Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.12.2008, 01:48:10
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Pacatul global si pacatul personal

In ultimii ani oamenii au pierdut puterea de a se ruga din inima asa cum se facea odinioara!
Oare de ce?
Pai cred ca este lipsa de timp, o aparenta bunastare si apoi mai e si nepasarea.
Acum este vorba de pacatul global, adica al intregii omeniri care ne poarta inevitabil la un rau iminent.

Apoi mai e si pacatul personal. Fiecare din noi le avem pe ale noastre.

Care ar fii solutia?
Subiect deschis pentru comentarii si sfaturi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2008, 01:57:23
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
In ultimii ani oamenii au pierdut puterea de a se ruga din inima asa cum se facea odinioara!
Oare de ce?
Pai cred ca este lipsa de timp, o aparenta bunastare si apoi mai e si nepasarea.
Acum este vorba de pacatul global, adica al intregii omeniri care ne poarta inevitabil la un rau iminent.

Apoi mai e si pacatul personal. Fiecare din noi le avem pe ale noastre.

Care ar fii solutia?
Subiect deschis pentru comentarii si sfaturi.
Sora mea, asa este, satana a luat timpul de rugaciune al crestinilor, dar sa NU uitam ca Insusi Hs ne indeamna sa "ne rugam in DUH si IN ADEVAR", adica in SUFLET si IN ADEVAR, a adica INTRU El, caci "Eu sunt calea, ADEVARUL si viata"! Adica asa cum ne-a invatat El sa ne rugam! CU trupul facem de toate si nu mai avem timp de nimic, dar spune-mi: "in duh" cine ne opreste de a ne ruga? e vorba de ocuparea mintii cu Rugaciunea! De aceea Sf.Parinti ne indeamna la 5 cuvinte scurte si dese (Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma!) pt a ne putea concentra asupra lor si prin care sa dobandim HARUL SF.DUH!!!!
NU avem iertare de la Hs pt ca noi nu ne stapanim de la a gandi lucuri desarte si a rumega in minte tot felul de prostii care ne duc in neliniste si debusolare de la Hs!
In MINTE trebuie sa ne rugam cat se poate de MUUUUULT!!! de aci vine celelalte experiente duhovnicesti: contemplarea (rapirea mintii in slavile ceresti) Iluminarea (starea de "schimbarea la fata" avuta de Dl Hs pe muntele Tabor) si Desavarsirea sau Sfintenia, sau ASEMANREA cu Hs, la care suntem cu totii chemati!!!

Fii binecuvantata!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.12.2008, 02:41:43
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Este timp dar nu este vointa,asa eram si eu inainte din pacate,imi era frica de Dumnezeu,stiam de Dumnezeu,stiam ca acesta ne iubeste,stiam despre El dar nu faceam nici o rugaciune si nimic ca sa ii multumesc dar Dumnezeu m-a adus la credinta si incet incet poate o sa ajung sa imi sterg toate pacatele din trecut mari sau mici asa cum ar fi trebuit sa si le stearga toti.Timp exista dar nu vointa retineti asta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.12.2008, 02:50:58
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Este timp dar nu este vointa,asa eram si eu inainte din pacate,imi era frica de Dumnezeu,stiam de Dumnezeu,stiam ca acesta ne iubeste,stiam despre El dar nu faceam nici o rugaciune si nimic ca sa ii multumesc dar Dumnezeu m-a adus la credinta si incet incet poate o sa ajung sa imi sterg toate pacatele din trecut mari sau mici asa cum ar fi trebuit sa si le stearga toti.Timp exista dar nu vointa retineti asta.

Da, poate ai dreptate.
Timp o fii depinde unde stai si ce faci, insa aici peste hotare, cine se roaga este de admirat. De ce? Pentru ca sintem afara din casa 11 pina 12 ore pe zi, ceea ce te limiteaza mult.

Insa, cred ca referitor la vointa ai dreptate mare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul cristiboss56 Pocainta 176 08.08.2013 22:54:08
Ce e pacatul? culianu Pocainta 34 18.12.2010 22:02:30
Pacatul patinina34 Despre Sfanta Scriptura 27 25.05.2009 17:11:34
pacatul? Annamarria Generalitati 4 11.02.2008 13:53:26
Pacatul romandragut Despre Biserica Ortodoxa in general 62 12.08.2007 19:38:46