Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.05.2009, 09:23:37
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În România persoanele foarte grav bolnave care au boli incurabile în urma unor investigații și zile de spitalizare sunt îndreptate spre comisia de expertiză medicală care în funcție de gravitatea bolii va stabili un anumit grad de handicap având drptul și la însoțitor plătit, plus multe alte drepturi.Este adevărat că nu este suficient dar acoperă totuși o parte din necesitățile unei persoane în dificultate.Mai sunt și multe ong-uri care se ocupă cu problemele acestor persoane.Cunosc problemele cu care se confruntă astfel de persoane având pe mama nevăzătoare ,știu că banii alocați nu acoperă costul medicamentelor.Ar trebuie o mai mare implicare și a bisericii în astfel de cazuri.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.05.2009, 09:59:35
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Nina si Anca nu toti dau spaga. Cunosc personal bolnavi care "dau de unde n-au" vorba voastra...si mai cunosc la fel de personal si persoane ce refuza sa dea ( ptr ca firesc este asa!!) si rabda fara cartire pe paturile spitalului ca cineva sa isi faca mila de ei..sa-i duca la acel RMN (platit de pacient, nu de spital!!) Problema e asa: Atata timp cat va exista fie si unul singur care va da spaga..pentru acela "unul" va suferi toti bolnavii saraci. De ce? Simplu! Medicii vad ca se poate si altfel... Boierul plimbat pe palme iar saracul purtat pe targa ruginita si uitat in lift.. Eheeiii, cate rabdam pe aici fetelor...de aceea sar in sus cand vine unul si zice, inapoiatilor..imputitilor, necivilizatilor...voi cei ce ati ramas in Ro. Poate unii sunt dar a generaliza..e o mare greseala...
Acum, sa nu deraiem de la problema esentiala "Stelica"..vad ca nu spune nimeni nimic..desi am propus sa depunem fiecare suma minima de 10 lei (adica 100 de mii vechi). Poate unii ajuta si tac! Daca o fac Maica Domnului sa rasplateasca fiecaruia cum stie Ea.
Stelica, frate, ai nadejde nu dispera..chiar daca oamenii uita sa fie Oameni, Domnul nu te va uita.
Maica Domnului sa va acopere cu Sfantul Ei Acoperamant!
Problema sistemului sanitar este mult mai greu de remediat si mai complicata decat o vedem noi in apareanta. Pana anul trecut m-a scutit Dumnezeu sa am de-a face cu spitalele, dar incepand de anul trecut am avut 4 astfel de cazuri in familie si, pot spune din proprie experienta, ca nu se poate fara spaga. Acum, daca nu ai de unde, evident nu dai. Dar cei care pot da spaga, lucru care nu este corect si moral, pot fi ei aratati cu degetul doar pentru ca fac parte din acest sistem bolnav? Pentru ca atunci cand cineva drag tie este in pericol nu mai conteaza banii. Cel putin eu as renunta la toti, doar sa-l stiu sanatos.

Ontopic: Am vazut ca doriti sa strangem o suma de bani. Absolut de acord. Cum procedam?

Apropos, Stelica nu ai si vreun cont in lei? Ar fi mult mai simplu pentru noi.
Bunul Dumnezeu sa-ti dea putere si sa indulceasca suferinta ta si a familiei tale.

Doamne-ajuta!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.05.2009, 10:13:05
stelica67 stelica67 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2009
Mesaje: 18
Implicit

Stimata doamna Dorina,

In prima pagina veti gasi copii dupa actele medicale, inclusiv certificat de handicap si decizie pensie de boala. Intradevar, sumele primite de la ISTH si Casa de Pensii nu sunt cine stie ce, dar tot sunt insuficiente. Din anul 2001, de cand am avut accidentul de munca (accident rutier), ne merge tot mai rau. Am cheltuit avansul de casa, ne-am imprumutat la banci, la prieteni. In acel accident nu am avut nici o vina. Am fost pe locul din dreapta si m-am luptat sa supravietuiesc. Am avut fractura de bazin, articulatia dreapta distrusa in totalitate, disjunctie pubiana. Am ramas cu un picior mai scurt, piciorul drept, cu aproximativ 4 (patru) cm. si cu 4 (patru) suruburi in bazin. Am semipareza la piciorul drept, de la genunchi in jos si din acest motiv depind de sotia mea si uneori de copii: nu ma pot incalta singur, nu ma pot imbraca singur, nu ma pot spala pe picioare singur. Nu doresc la nimeni suferintele pe care le-am indurat eu si la care au fost supuse familia mea. Deoarece a fost accident de munca, nu pot beneficia nici de compensare la incaltamintea ortopedica care este foarte scumpa, in jur de 550 lei.
Vorbiti de autoritati? Sotia mea a stat saptamana de saptamana la usa primarului pentru a obtine o locuinta care sa-mi asigure o camera numai pentru mine, fiind in starea in care sunt. Am fost purtati cu vorba. Nu conta ca cei doi copii ai nostri asistau la crizele prin care treceam, la accesele de tuse, voma etc. Acum, cand s-a eliberat a doua camera (timp de 10 (zece) ani a locuit in ea batrana care ne-a cedat contractul si a decedat), tot nu se poate locui in ea, pentru ca trebuie facuta curatenie. Casa este veche, aprox. 200 ani, si riscam sa cada tavanul peste noi. Batrana nu a acceptat sub nici o forma sa facem curatenie. Spunea mereu ca dupa ce moare ea putem face.
Cam asta e. Ce pot spune? Poate ca intr-o zi va fi bine si pentru noi. Daca nu pentru mine, macar pentru copiii mei.
Azi am deschis un cont in euro si unul in lei, la rugamintea unuia dintre dumneavoastra, si le dau mai jos;
Contul in euro:cod IBAN: RO28 PIRB 1800 3803 5600 2000; cod SWIFT: PIRB ROBU
Contul in lei: cod IBAN: RO91 PIRB 1800 3803 5600 3000.
Banca: PIRAEUS BANK ROMANIA S.A. - Sucursala Galati, str. Nicolae Balcescu, nr. 1 bis, Galati
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.05.2009, 10:13:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Multumim Stelica. Si iarta-ma ca am procedat astfel. Dar am trecut la randu-mi printr-o experienta de genul asta. Hartia este singura dovada clara ca esti bolnav (din pacate..nu e sufiecent cuvantul..IARTA-MA).
Acum nu ramane decat sa ne unim in ajutor concret!! Si cate 10 de lei... daca punem fiecare, tot se strange ceva...Suntem 5000 de membri...Poate nu toti activi dar macar 100 suta tot suntem. Si la urma urmei 10 lei inseamna o zi de post (doar pentru tine , nu si pentru familie..deci e jertfa proprie!!). Hai sa ne unim sa ajutam un OM. [SIZE=4][COLOR=red]Maine pot fi eu in locul lui sau tu...[/COLOR][/SIZE]
Jenica ,mi se pare foarte buna initiativa ta.
Eu ma gandeam ca mai de ajutor ar fi cineva din Galati care sa stranga acesti bani.
Orice suma ,cat de mica poate fi binevenita.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.05.2009, 10:27:20
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Stelica ,ma ierti ca intervin ,dar fiind atat de incercati ar trebui sa deveniti mai apropiati de biserica ,sa va spovediti ,sa va impartasiti ,sa sfintiti casa ,sa mergeti duminica la sf.Liturghie ,macar unul din familie .
Poate le-ati facut pe toate acestea si eu nu stiu.
Staruiti in rugaciune si Domnul va va schimba viata.
Rugaciunile catre Maica Domnului ajuta mult ,mergeti si intrebati duhovnicul.
Iertare de sfat ,caci nu m-ai itrebat si mi-am permis sa scriu aici.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.05.2009, 10:34:34
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Nina si Anca nu toti dau spaga. Cunosc personal bolnavi care "dau de unde n-au" vorba voastra...si mai cunosc la fel de personal si persoane ce refuza sa dea ( ptr ca firesc este asa!!) si rabda fara cartire pe paturile spitalului ca cineva sa isi faca mila de ei..
Jenica draga mea,citind acest fragment din postarea ta, mi s-a cam invartit cutitul in rana proaspata... Tata (fie-i tarana usoara!) a refuzat sa dea spaga prea des, fiindca avea aceiasi teorie pe care o prezinti si tu aici...la nivel teorietic este foarte buna...dar ce te faci cand in practica, acest "act revolutionar" te poate costa propria viata??? Nu vreau sa exagerez,insa pana voi inchide ochii, nimeni nu imi va scoate din cap ideea ca TATA DIN CAUZA ASTA A MURIT!!! Spaga s-a dat destula, si tata personal a dat(dar precum spuneam, o facea mai limitat)iar in secret fata de el, dadea si sora mea si mama mea.. in fiecare zi, la fiecare tura de asistente si de infirmiere. Daca tinem cont ca in 24 ore sunt 3 ture a cate cel putin o infirmiera si o asistenta pe tura....si fiecare primea cate 10RON ... inmultit cu 50 zile cat a zacut tata pe patul acelui spital...la un calcul simplu rezulta ca trebuie sa fii multi milionar ptr a plati. Nu mai includem aici si banii dati doctorilor, PLUS PERFUZIILOR SPECIALE PE CARE SPITALUL ERA OBLIGAT SA LE ASIGURE dar din lipsa de fonduri ridicau din umeri astfel incat noi, familia a trebuit sa le cumparam cu banii proprii.. nu mai spun cat zbucium a fost pana au putut fi procurate, fiindca farmaciile nu le aveau si a trebuit printr-o "relatie" sa se faca comanda speciala la depozitul central.
Revin sa afirm convingerea ca tatalui meu de la asta i s-a tras sfarsitul. Evolutia lui dupa operatia de cancer a fost buna, doctorii erau SUPER incantati de reusita operatiei. Si totusi... cu 2 zile inainte de externare, era exact weekendul... mama si sora nu au putut merge la spital in acele zile si... tata nu a mai dat spaga, asistentele l-au lasat ca pe un "caine" uitat in salon, a rabdat toata noaptea fara un strop de apa, deshidratandu-se f rau...plus ca a facut peritonita post operatorie pe care nimeni nu a sesizat-o la timp..... astfel incat, in ziua in care trebuia sa i se faca externarea, starea lui se inrautatise deja, fiind trimis de urgenta la terapie intensiva.DE UNDE NU A MAI IESIT DECAT CU PICIOARELE INAINTE!
Cam asta cu sistemul sanitar in Romania.. si totusi, in alte spitale este si mai rau!!
Stelica, Dumnezeu sa te intareasca si multa santatate iti doresc fiindca esti mult prea tanar si este atat de nedrept sa fi rapus de pe acum de aceasta perfida boala. Dar Dumnezeu e mare si multe sunt puterile si minunile Lui!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.05.2009, 10:37:43
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Am uitat sa precizez tocmai concluzia finala a doctorilor. Cine e de vina in toata aceasta intamplare nefericita?? EVIDENT CA MORTUL!!!!!!!!! Ca nu a venit la timp.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.05.2009, 19:16:54
andreicosminus andreicosminus is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Mesaje: 34
Implicit

Primul pas care daca l-ati facut ar fi : un duhovnic, spovedanie, sfanta impartasanie (daca vi se permite) si apoi celelalte.
Apoi sa speram ca fiecare din noi care citim acest topic, poate putem sa ajutam cu ceva.
Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.05.2009, 01:43:59
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosminus Vezi mesajul
Primul pas care daca l-ati facut ar fi : un duhovnic, spovedanie, sfanta impartasanie (daca vi se permite) si apoi celelalte.
Apoi sa speram ca fiecare din noi care citim acest topic, poate putem sa ajutam cu ceva.
Hristos a inviat!
Despre asta vorbeam si eu.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Stelica ,ma ierti ca intervin ,dar fiind atat de incercati ar trebui sa deveniti mai apropiati de biserica ,sa va spovediti ,sa va impartasiti ,sa sfintiti casa ,sa mergeti duminica la sf.Liturghie ,macar unul din familie .
Poate le-ati facut pe toate acestea si eu nu stiu.
Staruiti in rugaciune si Domnul va va schimba viata.
Rugaciunile catre Maica Domnului ajuta mult ,mergeti si intrebati duhovnicul.
Iertare de sfat ,caci nu m-ai itrebat si mi-am permis sa scriu aici.

Da, deci asta e treaba si din punctul meu de vedere adica, ei saracii se roaga, dupa cum zicea Stelica, insa contactul cu un preot duhovnic apropiat lor, mai ales pentru tragedia pe care o au ei acuma, este foarte important.

Stelica, te rog sa-mi spui, daca ai avut facute ceva slujbe de Taina Sfantului Maslu. Asta este o slujba foarte importanta pentru bolnavi, Dumnezeu face minuni, si ar fii foarte indicat sa le incerci sa le ai facut chiar pe tine.

Sa vina preotul cu Darurile sa ti le puna pe cap, si asta este foarte bine.

Stelica:

Mie imi pare rau de tine, de familia ta si de copilasii tai. Ceea ce ti s-a intimplat nu este o fericire, cu siguranta.
Dumnezeu s ate aiba in sfanta Sa paza.

Se anunta cineva din orasul respectiv sa se ocupe putin de Stelica?
Sa ne organizam toti si sa vedem ce se poate face?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.05.2009, 22:37:37
stelica67 stelica67 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2009
Mesaje: 18
Implicit

Sunt sotia lui Stelica, Mariana.
Buna seara la toata lumea. Din pacate sotul meu nu se simte foarte bine si nu va poate scrie personal. As vrea sa va multumesc si eu pentru sprijinul pe care ni-l acordati, in special cel moral, care conteaza foarte mult. Am postat acest anunt si pe inca 2 site-uri, dar dumneavoastra sunteti singurii care ati raspuns strigatului nostru de ajutor. Pentru mine este cumplit sa vezi cum cel alaturi de care ai trait 18 ani de zile se stinge sub privirile tale. Sa-l vezi cum striga de durere si sa nu-l poti ajuta. Pentru copii este si mai greu sa-si vada tatal suferind. Cuvintele nu pot descrie suferinta prin care trecem.
Am vrut sa ajungem la Cluj, unde am auzit ca sunt doctori mai buni ca in alte parti. Dar lipsa banilor ne-a impiedicat sa facem acest lucru. Nu mai vorbim de strainatate. Ne-am documentat doar pe internet. Ne consolam cu gandul ca am facut tot ceea ce este posibil pentru a usura suferintele lui. Daca nu erau metastazele la oase poate era mai usor, dar e foarte greu. Are metastaze osoase mai peste tot: coloana, coaste (o coasta e deja mancata de metastaza), centura scapulara si bazin. A facut radioterapie pentru vertebrele tasate de la coloana, iar maine avem programare pentru alte masuratori pentru urmatoarea serie de radioterapie. Probabil vor actiona pe ganglionul din zona mediastinala, de 4 cm., din cauza caruia, probabil, scuipa sange de vreo saptamana.
Suntem oameni cu credinta in Dumnezeu, cu frica de Dumnezeu, si ne rugam la El sa ne ajute, sa ne aline suferinta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce m-am saturat de viata si totusi o traiesc? Mflory Generalitati 65 22.01.2015 23:14:41
"Vreau sa traiesc" dorinastoica14 Umanitare 224 25.01.2013 22:25:09
Vreau sa traiesc pentru copilul meu tugleaa Umanitare 0 10.05.2007 13:33:08
Vreau sa traiesc pentru copilul meu tugleaa Umanitare 0 10.05.2007 13:31:49
Cum traiesc crestinii in lume Tudor Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 21.11.2006 14:13:17