesc cumparate,......Deaceea am apelat la bunavointa credinciosiilor ptr prima data in cei 33 de ani pe care-i are ptr ca nu am cum sa o ajut ,numai daca voi ma veti sprijini ,....va rog sa o faceti in numele dreptului la viata si a BUNULUI D-ZEU ,DACA VRETI ,....MA SIMT F PROST SA FAC ASTA ,DAR NU AM ALTA SOLUTIE ,NU POT SA O LAS SA MOARA CHIAR DACA ESTE CU HANDICAP ,O IUBESC MAI MULT CA PRORIA-MI VIATA ,.....DOAME AJUTA
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.06.2012, 14:07:34
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamna Bogman,

Eu nu stiam de dvs pana cand nu am fost contactata de Mara2008 care solicita sprijin.

Avand in vedere faptul ca la mijloc este o persoana in suferinta-si ma refer aici la fiica dvs- am considerat ca asa este omeneste si crestineste sa va dam o mana de ajutor sa iesiti acum din impas.

In urma convorbirii telefonice cu dvs, am ajuns la unele concluzii, unele dintre ele vi le spun aici:

* sunt convinsa ca vor sari cativa oameni sa va ajute in acest moment ca sa iesiti din impas; aveti un pic de rabdare ca fiecare sa vada cu ce/cum/cand va poate ajuta
* aceasta modalitate de a va ajuta nu are cum sa devina una permanenta, fiecare avand propriile probleme si greutati
* pe viitor cred ca va trebui sa va ganditi sa obtineti sprijinul unei fundatii sau a mai multora, ori -asa cum v-am sfatuit la telefon- contactati pe mai marii bisericii din orasul dvs- PS Iustinian Chira si PS Iustin Sigheteanul, Episcopul Maramuresului si Satmarului- daca la preotul de parohie considerati ca nu ati gasit intelegere atata cat asteptati dvs.
Aveti aici adresa Episcopiei:
  • Baia Mare, str. Avram Iancu nr. 5
  • Tel: 0262/214614 ;Fax:0262/212546
Daca dvs. nu va puteti deplasa la Episcopie, deoarece Rebeca nu vrea sa stea decat cu dvs., atunci o poate face sotul sau fiul dvs.
Mai mult de doua ore nu cred ca dureaza sa contactati Episcopia, sa solicitati o audienta si sa stati de vorba cu cei care va primesc. Contactarea sau inscrierea in audienta se poate face si telefonic.

Trebuie sa stiti ca orice fundatie, orice institutie la care veti apela va dori, mai inainte de a va lua in grija, sa va cunoasca, sa va vada, sa faca eventual o ancheta sociala privind conditiile de viata si materiale pe care le aveti, intrucat oricare dintre ei vor socoti ca prioritar din partea dvs este grija pentru propria fiica si sa evalueze aceste posibilitati.
Iar daca vor constatata ca dvs nu aveti nici o alta posibilitate de a va ajuta singuri, sunt convinsa ca vor avea grija dvs.

Nu trebuie sa va simtiti ofensata de faptul ca, chiar si unii useri de pe forum, doresc sa stie situatia dvs sau ca au solicitat o dovada scrisa asupra problemei dvs.
Atata timp cat aceasta problema este una reala si care se dovedeste atat de simplu, punand un document scris, nu aveti motive sa fiti dezamagita, suparata de solicitarea acestei dovezi. Inteleg insa ca, durand de atat de mult timp acest necaz al dvs., ati ajuns sa aveti si dvs probleme de sanatate si sunteti sensibila la neincrederea celor din jur.
Fiecare are problemele sale, iar unii din cei care vor sari sa va ajute, poate nu stau atat de bine din punct de vedere material, dar din putinul lor gasesc de cuviinta sa va faca parte si dvs.

Acum vorbind din alt punct de vedere, incercati sa priviti lucrurile si altfel, daca Dumnezeu a avut pentru dvs aceasta mare incercare, cautati sa vedeti si partea plina a paharului, poate aceasta este crucea mantuirii dvs. si nu numai a dvs.

Va doresc mai mult optimism, va doresc sa va regasiti linistea si impacarea, va doresc sa culegeti intelepciune din incercarea pe care o aveti de trecut.

Sa va ajute Dumnezeu!

Last edited by Adriana Cluj; 09.06.2012 at 18:14:03.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.06.2012, 14:21:27
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit multumire.......

Va multumesc d-na Adriana ptr interesul d-vsatra ptr noi ,daca am gresit si sunt sigura ca am facut-o a fost fara sa vreau in necunostiinta de cauza ,si necazul care este in familia noastra ,disperarea si neatentia ma facut sa gresesc ,....numai eu stiu cit de mult regret ,.......imi cer iertare cu plecaciune,....Doamne ajuta
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.06.2012, 14:48:39
bogman margareta bogman margareta is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.11.2011
Locație: BAIA MARE
Religia: Ortodox
Mesaje: 91
Implicit imi pare rau.

Aseara am postat un comentariu cu privire la actul solicitat,.....imi pare nespus de rau daca m-am exprimat in asa fel sa supar pe cineva ,nu a fost intentia mea asta D-zeu mi martor ,cum as putea sa gresesc fata de voi credinciosii mei cu sufletul ,bun si curat care sariti in ajutorul meu .Imi vine sa va iau in brate sa va string la piept de bucurie nu sa va jignesc .Iertati-ma daca am gresit ,fata de cineva ,a fost din disperare sau ne stiind sa ma exprim ,sunt si eu o biata femeie cu pregatire medie si cu o suferinta f mare ,.....iertati-ma daca v-am suparat pe voi binefacatorii mei,......Doamne ajuta
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.06.2012, 18:14:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestina obisnuita Vezi mesajul
Doamne ajuta.Sa va intareasca Dumnezeu.
Mi-a venit o idee.Ce ar fi sa ne adunam toti,cum am facut si pentru Mihaela Teodora,la rugaciune,tot asa, 40 de zile?De ajutat,s-o ajutam si concret,dar si rugandu-ne.Pe mine ma preseaza timpul si n-as putea,iertare,sa centralizez eu,sa fac eu lista.Ce spuneti,ca mai sunt doar 2 zile si se sfarseste randuiala pt Mihaela Teodora?
"Crestina obisnuita" a propus ceva. Ma inscriu si eu pe lista, dar incepand de marti.
Ce rugaciune propuneti sa citim si de cand?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.06.2012, 18:22:58
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
"Crestina obisnuita" a propus ceva. Ma inscriu si eu pe lista, dar incepand de marti.
Ce rugaciune propuneti sa citim si de cand?
Ce zici de Acatistul Maicii Domnului Vindecatoarea? Sau unul din acatistele Sf.Nectarie?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.06.2012, 18:27:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Ce zici de Acatistul Maicii Domnului Vindecatoarea? Sau unul din acatistele Sf.Nectarie?
Haideti sa ne organizam si sa citim Paraclisul II al Maicii Domnului si acatistul Sfantului Nectarie, incepand de luni, 11 iunie.

1. Luni, 11 iunie - Crestina obisnuita?
2. Marti, 12 iunie - Glykys.
3. Miercuri, 13 iunie - ...........
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 03:41:54
rugaminte pentru crestinii de pe acest forum petrurar Umanitare 17 21.09.2007 10:13:17