Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2008, 13:19:50
ichim ichim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Mesaje: 20
Implicit Exista viata dupa moarte?

De curand am avut un mare necaz, mi-a murit mama. Sunt mahnit ca nu o visez... As fi vrut sa stiu ce se intampla dupa moarte.
Multumesc mult tuturor!

Doamne Ajuta!

laurentiu
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.11.2008, 13:48:01
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Smile

exista...cum sa nu ...dovada vie...e exemplul mantuitorului.....e prea fain acolo unde e...poate o sa iti de semne....ricum suntem nemuritori....exista si viata dupa moarte...nu trebuie sa ne temem...fiindca o sa ne vedem...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.11.2008, 13:51:12
ichim ichim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Mesaje: 20
Implicit Multumesc

Eu cred ca Invierea Mantuitorului nostru este o minune, asa cum a fost si nasterea Acestuia. Oare pentru noi toti ceilalti, exista inviere?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.11.2008, 14:29:10
limostingeorge limostingeorge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2006
Mesaje: 7
Implicit

Mantuitorul a murit si a inviat tocmai pt. a arata intregii lumi ce urmeaza a se intampla cu noi la a doua venire a Sa.Nu trebuie sa o visezi pe mama ta ca sa crezi ca exista viata de dupa moarte ci trebuie sa crezi in Mantuitorul Hristos care prin faptele sale ne-a asigurat de cele ce urmeaza.(Inviarea ce de obste )Moartea este o trecere din aceasta lume materiala catre cea spirituala, asa ca daca ii intelegem adevaratul sens nu mai suntem speriati de ea si putem-asa cum au facut toti sfintii-sa ne bucuram in fata ei.Imi pare rau pt. pierderea ta dar ecest lucru trebuie sa te intareasca sa te faca sa i intelegi rostul...si gandeste te ca( nu-ti cunosc situatia din familie asa ca nu mi-o lua in nume de rau) aceste suparari pot sa mai apara in vita ta. Tu trebuie sa te inarmezi cu credinta ca Dumnezeu ne iubeste si tot ce face pt. noi si pentru mantiurea noastra face.Toti suntem datori cu o moarte!!!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.11.2008, 14:32:26
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Si viata noastra este o minune! Nu trebuie sa ne temem.Suntem crestini , cunoastem viata Mantuitorului nostru, Sfintele Evanghelii, vietile sfintilor?Daca da, atunci dece sa ne temem?Mantuitorul Hristos ne spune: "...Eu am invins..."Prin credinta si noi vom invinge moartea si ne vom intalni cu cei dragi plecati in vesnicie in Imparatia cereasca.Moartea face parte din viata noastra de pe pamant.

Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.11.2008, 14:34:29
ichim ichim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de limostingeorge Vezi mesajul
Mantuitorul a murit si a inviat tocmai pt. a arata intregii lumi ce urmeaza a se intampla cu noi la a doua venire a Sa.Nu trebuie sa o visezi pe mama ta ca sa crezi ca exista viata de dupa moarte ci trebuie sa crezi in Mantuitorul Hristos care prin faptele sale ne-a asigurat de cele ce urmeaza.(Inviarea ce de obste )Moartea este o trecere din aceasta lume materiala catre cea spirituala, asa ca daca ii intelegem adevaratul sens nu mai suntem speriati de ea si putem-asa cum au facut toti sfintii-sa ne bucuram in fata ei.Imi pare rau pt. pierderea ta dar ecest lucru trebuie sa te intareasca sa te faca sa i intelegi rostul...si gandeste te ca( nu-ti cunosc situatia din familie asa ca nu mi-o lua in nume de rau) aceste suparari pot sa mai apara in vita ta. Tu trebuie sa te inarmezi cu credinta ca Dumnezeu ne iubeste si tot ce face pt. noi si pentru mantiurea noastra face.Toti suntem datori cu o moarte!!!!!
MULTUMESC PENTRU GANDURILE FRUMOASE SI PENTRU INCURAJARILE DUMNEAVOASTRA.
Este posibil sa nu o visez pentru ca este suparata pe mine?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.11.2008, 14:37:40
ichim ichim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laraG Vezi mesajul
Si viata noastra este o minune! Nu trebuie sa ne temem.Suntem crestini , cunoastem viata Mantuitorului nostru, Sfintele Evanghelii, vietile sfintilor?Daca da, atunci dece sa ne temem?Mantuitorul Hristos ne spune: "...Eu am invins..."Prin credinta si noi vom invinge moartea si ne vom intalni cu cei dragi plecati in vesnicie in Imparatia cereasca.Moartea face parte din viata noastra de pe pamant.

Cu noi este Dumnezeu !
Oare voi reusi sa fiu eu atat de credincios incat, acolo, sa o intalnesc? Ma indoiesc! Probabil de asta nu o visez! Toate au un sens pe lumea asta, la orice pas avem semne...doar ca trebuie sa le intelegem.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.11.2008, 15:00:03
limostingeorge limostingeorge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2006
Mesaje: 7
Implicit

Nu se poate pune problema de suparare...un parinte nu poate sta suparat pe copii lui( daca esti parinte intelegi....daca nu... vei intelege cand o sa ai copii )Tatal meu a murit acum 2 ani si nu l am visat niciodata...asta nu inseamna ca e suparat pe mine.
In ceea ce priveste credinta ta....faptul ca ai intrat pe acest forum inseamna ca nu esti ateu .trebuie doar sa continui sa-ti intaresti credinta, nadejdea si dragostea."Dumnezeu nu voieste moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu"
Sunt sigur ca in timp vei gasi raspunsurile pe care le cauti( Nu sapa foarte mult ca sa nu te pierzi in curiozitati )
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.11.2008, 15:07:25
ichim ichim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de limostingeorge Vezi mesajul
Nu se poate pune problema de suparare...un parinte nu poate sta suparat pe copii lui( daca esti parinte intelegi....daca nu... vei intelege cand o sa ai copii )Tatal meu a murit acum 2 ani si nu l am visat niciodata...asta nu inseamna ca e suparat pe mine.
In ceea ce priveste credinta ta....faptul ca ai intrat pe acest forum inseamna ca nu esti ateu .trebuie doar sa continui sa-ti intaresti credinta, nadejdea si dragostea."Dumnezeu nu voieste moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu"
Sunt sigur ca in timp vei gasi raspunsurile pe care le cauti( Nu sapa foarte mult ca sa nu te pierzi in curiozitati )
Multumesc pentru sfaturile intelepte! Sunt pe acest forum pentru ca iubesc credinta Ortodoxa, dar asta nu este suficient. Ar trebui ca in fiecare zi a existentei mele, la fiecare pas pe care il fac, sa ma gandesc la Dumnezeu care m-A Creat. Nu fac asta ... iar asta nu este credinta...este doar lauda...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.11.2008, 15:09:16
ichim ichim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ichim Vezi mesajul
Multumesc pentru sfaturile intelepte! Sunt pe acest forum pentru ca iubesc credinta Ortodoxa, dar asta nu este suficient. Ar trebui ca in fiecare zi a existentei mele, la fiecare pas pe care il fac, sa ma gandesc la Dumnezeu care m-A Creat. Nu fac asta ... iar asta nu este credinta...este doar lauda...
iar lauda este pacat
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 00:58:26
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 13:26:33
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte Iustin32 Secte si culte 1872 20.12.2009 22:41:43