Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2010, 21:20:52
Diaaana Diaaana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Talking :D

Buna . E posibil ca intrebarea mea sa para mai mult sau mai putin ciudata , insa prefer sa o vedeti asa decat sa raman nedumeria in continuare. Merg de 2 sapt Duminica la Biserica , insa am o problema ; nu stiu cand anume trebuie sa se faca cruce , oamenii isi fac la intervale ft diferite , fiecare cand-cum . Stiu ca la intarare si iesire , ma intereseaza in timpul Slujbei. Multumesc anticipat .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2010, 21:32:25
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

in general se face semnul Sfintei Cruci atunci cand se binecuvinteaza cu "Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh!". insa il poti face si ca un semn de evlavie, atunci cand te simti miscata mai mult de un anumit moment al slujbei. se mai face Sfanta Cruce si la sfarsitul ecteniilor, cand spune diaconul sau preotul "....Domnului sa ne rugam!" si strana "Doamne miluieste!", dar nu este obligatoriu. de fapt, nu e nimic obligatoriu... :) Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.02.2010, 21:34:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cand se da slava (marire, binecuvantare) Tatalui, Fiului si Duhului Sfant. Numai cand aud aceste trei Nume, imi fac semnul Crucii - in mod corect.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2010, 22:19:14
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Nu trebuie sa te ingrijorezi pt asta. Eu am avut aceeasi problema: cand si de cate ori sa fac semnul crucii. Observam ca in anumite momente toata biserica isi face cruce si aici incepea nedumerirea mea: unii o data, altii de mai multe ori si anume de 3 ori. Ca sa scap de neliniste am hotarat sa stau cuminte si sa nu ma mai iau dupa nimeni asa incat nu imi mai faceam semnul crucii decat at cand il vedeam pe parintele ca face.
O data m-am amuzat teribil cand lg mine statea o d-na mai in varsta cu aer din ala "stiu tot, te apostrofez oricand", si la un moment dat imi ridic mana spre frunte sa imi trag caciula mai pe ochi si d-na f evlavioasa isi face cu o viteza uimitoare de cateva ori semnul crucii si dupa dans amai cateva d-ne. Asa ca....decat ca la comanda mai bine asa cum stii.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2010, 22:43:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Ori de cate ori simti nevoia!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.02.2010, 23:32:11
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

http://www.frederica.com/12-things/

E in engleza dar explica si despre cruci, icoane, slujbe, si eu imi doresc sa fi stiut lucrurile astea prima data cand am intrat in biserica :)

Citat:
3. In this sign.

To say that we make the sign of the cross frequently would be an understatement. We sign ourselves whenever the Trinity is invoked, whenever we venerate the cross or an icon, and on many other occasions in the course of the Liturgy. But people aren’t expected to do everything the same way. Some people cross themselves three times in a row, and some finish by sweeping their right hand to the floor. On first entering a church people may come up to an icon, make a “metania”—crossing themselves and bowing with right hand to the floor—twice, then kiss the icon, then make one more metania. This becomes familiar with time, but at first it can seem like secret-handshake stuff that you are sure to get wrong. Don’t worry, you don’t have to follow suit.

We cross with our right hands from right to left (push, not pull), the opposite of Roman Catholics and high-church Protestants. We hold our hands in a prescribed way: thumb and first two fingertips pressed together, last two fingers pressed down to the palm. Here as elsewhere, the Orthodox impulse is to make everything we do reinforce the Faith. Can you figure out the symbolism? (Three fingers together for the Trinity; two fingers brought down to the palm for the two natures of Christ, and his coming down to earth.) This, too, takes practice. A beginner’s imprecise arrangement of fingers won’t get you denounced as a heretic.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.02.2010, 23:33:59
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Eu de pilda nici acum nu stiu SIGUR cum se fac metaniile sau inchinaciunile pana la pamant: intai crucea si apoi ne aplecam sau intai ne aplecam si apoi ne facem crucea? Am intrebat si un parinte si el mi-a dat exemplul sau in fata unei icoane: doua cruci urmate de doua aplecari, apoi o aplecare urmata de cruce :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2010, 00:17:43
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Eu imi fac semnul crucii cand aud de Sfanta Treime. Si in rest cand simt ca trebuie sa o fac.
Uneori ca iau gandurile pe sus(e o mare lupta aici a oricariu crestin) si nu ma mai concentrez suficient si atunci observ ca unii oameni isi fac semnul crucii si ma 'trezesc' la realitate.
Dumnezeu sa ne ajute!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2010, 13:54:25
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diaaana Vezi mesajul
Buna . E posibil ca intrebarea mea sa para mai mult sau mai putin ciudata , insa prefer sa o vedeti asa decat sa raman nedumeria in continuare. Merg de 2 sapt Duminica la Biserica , insa am o problema ; nu stiu cand anume trebuie sa se faca cruce , oamenii isi fac la intervale ft diferite , fiecare cand-cum . Stiu ca la intarare si iesire , ma intereseaza in timpul Slujbei. Multumesc anticipat .
Buna si bine ai venit pe forum.Nu cred ca cineva ar considera intrebarea ta ciudata pt ca nu toti se nasc sau au stiut totul de la inceput .Cat priveste intrebarea ta uite cum stau lucrurile.Cand se intra in Sf Bisericafiecare crestin se inchina la icoane sau si acolo unde sunt la Sf Moaste ale sfintilor.inchinarea se face facand semnul sf cruci de doua ori se saruta icoana apoi cu un mic pas in spate inca o inchinaciune.De obicei fiecare crestin ar trebui sa spuna la fiecare inchinaciune Dumnezeulemiluieste-ma pe mine pacatosul sau pacatoasa.Apoi la Sf Liturghie se face semnul crucii ori de cate ori auzi pe preot spunand orice formula ca sa zic asa care se incheie cu numele Sf Treimi :.... Tatalui si Fiului si Sf Duh apoi cand se canta Pe Tatal pe Fiul si pe Sf Duh treimea cea de o fiinta si nedespartita cand preotul cadeste (tamaiaza ) in biserica si trece cu cadelnita prin dreptul tau.Iar ingenuncherea se face la iesirea cu Sf Evanghelie cand se canta fericirile apoi cand se citeste Sf Evanghelie (aici fie se ingenuncheaza sau se asculta citirea Evangheliei stand in picioare ) apoi la iesirea cu Sfintele Daruri apoi din momentul cand preotul spune in biserica :Cantare de biruinta cantand strigand glas inaltand si strigand si corul strana canta cantarea Sfant Sfant Sfant Domnul Savaot si pana dupa cantarea Pe tine te laudam.iar la oricare alta slujba cand preotul anunta credinciosii cu urmatoarea rostire Iara si iara plecand genunchiul nostru pe Domnul Dumnezeul nostru sa-L rugam pt ca urmeaza rugaciuni speciale pe are preotul si el in genunchi le face pt credinciosi si lumecum ar fi la vreme de seceta de ploi necontenite pt examene etc. Sper sa iti fie de folos ceea ce si eu si toti ceilalti care iti vor raspunde si sa te ajute
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2010, 21:04:47
Diaaana Diaaana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Multumesc ft mult :)
Reply With Quote
Răspunde