Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 27.06.2015, 18:33:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Le-ai vazut tu cartile alea? Stii sigur ca s-au gasit? Sau e o informatie la a saptea mana? Parintele cutare i-a zis parintelui cutare care mi-a zis mie etc. Si daca s-ar fi gasit, stii sigur ca erau ale parintelui Boca? Am mai spus, si eu am anumite dubii. Dar cu informatii din astea la mana a 14-a, gen telefonul fara fir, cata siguranta ai?
Păi uită-te mai bine la video-ul pe care l-am postat. Nu este informatie la mâna a 14-a. Chiar părintele Teofil Paraian de la Sâmbăta a zis că acele cărti au fost ale lui Arsenie Boca.
  #582  
Vechi 27.06.2015, 18:37:47
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Pai m-am uitat mai demult si din cate tin eu minte parintele Teofil i-ar fi spus unui parinte iar acel parinte la randul lui i-ar fi spus parintelui din imagine, deci e o informatie total nesigura. Apoi nu stim sigur cata infloritura este si cat este informatie exacta.
  #583  
Vechi 27.06.2015, 18:41:58
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Si ca sa-ti mai spun un lucru, sa stii ca si intre calugari, chiar si intre cei imbunatatiti exista sentimentul invidiei. Eu stiu din alte cazuri. Cunosc personal exemple de preoti care din invidie fata de colegii lor spuneau lucruri neadevarate despre aceia barfindu-i. Nu poti sa bagi mana in foc. Sa fim atenti.
  #584  
Vechi 27.06.2015, 18:45:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Sunt foarte atentă, si ceea ce spun acesti părinti (si altii, care încearcă să oprească isteria colectivă pro-Arsenie Boca) nu mi se pare a fi din invidie. Asa, nu poti să bagi mâna în foc pentru nimic. Ai citit Vietile Sfintilor? de ce crezi ce scrie acolo? că doar n-ai trăit pe vremea aceea, n-ai văzut cu ochii tăi, si, argumentul final, nu poti să bagi mâna-n foc, nu?!

Last edited by tabitha; 27.06.2015 at 18:48:38.
  #585  
Vechi 27.06.2015, 18:47:53
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Părintele acesta care vorbeste mi se pare întreg la minte. Ce este fabulatie în faptul că s-au găsit în biblioteca Mănăstirii Sâmbăta câteva sute de cărti ale pAB despre magie si vrăjitorie?? Min. 13:33 . Sau faptul că părintele Arsenie Papacioc spunea că ar fi o mare greseală să fie canonizat Arsenie Boca.
Nu sunt nici pro nici contra pentru canonizarea Parintelui Arsenie Boca, ma depaseste subiectul.Toate astea tin de conducerea Bisericii Ortodoxe, banuiesc.Dar...vazand filmuletul...oameni buni, un calugar care face ascultare de superiorii lui, nu ar trebui sa se pronunte in privinta nici unui subiect, atata timp cat Biserica nu s-a pronuntat nici pro nici contra, nu?Un duhovnic bun, experimentat, stie cat de usor se smintesc mintile mirenilor, si asa destul de plecati cu sorcova.Nu ar trebui sa faca asa afirmatii nici daca ar fi adevarate, in fata unor mireni setosi de senzational.Se vede din start greseala parintelui care trateaza un subiect atat de important, din auzite si vorbite, lucru care va strica si mai mult imaginea Bisericii.Repet, o atitudine total gresita, si daca atare acuzatii ar fi adevarate.Credeti ca la ei nu sunt invidii, ambitie si toate cate le mai are omul?

Am citit cartile Parintelui Arsenie Boca.M-a cucerit din prima dragostea fata de oameni, pe care o simteam printre randurile dansului.Daca a facut si vreo greseala, nu avem noi dreptul sa judecam, mai bine sa ne vedem de barnele din ochii nostri decat de paiele altora.Nu degeaba a fost atat de iubit.Daca e facut sau nu sfant nu mi se pare atat de important.Nu va schimba cu nimic viata frumoasa pe care a trait-o si exemplul la fel de frumos pe care ni l-a dat.
  #586  
Vechi 27.06.2015, 18:51:15
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Le-ai vazut tu cartile alea? Stii sigur ca s-au gasit? Sau e o informatie la a saptea mana? Parintele cutare i-a zis parintelui cutare care mi-a zis mie etc. Si daca s-ar fi gasit, stii sigur ca erau ale parintelui Boca? Am mai spus, si eu am anumite dubii. Dar cu informatii din astea la mana a 14-a, gen telefonul fara fir, cata siguranta ai?
Mie mi se pare o atitudine total gresita.Si daca ar fi adevarat, despre lucrurile astea nu poti vorbi oricum, ocricand si cu oricine.Cu atat mai mult ca sunt informatii din auzite...O lispa totala de responsabilitate.
  #587  
Vechi 27.06.2015, 18:51:36
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Alex, nu suntem struti să ne băgăm capul în nisip si să ne facem că plouă.
Nu stiu unde ai văzut tu acolo mireni setosi de senzational.
  #588  
Vechi 27.06.2015, 18:56:59
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Alex, nu suntem struti să ne băgăm capul în nisip si să ne facem că plouă.
Nu stiu unde ai văzut tu acolo mireni setosi de senzational.
Asa cum e societatea noastra in ziua de azi, noi toti suntem setosi de senzational.Nici mie nu imi place isteria asta, cu excursii la mormantul Parintelui, cu aruncatul banilor in fantana de acolo etc.Daca nu sunt o buna crestina in camarutza mea de acasa, in bisericutza mea din oras si in viata mea de zi cu zi, de ce mi s-ar intampla mie o minune ca m-as duce intr-o plimbare superstitioasa si nevrednica la mormantul oricarui sfant?Dar Parintele nu are nici o vina pentru toate astea.Aici e prostia oamenilor, care in ultimul timp a devenit catastrofala.Hai mai bine sa zicem o rugaciune ajutatoare pentru sufletul nostru sau sa citim ceva intr-adevar folositor, decat sa judecam noi cine a fost sfant si cine nu.

Si ce mi se pare mai grav, e ca sunt fete bisericesti care dau dovada de lipsa de responsabilitate.Repet, nu sunt nici pro, nici contra, habar nu am.Dar pana se va stabili ce si cum e, de catre cei in masura, noi ceilalti sa ne abtinem sa mai dam cu parerea si sa improscam cu noroi, doar din auzite, din gura targului.Ca ne smintim si mai mult, si pe noi si pe cei din jur.

Last edited by alex190; 27.06.2015 at 19:00:10.
  #589  
Vechi 27.06.2015, 19:00:12
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Stii de ce am rezerve? Fiindca de exemplu parintele Arsenie Papacioc spune ca parintele Arsenie Boca credea in reincarnare. Dar insusi parintele Boca a scris cu mana lui un fragment care s-a tot citat din care reiese exact invers: anume ca era impotriva reincarnarii si o combatea. Acum pe cine sa cred? Pe parintele Papacioc sau pe Arsenie Boca insusi ?
Asta ca sa vezi cat e de complicat totul.
  #590  
Vechi 27.06.2015, 19:01:43
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Iata ce spune sf Ioan Scararul: Nici sfintii nu pot rezista laudelor. As completa eu: nici sfintii nu sunt imuni la invidie.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31