Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2015, 23:00:38
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit E pacat a merge la o BC?

Buna tuturor. Ma aflu momentan pentru doua luni in Spania la parintii mei si in satul nostru de aici avem o singura biserica, cea romano-catolica, alaturi de care eu am copilarit si voiam sa stiu parerea voastra. Este pacat a merge si a te ruga acolo si a lua parte la Mesa? Bineinteles nu iau parte la nici un sacrament si nici la rugaciunea rozariului sau la alte lucruri pe care le stiu neortodoxe.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.08.2015, 23:12:35
Darth Ludicus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor. Ma aflu momentan pentru doua luni in Spania la parintii mei si in satul nostru de aici avem o singura biserica, cea romano-catolica, alaturi de care eu am copilarit si voiam sa stiu parerea voastra. Este pacat a merge si a te ruga acolo si a lua parte la Mesa? Bineinteles nu iau parte la nici un sacrament si nici la rugaciunea rozariului sau la alte lucruri pe care le stiu neortodoxe.
Normal ca nu este pacat sa te rogi intr-un lacas al Bisericii Catolice, de orice rit ar fi! Si fiii duhovnicesti ai BC sunt tot crestini, Numele Aceluiasi Dumnezeu Il cheama si proslavesc si ei, ca si noi. Fii pe pace!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.08.2015, 23:31:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sfat venit de la cineva cu fundul in doua luntri.

Sau nici una de fapt?

E logic, traseul lor fiind divergente, pana la urma sfarsesti in apa. Inecat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.08.2015, 23:53:09
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Repet ca eu imi cunosc bine credinta si este stalpul si temelia vietii mele, apreciez credinta ortodoxa mai mult ca orice, din Octombrie incep anul I la Teologie Ortodoxa Pastorala, dar repet, datorita faptului ca nu am alte biserici in zona si aceasta este chiar langa casa mea, merg acolo si ma rog si stau la slujba deoarece ritualul este frumos si ma simt bine, linistit, dar stiu diferentele dogmatice dintre noi si superioritatea Ortodoxiei, neluand parte la sacramente ci stand linistit in ultima banca.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.08.2015, 00:21:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bine si linistit nu te simti acasa cand iti faci canonul de rugaciune?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2015, 00:49:25
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Ba da ma simt, insa nu vad de ce nu le pot face pe amandoua.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2015, 01:20:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sau de ce le-ai face pe amandoua?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2015, 01:42:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Pai si de ce te duci totusi?
Oricum nu te poti impartasi la ei...
Daca nu ai BO pe acolo,poti sa asculti Divina Liturghie pe youtube ,sa-ti faci canonul de rugaciune in casa iar in posturile mari sa postesti si sa mergi la cea mai aproapiata biserica sa te spovedesti si impartasesti.
Sfat primit de la un preot roman(pe timpul cand nu aveam biserica asta greceasta langa mine).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2015, 03:17:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Repet ca eu imi cunosc bine credinta si este stalpul si temelia vietii mele, apreciez credinta ortodoxa mai mult ca orice, din Octombrie incep anul I la Teologie Ortodoxa Pastorala, dar repet, datorita faptului ca nu am alte biserici in zona si aceasta este chiar langa casa mea, merg acolo si ma rog si stau la slujba deoarece ritualul este frumos si ma simt bine, linistit, dar stiu diferentele dogmatice dintre noi si superioritatea Ortodoxiei, neluand parte la sacramente ci stand linistit in ultima banca.
Dacă ți-ai fi cunoscut bine credința nu ai mai luat în calcul o asemenea variantă.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.08.2015, 07:35:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Trinitas merge și pe net.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde