Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 23.06.2014, 21:42:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cat e 120$ la ei? 10% din salariul mediu pe economie?
La noi ar fi vreo 200 lei daca nu ma insel.

Pai sa fie la noi taxa asta (obligatorie) si pe membru de familie, sa vezi ce date ar iesi la recensamant despre prezenta reala a ortodoxiei in Romania ... :)
Este 388 RON (curs BNR)
$120/an este o suma modică - sub 1% din salariul MINIM de aici. Este fixată așa ca tot omul să poată plăti măcar atât.

Nu mulți români care trăiesc aici sunt bogați, dimpotrivă. Mai ales majoritatea pensionarilor au venituri mici.

Last edited by mirela.t; 23.06.2014 at 22:38:58.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 24.06.2014, 01:05:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Și primești reminder să-ți achiți partea lipsă.
Asta imi aminteste de cele vreo 5 luni petrecute in SUA, cand unul dintre cele mai amuzante lucruri pe care le-am intalnit era limbajul emigrantilor romani.
Astfel, ei se deplasau cu saboiul. Dupa o vreme, m-am lamurit saboiul e un mijloc de locomotie care circula pe sub pamant. E sub-way-ul in argoul ameromanilor.

Din aceeasi categorie ar fi si "Ghiță a trecut pe pușcar". Adica push-car, vinde hamburgari dintr-un fel de roaba modernizata si adaptata nevoilor alimentatiei publice.

Acuma, ca sa revin la cestiune, chestia cu "reminderul" e draconica. In Ro nu s-a ajuns pana acolo. Poate fiindca cu avem nici "pledge". Mecanismul e mai simplu: fiecare isi calculeaza cat are de dat si da, de obicei o data pe an (sau nu da, ca se mai intampla). Proiectul de Buget se calculeaza istoric, pe baza veniturilor anului precedent. Nu zic, daca ar fi "pledge", calculul s-ar face mai precis. Dar, sincer, nu vad posibila introducerea unei asemenea practici la noi. Va dati seama ca primii care ar sari in sus ar fi ziaristii. Titluri: "popii umbla cu plicuri". "Tranzactii in fata altarului". "Metode de multinationala in sfintele lacasuri". "Unde esti tu, Tepes Doamne ?" etc, etc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.06.2014 at 01:26:16.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 24.06.2014, 06:36:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Aici bisericile nu au niciun fel de subvenții de la stat și se întrețin din ceea ce membrii - adică enoriașii - sunt dispuși să doneze. Suntem și noi recunoscători că avem biserică unde să mergem, deci ne comportăm în consecință și facem tot posibilul ca să o menținem pe linia de plutire, dacă nu o putem face și prosperă (deh, criza ne-a afectat pe toți).

Nici în România n-ar fi rău dacă s-ar introduce o inventariere mai strictă a donațiilor și s-ar scoate banii cash vehiculați prin altare. Vorbesc de BO, nu știu dacă se practică și în BC. Iar ziariștii se vor da și ei pe brazdă dacă văd că este transparență. :)

Last edited by mirela.t; 24.06.2014 at 22:56:48.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 24.06.2014, 11:46:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ar fi $3000 și peste - caz în care esti înscris în catastifele bisericii la "Grand Benefactors". :)
Suuuper tare frate.
Aici te pune pe placa de marmura la intrare :)


Citat:
Nu, aici nu merge așa. Pe pledge-uri se bazează bugetul parohial.
Deci dacă promiți ceva trebuie să te și achiți. Altfel, ești prost văzut.
Și primești reminder să-ți achiți partea lipsă.
Nasol atunci.
Exemplu cum sa "incurajezi" oamenii sa subscrie cat mai putin.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 24.06.2014, 20:59:15
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Să nu minimalizăm, totuși. Acești mari binefăcători au importanța lor și este bine că biserica le arată apreciere.

Last edited by mirela.t; 24.06.2014 at 22:49:10.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 25.06.2014, 04:32:05
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Da, 4% e mult. De asta nici nu fac pledge pentru suma asta, ci doar ptr cca 1% ca să fiu sigură că o pot plăti.
Oricum, la noi 600 dolari/an e suma minimă acceptată ptr basic membership.
Mai bine să dăm mai mult decât promitem, decât să promitem și să nu ne ținem de cuvânt -
mi s-a întâmplat și asta într-un an și de atunci m-am învățat minte. :)

PS: asta e la biserica americană.
La cea românească, membria e doar de $120/an/pers - dar se plătește separat și nu are a face cu "tăvița".
O altă diferență ar fi că la americani nu se dau bani la altar, odată cu pomelnicul; pe când la români, da.
O, wow. Dar de ce americanii cer asa mult? Cat are preotul salariu si de unde il ia? Intreb din curiozitate. La romani preotul e platit de enoriasi, in jur de 1000$+- max 2000$ pe luna, si multi au si alt job, fara a afecta programul Bisericii.
Pai, romanii dau bani la altar, si nu le mai cere nimeni bani in cos. Pai la altar se da "jertfa". Cand duci lumanarea, prescurea, pomelnicul si un banut. Mi se pare urat sa vari cosu' sub nasul omului in timpul slujbei. Nu trebuie sa stie nimeni cat dai, daca dai etc. Asta e treaba ta si a Lui Dumnezeu. Si sa nu credeti ca cei din jur nu vad cine da si nu da. Asa vad eu lucrurile. In BO nu e cu zecuaila de x%.
Pai banii din plic, acopera botezul/inmormantarea/casatoria? Se dau acei bani la saracii Bisericii? Din nou, intreb din curiozitate.
*
La noi, Biserica Romaneasca, cer $104.00-- contributia anuala a familiilor membre ale parohiei. Suma variaza de la Biserica la Biserica, dar nu e cu mult diferita.
*
off-topic
De cine apartine Biserica Americana?
La sinodul care urmeaza (am uitat numarul Sinodul X cred), Biserica Americana nu are reprezentant, nefiind autocefala. Cu alte cuvinte, trebuie sa apartina de o Biserica locala. Greaca? Rusa? Cea din Antiohia? De cine?

Reply With Quote
  #107  
Vechi 25.06.2014, 04:38:50
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ar fi $3000 și peste - caz în care esti înscris în catastifele bisericii la "Grand Benefactors". :)



Nu, aici nu merge așa. Pe pledge-uri se bazează bugetul parohial.
Deci dacă promiți ceva trebuie să te și achiți. Altfel, ești prost văzut.
Și primești reminder să-ți achiți partea lipsă.
Dar de ce esti prost vazut? Adica, cand ai spus de 4% aveai bani, dar intre timp s-au petrecut anumite evenimente si nu mai ai 4%, ai 2-3%. De ce sa fi prost vazut? Nu inteleg oamenii? Dar la ce va trebuie asa multi bani? Sunt curioasa, caci Biserica Romaneasca, are si ea donatorii ei anonimi care dau 1000-2000 de dolari, dar in mare e cam saraca si nu moare nimeni. :D Multi preoti nici nu au Biserica lor. Pun atatea intrebari sa inteleg cum merg lucrurile acolo. Am mai ascultat radio-uri din SUA si preoti etc., dar nu am inteles mare lucru.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 25.06.2014, 04:44:02
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul

Nici în România n-ar fi rău dacă s-ar introduce o inventariere mai strictă a donațiilor și s-ar scoate banii cash vehiculați prin altare. Vorbesc de BO, nu știu dacă se practică și în BC. Iar ziariștii se vor da și ei pe brazdă dacă văd că este transparență. :)
Nu cred ca e o idee buna ptr. Romania, Grecia etc. Este alt sistem, alte valori, lucrurile se inteleg altfel. Acei bani lichizi din altar au rostul lor. La fel si cutia milei. Nu stiu daca OCA are de dat lectii BOR-ului. Are si BOR problemele ei, dar OCA este f.protestanta. Nu zic de preotul x sau parohia y, ci in general. Din ce am auzit la radio, din ce am citit in cartile lor, ce am vazut.

Presa o sa comenteze oricum. Se stie ca mass-media din ziua de astazi nu sunt ptr. Biserica, din contra. Apoi, daca au luat in calcul si Universitatea de Teologie+ internatul ca si avere a Bisericii, ce sa le mai ceri.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 25.06.2014, 06:30:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Ambele biserici la care merg eu aparțin de OCA - care este autocefală. http://oca.org/about/mission-vision
Cea românească - de ROEA, adica Episcopia Română a Americii.
Iar cea americană - de Dieceza de New York și New Jersey.

La biserica românească majoritatea banilor se duc pe mortgage cca $3000/lună, plus salariile preoților cca $1000/ fiecare și alte cheltuieli administrative, lucrări de construcții, etc.. Biserica americană este de fapt o mănăstire cu statut de catedrală - clădirea este achitată din câte am înțeles, și o parte a cheltuielilor se duc pe salariile preoților și diaconilor (sunt vreo 5-6 dacă nu mai mulți), plus cheltuieli administrative, dar cred că cea mai mare parte se alocă pentru acțiuni de caritate.

Eu cum vreau să merg la amândouă, trebuie să împart banii ca atare și exclus să aloc 4% pentru fiecare. :) De fapt acest procent este doar o sugestie (din partea celor de la catedrală), că nimeni nu declară la biserică ce salariu are ca să știe preotul dacă dai sau nu suma corectă. Și mă îndoiesc că sunt care dau acest procent - căci la o familie care câștigă salariul mediu x 2 pers ar însemna să dea $4,000/ an. Ceea ce este mult într-adevăr. Sunt vreo 10 care dau peste $3000/an, oameni de afaceri, avocați, etc. dar aceia cu siguranță câștigă mult mai bine decât salariul mediu.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pai banii din plic, acopera botezul/inmormantarea/casatoria? Se dau acei bani la saracii Bisericii? Din nou, intreb din curiozitate.
Nu acoperă. Pentru ocaziile respective sunt niște taxe fixe (în jur de 300 dolari), care se achită separat atunci când e cazul.
Da, se dau bani la săraci, inclusiv la enoriași săraci care să zicem n-au bani de înmormântare - se știe că un loc la cimitir aici e f. scump, în jur de 4.000 de dolari. Chiar cunosc personal un astfel de caz petrecut recent.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu stiu daca OCA are de dat lectii BOR-ului. Are si BOR problemele ei, dar OCA este f.protestanta. Nu zic de preotul x sau parohia y, ci in general. Din ce am auzit la radio, din ce am citit in cartile lor, ce am vazut.
Nu sunt de acord că OCA e protestantă. Mulți americani convertiți sunt mai ortodocși în spirit și în faptă decât ortodocșii noștri. Iar lecții ar putea să ia și BOR - de ex. episcopul nostru de NY și NJ este foarte smerit și își dă tot salariul pentru cauze de binefacere. As vrea să știu dacă în România există un astfel de caz.

Last edited by mirela.t; 25.06.2014 at 09:14:29.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 25.06.2014, 07:54:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Uite cum dracu' a mai obținut o mică (?) victorie...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare